تجهیزات مورد نیاز دوچرخه سواری از کلاه ایمنی و عینک گرفته تا لباس مناسب

آیا جزو افرادی هستید که به سفر کردن با دوچرخه و دوچرخه سواری علاقمند می باشید؟ ماجراجویی کردن در مکان های زیبا و کشف جاهای جدید به وسیله یک دوچرخه دوست داشتنی می تواند برای شما لحظات بسیار جذاب و لذت بخشی را رقم بزند. برای این که بتوانید این کار را انجام دهید در مرحله اول نیاز دارید تا یک دوچرخه مناسب انتخاب کنید و در کنار خرید دوچرخه، باید به آماده کردن تجهیزات دوچرخه سواری هم توجه کافی و ویژه ای داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم تجهیزات دوچرخه سواری را به شما معرفی کرده و دلیل استفاده کردن از آنها را نیز بیان کنیم. اگر شما هم به این موضوع علاقمند هستید و می خواهید درباره آن بیشتر بدانید با ما همراه باشید…

چراغ های عقب و جلوی دوچرخه

همانطور که در قسمت مقدمه هم اشاره کردیم، یک خطر بزرگ همیشه دوچرخه سوار را تهدید می کند و آن هم خطر تصادف کردن با خودروهاست. خودروها به خاطر جنس بدنه، اندازه بزرگ و سرعت نسبتا زیادی که دارند در صورت برخورد به دوچرخه آسیب شدیدی به سرنشین آن وارد کرده و حتی می توانند آثار جبران ناپذیری روی بدن فرد داشته باشند. بهترین کاری که برای مقابله با این خطر می توان کرد این است که از ابزاری هنگام دوچرخه سواری استفاده کنید تا دوچرخه تان در نظر رانندگان خودروها بزرگ تر دیده شده و توجه آنها به حضور داشتن شما جلب شود.

ابزاری که برای این کار به شما کمک خواهد کرد چراغ های مخصوصی هستند که یا در تاریکی شب باعث بهتر دیده شدن شما می شوند یا اینکه در شرایط نامناسب جوی مانند مه گرفتگی به دیگران کمک می کنند تا شما را تشخیص دهند. با استفاده کردن از این چراغ ها در قسمت جلو و عقب دوچرخه خود می توانید از بروز بسیاری از تصادفات و حوادث جلوگیری کنید. این چراغ ها به صورت کلی در دو دسته چراغ های شبرنگ منعکس کننده نور و چراغ های لامپ دار تولید شده و به فروش می رسند.

چراغ های شبرنگ در واقع تنها وسیله ای هستند که نور را بازتاب کرده و از خود هیچ نوری تولید نمی کنند. با نصب کردن این چراغ ها روی دوچرخه خود باعث می شوید که نور دیگر خودروها پس از برخورد به شبرنگ منعکس شده و دوچرخه تان در تاریکی شب کاملا مشخص دیده شود. این چراغ ها مزیت هایی دارند که از جمله آنها می توان به ارزان تر بودن قیمت، راحتی در نگهداری و عدم نیاز به باتری اشاره کرد. علاوه بر چراغ ها نوارهای شبرنگی نیز وجود دارند که می توانید پس از خریداری روی قسمت های مختلفی مانند کلاه ایمنی، پشت لباس و حتی پشت کوله خود نصب کنید تا نور را بازتاب داده و کل بدن و دوچرخه شما را به دیگر رانندگان نشان دهند.

دسته دوم چراغ های دوچرخه شامل چراغ های الکترونیکی یا لامپی می شوند که استفاده از نیروی الکتریسیته موجود در باتری خود می توانند نور تولید کنند. این چراغ ها عملکردی مشابه چراغ های دیگر وسایل نقلیه داشته و به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به چراغ های شبرنگ دارند. البته توجه داشته باشید که تعیین دقیق قیمت این محصولات به جنس لامپ، نوع و عمر باتری و مقدار نوری که از خود منتشر می کند بستگی دارد.  چراغ های الکترونیکی که با لامپ LED ساخته شده باشند طول عمر بیشتری خواهند داشت؛ البته به دنبال کیفیت بالاتر قیمت این چراغ ها هم بیشتر خواهد بود.

5 3 696x602 1

کلاه ایمنی دوچرخه سواری

آیا سلامتی شما قابل تعویض است؟ آیا این درست است که سلامتی خود را با رفتار غلط و محافظت نکردن از بدن خود به خطر بیاندازید؟ پاسخ سوالات فوق قطعا خیر است! تجهیزات دوچرخه سواری را می توانیم تغییر دهیم یا اینکه تعویض کنیم؛ ولی نمی توان سلامتی خود را تعویض کرد. آدمی باید برای محافظت از جان خودش کمی هزینه کند؛ از هزینه هایی که می تواند جان ما را هنگام دوچرخه سواری حفظ کند و و باعث حفظ سلامتی ما شود خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری است. یکی از اجزای ضروری هنگام دوچرخه سواری که می تواند جان شما را در هنگام خطر حفظ کند و از تهدید سلامتی شما جلوگیری کند کلاه ایمنی دوچرخه سواری است که باید در هر شرایطی از آن استفاده کنید. این وسیله ایمنی دارای مدل ها و انواع مختلفی است که در ادامه این مقاله به معرفی آن ها می پردازیم:

کلاه ایمنی شهری

این نوع از کلاه ایمنی برای محافظت از شما در مدت زمان دوچرخه سواری در محیط های شهری مانند کوچه و خیابان و … طراحی شده است. به همین دلیل کلاه های ایمنی شهری دارای وزن سبک تری نسبت به سایر کلاه های ایمنی دوچرخه سواری می باشند و در نتیجه استفاده آسان تری نیز نسبت به بقیه انواع کلاه ایمنی دارند.کلاه ایمنی شهری در مقایسه با دیگر انواع کلاه دارای قیمت مناسبی نیز می باشد. این کلاه را می توان در انواع رنگ ها و طرح ها در فروشگاه ها و مغازه های مربوطه خریداری کرد. حتما توجه کنید که بسیار واجب است که در هنگام دوچرخه سواری در خیابان ها و کوچه ها ( محیط های شهری) از کلاه ایمنی شهری برای تامین سلامت خود استفاده کنید.

کلاه ایمنی مسابقه ای

از مهم ترین اهداف شرکت کنندگان در مسابقات دوچرخه سواری و تجهیزات دوچرخه سواری برای این افراد این است که سرعت بالا به سمت رسیدن به مقصد حرکت کنند تا این حرکت باعث پیروزی آنها شود. کلاه های ایمنی مسابقه ای دارای تهویه مناسب بوده که فشار هوا در بیرون و داخل کلاه را حفظ می کند. این امر باعث می شود که ورزشکاران در هنگام دوچرخه سواری در ناحیه سر خود احساس گرما و تب نداشته باشند. توجه داشته باشید به دلیل سازه و بدنه و مواد به کار رفته در ساخت این نوع کلاه، قیمت آن نسبت به سایر کلاه های ایمنی دوچرخه سواری بیشتر است. توجه داشته باید که در هنگام دوچرخه سواری در هر محیطی باید تجهیزات مناسب این کار به ویژه کلاه ایمنی دوچرخه سواری را همراه داشته باشید.

کلاه ایمنی کوهستانی دوچرخه سواری

آیا تا به حال در کوهستان دوچرخه سواری کرده اید؟ اگر پاسختان بله است باید بدانید که دوچرخه سواری در همچین محیطی بسیار نشاط آور، جذاب و در عین حال خطرناک است. به همین دلیل است که هنگام دوچرخه سواری کردن در چنین محیط های خطرناکی باید از کلاه ایمنی مخصوص استفاده کرد. کلاه های ایمنی کوهستانی مورد نیاز در این نوع ورزش به دلیل وجود خطرات احتمالی دارای طراحی خاصی بوده و باید طوری طراحی شوند که بتوانند از ناحیه سر و گردن و فک دوچرخه سواران بیشترین حفاظت را داشته باشد. این کلاه برخلاف سایر کلاه ها که دارای تهویه مناسب می باشند و افراد می توانند مدت طولانی از آن استفاده کنند، احساس خفگی به ورزشکار داده و نمی توان آن را برای مدت طولانی روی سر قرار داد.

مطلب مشابه: لیست تجهیزات کوهنوردی؛ هر وسیله ای که برای کوهنوردی نیاز دارید

دستکش دوچرخه سواری

خیلی مهم است که در هنگام دوچرخه سواری از دستکش مناسب استفاده کنید زیرا پوشیدن دستکش در هنگام دوچرخه سواری فواید زیادی خواهد داشت. مهم تر از همه اینها زمانی است که می خواهیم مدت زمان طولانی را به دوچرخه سواری بپردازیم و رکاب بزنیم؛ زیرا در این شرایط باید مدت زمان زیادی دست ها را روی فرمان دوچرخه ثابت نگه داریم. در این صورت دست ها به سرعت خسته می شوند و ممکن است باعث تاول زدن دست ها و یا حتی زخم شدن آن ها بشود. علاوه بر اینها، وقتی مدت زمان طولانی دست ها را روی فرمان دوچرخه نگه می داریم این فعالیت باعث عرق کردن دست ها می شود که امکان این وجود دارد که کنترل دوچرخه برای دوچرخه سوار سخت شود و دوچرخه سوار کنترل آن را از دست داده و دوچرخه واژگون شود.

 دستکش دوچرخه سواری از تجهیزات دوچرخه سواری می تواند جلوی چنین حوادثی را بگیرد و از صدمه دیدن دوچرخه سوار جلوگیری کند. به علاوه؛ همه اینها دستکش های دوچرخه سواری دارای ساختار و بافت نرم و قابل تنفس هستند که عبور و مرور هوا بین دست و محیط را بسیار آسان تر کرده و باعث می شود که دست ها در مواردی که ذکر شد اذیت نشوند. دو نمونه دستکش دوچرخه سواری وجود دارد؛ یک نمونه از آن ها بدون انگشت است و نمونه دیگر دارای انگشت است. در فصول گرم سال مانند بهار و تابستان می توانیم از دستکش های بدون انگشت و در فصول سرد سال مانند زمستان و پاییز می توانیم از دستکش های انگشت دار استفاده کنیم.

قمقمه آب مخصوص دوچرخه سواری

در کنار رعایت نکات ایمنی لازم است که در هنگام دوچرخه سواری از نظر پزشکی و فیزیولوژیکی هم مراقب سلامتی بدن خود باشید. دوچرخه سواری جزو ورزش هایی محسوب می شود که شما را به فعالیت سنگین وادار کرده و در نتیجه بعد از چند دقیقه شروع به تعریق خواهید کرد. در نتیجه آب بدن شما کم شده و به همین خاطر ممکن است سلامتی شما به خطر بیفتد. با توجه به این نکته بسیار مهم همیشه باید مراقب سطح آب موجود در بدنتان باشید و رطوبت کلی آن را حفظ کنید.

برای این کار بهتر است حداقل در فواصل زمانی سی دقیقه ای مقداری آب بنوشید تا بتوانید آبی که از طریق عرق کردن از دست داده اید را هر چه سریع تر جبران کنید. برای اینکه در طول مسیر و در حین دوچرخه سواری کردن به آب دسترسی داشته باشید باید آن را درون یک قمقمه نگهداری و حمل کنید. برای حمل آب هم چند گزینه متنوع و متفاوت پیش رو خواهید داشت. در راه اول شما قمقمه مخصوص نگهداری آب را در کوله پشتی یا کیف خود می گذارید تا هر جا که خواستید آن را از کیف خارج کرده و آب بنوشید. دومین راه استفاده کردن از کوله های مخصوص آب است که این راهکار زیاد در بین دوچرخه سواران محبوب نیست و پیشنهاد نمی شود.

اما راهکار سوم و در اصل بهترین راه این است که از بست های مخصوص نگهداری قمقمه روی بدنه دوچرخه خود استفاده کنید. با کمک این بست ها قمقمه را به بدنه وصل می کنید تا در دسترس شما باشد و به سرعت از آن استفاده کنید. اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید و به آب بیشتری نیاز دارید هم می توانید دو بست تهیه کرده و دو قمقمه آب را حمل کنید.

کفش مناسب دوچرخه سواری

هنگام دوچرخه سواری به ویژه در مدت طولانی بسیار مهم است که از کفش مناسب استفاده کنید. کفش های مخصوص دوچرخه سواری دارای کفی سفتی می باشند؛ این کفی سفت در کفش های مخصوص دوچرخه سواری باعث می شود پاهای شما در هنگام دوچرخه سواری درد نگیرد یا انرژی خم شدن پاهای شما روی پدال ها را هدر ندهد. توجه کنید که هر چند کفش هایی با کف صاف هم وجود دارد که کمی از مشکل را حل می کند ولی اکثر آنها دارای کفی های مخصوص برای متصل شدنشان به رکاب دوچرخه هستند. البته توجه داشته باشید که بسیار راحت می توانید پای خود را از پدال جدا کنید. بنابراین مشکلی در این مورد نخواهید داشت و نگرانی در این موضوع بی مورد است.

 این کفش ها در مدل ها و رنگ های مختلف در فروشگاه ها و بازارهای مختلف موجود و قابل دسترس می باشند. مدل های مختلف این نوع کفش ها بر اساس میزان حرفه ای بودن شما و همچنین مدل رکاب و دوچرخه شما و همچنین حرفه ای که در آن ورزش می کنید ساخته شده اند. موقع خرید کفش بر این اساس می توانید کفش مناسب خود ر ا انتخاب کنید. در هر صورت اگر مبتدی هستید و از دوچرخه فقط برای عبور و مرور های کوتاه، تفریح یا ورزش به صورت کوتاه مدت و مبتدی گونه استفاده می کنید، می توانید با یک جفت کفش ورزشی ساده مردانه یا زنانه سبک و راحت بسته به سلیقه خود به دوچرخه سورای بپردازید و کار خود را راه بیاندازید.

کیف دوچرخه یا کوله پشتی

کیف دوچرخه یا همان کوله پشتی یکی از ابزار ها و تجهیزات دوچرخه سواری در مسیرهای طولانی می باشد. به جز در مسیرهای با مسافت کوتاه، معمولا در انواع حالت های دیگر به تعدادی از وسایل مختلف و تجهیزات دوچرخه سواری برای ادامه مسیر خود نیاز خواهیم داشت. این وسایل ممکن است ظرف غذا، وسایل پانسمان، وسایل شخصی و … باشند که در سفر های کوتاه جاده ای مناسب خواهند بود.

برای حمل کردن وسایل خود در سفرهای مختلف (چه مسیرتان کوتاه باشد و چه بلند) موضوع مهم این است که برای حمل وسایل و تجهیزات مورد نیاز خود بهترین گزینه این است که کیف مخصوص دوچرخه سواری با کیفیت و بادوام بالایی تهیه کنید. برخی از کیف های مخصوص دوچرخه سواری دارای تسمه های اضافی برای ثابت نگه داشتن آن بر روی سینه و دور کمر می باشند که این موضوع می تواند یک نکته مثبت برای یک کیف دوچرخه سواری باشد.

زیرا در هنگام رکاب زدن باعث تمرکز بیش تر دوچرخه سوار هنگام رکاب زدن می شود. از دیگر ویژگی های مثبت کیف های دوچرخه سواری ضد آب بودن آنها است؛ زیرا باعث می شود هنگام بارش باران و برف آب به درون آن نفوذ نکند. البته به این موضوع نیز توجه کنید که اگر دوچرخه شما فضای زیادی برای حمل کوله پشتی دوچرخه سواری ندارد می توانید از یک کوله پشتی سبک و راحت جهت قرار دادن وسایل خود در آن استفاده کنید.

مطلب مشابه: اطلاعات درباره جنگل گردی | شرایط و لوازم مورد نیاز | معرفی بهترین جنگل های ایران

10 1 696x464 1

زانوبند مخصوص دوچرخه سواری

از تجهیزات دیگر مخصوص دوچرخه سواری زانوبند دوچرخه سواری است؛ زانوبند نیز مانند کلاه مخصوص، در مدت خیلی کوتاهی به یکی از ملزومات دوچرخه سواری تبدیل شده است. زانوبند دوچرخه سواری یکی از ابزارهای ایمنی در دوچرخه سواری است که در تامین سلامت دوچرخه سوار تاثیر زیادی دارد؛ زیرا زانو های یک دوچرخه سوار به شدت در معرض خطر هستند. همچنین توجه داشته باشید که زانوهای انسان بسیار آسیب پذیر بوده و این نکته به ویژه در دوچرخه سواران که زانوهایشان به یکی از فعال ترین قسمت های بدنشان تبدیل شده بسیار پررنگ تر است.

به همین دلیل حفاظت از زانوها در برابر حوادث جزو مهم ترین مراقبت های زندگی یک دوچرخه سوار حرفه ای می باشد. زانوبندها از ایجاد خراش، شکستگی و کوفتگی زانو ها هنگام تصادفات جلوگیری کرده و در نتیجه در حفظ سلامت زانو ها نقش مهمی ایفا می کنند. زانو بند ها را در رنگ ها، طرح ها و جنس های مختلف تولید می کنند که می توانید آنها را از فروشگاه های ورزشی تهیه کنید. توجه کنید که زانو بندها در دو نمونه بزرگ و سنگین تر و کوچک و سبک تر تولید می شوند. از مدل های بزگ تر آنها برای سفرهای جاده ای استفاده می کنند و در مقابل، زانوبندهای سبک تری هم وجود دارند که در حالت عادی می توانید از آنها بهره ببرید.

لباس مناسب برای دوچرخه سواری

از جمله تجهیزات بسیار مهم در ورزش دوچرخه سواری می توان به لباس های مخصوص دوچرخه سواری اشاره کرد. لباس های مخصوص دوچرخه سواری برای افراد تازه کار و همچنین برای افرادی که در این حرفه کار نمی کنند ممکن است کمی چسبان و تنگ به نظر برسد.‌ مخصوصا اگر بدن ورزیده و بدون چربی نداشته باشید تنگ بودن این لباس ها دو چندان می شود. البته به این موضوع نیز توجه کنید که این لباس ها بر خلاف ظاهر تنگ و چسبنده ای که دارند، بسیار راحت و کشسان هستند و از تجهیزاتی محسوب می شوند که هر دوچرخه سواری باید از آنها استفاده کند. خوبی لباس های دوچرخه سواری مانند تی شرت و شورت دوچرخه سواری این است که دارای بافتی هستند که قابلیت تنفس را برای بدن دوچرخه سوار به راحتی فراهم می کند.

این موضوع زمانی اهمیت دارد که در هوای گرم در حال رکاب زدن با دوچرخه هستید و در این شرایط بدن شما به شدت عرق کرده و این لباس رطوبت را به سرعت از خود عبور می دهد؛ در نتیجه شما را کاملا خشک و خنک نگه می دارد. علاوه بر آن توجه کنید که این لباس ها از حالت کشسانی و انعطاف خوبی برخوردار بوده و هنگام دوچرخه سواری جلوی دست و پا را نمی گیرند.

حواستان باشد برای دوچرخه سواری در روز های سرد یا بارانی، پوشیدن هودی مردانه ورزشی یا سوئیشرت زنانه و شلوار‌های ورزشی ضدآب را فراموش نکنید. دوچرخه سواری در این روزها با لباس های خیس و آب کشیده، نه تنها تمرکز دوچرخه سوار را بر هم می زند و دوچرخه سواری را سخت و دشوار می‌کند، بلکه می تواند باعث سرما خوردن و مریض شدن شما نیز شود.

مطلب مشابه: لیست تجهیزات اسکی؛ از عینک تا چوب اسکی و اطلاعات درباره فواید اسکی کردن

شرت دوچرخه سواری

از دیگر تجهیزات دوچرخه سواری می توان به شرت های دوچرخه سواری اشاره کرد. حواستان باشد که شرت دوچرخه سواری را به هیچ وجه از قلم نینداخته و فراموش نکنید. چه مبتدی باشید و چه به صورت حرفه‌ ای ورزش کنید دوچرخه زدن بدون این لباس کارتان را سخت می کند. توجه داشته باشید که نشستن روی زین دوچرخه سواری آن هم اگر بخواهید مسیر طولانی را رکاب بزنید و یا مدت زمان طولانی به دوچرخه سواری بپردازید اصلا کار راحتی نیست.

 بنابراین وجود یک شورت دوچرخه سواری با کیفیت می تواند دوچرخه سواری را برای شما راحت تر کند. شورت دوچرخه سواری در واقع پد بسیار نرمی دارد که از فشار آوردن زین جلوگیری می‌کند و به شما این اجازه را می‌دهد که مدت زمان طولانی و در مسیرهای طولانی بین شهری بدون دردهای بعدی از دوچرخه سواری لذت ببرید و با نشاطی بیش از اندازه به ورزش خود ادامه دهید.

تلمبه تیوب مخصوص دوچرخه

تلمبه یکی از ابزارهایی بسیار پرکاربرد و تجهیزات دوچرخه سواری است که از آن برای باد کردن لاستیک و تیوپ استفاده می کنند. اگر شما هم در دوران کودکی خود دوچرخه سواری می کرده اید حتما این تلمبه های دستی را به یاد دارید که از آنها برای پنچرگیری کردن دوچرخه ها استفاده می کردند. تلمبه های دستی طوری طراحی شده اند که برای استفاده کردن از آنها لازم است یک نفر دیگر هم به شما کمک کرده و سوزن تلمبه را برای شما نگه دارد. 

تلمبه مخصوص دوچرخه در انواع مختلفی تولید شده است که این نمونه های متنوع در تعداد سیلندرها، مقدار حجم هوایی که جابجا می کنند، جنس بدنه، طول عمر و… با یکدیگر تفاوت دارند. همه این تلمبه های دستی به نوعی کار شما در تنظیم کردن تایر دوچرخه تان را راحت کرده و به همین خاطر آنها را جزو ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز یک فرد دوچرخه سوار محسوب می کنند.

از جمله بهترین نمونه های تلمبه که می توانید برای خود تهیه کنید می توان به تلمبه پایی اشاره کرد. این تلمبه در عین سادگی و کوچک بودن بسیار قدرتمند بوده و شما می توانید به کمک چند بار حرکت دادن پای خود به راحتی مقدار زیادی از هوا را به تیوپ دوچرخه خود وارد کنید. این تلمبه ها طوری طراحی شده اند که به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند؛ در نتیجه بهتر است زمانی که برای خود یا فرزندتان دوچرخه می خرید یک تلمبه تیوپ مناسب هم خریداری نمایید.

7 1 696x599 1

قفل مناسب برای دوچرخه

یک دوچرخه سوار در طول روز با دوچرخه خود به مکان های مختلفی سر زده و کارهای زیادی را انجام می دهد. ممکن است که در حین انجام فعالیت های روزانه خود مجبود باشید که دوچرخه تان را در جایی پارک کرده و به داخل یک مغازه، ساختمان اداری یا… بروید. در چنین شرایطی سارقان سعی می کنند از فرصت استفاده کرده و دوچرخه شما را بدزدند. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که همیشه یک قفل مطمئن همراه خود داشته باشید تا بتوانید دوچرخه را به جایی ببندید.

دقت داشته باشید که این قفل همزمان با محکم و مطمئن بودن می بایست اندازه کوچکی داشته باشد تا مجبور نباشید یک بار اضافی سنگین را با خود حمل کنید. با داشتن این قفل می توانید با دوچرخه به هر جایی که دوست دارید بروید و با خیال راحت به کارهایتان برسید.

 زنگ دوچرخه

زنگ دوچرخه یکی از تجهیزات کاربردی و تجهیزات دوچرخه سواری است که در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. دوچرخه های بسیار قدیمی هم به زنگ هایی مجهز بودند که فرد دوچرخه سوار با استفاده از آنها می توانست حضورش را به دیگران اطلاع داده و از بروز حادثه جلوگیری کند. علاوه بر این زمانی که می خواهید با دوچرخه خود از یک دوچرخه سوار دیگر سبقت بگیرید هم می توانید از زنگ دوچرخه کمک گرفته و باعث شوید او مسیر را برای شما باز کند. البته دقت داشته باشید که امروزه در دوچرخه های مدرن ممکن است به جای زنگ های ساده و قدیمی بوق های مختلف یا زنگ های الکترونیکی را نصب کنند که صداهای متنوع و خاصی را ایجاد می کنند. با این وجود باز هم کارایی این محصولات در یک محدوده بوده و لازم نیست برای تهیه کردن مدل های بالاتر هزینه زیادی صرف کنید.

مطلب مشابه: اصول کمپ زدن و نکات کمپینگ؛ تجهیزات مورد نیاز و نکات ضروری

9 1

سیستم ترمز دوچرخه

تا این قسمت از مقاله موارد زیادی مانند کلاه ایمنی دوچرخه سواری، چراغ های دوچرخه، لباس و زانوبند دوچرخه سواری را به شما معرفی کردیم که همگی برای حفظ سلامتی و امنیت شما در حین دوچرخه سواری لازم هستند. با این وجود داشتن یک سیستم ترمز صحیح و سالم که به درستی کار خود را انجام می دهد از هر چیز دیگری واجب است. ترمز دوچرخه درست مانند ترمز موتور سیکلت و خودرو بوده و اگر معیوب باشد یا دقیق کار خود را انجام ندهد ممکن است حوادثی را تجربه کنید که می توانند حتی به قیمت جان شما تمام شوند.

اکثر دوچرخه های تولید شده که در بازار موجود هستند فقط روی چرخ جلویی خود سیستم ترمز دارند. در واقع چیزی در حدود هفتاد تا هشتاد درصد پروسه ترمز گرفتن در دوچرخه بر عهده چرخ جلو قرار می گیرد و به همین دلیل هم تولید کنندگان این سیستم را فقط روی چرخ جلویی تعبیه می کنند. با این وجود برای اینکه امنیت دوچرخه خود را یک پله بالاتر ببرید بهتر است این سیستم را روی هر دو چرخ خود داشته باشید تا از صحیح ترمز گرفتن دوچرخه خود مطمئن باشید.

عینک مخصوص دوچرخه سواری

عینک مخصوص دوچرخه سواری یک نوع خاص از عینک های ورزشی است که فریم و عدسی های بزرگی داشته و همه دوچرخه سواران حرفه ای در تورنومنت ها و مسابقات اصلی از آن استفاده می کنند. عینک های دوچرخه سواری چیزی بیشتر از یک عینک آفتابی معمولی بوده و تنها کارکردشان محافظت کردن از چشمان دوچرخه سوار در برابر اشعه آفتاب نیست. بلکه این عینک ها با فریم های بزرگی که دارند در برابر گرد و غبار، برف و باران، ذرات معلق خاک و حتی بادهای شدید سد محکمی ایجاد کرده و به فرد دوچرخه سوار یک زاویه دید با کیفیت و مطمئن می دهند.

بسیاری از مسابقات حرفه ای دوچرخه سواری در جاده های کوهستانی برگزار شده و مسافتی که ورزشکاران در این مسابقات طی می کنند هم بسیار زیاد است. در نتیجه برای اینکه بتوانید به عنوان یک شرکت کننده این مسیرهای طولانی و پر از چالش را به پایان برسانید حتما نیاز دارید تا از یک عینک مخصوص و مناسب استفاده کنید. این لزوم استفاده در ماه های زمستانی و پر بارش سال بیشتر از قبل هم خواهد شد.

جمع بندی

تجهیزات دوچرخه سواری علاوه بر حفظ ایمنی به شما کمک می کنند تا مسیرهای بسیار طولانی و سخت را بدون اینکه فشار زیادی به شما بیاید یا دچار خستگی طاقت فرسا شوید به پایان برسانید. با این وجود توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از خرید دوچرخه و شروع کار خود نیازی به تهیه همه این لوازم و تجهیزات ندارید.

در ابتدای راه تنها چند مورد بسیار ضروری را خریداری کنید و بعد با گذشت زمان و پیشرفت کردن لوازمی که احساس می کنید نیاز دارید را تهیه کنید. با این روند خیلی زود به سطح بالایی در این ورزش رسیده و اتفاق یا حادثه ناخوشایندی را نیز تجربه نخواهید کرد. در این مطلب سعی کردیم مهم ترین لوازم و تجهیزات مورد نیاز دوچرخه سواری را به شما عزیزان معرفی کرده و کاربرد و انواع مختلف آنها را نیز برایتان توضیح دهیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید…

مطلب مشابه: طبیعت گردی چیست؟ معرفی انواع طبیعت گردی و مزایای آن

مطالب مشابه را ببینید!

نمونه کاور لتر برای ویزای توریستی کانادا مزایای سفر با قطار چیست؟ لوازم مورد نیاز سفر؛ هرآنچه برای مسافرت نیاز دارید کوهنوردی در زمستان؛ اصول کوهنوردی، نکات ایمنی و لباس مناسب در فصل سرد مهم ترین نکات بهداشتی در هواپیما برای پیشگیری از بیماری ها جلوگیری از یخ زدن ماشین در زمستان؛ قسمت هایی از خودرو که یخ میزنند و پیشگیری از آن سایت خارجی راهنمای سفر مناطق دیدنی اسکاندیناوی؛ راهنما و نکات سفر به مناطق گردشگری اسکاندیناوی لیست تجهیزات اسکی؛ از عینک تا چوب اسکی و اطلاعات درباره فواید اسکی کردن هتل 5 ستاره قصر طلایی مشهد