تقویت یادگیری و حافظه و راه های بالا بردن تمرکز ذهن

بسیاری از افراد چه جوان و چه پیر به دنبال راه هایی برای تقویت یادگیری و حافظه خود هستند. حتماً تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که ای کاش حافظه بهتری داشتم. متأسفانه بسیاری از افراد خیلی زود مطالعاتی که انجام می دهند را از یاد می برند. علاوه بر این بسیاری از افراد مسن وجود دارند که به محض رسیدن به سن پیری حافظه خود را از دست می دهند و به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند. اگر تا کنون روش های مختلفی را انجام داده اید اما برای شما مؤثر نبوده اند حتما روش های گفته شده برای تقویت حافظه در این مقاله را امتحان کنید.

آیا می توان حافظه را تقویت کرد؟

حتماً این سؤال هم برای شما پیش آمده است که آیا واقعاً می توان حافظه را تقویت کرد؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله تا کنون افراد زیادی بوده اند که توانسته اند حافظه خود را تقویت کنند. به طور کلی می توان گفت که حافظه می تواند تغییر کند زیرا با کارهایی که ما در طول روز انجام می دهیم به طور دائم در حال تغییر است.

علاوه بر این در دستورات دینی ما در اسلام هم به این مضوع اشاره شده است که با استفاده از راهکارهایی می توان تقویت یادگیری را انجام داد. تمامی این دلایل اثبات می کنند که می توان حافظه را تقویت کرد تا یادگیری بهتر انجام شود.

8 راه بالا بردن قدرت تمرکز و تقویت یادگیری

تمرکز به عنوان یکی از مهمترین راهکارها برای تقویت یادگیری به شمار می رود. در هنگام مطالعه حتماً سعی کنید تمرکز خود را بالا ببرید. حتماً می دانید که ما دارای دو حافظه کوتاه مدت و بلند مدت هستیم. زمانی که مطلبی را مطالعه می کنید به حافظه کوتاه مدت شما منتقل می شود اما برای آن که آن را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید و یادگیری خود را تقویت کنید باید به صورت مداوم و مستمر بر روی این اطلاعات تمرکز کنید. حتماً سعی کنید در محیطی مطالعه خود را انجام دهید که تمرکز شما به هم نخورد به همین دلیل باید به دور از تلویزیون، موسیقی و … به مطالعه بپردازید.

حتما سعی کنید در اتاق های خلوتی به مطالعه بپردازید زیرا در صوتی که در زمان سر و صدای بچه ها مطالعه کنید به احتمال بسیار زیاد نمی توانید به خوبی تمرکز داشته باشید. برای این کار می توانید از خانواده و دوستان خود بخواهید که مدتی شما را تنها بگذارند تا بتوانید با تمرکز کامل مطالعه کنید.

حتماً دقت داشته باشید که باید ذهن آرامی داشته باشید. اگر ذهن شما نا آرام باشد و بخواهید تا مطلب جدیدی در آن بگنجانید این کار به راحتی انجام نخواهد پذیرفت. بهتر است تا ابتدا یادگیری های قبلی که در ذهن ما وجود دارند را مرتب کنیم و بعد از آن یادگیری های جدید تر را در دستور کار خود قرار دهیم. حتماً قبل از شروع یادگیری ذهن خود را آرام کنید و هر چیزی که باعث بر هم خوردن آرامش شما می شود را از بین ببرید.

تقویت یادگیری و حافظه و راه های بالا بردن تمرکز ذهن

1- تجسم و تصور کنید

محققان بر این باور هستند زمانی که نیم کره راست مغز یک فرد فعال شود می تواند مطالب بسیار بیشتری را به حافظه بسپرد. این موضوع باعث خواهد شد تا خلاقیت فرد بسیار بیشتر از قبل شود. آن ها این اعتقاد را دارند که هر چه بتوانیم در ذهن خود تصویر سازی بهتری را انجام دهیم می توانیم آن ها را راحت تر در ذهن خود قرار دهیم.

اگر قصد دارید تا کد ها و یا هر چیز دیگری را به ذهن خود بسپارید سعی کنید از آن یک تصویر بسازید. هر چه قدر که تصویر ساخته شده عجیب تر باشد قطعاً مدت بیشتری در ذهن شما باقی خواهد ماند. زمانی که شما این کار را انجام می دهید می توانید تا مدت زیادی یعنی چیزی در حدود دو تا سه ماه این تصویر را به ذهن خود بسپارید. با این شرایط شما باید تا جایی که ممکن است تصویر سازی انجام دهید. با این کار ذهن شما در گیر آن می شود و باعث تقویت یادگیری شما خواهد شد.

2- در زمان های مختلفی مطالعه کنید تا در یک جلسه!

حتماً مشاهده کرده اید افرادی هستند که ترجیح می دهند در یک جلسه به صورت طولانی مطالعه کنند تا در جلسه های مختلف و به صورت کوتاه. اما در واقع کدام یک از این روش ها بهتر است؟

تحقیقات نشن داده است افرادی که در جلسه های منظم و با فاصله اقدام به مطالعه و یادگیری می کنند بسیار بهتر از افرادی که در یک جلسه طولانی مطالعه می کنند نتیجه خواهند گرفت. علاوه بر این موضوع در جلسات مختلف که مطالعه می کنید حتما سعی داشته باشید تا دسته بندی های منظمی بر روی مطالب خود ایجاد کنید. تحقیقانت نشان داده اند که اطلاعات مختلف در دسته بندی های مختلفی در ذهن ما باقی می مانند به همین دلیل باید در هنگام مطالعه دسته بندی های مختلفی را ایجاد کنید و به مطالعه آن ها بپردازید.

3- از حافظه خود کار بکشید

متأسفانه امروزه به فراوانی شاهد بیماری آلزایمر هستیم. بسیاری از افراد مسن به محض بالا رفتن سن خود دچار این مشکل می شوند. تا حد امکان سعی کنید نکات مورد نظر خود را یاد داشت نکنید بلکه آن ها را به ذهن بسپارید. زمانی که می خواهید در رابطه با آن نکات بحث کنید سعی کنید در ذهن خود آن ها را به خاطر بیاورید و در رابطه آن ها با دیگران بحث کنید. به طور کلی تحقیقات نشان می دهند فعالیت های ذهنی که به طور مداوم باعث تحریک مغز شما شوند می توانند از بیماری هایی به مانند آلزایمر جلوگیری به عمل‌ آورند.

برای تقویت حافظه خود بهتر است مطالبی که به ذهن سپرده اید را تکرار کنید. حتماً دیده اید بسیاری از ما زمانی که با فردی آشنا می شویم بعد از مدتی ممکن است اسم اورا از یاد ببریم. برای این که اسم او راحت تر به ذهن ما سپرده شود بهتر است تا اسم او را بیشتر تکرار کنیم. به عنوان مثال زمانی که او خود را معرفی می کند به جای این گه بگویید خوشبختم بهتر است بگویید علی خوشبختم. تکرار اسم علی باعث می شود تا اسم او بهتر در حافظه شما قرار بگیرد.

تقویت یادگیری و حافظه و راه های بالا بردن تمرکز ذهن

4- مهارت جدیدی را یاد بگیرید

همان گونه که بیان کردیم هر چه بیشتر از مغز خود کار بکشید راحت تر می توانید تقویت یادگیری ذهن خود را انجام دهید. با انجام این کار عملکرد مغز شما بهبود پیدا خواهد کرد. برای تقویت یادگیری بهتر است تا یک مهارت جدید را یاد بگیرید به عنوان مثال می توانید یک ساز جدید را یاد بگیرید. با این کار اطلاعات دیداری شما به اطلاعات عملی که همان نواختن ساز است تبدیل خواهد شد. این کار باعث تقویت حافظه شما خواهد شد.

علاوه بر این می توانید یک زبان جدید را بیاموزید. این کار باعث می شود تا مغز شما یک تفکر جدید داشته باشد و این کار باعث تحریک مغز شما خواهد شد. علاوه بر این روش ها می توانید اقدام به یادگیری یک رقص جدید کنید. در این رابطه تحقیقاتی صورت گرفته است. تحقیقات نشان داده اند که یادگیری یک رقص توسط یک فرد مسن می تواند او را از ابتلا به آلزایمر مصون دارد.

5- ورزش کردن یکی دیگر از راه های تقویت یادگیری

حتماً خبر دارید که با ورزش می توان بسیاری از مشکلات روحی و جسمی را از بین ببرید. ورزش باعث تقویت حافظه در تمام افراد می شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که حدود بیست دقیقه در روز تمرین و ورزش می کنند می توانند عملکرد بهتری از نظر حافظه داشته باشند.

در مغز تشکیل اتصالات عصبی اتفاق می افتد. هر چه این کار سریع ‌تر انجام شود در بهبود قدرت یادگیری به شما کمک خواهد کرد. با انجام ورزش در طول روز این عمل با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. حتماً ورزش کنید زیرا اگر این کار را انجام ندهید به احتمال زیاد بعداً احساس گناه خواهید کرد زیرا ورزش در تقویت عملکرد مغز تأثیر بسیار زیادی دارد. شما باید به گونه ای در طول روز تمرین و ورزش انجام دهید که این کار به یک عادت برای شما تبدیل شود و نا خودآگاه به سمت آن بروید.

6- خوب خوابیدن از راه های دیگر تقویت یادگیری

میزان حافظه و خلاقیت هر فردی می تواند ارتباط مستقیمی با خواب او داشته باشد. استراحت می تواند عملکرد مغزی شما را بهبود ببخشد. در زیر به نکاتی در این رابطه اشاره خواهیم کرد:

  • حتماً یک برنامه خوب برای خواب خود تنظیم کنید. اگر شما در یک ساعت مشخص بخوابید و در یک ساعت مشخص هم از خواب بیدار شوید قطعاً می توانید ذهن خود را ارتقا ببخشید.
  • حتما برای این که در طول شب زودتر بخوابید و خواب راحتی داشته باشید از ابزار های الکترونیکی به مانند موبایل، لب تاپ و … استفاده نکنید. محدود کردن استفاده از این ابزارها قبل از خواب می تواند به شما در داشتن یک خواب خوب کمک کند.
  • برای این که خواب بهتری داشته باشید به هیچ وجه قبل از خواب کافئین مصرف نکنید. حتماً باید از مواد غذایی کافئین دار در زمان های مناسبی استفاده کنید. ضمن این که باید میزان کافئین مصرفی خود را هم کنترل کنید تا بیش از حد نباشد.

تحقیقات نشان می دهند که کمبود خواب می تواند اطلاعات را به اشتباه در ذهن فرد یاد آوری کند. به همین دلیل داشتن یک خواب کافی در طول شب می تواند در یاد آوری بهتر اطلاعات به افراد کمک کند.

به یاد داشته باشید زمانی که می خوابید خاطرات و اطلاعات ثبت شده در ذهن شما مجدداً تنظیم می شوند. هر چه شما خواب بهتری داشته باشید خلاقیت شما هم بیشتر از قبل خواهد شد. خواب کافی یکی از مؤثرترین راه ها برای تقویت حافظه به شمار می آید.

تقویت یادگیری و حافظه و راه های بالا بردن تمرکز ذهن

7- با دیگران معاشرت کنید

داشتن معاشرت با دیگران یکی از موثرترین راه ها برای تقویت یادگیری به شمار می رود. حتماً سعی کنید در طول روز روابط اجتماعی داشته باشید. این روابط می توانند نقش اساسی در سلامت ذهن و سلامتی عاطفی هر فردی داشته باشند.

برای این کار شما می توانید به باشگاه بروید و با دوستان خود تعامل برقرار کنید. علاوه بر این می توانید با دوستان قدیمی خود قرار ملاقات تنظیم کنید و به معاشرت با آنها بپردازید. تحقیقات نشان داده اند که هر چه روابط اجتماعی یک فرد بیشتر باشد قطعاً زوال عقل با سرعت در او اتفاق نخواهد افتاد. این موضوع می تواند به افراد مسن کمک کنند تا به زودی به بیماری آلزایمر دچار نشوند.

8- مدیتیشن یکی دیگر از راه های تقویت یادگیری

یکی دیگر از راه های تقویت هوش و حافظه مدیتیشن است. با استفاده از مدیتیشن می توان خلاقیت ذهن خود را بیشتر کرد. علاوه بر این با استفاده از آن می توان مهارت ها، تمرکز و یادگیری خود را بالاتر برد. مدیتیشن باعث می شود تا سلول های مغز تقویت شوند. این موضوع می تواند احساس شادی بیشتری به فرد ببخشد و به همین دلیل عملکرد مغز او هم بهتر خواهد شد.

اگر با نشستن زیاد مشکل دارید شما می توانید پیاده روی انجام دهید. علاوه بر این موضوع حتماً باید از استرس هم دوری کنید. با انجام مدیتیشن می توان استرس های روحی و روانی را از خود دور کنید. مطالعات نشان داده اند که استرس زیاد باعث ایجاد فراموشی می شود.

در زیر به نکاتی اشاره می کنیم که با استفاده از آن ها می‌توانید استرس خود را کنترل کنید:

  • در طول روز استراحت خوبی داشته باشید.
  • مدیتیشن انجام دهید.
  • کارها را به صورت هم زمان انجام ندهید.
  • حتماً تعادل کاری داشته باشید.
  • سعی کنید از خود انتظار به جا داشته باشید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی نکاتی پرداختیم که با استفاده از آن ها می توانید تا حدودی تقویت یادگیری را در دستور کار خود قرار دهید. اما به یاد داشته باشید که این روش ها تنها تعداد کمی از روش هایی هستند که شما می توانید حافظه خود را با آن ها تقویت کنید. شما می توانید برای بالا بردن سطح یادگیری خود از مواد مغذی استفاده کنید زیرا تغذیه نقش بسیار مهمی در انجام این کار دارد. استفاده از مواد مغذی به مانند میوه ها و سبزیجات، شکلات تلخ و … می تواند عملکرد ذهن را تقویت کند.  حال که با روش های تقویت حافظه آشنا شده‌ اید بهتر است تا دست به کار شوید. ما امیدوار هستیم تا شما با تغییر در سبک زندگی خود بتوانید زندگی خود را بهتر از گذشته کنید.

این مطالب را هم ببینید