لمینت دندان چیست چگونه انجام می شود و چه مزایای و معایبی دارد؟

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان برای (Dental laminate) که بعضی ها به آن ونیر می گویند. (Veneer) ، روکش نازکی می باشد همرنگ دندان، و با هدف بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. هنگامی که قطعات کوچک لمینت بر سطح دندان ها قرار می ‌گیرند، موجب تغییر رنگ، شکل ، سایز یا طول دندان‌ ها به وضعیت دلخواه شخص می گردند. لمینت ‌ها بجز فواید زیبایی شناختی، فواید دیگری نیز دارند از جمله اینکه در قیاس با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن ناهمترازی و دیگر عیوب دندان، ردیف دندان ها را مرتب و یکنواخت نشان خواهند داد.

لمینت‌ ها را می‌ توان از جنس پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. لمینت های چینی بهتر از کامپوزیت رزین در مقابل لکه ها مقاومت می کنند. بعضی ‌ها روکش های پرسلن را از این لحاظ که در مقابل لکه ‌ها مقاوم‌ ترند و خصوصیات بازتابش نور در آن ها به دندان‌ های طبیعی نزدیک ‌تر می باشد، ترجیح می دهند. شما باید در مورد انتخاب بهترین و مناسب ‌ترین مواد روکش برای دندان ها با دندانپزشک مشورت نمایید.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان در دو مدل ونیر کامپوزیت  و لمینت سرامیکی گروه بندی می شوند. که نوع لمینت کامپوزیتی دندان به دلیل انتخاب نوع رنگ و ضخامت کم (معمولا ۵/۰ میلی متر است) و همچنین عدم احتیاج به تراش دندان طرفدار زیاد تری دارند. از دیگر فواید لمینت کامپوزیتی می شود به اصلاح نمودن طرح لبخند و فرم دادن آن با توجه به فیزیک صورت اشاره کرد. همچنین شما می توانید از خدمات ترمیم دندان که به راحتی توسط متخصص انجام می گردد استفاده کنید.

لمینت سرامیکی دندان که قیمت آن زیاد تر از نوع کامپوزیتی است، در اغلب موارد احتیاج به تراش و گاهی اوقات فرم دهی دندان دارد و اصولا در لابراتوار ساخته می شود اما از لحاظ انتخاب جنس و شفافیت تنوع زیاد تری دارد و البته ظاهر جذاب آن که یکی از اصلی ترین پارامترهای انتخاب توسط اشخاص است. به دلیل کیفیت و ماندگاری بیشتر این نوع لمینت برای اشخاص بهتر است.

لمینت دندان

موارد کاربرد لمینت دندان

لمینت دندان برای موقعیت هایی که دندان اصلی دارای نقایص کانتور، شکل یا رنگ می باشد، گزینه ایده‌آلی است و اصولا از آن جهت اصلاح موارد زیر استفاده می گردد:

 • دندان هایی که به علت عصب ‌کشی، مصرف تتراسایکلین یا دیگر داروها، دریافت بیش از اندازه فلوراید، اثر رزین ‌های پر‌کننده، و علت دیگر دچار تغییر رنگ گردیده اند.
 • دندان هایی که به علت ساییدگی تغییر کرده‌اند.
 • دندان های و شکسته و دارای  ترک
 • دندان های نامرتب، ناهموار و نا مرتب
 • دندان های فاصله دار ( جهت بستن فاصله بین دندان )
 • یکی از موارد استفاده لمینت دندان، رفع فاصله میان دندان ها است

چه کسانی قادر نخواهند بود از لمینت دندان استفاده کنند؟

لمینت دندان برای اشخاص زیر مناسب نیست و پیشنهاد نمی ‌شود:

 • کسانی که دندان ‌های آن ها به علت پوسیدگی یا بیماری لثه فعال ناسالم می باشد.
 • کسانی که دندان آن ها به علت پوسیدگی، شکستگی، پر کردن (در دندان ‌های بزرگ) ضعیف گردیده است.
 • افرادی که روی دندان خود مینای کافی ندارند.
 • افرادی که دچار دندان قروچه می باشند و دندان ‌های خود را به هم می سایند. به این دلیل که این عادت می تواند موجب ترک خوردن یا شکستن روکش ها بگردد.

فواید لمینت دندان چیست؟

اصلاح طرح لبخند: همان گونه که می دانید داشتن لبخندی زیبا یکی از معیار های زیبایی است. لمینت دندان با پوششی که بر روی دندان های زرد شده ایجاد می کند می تواند طرح لبخند را زیباتر کند و اعتماد به نفس شما را زیاد کند.

کم تهاجمی بودن: معمولا جهت نصب لمینت های دندانی باید کمی از تاج دندان تراش داده شود ولی مقدار این تراش نسبت به روش های مشابه کمتر می باشد و آسیب خیلی زیادی به دندان ها وارد نخواهد شد.

مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: یکی از مزایا لمینت دندان مقاومت زیاد در مقابل زرد شدن و تغییر رنگ می باشد. در صورتی که نکات بهداشتی را رعایت کرده باشید و به رژیم غذایی خود توجه بخصوصی داشته باشید می توانید به مدت زیادی از درخشندگی لمینت ها برخوردار گردید.

طبیعی بودن ظاهر لمینت: با توجه به این که لمینت دندان ها در رنگ های متفاوتی موجود است می شود نزدیک ترین رنگ که به رنگ دندان های طبیعی نزدیک است را انتخاب نمایید.

 • دوام بالا
 • طول درمان کوتاه
 • کاربرد و مزایا لمینت دندان

لمینت دندان

عوارض و مشکلات لمینت دندان

عدم امکان ترمیم : در صورتی که دندان شکستگی یا پریدگی شود شرایط ترمیم مجدد وجود نخواهد داشت و باید حتما آن را تعویض نمایید.

عدم برگشت پذیری لمینت : با توجه به این که موقع قرار دادن لمینت بر روی دندان ها کمی از لایه سطحی دندان تراشیده می شود نمی توانید بعد از مدتی استفاده، آن را بردارید و جای آن را با چیز دیگری جایگزین کنید. به همین علت افرادی که نمی خواهند برای همیشه این حالت را تجربه کنند بهتر است از تکنیک های دیگر مثل کامپوزیت دندان جهت زیبایی دندان های خود استفاده کنند.

 • قیمت بالا
 • ایجاد حساسیت های دندان
 • امکان پوسیدگی دندان در صورت انجام لمینت توسط افراد غیر متخصص

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

در رابطه با چنین درمانی برخی اوقات با موضوعی به اسم لمینت دندان خرگوشی روبرو می شویم. در اصل این نوع لمینت جهت درمان دندان های خرگوشی می باشد. حال اگر دوست دارید بدانید که دندان خرگوشی چیست باید گفت: موقع که فک پایین در سر جای خودش باشد ولی فک بالا جلوتر از موقعیت خودش قرار گرفته باشد و همچنین دندان های جلویی فک بالا بزرگتر از حد عادی باشند به آن دندان خرگوشی می گویند. در اصل این موضوع باعث می شود که دندان ها زیبایی خود را از دست داده و اعتماد به نفس فرد را می کنند. از همین رو نیاز است از لمینت دندان خرگوشی جهت درمان این مشکل استفاده نمود.

البته ذکر این نکته هم نیاز است که در استفاده از لمینت دندان خرگوشی در شروع کار دندان ها باید توسط دندانپزشک مورد معاینه قرار بگیرند تا شدت دندان خرگوشی بودن در آن ها مشخص گردد. به این دلیل که گاهی به دلیل شدت این موضوع ممکن است لمینت روش درمانی مناسبی نباشد و متخصص مجبور به استفاده از دیگر روش های درمانی گردد. برای درمان دندان های خرگوشی می توان از دو تکنیک لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی استفاده کرد که تشخیص استفاده از هر یک به عهده دندانپزشک است.

لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان خرگوشی

برای انجام لمینت دندان خرگوشی در گام اول دندانپزشک اسکنی از دندان ها و ساختار فک فرد تهیه می کند تا با بررسی آن قادر باشد به روشی درست جهت درمان دست یابد. همان گونه که می دانید لمینت ها پوسته هایی می باشند که از لحاظ رنگ و شکل شباهت فراواین به دندان های طبیعی دارند. دندانپزشک جهت قرار دادن پوسته های لمینت بر روی دندان ها آن را به شکل دندان های شما در می آورد و طبق این سایز ها روکش های سفارشی برای شما تهیه می شوند. در مرحله ی بعد دندانپزشک به شکل دهی دندان های شما می پردازد تا از این راه فضای لازم جهت قرار گرفتن روکش بر روی دندان ها را به وجود آورد.

تا زمان آماده شدن روکش های دائمی در لمینت دندان خرگوشی، دندانپزشک از یک نوع روکش موقت بر روی دندان ها استفاده می کند. این موضوع موجب می شود که دندانپزشک به بررسی این موضوع بپردازد که آیا روکش ها برای دندان های شما مناسب هستند یا خیر و در صورت وجود مشکل روکش های دائمی اصلاح گردند. برای این که روکش ها به صورت کامل بر روی دندان ها بچسبند نیاز است که دندان ها به صورت کامل صیقل داده شوند تا سطح تماس دندان و روکش بالا برود. در مرحله بعدی لمینت دندان خرگوشی جهت ثابت کردن روکش ها بر روی دندان ها از پرتو لیزر استفاده می کنند و به این شکل کار لمینت دندان های خرگوشی به اتمام می رسد.

مقایسه ونیر با لومینیزر دندان

یکی از سوالات رایجی که مراجعه کنندگان به دندانپزشکی می پرسند این است که ایا لومینیزر بهتر است یا لمینت؟ اصولا هنگامی دندانپزشک ها می خواهند ونیر های سرامیکی را بر دندان بیمار قرار دهند، هر دندانپزشک روش خاص خودش را دارد. یکی از این ها، روش بدون تراش و دستکاری است که برای محصولات لومینیزر می تواند انجام شود. پزشکان به این روش، روش بدون احتیاج به آمادگی یا ونیر بدون تراش می گویند. بنابراین لومینیزر تنها یک برند می باشد که نصب آن احتیاج به تراش دندان ندارد و برند های دیگری نیز هستند که نیاز به تراش ندارند.

شباهت ها

 • قیمت هر دو حدودا یکی است.
 • هر دو ضد لک هستند و رنگشان با گذر زمان تغییر پیدا نمی کند.
 • هر دو مقاوم و ماندگاری بالایی دارند.
 • هر دو جنسشان از سرامیک است.
 • هر دو دارای ظاهر طبیعی می باشند و فاصله بین دندانی را به خوبی پر می کنند.

تفاوت ها :

نصب لمینت احتیاج به تغییر در ظاهر دندان و تراش دارد در صورتی که لومینیزر احتیاج به تراش دندان ندارد.

لمینت نیاز به داروی بی حسی دارد در حالیکه که لومینیزر به این دلیل که تراشی در آن اتفاق نمی افتد احتیاجی به چنین کاری ندارد.

همان طور که می بینید لومینیزر دقیقا کارایی ونیر را دارد و تنها روش نصب آن متفاوت می باشد علاوه بر آن در این روند مینای دندان آسیبی نمی بیند و سطح دندان هم تراشیده نمی شود. به همین دلیل بیماران برای دراز مدت لومینیرز را به لمینت ترجیح می دهند. ضخامت لومینیزر خیلی کم است. ولی با این وجود دوام فراوانی دارد. از آنجایی که ضخامت لمینت هایی مانند لومینیرز خیلی کم است، می شود از آن به جای ونیر استفاده نمود .

لمینت دندان

مراحل لمینت دندان 

تهیه لمینت دندان اصولا نیاز به سه بار رفتن به مطب دندانپزشک دارد که دفعه اول آن جهت مشاوره و دو بار دیگر برای زمینه آماده ‌سازی و کار گذاشتن لمینت است.

مرحله اول : مشاوره

در جلسه مشاوره اول شما اهداف مورد نظر خود را با دندانپزشک در میان می ‌گذارید. طبق این اهداف، دندانپزشک دندان ها را معاینه می کند تا مطمئن گردد لمینت برای شما مناسب می باشد. وی همچنین امکان دارد جهت بررسی دقیق ‌تر، از دندان ‌ها با اشعه ایکس تصویربرداری نماید، یا با تهیه یک نمونه تصویربرداری (cosmetic imaging)، به شما نشان بدهد که پس از لمینت چه شکلی خواهید شد.

مرحله دوم: آماده سازی

لمینت دندان در حقیقت جانشین قسمتی از مینای دندان می گردد. به همین علت ابتدا باید اندازه کمی از مینای سطح دندان برداشته شود تا فضای خوبی برای قرار دادن لمینت روی دندان ایجاد گردد. مقدار مینایی که تراشیده می ‌شود در اغلب موارد بین سه دهم تا یک میلی متر است که تقریباً هم اندازه ضخامت روکش لمینت است. این کار می تواند با بی‌ حسی یا بدون آن انجام بگیرد. پس از تراشیدن مینا، دندانپزشک قالب یا مدلی از دندان فرد ایجاد می کند و آن را به آزمایشگاه می فرستد تا لمینت سفارشی ساخته شود. معمولاً 3 تا 4 هفته طول می ‌کشد تا روکش های لمینت از آزمایشگاه فرستادند. در این فاصله جهت پوشاندن دندان ‌ها از روکش های موقت استفاده می ‌شود.

مرحله سوم : اتصال (Bonding)

آخرین مرحله، قرار دادن لمینت روی دندان است. دندانپزشک قبل از چسباندن دائمی لمینت با سیمان مخصوص، آن را روی دندان می‌گذارد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند. در صورت لزوم، آن را مرتبا برداشته، برش می دهد تا به تناسب مورد نظر برسد. رنگ روکش را می شود با سایه سیمان تنظیم نمود. وی سپس دندان شما را تمیز کرده، جلا می دهد و مقداری سطح دندان را زبر می‌کند تا اتصال بیش تری ایجاد شود.

پس از آن سیمان مخصوصی که معمولا یک رزین حساس به نور است را، به روکش می ‌زند و آن را روی دندان شما قرار می ‌دهد. وقتی که روکش در جای درست خود قرار گرفت، وی نور درمانی خاصی به آن می ‌تاباند تا مواد شیمیایی موجود در سیمان فعال شده، سفت شدن آن سریع گردد. نهایتا، سیمان اضافی پاک می شود، ردیف دندان‌ ها بررسی شده و هر نوع تنظیمات لازم انجام می ‌شود. احتمالا متخصص از شما خواهد خواست که در طی دو هفته آینده برای ویزیت مراجعه کنید.

مراحل لمینت دندان طولانی است اما منتج به نتایج شگفت انگیزی می گردد.

مراقبت‌ های بعد از انجام لمینت دندان

در صورتی که از لمینت خوب نگهداری کنید، بین 7 تا 15 سال ماندگاری خواهد داشت. البته، محافظت از دندان‌ های لمینت شده احتیاج به اقدامات خاصی ندارد. رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان، مثل روزی دوبار مسواک زدن، هر روز نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با دهان شویه های ضد عفونی کننده، کفایت می کند. احتمالا دندانپزشک به شما توصیه خواهد کرد از فشار آوردن بر دندان‌ های لمینت شده برای شکستن و خرد کردن اجسام سخت خودداری کنید، و از سیگار کشیدن و میل کردن غذاها و نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه، که موجب تغییر رنگ دندان می گردد، خودداری کنید.

لمینت دندان

خطرات لمینت دندان

 • خطرات انجام لمینت دندان می تواند شامل این موارد باشد
 • مراحل نصب لمینت دندان غیر قابل برگشت می باشد
 • در صورت ترک خوردن یا شکستن نمی شود لمینت را ترمیم نمود.
 • زیرا در مراحل لمینت دندان قسمتی از مینای دندان برداشته می‌ شود، امکان دارد به خوراکی ‌ها و نوشیدنی های سرد یا گرم حساس شوند.
 • بعد از قرار دادن و تثبیت لمینت نمی توان رنگ آن را تغییر داد. این مسئله در مواردی که رنگ لمینت با رنگ دیگر دندان‌ ها مطابقت ندارد، امکان دارد مشکلاتی ایجاد نماید.
 • احتمال این مورد خیلی کم است که که لمینت دندان از جای خود در بیاید. برای کم شدن این احتمال باید از جویدن و گاز گرفتن اجسام سخت به شدت پرهیز نمود.
 • دندان لمینت شده هم مثل دیگر دندان ‌ها دچار پوسیدگی می ‌شود. در این صورت، می شود به جای لمینت کردن از تاج کامل دندان استفاده کرد.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت بستگی به میزان و نوع مواد به کار رفته، مقدار تغییرات مورد نظر، مهارت و تخصص دندانپزشک دارد. لمینت در زمره اقدامات زیبایی به حساب می آید مشمول خدمات بیمه‌ای نیست. معمولا قیمت لمینت دندان در سال 1400 در دندانپزشکی های شهر تهران در حدود 5 میلیون تومان تا 8 میلیون تومان برای هر دندان متغیر است.

مطالب مشابه را ببینید!

دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن) هزینه بلیچینگ دندان توسط بهترین ارائه دهندگان درآوردن دندان اضافه و درمان آن؛ مشکلات دندان اضافه و انواع آن درمان دندان خرگوشی، علت و راهکارهای سریع درمان آن پروتز دندان چیست؟ چطور انجام می شود و ماندگاری آن چقدر است؟ ایمپلنت دندان؛ اطلاعات در مورد جراحی و درد ایمپلنت، عوارض، قیمت آن روش های طبیعی سفید کردن دندان ها و دلایلی که باعث زردی رنگ دندان می شود کشیدن دندان عقل | ضرورت کشیدن این دندان | عوارض و مراقبت های پس از کشیدن اطلاعات درباره روکش دندان و انواع آن (انواع روکش و روش های مراقبت) دلیل ایجاد فاصله بین دندان و چطور بسته می شود؟