بیوگرافی سعید کنگرانی؛ علت فوت سعید کنگرانی، بازیگر سریال دائی جان ناپلئون درگذشت

سعید کنگرانی، بازیگر فرهیخته و به نام سینما و تلویزیون ایران می باشد که کارهای شاخص و به یاد ماندنی همچون دائی جان ناپلئو از وی به یادگار مانده است.

بیوگرافی سعید کنگرانی، درگذشت بازیگر سریال دائی جان ناپلئون

بیوگرافی سعید کنگرانی

سعید کنگرانی فراهانی بازیگر تلویزیون و سینمای ایران متولد 1333/07/11 در تهران می باشد. سعید کنگرانی دارای دو برادر بزرگتر از خود می باشد که هر دو در نیروی هوایی ایران مشغول به کار بودند.

 

شروع به فعالیت و شهرت

سعید کنگرانی فراهانی بازیگری را با ایفای نقش در فیلم سینمایی “رضا موتوری” آغاز کرد که این سریال از حاشیه ها به دور نبود. همچنین اولینسریال تلویزیونی به یاد ماندنی سعید کنگرانی “دائی جان ناپلئون” بود که سالهاست در اذهان مردم باقی مانده است.

بازی بی نظیر سعید کنگرانی در سریال تلویزیونی “دایی جان ناپلئون” باعث به شهرت رسیدن وی در زمینه سینما و تلویزیون ایران شد.

سریال دائی‌جان ناپلئون درتلویزیون و دایره مینا در سینما از کارهای شاخص اوست.

بیوگرافی سعید کنگرانی، درگذشت بازیگر سریال دائی جان ناپلئون

مهاجرت به اروپا

کنگرانی تا اواسط دهه 60، یعنی پس از پیروزی انقلاب هنوز در ایران گذران زندگی می کرد و تلاشش بر این بود که دوباره بتواند به حرفه بازیگری خود روی آورده و ادامه دهد.

کنگرانی در این دوران با وجود اینکه در چندین فیلم به ایفای نقش پرداخت اما هیچ کدام از این فیلم ها اکران نشدند. همین پیامدها عزم وی را جزم کرد تا به کشور آمریکا مهاجرت کرده و در آنجا به حرفه خود ادامه دهد.

 

بازگشت به ایران

سعید کنگرانی پس از پانزده سال زندگی در آمریکا در اوایل دهه 80 به ایران بازگشت و توانست در فیلم سینمایی “ازدواج به سبک ایرانی” به کارگردانی حسن فتحی ایفای نقش کند.

وی بعد از پانزده سال ، در ابتدای دهه 1380 مجدداً به ایران برگشت.
وی بعد از بازگشت موفق شد در فیلم «ازدواج به سبک ایرانی» به کارگردانی حسن فتحی بازی کرد.

بیوگرافی سعید کنگرانی، درگذشت بازیگر سریال دائی جان ناپلئون

راز افشا شده سینمای قدیم از زبان سعید کنگرانی

کنگرانی درباره سینمای قدیم گفته:
یک سرمایه‌دار صاحب مرغداری‌های عظیم، کسی مثل «هژبر یزدانی» با سه نفر دیگر در استودیویی سرمایه‌گذاری می‌کردند و زنانی را که فراری و فقیر بودند به خیابان ارباب جمشید می‌آوردند و فلان تهیه‌کننده از فقر و ضعف مالی آن دختر خانم استفاده می‌کرد.
همان‌جا از پدر بدبختش دستخط می‌گرفتند که دخترش باکره نیست تا بعد از عقد قرارداد با او هر بلایی که سرش می‌آید، پدر حق اعتراض نداشته باشد.
در فیلم «رضاموتوری» من خودم در آنجا شاهد بودم که یک پدر بسیار فقیر، دخترش را که شاید بیش از  15،16 سال نداشت و باکره بود، آورد. قرار گذاشتند دختر نقشی را  بازی کند و تبدیل به ستاره شود. کل پولی که آقای شباویز بابت قرارداد و دستخطی که از پدر دختر گرفت مبنی بر اینکه باکره نیست، هفت هزار تومان بود. این نمونه ای‌ست که من خودم دیدم و این اتفاق در سال 48 افتاد.
یعنی دختری را که به سن قانونی هم نرسیده بود، از پدرش می‌خریدند.
و یا تهیه کننده به فردی می گفت : یک دختر باکره 14 ساله می‌خواهم یا مثلاً یک دبیرستانی می‌خواهم که 20 ساله نشان بدهد، چون قصه فیلم طوری است که در فیلم به دختر تعرض می شد.
کسانی بودند که گنده لات رسمی بودند. الان هم هستند. لات‌هایی بودند که از کاباره‌ها محافظت می‌کردند.

بیوگرافی سعید کنگرانی، درگذشت بازیگر سریال دائی جان ناپلئون

زمان و علت فوت

سعید کنگرانی در تاریخ 23 شهریور ماه 1397 بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.

 

کارنامه هنری

فیلم سینمایی

  • “ازدواج به سبک ایرانی” / به کارگردانی: حسن فتحی/ سال 1383
  • “گرداب”/ به کارگردانی: حسین دوانی / سال 1361
  • “فصل خون” / به کارگردانی حبیب کاوش / سال 1359
  • “پرواز در قفس” / به کارگردانی: حبیب کاوش / سال 1357
  • “در امتداد شب” / به کارگردانی پرویز صیاد / سال 1356
  • “سرایدار” / به کارگردانی: خسرو هریتاش / سال 1355
  • “دایره مینا” / به کارگردانی داریوش مهرجویی / سال 1353
  • “رضا موتوری” / به کارگردانی مسعود کیمیایی / سال 1349

مجموعه تلویزیونی

  • دایی جان ناپلئون / 1355

شبکه نمایش خانگی

  • رقص روی شیشه / 1397

 

همچنین بخوانید:

بیوگرافی مهران مدیری ، بیوگرافی زیبا کرمعلی

مطالب مشابه را ببینید!

بیوگرافی سروش صحت؛ خالق برنامه کتاب باز، نویسنده، کارگردان و بازیگر مشهور ایرانی نگاهی بر زندگی فریدون مشیری از تولد تا درگذشت این شاعر و گزیده اشعار وی نگاهی بر زندگی قیصر امین پور شاعر (از تولد تا شاعری و درگذشت و گزیده اشعار او) بیوگرافی لیلا حاتمی بازیگر؛ از شروع بازیگری در کودکی تا جوایز مختلف و ازدواج نگاهی بر زندگی خسرو شکیبایی بازیگر (شروع فعالیت هنری، معروفیت و درگذشت) نگاهی بر زندگی حسین پناهی شاعر و بازیگر؛ از علاقه به روحانی شدن تا بازیگری و شاعری نگاهی بر زندگی حسین منزوی؛ آغاز فعالیت ادبی، اشعار زیبای او، ازدواج، طلاق و مرگ نگاهی بر زندگی احمدرضا احمدی (از تولد تا اشعار نو او، سبک او، نقد شاعر و اشعار او) نگاهی بر زندگی شمس تبریزی (از تولد، تا بد رفتاری مردم با او و رابطه با کیمیا خاتون) نگاهی بر زندگی کریم خان زند (از فتح اصفهان تا مبارزه با خان قاجار و انگلیسی ها تا مرگ)