طرز تهیه کیک یزدی؛ آموزش پخت 4 کیک یزدی خوشمزه با طعم های مختلف

پختن کیک و شیرینی در خانه یکی از بهترین بخش‌های اشپزی است که در آن با انواع مواد اولیه خوش بو، خوشرنگ و خوشمزه سرکار داریم و هنگام پخت شیرینی، عطر و بوی بی‌نظیری فضای خانه را پر می‌کند. در ادامه این مطلب دستور کیک یزدی را قرار است به شما آموزش دهیم که نیاز معرفی زیادی ندارد، زیرا همه ما از بچگی با طعم لذیذ این کیک خوشمزه سنتی آشنایی داریم. طعم خاص و لذیذ این کیک پر طرفدار در کنار یک چای یا هر نوع نوشیدنی دیگری می‌تواند تبدیل به یک عصرانه دلچسب شود که از کوچک تا بزرگ به آن علاقه‌مند هستند. برای درست کردن کیک یزدی، روش‌های زیادی وجود دارد و از مواد اولیه مختلفی برای هرکدام استفاده می‌شود. اگر به پختن این کیک علاقه دارید، در ادامه 4 دستور مختلف مانند کیک یزدی به روش بازاری، خانگی، با آب و تهیه کیک یزدی با قابلمه را برایتان آماده کرده‌ایم.

طرز تهیه کیک یزدی؛ آموزش پخت 4 کیک یزدی خوشمزه با طعم های مختلف

طرز تهیه کیک یزدی به روش بازاری

کیک یزدی یکی از شیرینی‌های پرطرفدار ایرانی است که با بافت نرم و عطر و بوی بی نظیر خود برای انواع مناسبات مختلف درست می‌شود. بهتر است بدانید که روش‌های مختلفی برای درست کردن کیک یزدی وجود دارد.

روش بازاری کیک یزدی یکی از متفاوت‌ترین طعم‌ها را دارد و اگر از آن دسته علاقه‌مندان به روش بازاری کیک یزدی هستید، در ادامه این دستور را برایتان آماده کرده ایم.

مواد لازم برای تهیه کیک یزدی به روش بازاری

 • آرد شیرینی پزی 350 گرم
 • تخم مرغ 3 عدد
 • شکر 160 گرم
 • عسل 2 قاشق سوپ خوری
 • ماست چکیده 50 گرم
 • گلاب 1 قاشق غذا خوری
 • روغن مایع نصف پیمانه
 • بکینگ پودر 1 قاشق چای خوری
 • نمک یک چهارم قاشق چای خوری
 • پودر هل 1 قاشق چای خوری
 • وانیل نوک قاشق چای خوری

دستور پخت کیک یزدی به روش بازاری

مرحله اول (مخلوط کردن شکر و تخم مرغ)

برای درست کردن این شیرینی در خانه ابتدا یک کاسه جادار و مناسب را انتخاب کرده و ابتدا تخم مرغ‌ها و شکر را درونش بریزید و با استفاده از همزن دستی به خوبی هم بزنید تا کاملا یکدست شده و تخم مرغ‌ها از لختگی خارج شوند.

مرحله دوم (اضافه کردن دیگر مواد اولیه)

در ادامه به سراغ ادامه مواد شیرینی رفته و عسل، بکینگ پودر، هل، گلاب، وانیل، ماست و نمک را به مواد درون کاسه اضافه کرده و به خوبی هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند طعم مواد با یکدیگر ترکیب شود.

مرحله سوم (اضافه کردن آرد)

برای درست شدن خمیر کیک یزدی، ابتدا یک مقدار از روغن مایع را به مواد اضافه کنید و سپس آرد را درون یک کاسه مناسب ریخته و 3 مرتبه الک کنید و به دیگر مواد اضافه کنید. بهتر است آرد را کم کم اضافه کرده و هر بار به خوبی هم بزنید تا از گلوله شدن آرد جلوگیری شود.

مطلب مشابه: طرز تهیه شیرینی انجیر؛ نکات، طرز تهیه و تزیین شیرینی انجیری

مرحله چهارم (هم زدن مواد برای درست شدن خمیر)

این مرحله ابتدا مواد را به خوبی هم بزنید تا خمیر شیرینی شکل بگیرد، و سپس باقی مانده روغن مایع را اضافه کرده و بازهم به هم زدن ادامه دهید تا مایه کیک یزدی برای پخت آماده شده و کاملا یکدست شود.

مرحله پنجم (چرب کردن قالب کیک یزدی)

سینی فر را بیرون آورده و فر را روی دمای 200 درجه قرار دهید تا کاملا گرم شود. قالب‌های کیک یزدی را روی سینی فر بچینید. بهتر برای این که مایه شیرینی به قالب نچسبد، از کاغذ روغنی استفاده کرده یا با روغن درون قالب‌ها را چرب کنید.

مرحله ششم (مقدار پر کردن قالب‌ها)

نوبت به مرحل پخت رسیده است، ابتدا بهتر است بدانید که به دلیل پف کردن کیک، نباید قالب‌ها را کاملا پر کنید. دو سوم از حجم قالب‌ها را از مایه کیک یزدی پر کنید و برای پخت هرچه بهتر آن، روی هر کدام از مایه‌های درون قالب را با چاقو ضربدر بکشید تا به خوبی پخته شوند.

 مرحله هفتم (آماده شدن شیرینی)

سینی حاوی مواد شیرینی را درون فر از قبل گرم شده قرار دهید و سپس حدود 20 الی 30 دقیقه صبر کنید تا کیک یزدی به حوبی پخته و طلایی شود. پس از پخت، سینی را از فر بیرون آورده و اجازه دهید که شیرینی‌ها در دمای محیط خنک شوند و بعد نوش جان کنید.

مطلب مشابه: طرز تهیه شیرینی پنجره ای و نکات ویژه خوشمزه شدن آن

طرز تهیه کیک یزدی به روش خانگی

طرز تهیه کیک یزدی؛ آموزش پخت 4 کیک یزدی خوشمزه با طعم های مختلف

از آنجایی که کیک یزدی نوعی شیرینی محبوب در ایران است، روش‌های زیادی برای پختنش وجود دارد. یکی از روش‌هایی که در ادامه قرار است به شما آموزش دهیم، کیک یزدی به روش خانگی است که با شیر تهیه می‌شود.

مواد لازم

 • آرد سفید 220 گرم
 • تخم مرغ 4 عدد
 • شکر 180 گرم
 • کره 150 گرم
 • شیر 1 لیوان سر خالی
 • بکینگ پودر 1 قاشق مربا خوری
 • جوش شیرین 1 قاشق چای خوری
 • وانیل نصف قاشق چای خوری

دستور پخت کیک یزدی به روش خانگی

مرحله اول (مخلوط کردن شکر و تخم مرغ با ترفند حرفه‌ای)

ابتدا یک کاسه بزرگ و جادار انتخاب کنید و شکر را درونش بریزید و در ادامه تخم مرغ‌ها را نیز درون کاسه بشکنید. بهترین ترفند برای آب شدن شکر این است که یک ظرف جادار را از آب گرم پر کرده و کاسه را درونش قرار دهید تا آب گرم به حل شدن شکر کمک کند.

مرحله دوم (اضافه کردن آرد)

در ادامه کاسه را از آب گرم خارج کرده و با استفاده از همزن، تخم مرغ و شکر را به خوبی هم بزنید تا یکدست شوند. آرد را 3 مرتبه الک کنید تا کاملا نرم شده و به صوت کم کم به مواد داخل کاسه اضافه کرده و هم بزنید.

مرحله سوم (مخلوط کردن شیر، بکینگ پودر، وانیل و جوش شیرین)

برای ترکیب کردن دیگر مواد، یک کاسه دیگر انتخاب کرده و شیر، بکینگ پودر، جوش شیرین و وانیل را با هم مخلوط کرده و هم بزنید تا مواد کاملا درون شیر حل شوند و سپس درون کاسه حاوی مایه کیک اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم (اضافه کردن کره)

این مرحله ابتدا فر را با دمای 180 درجه روشن کنید تا کاملا گرم شود. در ادامه برای لطیف شدن بافت کیک یزدی، کره‌ی به دمای محیط رسیده و نرم شده را به مواد اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید تا یک مایه یکدست شکل بگیرد.

مرحله پنجم (قرار دادن قالب کیک روی سینی فر)

در ادامه قالب‌های کیک یزدی را روی سینی فر چیده و برای جلوگیری از چسبیدن مایه کیک به قالب‌ها، حتما از کاغذ روغنی مخصوص کیک یزدی استفاده کنید تا شیرینی شما به بهترین نحوه پخته شوند.

مطلب مشابه: آموزش طرز تهیه شیرینی دانمارکی و نکاتی برای خوشمزه تر شدن

مرحله ششم (پر کردن قالب‌ها و پختن کیک)

وقتش رسیده که دو سوم از قالب‌های کیک یزدی را با مایه کیک پر کنید، و سپس روی هر کدام از آن‌ها را با چاقو یک ضربدر بکشید تا به خوبی مغز پخت شوند و سپس سینی را درون فر از قبل گرم شده قرار دهید و حدود 30 الی 40 دقیقه صبر کنید.

مرحله هفتم (آماده شدن کیک یزدی)

هنگامی که روی شیرینی‌ها قهوه‌ای شد، به این معنی است که آماده شده‌اند. در ادامه سینی را از فر خارج کرده و اجازه دهید در دمای مخیط کاملا خنک شوند و سپس درون ظرف مناسب بچینید و نوش جان کنید.

طرز تهیه کیک یزدی با آب

طرز تهیه کیک یزدی؛ آموزش پخت 4 کیک یزدی خوشمزه با طعم های مختلف

جالب‌ترین بخش طرز تهیه کیک یزدی این است که بدون ماست و شیر نیز می‎‌توان این کیک خوشزه را در خانه درست کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا این روش از تهیه کیک یزدی با آب را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم

 • آرد 200 گرم
 • شکر 150 گرم
 • تخم مرغ 2 عدد
 • آب نصف لیوان
 • گلاب نصف لیوان
 • روغن نصف لیوان
 • بکینگ پودر 1 قاشق چای خوری
 • وانیل ½ قاشق چای خوری
 • پودر هل نوک قاشق چای خوری
 • زعفران به میزان دلخواه
 • نمک نوک قاشق چای خوری
 • کنجد به میزان لازم
 • عسل 1 الی 2 قاشق غذا خوری

طرز پخت کیک یزدی با آب

گام اول (مخلوط کردن شکر، وانیل و تخم مرغ)

همانند مراحل بالا، یک کاسه جادار برای درست کردن مایه کیک یزدی انتخاب کرده و ابتدا تخم مرغ‌ها را درونش بشکنید و سپس شکر و وانیل را نیز اضافه کنید و به خوبی هم بزنید تا کاملا یکدست شوند.

مرحله دوم (اضافه کردن آب و گلاب و هم زدن مواد)

در ادامه ابتدا آب و گلاب را مخلوط کرده و سپس به همراه؛ پودر هل، روغن، عسل و زعفران درون کاسه حاوی تخم مرغ بریزید و به هم زدن ادامه دهید تا مواد تا یک مایه نرم و کشدار به وجود بیاد.

مرحله سوم (مخلوط کردن آرد، نمک و بکیکنگ پودر)

برای درست کردن کیک یزدی با آب، ابتدا آرد و نمک و بکینگ پودر را درون یک کاسه مناسب مخلوط کرده و این ترکیب را 3 مرتبه الک کنید تا آرد کاملا نرم شود و سپس به صورت تدریجی به ظرف حاوی تخم مرغ اضافه کنید.

مرحله چهارم (مخلوط کردن مواد با همزن)

این مرحله با استفاده از دور کند همزن، از یک جهت شروع کرده و به مخلوط کردن مواد ادامه دهید و هر بار آرد اضافه کنید تا از گلوله شدنش جلوگیری شود و یک مایه کیک لطیف به دست بیاورید.

مطلب مشابه: طرز تهیه شیرینی نارگیلی در فر و بدون فر و نکات ویژه برای خوشمزه شدن

مرحله پنجم (روشن کردن فر)

فر را با دمای 180 درجه روشن کرده و قالب‌های کیک یزدی را روی سینی فر بچینید. دو سوم از هر قالب را با مایه کیک پر کنید و با یک چاقو روی هرکدام را ضربدر بکشید و در صورت تمایل کنجد بپاشید.

مرحله ششم (پختن کیک یزدی با آب)

در ادامه سینی را به مدت 35 دقیقه درون فر قرار داده و صبر کنید تا کیک‌ها به خوبی پخته و طلایی شوند. سپس از فر خارج کرده و اجازه دهید در دمای محیط خنک شوند و نوش جان کنید.

طرز تهیه کیک یزدی با قابلمه

طرز تهیه کیک یزدی؛ آموزش پخت 4 کیک یزدی خوشمزه با طعم های مختلف

اگر برای درست کردن این شیرینی خوشمزه و لذیذ فر ندارید، اصلا نگران نباشید، چون با استفاده از روشی که در ادامه بریتان شرح می‌دهیم می‌توانید با استفاده از فنجان و قابلمه، یک کیک یزدی نرم و پفدار درست کنید.

نکته: با استفاده از هرکدام از دستورهای پختی که در بالا ارائه دادیم، مواد لازم را انتخاب کنید تا به سراغ پخت کیک یزدی با قابلمه برویم.

1. پس از انتخاب نوع و طعم کیک یزدی که در بالا توضیح دادیم، به همان روش برای تهیه مایه کیک پیش بروید. در ادامه، شما برای پختن کیک با این روش به فنجان‌های چینی یا هر فنجان نشکن دیگری لازم دارید.

2. در ادامه دیواره داخلی فنجان‌ها را با روغن چرب کنید تا مانع از چسبیدن مایه کیک شوند. دو سوم از حجم فنجان‌ها را با مایه کیک یزدی پر کنید. در ادامه یک قابلمه بزرد و جادار را روی گاز قرار دهید.

3. این مرحله فنجان‌های حاوی مایه کیک را درون قابلمه بچینید و برای پخته شدن آن‌‍‌ها، با یک پارچ یا لیوان به قابلمه آب اضافه کنید. مقدار آبی که برای این روش نیاز است باید به اندازه دو سوم ارتفاع فنجان‌ها باشد.

4. برای پختن کیک یزدی با فنجان؛ بهتر است درب قابلمه را با دم کنی روی قابلمه قرار داده و با حرارت ملایم اجازه دهید تا به مدت 20 الی 30 دقیق کیک پخته شود. در آخر برای تست از خلال دندان استفاده کنید و در صورتی که آماده شده است، فنجان‌ها را از قابلمه خارج کنید.

5. ابتدا اجازه دهید تا فنجان‌ها با دمای محیط خنک شوند. در ادامه با استفاده از یک چاقو لبه‌های کیک را از فنجان جدا کرده و روی سینی بچینید و به همراه نوشیدنی دلخواهتان نوش جان کنید.

نکات تکمیلی لازم برای تهیه کیک یزدی

 • در تمامی روش‌های تهیه کیک یزدی، مواد یخچالی مانند شیر، تخم مرغ و کرده را حدود 1 ساعت قبل از شروع آماده سازی مایه کیک از یخچال بیرون بزارید تا با دمای محیط هماهنگ شوند.
 • به این نکته توجه داشته باشید که مقدار مواد اولیه برای تهیه این کیک بسیار مهم است و باید طبق دستور پخت و مقداری که در نظر گرفته شده است برای ترکیب کردن مواد استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از سفت شدن مایه کیک، مواد اولیه را به ترتیب گفته با یکدیگر ترکیب کنید. این یک اصل مهم در شیرینی پزی است که برای به دست آوردن کیفیت هرچه بیشتر باید آن را رعایت کنید.
 • قبل از اضافه کردن مواد کیک، حتما قالب‌ها را چرب کنید. به مقدار روغن برای چرب کردن قالب‌ها نیز توجه داشته باشید، زیرا روغن زیادی جذب کیک شده و دیگر کیفیت لازم را ندارد.
 • برای پف کردن هرچه بهتر کیک یزدی، بهتر است بلافاصله پس از اضافه کردن مایه کیک به قالب، آن‌ها را درون فر برای پخت قرار دهید. هرچه دیرتر این کار را انجام دهید، کیک کمتر پف می‌کند.

مطلب مشابه: آموزش طرز تهیه شیرینی کشمشی و نکاتی برای خوشمزه شدن آن

سخن آخر

در این مطلب روش‌های پخت متفاوت از کیک یزدی را قرار داده‌ایم تا در صورت تمایل هرکدام را که دوست داشتید امتحان کنید. بهتر است بدانید که یکی از این روش‌ها، کیک یزدی با استفاده از قابلمه پخت می‌شود که برای افرادی که فر در اختیار ندارند مناسب است. همینطور برای درست کردن این کیک با کیفیت بالا و طعم بی‌نظیر بهتر است طبق دسور پخت پیش بروید و در آخر نکات تکمیلی لازم را نیز مشاهده کنید.

منبع طرز تهیه کیک یزدی: cookingrush

مطالب مشابه را ببینید!

طرز تهیه انواع شربت نذری خوشمزه و خوشرنگ ماه محرم غذای نذری ماه محرم + لیست بهترین غذاها و خوراکی های نذری ماه محرم معرفی انواع پنیر پیتزا (لیست انواع پنیر پیتزا، کاربرد و طعم آنها) کاغذ روغنی چیست و روش درست کردن آن طرز تهیه انواع غذاهای رژیمی بدون روغن؛ لیست 12 غذای خوشمزه سالم انواع ادویه های ضروری آشپزخانه؛ 25 ادویه مورد نیاز از هل گرفته تا تخم شنبلیله انواع قهوه و تفاوت آنها؛ همه چیز در مورد انواع قهوه و طعم آنها مدل تزئین هندوانه شب یلدا؛ تصاویر زیبا از تزئین هندوانه در شب یلدا طرز تهیه انواع تنقلات شب یلدا از شیرینی جات مخصوص تا ژله و لواشک طرز تهیه انواع سس ساندویچ؛ مقایسه و ارزیابی انواع سس خوشمزه