فانتزی جنسی چیست؟ انواع فانتزی جنسی سالم و غیر سالم و تاثیرات آن بر زندگی

قبل از شروع، به این که مفهوم و معنای فانتزی چیست، خواهیم پرداخت. آیا تا به حال به برنده شدن در لاتاری فکر کرده ‌اید؟ به این که اگر برنده شدید قرار است چگونه پولتان را خرج کنید؟ یا این که با این پول قرار است به چه جاهایی سفر کنید؟ این یکی از نمونه ‌های فانتزی است. فانتزی یعنی چیزی است که آن را تصور می‌ کنید.

فانتزی جنسی نیز نوعی فکر و خیال است که در آن به چیزهایی فکر می ‌کنید که به آنها علاقه دارید و از نظر جنسی برای شما تحریک کننده هستند. در حالی که ممکن است این فانتزی ‌ها برای شخص دیگر جذابیتی نداشته باشند.

همانطور که می‌دانید نیاز جنسی در همه افراد وجود دارد و چیزی عادی و غیر قابل انکار است. در جامعه ما خیلی از افراد درک درستی از فانتزی جنسی ندارند و برخی حتی آن را کاری ناشایست و اشتباه تلقی می ‌کنند. اما بهتر است بدانید که فانتزی جنسی اگر سالم و درست باشد نه تنها کار اشتباهی نیست بلکه به تحکیم روابط زناشویی کمک می ‌کند.

شاید اگر برای اولین بار از کسی درباره فانتزی جنسی او بپرسید، درباره پوزیشن ‌های مورد علاقه‌ اش که برای او لذت بخش‌ ترند، صحبت کند. با این حال فانتزی جنسی محدودیتی ندارد و می ‌تواند هر رفتار جنسی‌ ای را شامل شود. همان قدر که فانتزی ‌های جنسی سالم می ‌توانند در روابط مفید باشند، فانتزی ‌های جنسی ناسالم ممکن است فرد را در دام روابط اشتباه بیندازند. به همین خاطر بهتر است روی این افکار کنترل داشته باشید.

دانستن این که فانتزی جنسی چیست و چه اهمیتی دارد؟

شاید فکر کنید که روابط جنسی مسئله ساده و پیش پا افتاده ‌ای هستند، اما این روابط تا حدی مهمند که در صورت آموزش ندیدن درست ممکن است به فاصله افتادن بین زوجین و طلاق آنها منجر شوند.

گاهی فرد از این که جلوی همسرش از این فانتزی ‌ها صحبت کند خجالت می‌ کشد و پیش خودش فکر می‌ کند که صحبت درباره این فانتزی‌ ها باعث می ‌شود به طور منفی مورد قضاوت قرار بگیرد.

طبق نظرسنجی‌ های مختلفی که در این خصوص صورت گرفته است، حدود ۷۷ درصد از افراد تمایل دارند که از فانتزی ‌های جنسی خود در زندگی زناشویی‌ شان استفاده کنند. اما تنها کمتر از ۲۰ درصد از افراد در این خصوص با همسرشان صحبت می ‌کنند.

خیلی از افرادی که به مشاورها مراجعه می‌ کنند از عدم همراهی و علاقه شریک جنسی‌شان به فانتری‌ هایی که دارند گلایه می‌ کنند. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که این فانتزی ‌ها لزوما همیشه بد نیستند و گاهی حتی ممکن است رابطه ‌تان را متفاوت، خلاقانه و پر شور و هیجان ‌تر کنند. پس بهتر است در خصوص این مسائل جبهه نگیرید تا خودتان و همسرتان بتوانید آزادانه ‌تر در خصوص علایق ‌تان با هم صحبت کنید.

fantezi 1 e1664868431835

آیا این فانتزی‌ ها نوعی اختلال و بیماری روانی محسوب می ‌شوند؟

نمی‌توان گفت که همیشه این فانتزی ‌ها نشان دهنده انحراف جنسی هستند. خیلی کم پیش می‌آید که کسی رابطه جنسی دلخواهش را در ذهنش تصور نکرده باشد. پس می‌بینید که فانتزی ‌های جنسی یک بخش عادی از زندگی هستند.

اما اگر فرد به رابطه جنسی خشن علاقه داشته باشد، به نحوی که دوست داشته باشد به او صدمه بزنند یا خودش باعث آزار و اذیت طرف مقابل شود، این فانتزی نوعی انحراف جنسی محسوب می‌ شود. معمولا این افراد به مازوخیسم و سادیسم دچارند و برای بهبود این وضعیت حتما باید به مشاور و پزشک مراجعه کنند.

چرا برخی از افراد فانتزی جنسی دارند؟

فانتزی ‌های جنسی می‌توانند در مورد چیزهای مختلفی باشند و هر کسی دلایل گوناگونی برای داشتن فانتزی دارد.

 • برای برخی از افراد، فانتزی جنسی به آنها اعتماد به نفس و احساس کنترل بر موقعیت را می ‌دهد. همچنین به آنها این امکان را می ‌دهد تا نحوه برخورد با یک موقعیت جنسی را تمرین کنند و خودشان را برای این موقعیت آماده کنند.
 • برای برخی دیگر، فانتزی جنسی ممکن است راهی برای تجربه چیزهایی باشد که در زندگی روزمره و واقعی رخ نمی ‌دهند. برای مثال اگر نیازهای جنسی فرد در رابطه برآورده نشوند، از فانتزی‌ های جنسی به عنوان راهی برای برآورده شدن این خواسته ‌ها استفاده می ‌کند.
 • برخی دیگر از افراد نیز برای ریلکسیشن و رهایی از استرس و اضطراب‌ شان سراغ فانتزی ‌های جنسی می ‌روند. برای مثال افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند و از بدن ‌شان راضی نیستند، در این فانتزی‌ های جنسی خودشان را به نحوی که همیشه دوست داشتند تصور می‌ کنند.

چگونه جلوی فانتزی ‌های جنسی ناخواسته را بگیرید؟

گاهی فرد فانتزی‌ های جنسی ناخواسته و اذیت کننده‌ ای دارد که کنترل کردن آنها تا حدی دشوار است. برخی از تکنیک ‌هایی که می‌توانید برای جلوگیری از افکار مزاحم از آنها استفاده کنید شامل موارد زیر هستند:

 • به یاد داشته باشید که این فانتزی ‌ها فقط افکار هستند. این افکار نشان دهنده شخصیت شما و یا کاری که می‌خواهید با شریک جنسی‌تان انجام دهید نیستند. گاهی این افکار به صورت رندوم یا به دلیل تاثیرات بیرونی ‌ای که خارج از کنترل هستند رخ می‌ دهند.
 • گاهی اوقات با درگیر شدن در این افکار به آنها قدرت بیشتری می ‌دهید. سعی کنید زمانی که فانتزی ظاهر شد، آن را فورا تشخیص دهید، سپس چند ثانیه مکث کنید و چند نفس عمیق بکشید و به آرامی توجه‌ تان را به چیز دیگری معطوف کنید. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، خیلی راحت‌ تر می‌توانید از این افکار عبور کنید.
 • سعی کنید فعالیت دیگری را انجام دهید که به سطح بالایی از تمرکز نیاز دارید تا جایی که ذهن نتواند درگیر افکار دیگری شود. برای مثال می‌ توانید با دوستان‌ تان معاشرت کنید، متن آهنگ مورد علاقه ‌تان را بنویسید، آشپزی کنید یا این که کیک بپزید.

فانتزی جنسی

فانتزی ‌های جنسی به چه شکلی ظاهر می ‌شوند؟

فانتزی ‌های جنسی می‌ توانند در اشکال مختلفی ظاهر شوند همچون: سناریوهای خاص، افکاری درباره یک فرد یا در مورد یک فعالیت. گاهی نیز به شکل خاطراتی از موقعیت ‌های جنسی گذشته ظاهر می ‌شوند. در برخی شرایط صحنه ‌هایی از کتاب‌ ها یا فیلم‌ ها نیز ممکن است بخشی از این فانتزی ‌ها باشد.

چه زمانی فانتزی‌های جنسی را تجربه می‌کنیم؟

ممکن است فانتزی‌ های جنسی زمانی اتفاق بیفتند که بیدارید (و در حال رویاپردازی هستید). گاهی نیز زمانی که خواب هستید به شکل رویا ظاهر می‌ شوند.

به علاوه گاهی زمانی اتفاق می ‌افتند که سعی می‌ کنید روی تکالیف دانشگاه‌تان تمرکز کنید یا زمانی که در خانه یا بیرون در حال قهوه خوردن و فکر کردن هستید.

فانتزی ‌های جنسی سالم

اکثر افرادی که به مسائل جنسی می ‌اندیشند تا به حال حداقل یکی از این فانتزی‌ ها را تجربه کرده ‌اند. این فانتزی ‌ها کاملا عادی هستند و اگر شریک عاطفی‌تان درخواست چنین روابطی را داشت تا حد امکان روی پیشنهاد او فکر کنید. برخی از رایج ‌ترین فانتزی ‌های جنسی سالم عبارتند از:

 • امتحان کردن برخی از پوزیشن‌ های جنسی متفاوت
 • علاقه به پوشیدن لباس ‌های خاص هنگام معاشقه و برقراری رابطه جنسی
 • علاقه به نوازش کردن و لمس کردن برخی از قسمت‌ های بدن (همچون موها، گردن و…)
 • برقراری رابطه جنسی در یک مکان خاص (مثلا روی مبل). برخی از افراد تا حدی ماجراجویی را دوست دارند که علاقه دارند در مکان ‌های متفاوتی (همچون جنگل، ساحل، قله کوه و…) با شریک زندگی‌شان رابطه جنسی داشته باشند. هنگامی که این افراد در این مکان ‌ها قرار می‌ گیرند دچار افزایش هیجان و ترشح آدرنالین می ‌شوند، خصوصا زمانی که برای مدت طولانی رابطه جنسی نداشته ‌اند. مکان‌ های جدید این امکان را به این افراد می ‌دهند که از داشتن یک رابطه جنسی همیشگی و کسل کننده در اتاق خواب دوری کنند و یک رابطه جنسی شاد، فعال و پرانرژی را تجربه کنند. اما ما در جامعه ‌ای زندگی می ‌کنیم که این مسائل را نمی‌ پذیرد. به همین خاطر توصیه می‌ شود زمانی که حس کردید رابطه‌تان کسل کننده شده، به یک سفر چند روزه بروید و این روابط را در ویلا یا هتل امتحان کنید.

فانتزی‌های جنسی ناسالم

اگر اجازه دهید که فانتزی ‌های جنسی ناسالم کنترل افکارتان را در دست بگیرند، می ‌توانند تبدیل به اختلال و انحراف جنسی شوند و رابطه ‌تان را خراب کنند. به همین خاطر سعی کنید از تکنیک‌ هایی برای مقابله با این افکار استفاده کنید. برخی از فانتزی ‌های جنسی ناسالم عبارتند از:

 • علاقه به برقراری رابطه جنسی به صورت همزمان با چندین نفر (این نوع روابط گروهی علاوه بر آسیب ‌های عاطفی و روحی ‌ای که به خودتان و شریک عاطفی‌تان وارد می‌کنند، سبب بیماری ‌های جسمی نیز می ‌شوند).
 • رابطه خشن همراه با سلطه. این افراد علاقه دارند که حین برقراری رابطه جنسی یکی از طرفین همچون برده باشد و دیگری روی آن سلطه داشته باشد و فردی که به اصطلاح برده است را مورد تحقیر و اذیت و آزار قرار دهد.
 • علاقه به ادرار یا مدفوع کردن روی همسر یا برعکس
 • علایق عجیبی که سبب اذیت شدن طرف مقابل می ‌شوند (همچون برخی از فتیش‌ های خارج از عرف)
 • تقسیم همسر با شخص دیگر. برخی از افراد از دیدن این که همسرشان با فرد دیگری رابطه برقرار می‌کند لذت می ‌برند و برای آنها خیانت و زنا جذاب و تحریک کننده است! رابطه جنسی باید به هر دو طرف آرامش بدهد و عشق آنها را نسبت به هم تشدید کند. مسلما این گونه روابط خارج از عرف و تنوع طلبانه به جز آشفتگی و صدمات شدید روحی و جسمی هیچ آثاری بر جای نخواهد گذاشت. اگر فکر می‌ کنید که چنین افکار منفی ‌ای سراغ‌تان آمده‌اند، سعی کنید هر چه سریع‌تر خود را از دست چنین تصوراتی راحت کنید.

فانتزی جنسی

چگونه باید با فانتزی ‌های جنسی روبرو شوید؟

بهتر است قبل از برقراری رابطه جنسی با هم در مورد خواسته‌ ها و انتظارات‌تان صحبت کنید. به یاد داشته باشید که همیشه قرار نیست همه چیز فقط مطابق میل شما پیش برود و در یک رابطه موفق، هر دو طرف باید از خودگذشتگی نشان دهند.

 • اگر قصد دارید یک فانتزی جنسی را اجرا کنید، سعی کنید قدم به قدم پیش بروید و انتظار نداشته باشید که یک فانتزی به طور ناگهانی، کاملا اجرا شود.
 • اگر حس می‌کنید که فانتزی جنسی شریک عاطفی‌تان مورد قبول شما نیست سعی کنید حواس او را پرت کنید و کاری را انجام دهید که او را بیشتر تحریک می ‌کند.
 • این را قبول کنید که دنیای واقعی با دنیای خیالی تفاوت خیلی زیادی دارد و تمام فانتزی ‌های جنسی را نمی‌توان در دنیای واقعی اجرا کرد زیرا سبب آسیب‌ های زیادی می ‌شوند.

آیا مشاور می ‌تواند در زمینه کنترل فانتزی ‌های جنسی کمکی کند؟

خیلی از افراد به دلیل تفاوت در خواسته‌ های جنسی و فانتزی ‌هایشان با هم به مشکل برمی‌ خورند. در این شرایط طرفین با چالش ‌های زیادی روبرو خواهند شد تا جایی که مشکل‌شان به حدی بزرگ می ‌شود که به مراجعه به مشاور نیاز دارند.

مشاور می ‌تواند به شما کمک کند بهتر همسرتان را درک کنید، سخت نگیرید و زندگی زناشویی‌تان را مدیریت کنید.

در این شرایط بهتر است هر دو طرف به توصیه ‌های مشاور گوش دهند تا رابطه ‌شان را شیرین‌ تر و لذت بخش‌ تر کنند.

اگر در یک رابطه هستید، فانتزی جنسی در مورد فرد دیگری بد است؟

شما همیشه نمی ‌توانید تمام افکاری که به سراغ‌تان می‌ آیند را کنترل کنید. در این شرایط ممکن است زمانی که در رابطه با شخصی هستید، فانتزی‌ های جنسی درمورد فرد دیگری به سراغ‌تان بیایند و باعث شوند که احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشید. اما نگران نباشید تا زمانی که این افکار را عملی نکنید نمی ‌توانند صدمه‌ ای به شما و رابطه‌تان وارد کنند.

فکر کردن به فانتزی ‌های جنسی هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد؟

هیچ قانون و قاعده خاصی برای تجربه فانتزی‌ های جنسی وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است اغلب فانتزی جنسی را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است فقط گهگاهی در این خصوص خیال پردازی کنند و برخی از افراد هرگز چنین فانتری ‌هایی را تجربه نمی‌ کنند.

عوارض غرق شدن بیش از حد در فانتزی ‌های جنسی چیست؟

گاهی فرد تا حدی به دیدن فیلم ‌های پورن و فانتزی ‌های جنسی اعتیاد پیدا می‌ کند که روابط دنیای واقعی برای او هیچ گونه جذابیتی نخواهند داشت و فرد سعی می‌کند با غرق شدن در این افکار و خودارضایی به ارضای خواسته ‌های خود بپردازد.

گاهی این افکار شکل وسواسی و اعتیادگونه به خود می‌گیرند، به طوری که فرد فکر می‌کند موظف است که دائما به آنها فکر کند تا از دنیای بیرون فاصله بگیرد. حتی اگر شخص پس از این افکار و خودارضایی احساس گناه کند، باز هم دیر یا زود سراغ آنها می ‌رود زیرا به آنها معتاد شده است! گاهی این شرایط تا جایی ادامه پیدا می ‌کند که بیرون آمدن از این وضعیت برای فرد خیلی دشوار می ‌شود و به درمان نیاز خواهد داشت.

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز درباره وسواس فکری عملی ( علائم و دلایل ایجاد این مشکل ) نشانه های حمله اضطرابی؛ انواع آن، علائم و درمان حملات اضطرابی ناگهانی کنترل میل جنسی؛ روش های برای کاهش میل جنسی و کنترل صحیح آن تاثیر استرس بر گوارش و تمام قسمت های آن؛ مدیریت استرس و درمان آن آرام کردن افراد عصبانی؛ انواع خشم و تکنیک های طلایی برای آرام کردن فرد عصبانی افسردگی در بارداری | نکاتی که دانستن آن برای زنان واجب است! اضطراب چیست و چطور درمان می شود؟ علائم و روش های تشخیص اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) ؛ نحوه تشخصی، درمان و انواع این اختلال روشهای رفع خستگی ذهن؛ دلایل خستگی ذهنی و رابطه استرس با آن رفتار با کودک غمگین؛ علائم نشانه های غمگینی کودک و روش های درمان