طرز تهیه کشک بادمجان؛ آموزش طرز تهیه کشک بادمجان خوشمزه ایرانی با گردو

کشک بادمجان، جزو یکی از غذاهای سنتی ایرانی است که بسیار هم خوشمزه و مقوی می باشد. بادمجان طبع گرم و خیلی خشکی دارد. یکی از مهمترین خاصیت آن کم کالری بودنش می باشد و همچنین دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیز می باشد. همچنن سرشار از آهن است که برای رفع کم خونی مفید می باشد. حال در ادامه طرز تهیه کشک بادمجان خوشمزه ایرانی را توضیح خواهیم داد.

آموزش طرز تهیه کشک بادمجان سنتی ایرانی

طرز تهیه کشک بادمجان

مواد موردنیاز:

  • بادمجان (5 عدد)
  • پیاز (1 عدد بزرگ)
  • سیر (2 حبه)
  • مغز گردوی آسیاب شده (یک سوم پیمانه )
  • نعنا خشک (۳ قاشق غذاخوری )
  • کشک (نصف پیمانه)
  • روغن به مقدار لازم
  • نمک به مقدار لازم

 

طرز تهیه:

بادمجان را پوست گرفته و تمیز بشویید. می توانید بادمجان ها را به طرز دلخواهتان برش دهید. سپس برای آنکه آب و تلخی بادمجان گرفته شود روی آنها مقداری نمک بپاشید و اجازه دهید 15 دقیقه در نمک بمانند.

بعد از آنکه آنها را مجدد شسته و خشک کردید درون ماهیتابه با مقدار کمی روغن سرخ کنید. برای آنکه روغن آنها گرفته شود می توانید بعد از سرخ کردن روی کاغذ روغن گیر قرارشان دهید.

نعنا خشک را از قبل به مدت 10 دقیقه در آب قرار داده تا خیس بخورد و پس از آن با مقداری روغن روی حرارت ملایم تفتش دهید. البته اگر می خواهید کشک بادمجانتان را تزئین کنید، می توانید یک قاشق از نعنا را جدا کنار بگذارید.

پیازها را پس از خوردن کردن درون مقدار کمی روغن سرخ کنید.  هنگامی که پیاز شروع به سرخ شدن کرد سیر رنده شده را به آن اضافه کنید و ۱ دقیقه تفت بدهید.

آموزش طرز تهیه کشک بادمجان سنتی ایرانی

بادمجان‌ها را به مخلوط پیاز و سیر اضافه کنید و با حرارت ملایم به تفت دادن ادامه دهید. در همین حین با یک قاشق چوبی بادمجان‌ها را له کنید.

نعنا داغ و گردوی آسیاب شده را نیز به این ترکیب اضافه کنید. (البته در صورت نبودن گردو می توانید از آن صرفنظر کنید اما گردو آن را خوشمزه تر و مقوی تر می کند).

کشک را جدا با یک چهارم لیوان آب سرد مخلوط کنید و درون ترکیب بادمجان و پیاز بریزید و کمی تفت دهید تا آب اضافی آن بخار شود.

حالا که کشک بادمجانتان آماده شد می توانید برای تزئین آن از نعنا داغ، پیاز داغ، کشک و گردو استفاده کنید.

بسته به تمایل و ذائقه افراد می توانید کمی گوشت چرخ کرده را سرخ کرده و ادویه بزنید سپس با کشک بامجانتان سرو نمایید.

این مطالب را هم ببینید