روش های ساده برای تقویت لثه (تغذیه سالم و مفید برای تقویت لثه)

اهمیت دادن به سلامت دهان و دندان می تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات سلامتی و همچنین خرابی دندان شود. داشتن تغذیه سالم برای داشتن لثه هایی سالم بسیار اهمیت دارد و به همین جهت در ادامه اطلاعاتی در مورد تغذیه مناسب برای حفظ و تقویت لثه ها را ارائه کرده ایم.

روش هایی برای تقویت کردن لثه ها

ما اغلب فراموش می‌ کنیم که از لثه های خود مراقبت کنیم در صورتی که همان قدر که سلامت دندان مهم است، سلامت لثه نیز باید حائز اهمیت باشد. لثه ها نقش اساسی در دهان ما دارند ،زیرا در عین حال که دندان های ما را ایمن نگه می‌ دارند، دندان های ما را حفظ می‌ کنند و به طور دائم و روزانه را باکتری های دهان مبارزه میکنند. لثه های سالم صورتی رنگ است و بافتی مستحکم دارد و دندان های شما را به خوبی سر جای خود نگه می‌ دارد.

در حالت عادی و یا هنگام شست و شوی دهان زمانی که لثه های خود را لمس میکنید نباید دچار خونریزی و یا احساس درد شوید زیرا که التهاب و عفونت لثه باعث درد می‌ شود به همین دلیل باید به طور دائم به دندان پزشک مراجعه کنید. التهاب، خونریزی و قرمز شدن لثه ها به دلیل بیماری ژنژیویت یه همان التهاب لثه ها است که علت های مختلفی می‌ تواند داشته باشد.

اگر هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لثه به خونریزی بیافتد مشکلی ندارد .بعضی از مواقع بیماری التهاب لثه نتیجه تشکیل پلاک در دندان ها دور خط لثه است که ممکن است همراه با درد و یا بدون درد باشد .در صورتی که پلاک به خوبی درمان و برطرف نشود به مرور زمان تبدیل به جرم می‌ شود که باعث تشدید التهاب می‌ شود که به مرور زمان باعث عقب رفتن لثه و آسیب به دندان ها می‌ شود.

تقویت لثه

برای برطرف کردن مشکل در دهان در ابتدا باید سلامت کل بدن را در نظر بگیریم، مشکلات لثه و دندان ممکن است صرفا به دلیل عدم بهداشت دهان و یا مسواک نزدن نباشد

بلکه به دلیل تغذیه نا مناسب فرد باشد. زیرا که بدن به مواد مغذی نیاز دارد و دندان ها و لثه از این قضیه مستثنی نیستند. موادی که به شکل گیری و تقویت لثه ها کمک می‌ کنند؛ پروتئین، سلیس، مس، روی ، ویتامین سی و از این قبیل مواد هستند.

زمانی که مواد مغذی مورد نیاز بدن را فراهم میکنید در واقع توانایی بهبود و عملکرد آن را  افزایش می‌ دهید، این شرایط در مورد لثه ها نیز صدق می‌ کند. به همین دلیل با رعایت رژیم غذایی مناسب نه تنها به سلامتی لثه های خود کمک میکنید بلکه سلامت کل بدن را نیز بهبود می‌ بخشید.

 راهکار های تغذیه ای برای سلامت لثه

  • به مقدار مناسب پروتئین مصرف کنید

برای اینکه بدن عملکرد درستی داشته باشد به پروتئین نیاز دارد ،و از این رو باید به میزان کافی از این ماده مغذی استفاده شود .در صورت مصرف ناکافی ذخایر پروتئین بدن کم می‌ شود و ممکن است منجر به ضعف لثه و افتادن دندان شود.

  • مصرف قند را بسیار کاهش دهید

قند باعث پوسیدگی دندان می‌ شود و آسیب جدی به آنها می‌ زند، قند پی اچ دهان را تغییر می‌ دهد و باعث خروج مواد معدنی از بافت های بدن از جمله لثه میشود .تا ثبات پی اچ خون حفظ شود .بر این اساس با کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های حاوی قند می‌ توان به بهبود سلامت لثه کمک کرد.

تقویت لثه

مواد غذایی که به بهبود سلامت لثه کمک می کنند

در ادامه مواد غذایی مناسب برای تقویت و حفظ لثه ها را معرفی کرده ایم.

  • پیاز

پیاز باکتری های دهان را خنثی می‌ کند و خاصیت ضد میکروبی دارد که شایع ترین نوع باکتری را مورد هدف قرار می‌ دهد که باعث بیماری های لثه و دندان می‌ شود برای داشتن لثه سالم سعی کنید پیاز خام را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

  • چای سبز

چای سبز غنی از آنتی اکسیدان  است. که می‌ تواند به دفع التهاب در بدن نیز کمک کند. این چای یک آنتی اکسیدان مخصوص به نام (کاتچین) دارد که به لثه برای دفع التهاب ناشی از یکی از انواع باکتری های دهانی که مسئول بیماری های لثه است کمک می‌ کند.

  • محصولات لبنی

شیر و ماست و پنیر به دلیل وجود کلسیم و مواد معدنی به میزان بالا به تقویت استخوان کمک میکنند، اما برای لثه ها نیز عالی هستند و این به دلیل وجود پروتئینی به نام کازئین است که در اغلب محصولات لبنی یافت میشود و به خنثی کردن اسید های دهانی که توسط باکتری در دهان تولید می‌ شود ،کمک می کند. مقدار زیادی لبنیات را در رژیم غذایی خود جای دهید.

  • سیر

سیر یک جز تشکیل دهنده به نام آلین دارد که دارای خاصیت ضد باکتری ،ضد قارچ و خواص ضد ویروسی است این ترکیب به جلوگیری از بیماری های دندانی و دهانی و بیماری های لثه کمک می‌کند.

  • توت فرنگی

توت فرنگی یک سفید کننده طبیعی دندان به حساب می آید. توت فرنگی حاوی یک آنزیم به نام اسید مالیک است که به سفید کردن دندان ها کمک می‌ کند.

  • آب فلوراید

این آب بهترین نوشیدنی برای سلامت دندان است به سلامت دندان ها در مقابل حملات اسیدی کمک می‌ کند، و همچنین به شست و شوی تمام ذرات غذا از دندان ها کمک می‌ کند نوشیدن آب نه تنها شما را هیدراته می‌ کند بلکه باعث می‌ شود دندان ها و لثه ها سالم باشند.

  • میوه های سفت مانند کرفس، هویج و سیب

خوردن غذا های ترد برای از بین بردن پلاک ها عالی است ،غذاهایی مانند هویج ،کرفس و سیب که سفت و سخت هستند بین دندان ها و شکاف های آنها گیر می‌ کنند و می‌ تواند به حفظ تازگی دندان های شما پیش از مسواک زدن کمک کنند .

  • فلفل و مرکبات

ویتامین سی در سبزیجاتی مانند فلفل (همه نوع)و میوه های اسیدی مانند پرتقال، کیوی، آناناس و توت فرنگی بالا است به همین دلیل آنها را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا از فواید این ویتامین ضد التهاب بهره ببرید.

با رعایت این نکات ساده و حائز اهمیت لثه ،دهان و دندان های سالم داشته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!

هزینه بلیچینگ دندان توسط بهترین ارائه دهندگان درآوردن دندان اضافه و درمان آن؛ مشکلات دندان اضافه و انواع آن درمان دندان خرگوشی، علت و راهکارهای سریع درمان آن پروتز دندان چیست؟ چطور انجام می شود و ماندگاری آن چقدر است؟ ایمپلنت دندان؛ اطلاعات در مورد جراحی و درد ایمپلنت، عوارض، قیمت آن روش های طبیعی سفید کردن دندان ها و دلایلی که باعث زردی رنگ دندان می شود کشیدن دندان عقل | ضرورت کشیدن این دندان | عوارض و مراقبت های پس از کشیدن اطلاعات درباره روکش دندان و انواع آن (انواع روکش و روش های مراقبت) دلیل ایجاد فاصله بین دندان و چطور بسته می شود؟ درمان عفونت ریشه دندان و روش های درمان خانگی و توسط پزشک