سینما خانگی چیست؟ ویژگی ها، محل نصب و درباره بلندگوهای آن

سینما خانگی یکی از تکنولوژی های نسبتا جدید و بی نظیر است که می تواند تجربه بسیار لذت بخشی را برای شما ایجاد کند. شما با داشتن این فناوری می توانید سینما را به خانه خود آورده و در منزل خود به راحتی فیلم های مورد علاقه تان را به صورت حرفه ای تماشا کنید.

داشتن سینما خانگی با سیستم های تصویری معمولی تفاوت های زیادی دارد. از جمله مهم ترین این تفاوت ها می توان به تجربه صدایی که در هنگام تماشای فیلم خواهید داشت اشاره کرد. همانطور که می دانید در سینما تنها منبع صدا مربوط به صدای پخش شده از فیلم نیست. علاوه بر خود فیلم، جلوه های صوتی از اطراف و محیط سینما هم به گوش شما رسیده و در واقع فیلم را به صورت چند بعدی احساس خواهید کرد.

افرادی که به صورت حرفه ای و جدی علاقه به تماشای فیلم دارند دوست دارند که تجربه ای مشابه با همین اتفاق در سینما را در خانه خود هم داشته باشند. استفاده کردن از سیستم سینمای خانگی به خاطر ابزار و گجت هایی که در این مجموعه وجود دارند می تواند افراد را به این خواسته و علاقه نزدیک تر کند.

اگر بخواهید تعریفی برای سینمای خانگی ارائه دهید کار سختی خواهید داشت؛ با این وجود می توان گفت که مجموعه سینمای خانگی یک سیستم شامل چند قطعه الکترونیکی مختلف است که کاربرد اصلی آن مربوط به بازسازی تجربه مشاهده فیلم در محیط خاص سینما می باشد. این سیستم به شما کمک می کند تا در جریان فیلم غرق شده و به خوبی آن را حس کنید. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی کامل سینما خانگی بپردازیم و اجزای مختلف آن را برایتان توصیف کنیم. اگر شما هم به این موضوع علاقمند هستید و می خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید…

سینما خانگی چیست؟ ویژگی ها، محل نصب و درباره بلندگوهای آن

اجزای سینما خانگی

برای آشنایی با سینمای خانگی بهترین راه این است که ابتدا اجزای مختلف این سیستم و ویژگی های هر کدام را به شما توضیح بدهیم. در ادامه هر کدام از قطعات مجموعه سینما خانگی را به صورت جداگانه و مفصل مورد بررسی قرار می دهیم.

سینما خانگی چیست؟ ویژگی ها، محل نصب و درباره بلندگوهای آن

بلندگوها

بلندگوهای امروزی از نظر تکنولوژی پیشرفت های زیادی داشته و شرکت های مختلفی که این محصول را تولید می کنند در یک رقابت شدید بر سر کیفیت و پیشرفت بلندگوهای تولیدی خود قرار دارند. در نتیجه اگر بخواهید برای سینما خانگی خود به دنبال بلندگوهای با کیفیت و خاص بگردید نمونه های قابل توجهی از این کالا را در بازار پیدا می کنید.

از جمله ویژگی های منحصر به فرد و خاص در بلندگوهای مدرنی که امروزه تولید می شوند می توان به قابلیت تهیه و پخش صداهایی اشاره کرد که از مناطق خاصی به گوش شنونده می رسند. برای مثال اگر در جریان فیلمی که تماشا می کنید قطار از صحنه رعد و برق عبور کند مشغول گوش دادن باشید این صدا طوری توسط بلندگوها پخش می شود که بعد از شنیدن احساس می کنید صدای رعد و برق از سمتی به سمت دیگر در حال حرکت است. این مورد جزو ویژگی هایی است که همه بلندگوها ندارند و در هنگام خرید بلندگوی مناسب برای سینما خانگی حتما باید به آن توجه داشته باشید.

به صورت کلی در مورد لوازم مورد نیاز سینمای خانگی (با قیمت مناسب و به صرفه) از موارد زیر به عنوان بلندگوهای مورد نیاز نام برده می شود:

  • بلندگوهای چپ و راست مربوط به قسمت جلو
  • بلندگوهای چپ و راست کناری (Surround)
  • بلندگوی مرکزی (Center)
  • ساب ووفر
سینما خانگی چیست؟ ویژگی ها، محل نصب و درباره بلندگوهای آن

محل قرارگیری بلندگوها

یک سینما خانگی معمولی صدای فراگیر ۵٫۱ دارد. این عبارت بدین معنا است که در کل مجموعه سینما خانگی شما پنج عدد بلندگوی تمام برد، یک عدد بلندگوی کم برد و یک عدد هم ووفر وجود خواهد داشت. در چینش این بلندگوها طوری عمل می کنند که سه عدد از آنها به همراه ووفر در قسمت جلویی اتاق قرار بگیرند و دو بلندگوی باقی مانده را هم در دو سمت اتاق (در جایی که کمی عقب تر از موقعیت دید بیننده باشد) می گذارند. علاوه بر این موراد باید دقت شود که بلندگوها برای تولید صدای با کیفیت می بایست حداقل فاصله نیم متری با دیوارهای اتاق داشته باشند.

البته نباید فراموش کنید که هر اتاق با توجه به ابعاد و نوع ساخت منحصر به فردی که دارد از این نظر خاص بوده و بعد از نصب بلندگوها مشخص می شود که کار جای گذاری چقدر درست انجام شده است. بهترین راه حل همین است که بلندگوها را تا پیدا کردن بهترین موقعیت و دریافت بهترین صدا جابجا کنید. خوشبختانه بلندگوهای تولید شده برای این سیستم ها قابلیت جابجایی داشته و می توانید به راحتی آنها را از جایی به جای دیگر ببرید.

فاصله ایده آل

در دنیای واقعی و زندگی روزمره صداهایی که به گوش ما می رسند برایمان کاملا طبیعی هستند. چرا که این صداها دقیقا از محل مربوط به منشا صدا ارسال شده و به شکلی که به آن عادت داریم شنیده می شوند. در نتیجه برای اینکه صدای بلندگوهای سینمای خانگی شما هم طبیعی به نظر برسند باید به فاصله آنها دقت کنید. با افزایش یا کاهش یافتن فاصله آنها از محل قرار گیری بیننده کیفیت صدا شدیدا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این مورد را هم می توان به کمک آزمون و خطا و چند جابجایی در محل قرار گرفتن بلندگوها به بهترین شکل ممکن تنظیم کرد.

بعضی از بلندگوها و ووفرها با قابلیت کنترل میزان صدا ساخته شده اند. حتی برخی از مدل های جدیدتر و به روز تر پا را فراتر گذاشته و دارای تنظیمات میلی ثانیه ای هستند. شما می توانید میزان تاخیر صدا در این بلندگوها را تا حد بسیار زیادی کنترل کنید تا در نهایت صدای فیلم در زمان مناسب و به شکل ایده آل به گوش شما برسد.

توجه به بلندگوی مرکزی

بلندگویی که در وسط و جلو قرار می گیرد و بلندگوی مرکزی نامیده می شود در واقع مهم ترین بلندگو هم به شمار می آید. در واقع مسئولیت پیش بینی کردن صدا به طور مستقیم از روی صفحه نمایش بر دوش بلندگوی مرکزی سیستم شما خواهد بود. به زبان دیگر کیفیت صدای دیالوگ ها و اینکه آنها دقیقا از سمتی که صفحه نمایش قرار دارند به گوش شما برسند دقیقا به همین بلندگوی مرکزی بستگی خواهد داشت. در نتیجه اگر می خواهید یک سیستم سینما خانگی با کیفیت و لذت بخش داشته باشید بهتر است بودجه مناسبی را برای تهیه این بلندگو تدارک ببینید. علاوه بر آن برای تنظیم مکان دقیق این بلندگو هم می بایست وقت و توجه زیادی را صرف کنید.

ووفر

ووفر هم یکی از مهم ترین اجزای سینما خانگی است که برای انتخاب کردن محل آن باید خوب فکر کنید. به صورت کلی می توان گفت که ووفر مسئول تولید کردن دامنه های صوتی کم باس است. با توجه به این نکته اگر ووفر شما در گوشه اتاق مربوط به سینما خانگی قرار داشته باشد توانایی توزیع کردن یکنواخت صدای تولیدی را خواهد داشت. درست مثل قطعه های صوتی قبلی برای پیدا کردن بهترین ترکیب و موقعیت ووفر هم می بایست آن را در محل های مختلف اتاق امتحان کرده و بهترین مکان را با آزمون و خطا مشخص کرد.

نکته مهمی که اصلا نباید آن را نادیده بگیرید این است که ووفر را اصلا در کنج دو دیوار اتاق سینمای خانگی خود قرار ندهید. با این کار طیف صوتی دینامیک دستگاه کاهش پیدا کرده و کیفیت مطلوب از بین می رود. ووفر بهتر است جایی در گوشه اتاق اما دور از زاویه دو دیوار قرار داشته باشد تا بهترین عملکرد را از خودش نشان دهد.

صفحه نمایش

یکی از مهم ترین نکات در طراحی و جمع آوری قطعات مربوط به سینما خانگی صفحه نمایش است. در این مورد بهترین انتخاب می تواند یک تلویزیون بزرگ باشد که جزئیات را کامل نشان می دهد. در سینماهای واقعی هم صفحه نمایشی که روبروی مخاطبان قرار می گیرد بسیار بزرگ بوده و تقریبا کل زاویه دید بیننده را اشغال می کند. بزرگ بودن صفحه نمایش به درک بهتر فیلم کمک کرده و باعث می شود در جریان اتفاقات فیلم غرق شوید. وقتی اتاق تاریک است و به تلویزیون سینما خانگی خود خیره هستید این نور صفحه نمایش گسترده شماست که همه چیز را جادویی جلوه می دهد.

یکی از مهم ترین دلایلی که مردم با وجود اختراع تلویزیون های مدرن و با کیفیت هنوز هم برای تماشا کردن فیلم به سینما می روند وجود صفحه نمایش عظیم سینما است. این صفحه نمایش به خوبی جزئیات را نشان داده و وضوح تصویر آن بسیار بیش تر از تلویزیون های خانگی است. بزرگ تر بودن صفحه نمایش فیلم به پخش بهتر آن و روان شدن حرکات موجود در فیلم هم کمک بسیار زیادی می کند. شاید این مورد قابل تشخیص نباشد اما به طور ناخودآگاه روی حس بیننده تاثیر گذار خواهد بود. به خاطر همین موارد است که می گوییم انتخاب صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت نکته بسیار مهمی است.

مطلب مشابه: ساندبار چیست و تفاوت آن با سینما خانگی؛ انواع ساندبار و ویژگی های یک ساندبار خوب

محل قرارگیری صفحه نمایش

هر چند گفتیم که بزرگ بودن صفحه نمایش تاثیر زیادی روی لذت بردن از تماشای فیلم دارد اما با این وجود باز هم بزرگ کردن صفحه نمایش باید طبق اصول و قواعد خاصی صورت بگیرد. صفحه تلویزیون سینمای خانگی شما نباید آنقدر بزرگ باشد که برای مشاهده کل آن مجبور باشید سر خود را به اطراف بچرخانید. همین که صفحه نمایش از زاویه دید کامل چشمان شما فراتر برود یعنی در حال عبور از اندازه های استاندارد هستید. در هنگام خرید صفحه نمایش برای سینمای خانگی خود به دنبال ترکیب مناسبی بگردید که حاوی اندازه مناسب و زاویه دید کامل است.

افراد متخصصی که در حوزه ساخت تلویزیون سررشته دارند بهترین زاویه دید را برای قرارگیری صفحه نمایش مجموعه سینمای خانگی چیزی در حدود 30 تا 40 درجه تخمین می زنند. با این زاویه دید می توانید بدون حرکت و جابجایی سر و تنها با حرکات جزئی چشمان خود به خوبی کل صفحه نمایش را مشاهده کنید. اگر قصد دارید از چندین صندلی در اتاق مخصوص سینمای خانگی خود استفاده کنید باید به درست بودن زاویه دید همه صندلی ها هم توجه داشته باشید. برای محاسبه بهترین فاصله صندلی ها از صفحه نمایش هم توجه داشته باشید که این فاصله می تواند چیزی در حدود 1.5 تا 2.5 برابر عرض مورب صفحه تلویزیون سینما خانگی شما باشد. برای مثال اگر عرض تلویزیون شما 60 اینچ باشد بهترین فاصله چیزی در حدود دو تا چهار متر خواهد بود.

بهترین ارتفاعی که می توانید برای بیننده فیلم تدارک ببینید این است که نقطه مرکزی صفحه نمایش سینما خانگی خود را دقیقا روبروی چشم بینندگان تنظیم کنید. با این وجود برخی افراد دوست دارند صفحه نمایش خود را در ارتفاع بالاتری قرار دهند. در این شرایط می بایست صفحه نمایش را مقداری کج کنید و اجازه دهید روبروی قسمت نشیمن شما قرار بگیرد.

منبع تغذیه (receiver)

منبع تغذیه جزو قطعات بسیار مهم و حیاتی سیستم سینما خانگی است که از جمله وظایف آن می توان به پردازش، برقراری اتصالات و همچنین انتخاب کردن مدارها و تقویت آنها اشاره کرد. همه قطعه های استفاده شده در سیستم سینمای خانگی برای کار کردن نیاز دارند تا به منبع تغذیه مجموعه متصل باشند. در بعضی از موارد منبع تغذیه سیستم تنها مسئولیت ایجاد کردن چند کانال تقویت کننده صدا برای بلندگوها را داشته و به همین دلیل به عنوان یک آمپلی فایر قدرتمند در نظر گرفته می شود. اما تقویت کردن اصوات ایجاد شده در سیستم تنها وظیفه این قطعه مهم نیست و کارهای مهم دیگری هم به عهده منبع تغذیه قرار می گیرد. از جمله قطعاتی که در منبع تغذیه قرار گرفته اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قطعه پیش تقویت کننده (به انگلیسی Preamplifier) : قطعه ای که به منظور سوییچینگ، ایجاد اتصالات و کنترل کردن میزان بلندی یا حجم صدا مورد استفاده قرار می گیرد.
  • رمزخوان (دیکورد یا Decoder) : مسئولیت این قطعه تبدیل دیجیتال به آنالوگ و فرمت هایی است که فراگیرند.
  • تقویت کننده (آمپلی فایر یا Amplifier) : آمپلی فایر در واقع قطعه ای است که انرژی مورد نیاز بلندگوها برای داشتن عملکرد مناسب را فراهم می کند.
  • پردازنده ها (به انگلیسی Processor) : پردازنده ها با قرار گرفتن در منابع تغذیه کار رمز خوانی کردن فرمت های صوتی فراگیر را به انجام می رسانند. در ادامه هم سیگنال های صوتی دریافتی را به امواج آنالوگ تبدیل می کنند. این فرمت های فراگیر تعداد بسیار زیادی داشته و به همین دلیل لازم است تا حتما بدانید منبع تغذیه ای که در سیستم سینمای خانگی شما قرار دارد توانایی پشتیبانی کردن و رمزگشایی کدام فرمت ها را دارد. در این مورد بهتر است با یکی از کارشناسان حوزه تجهیزات صوتی مشورت کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

ویژگی های محل نصب کردن سینما خانگی

تا اینجای مقاله درباره قطعات مختلف سیستم سینمای خانگی صحبت کردیم و در هر مورد وظایف قطعه و توضیحاتی درباره عملکرد آن را هم به شما عزیزان ارائه دادیم. اما بعد از شناخت اجزای این سیستم لازم است تا مقداری هم درباره محل نصب سینما خانگی خود بدانید. همانطور که در ابتدای متن هم اشاره کردیم شما می بایست برای قرار دادن این مجموعه یک اتاق خاص و مجزا را در نظر بگیرید تا به اتاق سینمای منزلتان تبدیل شود.

این محل باید دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی باشد تا سیستم سینمای خانگی بتواند بهترین عملکرد ممکن را برای شما داشته باشد. اگر می خواهید محیط سینما را به صورت کامل و دقیق در خانه بازسازی کرده و همان اندازه که سینما برایتان مفرح است از دیدن فیلم در خانه خودتان هم لذت ببرید؛ ادامه این مطلب را به صورت دقیق مطالعه کرده و سعی کنید نکات آن را رعایت کنید.

سینما خانگی چیست؟ ویژگی ها، محل نصب و درباره بلندگوهای آن

مشخصات اتاقی که سینما خانگی در آن قرار می گیرد

اتاقی که سینما خانگی در آن قرار می گیرد تاثیر زیادی روی کیفیت فیلم پخش شده از نمایشگر داشته و با در نظر گرفتن یک اتاق مناسب می توانید همه مهمانان و بیننده های خود را غرق در جریان فیلم کنید. با این تفاسیر می توان اتاق را یک جزء جانبی و بسیار مهم برای سینما خانگی در نظر گرفت که ویژگی های خاصی هم باید داشته باشد.

احتمالا بعد از خرید سیستم سینما خانگی به راحتی جایی که قرار است مجموعه در آن نصب شود را پیدا می کنید و معمولا در این مورد انتخاب های زیاد و متنوعی نخواهید داشت. این محل می تواند یکی از مکان های مشخص خانه مثل اتاق پذیرایی، یکی از اتاق خواب هایی که خالی و بدون استفاده هستند و حتی زیر زمین ساختمان شما باشد. هر کدام از این فضاهایی که نام بردیم از نظر راحت بودن، کیفیت صدای ایجاد شده و… خاصیت های منحصر به فردی دارند که قابل توجه هستند. اما با این وجود بازهم همه این مکان ها در بعضی از فاکتورها مشترک هستند که همین اتفاق کار را راحت تر می کند.

اتاق هایی که با شکل هندسی مربع مهندسی و ساخته شده اند می توانند یک انتخاب نامناسب برای قرار گرفتن سیستم سینما خانگی باشند. چرا که در اتاق های مربعی اصوات دچار تغییرات جزئی می شوند که می توانند مقداری عجیب و غریب به گوش شما برسند. اگر حق انتخاب بیشتری دارید و می توانید اتاقی با ابعاد دیگر پیدا کنید بهتر است یک اتاق به شکل مستطیل پیدا کنید. بعد از اینکه اتاق مناسب را پیدا کردید سعی کنید سیستم را طوری بچینید که صفحه نمایش و همچنین بلندگوهای اصلی را در امتداد یک دیوار با ارتفاع کم بگذارید. در این حالت پخش صدای سیستم حالت خوبی خواهد داشت.

سینما خانگی چیست؟ ویژگی ها، محل نصب و درباره بلندگوهای آن

مشخصات  پنجره هایی که در اتاق مربوط به سینما خانگی شما وجود دارند

هر چه تعداد پنجره هایی که در اتاق مربوط به سینما خانگی شما وجود دارند کمتر باشد، شرایط بهتری ایجاد خواهد شد. همین پنجره های اندک هم بهتر است از نوع دوجداره باشند. پنجره های دوجداره دارای سطوح سختی هستند و به خاطر نحوه ساخت منحصر به فردی که دارند، صدا را از خود عبور نمی دهند. بهتر است علاوه بر پنجره های دوجداره از پرده هایی با ضخامت زیاد هم استفاده کنید. با این کار در زمان استفاده از سینما خانگی پرده ها را می کشید تا هیچ نوری هم از پشت پنجره ها وارد اتاق نشود. اتاق سینمای خانگی باید تاریک باشد تا جزئیات فیلم برای بیننده ها کامل و واضح به نظر برسد.

مشخصات دیوارها

عده ای افراد در ذهن خود این تصور را دارند که برای داشتن بهترین تجربه در استفاده از سینما خانگی، حتما باید دیوارهای اتاق مخصوص این کار را آکوستیک کنند. همچنین ممکن است برای این کار از کارتن ها و شانه های تخم مرغ هم روی سطح دیوار استفاده کنند تا بتوانند صداهای اضافی را کاملا حذف نمایند.

با این وجود باید گفت که این تصور غلط بوده و واجب نیست که دیوارها این شرایط را داشته باشند. دیوار معمولی هم می‌تواند گزینه مناسبی برای اتاق مربوط به این سیستم باشد و مشکلی در این مورد وجود نخواهد داشت. فقط باید توجه کنید تا لوازم مرغوبی را خریداری کرده و جایگذاری آنها را اصولی انجام دهید. در این صورت از عملکرد خوب سیستم خود لذت می برید.

دیوارهایی از جنس بلوک های بتنی چندان ایده آل نیستند. در نتیجه اگر تصمیم دارید لوازم مربوط به سینما خانگی خود را در یک زیر زمین با دیوارهایی از جنس بتن راه اندازی کنید بهتر است این دیوار را به وسیله مواد معماری به یک دیوار با خاصیت های دیوارهای معمولی تبدیل کنید. پنل های دیواری صوتی جزو سایر گزینه هایی است که می توانید از آنها استفاده کنید. این پنل ها به صور مخصوص برای ساخت و طراحی محیط سینما خانگی تولید شده اند. این پنل ها با نام “پنل جذب صدا” هم شناخته می شوند که به ایجاد تعادل بین فرکانس های پایین و بالا کمک می کنند. در واقع این پنل ها وظیفه جلوگیری از ایجاد پژواک را بر عهده دارند.

آیا نوع کفپوش اتاق تاثیرگذار بر سینما خانگی است؟

جالب است بدانید که نوع و جنس کفپوشی که برای اتاق انتخاب می کنید هم روی جنس و کیفیت صدای ایجاد شده توسط سینما خانگی تاثیرگذار خواهد بود. این اتفاق به این خاطر رخ می دهد که فرش ها، موکت ها و دیگر کفپوش ها صدای محیط را به خود جذب می کنند. در نتیجه دقت به این موضوع هم اهمیت زیادی داشته و باید موارد مناسبی را برای اتاق سینما خانگی خود انتخاب و تهیه کنید.

توضیحاتی درباره رنگ دیوار

بهتر است دیوارهای خود را تا جایی که امکان داشته و در توان شما هست به رنگ تیره در بیاورید. اگر دیوارها رنگ روشن داشته باشند می توانند نور محیط را منعکس کنند. این مورد در هنگامی که صفحه نمایش یک صحنه خیلی پر نور را نشان می دهد اهمیت زیادی پیدا کرده و باعث می شود نور منعکس شده تمرکز بیننده فیلم را به هم بزند. در نتیجه بهتر است از براق کننده ها هم در رنگ آمیزی دیوارهای اتاق استفاده نکنید. رنگ مسطح ضد انعکاس در این موارد انتخاب خوبی است.

اگر دوست دارید یک سینمای خانگی حرفه ای برای خودتان بسازید پیشنهاد می کنیم که از همان ابتدا سراغ رنگ های خاصی مانند قهوه ای یا زیتونی خنثی بروید. رنگ هایی مثل قرمز و آبی که رنگ های قوی تر محسوب می شوند می توانند تاثیر بدی روی نمای نور محیطی داشته باشند. به همین دلیل توصیه می کنیم از این دست رنگ ها در دیوارهای اتاق مربوط به سینما خانگی خود استفاده نکنید.

سینما خانگی چیست؟ ویژگی ها، محل نصب و درباره بلندگوهای آن

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به توضیح و توصیف سینمای خانگی بپردازیم. برای این کار برخی از اطلاعات کلی درباره این مجموعه که به نظر مهم تر بودند را مورد بررسی قرار دادیم. در پایان باید بگوییم که اگر قصد خرید این سیستم را برای خودتان دارید، بهتر است در هنگام خرید کردن فاکتورهای مختلفی از قبیل فاکتورهای فنی و مالی را به صورت همزمان در نظر بگیرید.

علاوه بر این دقت داشته باشید که می توانید سراغ سینما خانگی های دست دوم اما با کیفیت هم بروید. با توجه به زیاد بودن گزینه های خرید موجود در بازار بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

مطالب مشابه را ببینید!

معرفی بازی های کامپیوتری اکشن و محبوب تاریخ! 20 بازی معروف راهنمای خرید بهترین سشوار بر اساس مو و نیاز در بازار رفرش ریت تلویزیون؛ همه چیز در مورد Refresh Rate یا نرخ تازه سازی پروژه‌ها و توسعه‌های جدید در جامعه اتریوم: اخبار و اطلاعیه‌ها 3 ویژگی رد نشدنی برای انتخاب یک گوشی گیمینگ + یک پیشنهاد برای هیجان بیشتر تکنولوژی 5G چیست؟ از تاریخچه پیدایش تا کاربرد و مزایا تکنولوژی فیبر نوری چیست؟ Optical Fiber چگونه کار می کند؟ چرا کسب و کارها سرور hp را انتخاب می کنند؟ (آمارهای واقعی) مشخصات فنی گوشی رنو 10 فایوجی اوپو؛ بخرم یا نه؟ معرفی انواع موتورکولر و مقایسه برترین برند های دینام کولر