عیب یابی فر گاز و نحوه برطرف کردن کدهای خطا

راهنمای عیب یابی و رفع کدهای خطای فر گاز

فر گاز نیز مانند دیگر وسایل های برقی و گازی ممکن است دچار عیب و خرابی شود؛ هر عیبی که در این وسلیه حادث می شود نیز دلایل خاص خود را خواهد داشت که با پیدا کردن دلیل آن می توانید محصول را عیب یابی کنید. بنابراین با خواندن مطالب زیر این امکان را دارید عیوب فر را شناسایی کنید و به بررسی مشکل آن بپردازید.

نحوه برطرف کردن کدهای خطا اف ۱۰ و اف ۳۰

در فر کد اف۱۰ نشان دهنده داغ شدن بیش از اندازه میکروکنترلر یا محافظ حرارتی بخش کنترل کننده فر است.  با داغ شدن بیش از اندازه کنترلر همه فعالیت های موتور توسط کامپیوتر متوقف می شود. عوامل دیگری نیز سبب می شود محافظ حرارتی بیش از حد داغ شود. لذا شما باید دلیل روشن شدن اف۱۰ را پیدا کنید تا نمایش آن متوقف شود؛ لذا دلایل روشن شدن آن را توضیح می دهیم.

 • با بررسی کردن اطراف و پشت گاز باید اطمینان حاصل کنید که در کنار آن وسایل حرارت زا قرار نگرفته باشد؛ در اینصورت باید وسایل گرمازا را از اطراف آن دور کنید.
 • با بررسی کردن داخل فر باید از باز بودن دریچه ها اطمینان حاصل کنید تا گرما براحتی به بیرون هدایت شود. در صورت مسدود بودن دریچه می بایست حتما آن را باز کنید.
 • بررسی مهارهای سیم که به ام سی یو اتصال دارند باید در دستور کار قرار گیرد. لذا باید پنل پشتی را با پیچ گوشتی باز کنید و از جدا نبودن مهارها یا ذرات سیاه بر روی آنها اطمینان حاصل کنید. محفظه کنترل پنل با پیچ به ام سی یو متصل شده که باید این پیچ ها را باز کنید و ام سی یو را تعویض کنید. بعد از وصل کردن مهارت های سیم در محل خود فر را تست کنید.

اگر کد اف۳۰ را بر روی فر مشاهده کردید نشان دهنده وجود مدار باز در سیم پیچی پروب سنسور می باشد. برای حل این مشکل نیز باید کار تعویض پروب سنسور را در دستور کار خود قرار دهید. لذا در اینجا مراحل تعویض این قطعه را شرح می دهیم.

 • برق فر گاز را از داخل جعبه فیوز آشپزخانه قطع کنید.
 • بعد از فاصله دادن فر گاز با دیوار، پیچ های پنل پشت فر در قسمت پایین را با پیچ گوشتی باز کنید.
 • با کشیدن پنل آن را جدا نمایید تا محل متصل شدن پروب سنسور آشکار شود. در این قسمت باید در سمت راست، کانکتور کوچک سفید رنگ پلاستیکی که برای پروب سنسور است را بیابید.
 • هر دو پیچ که پروب سنسور را به فر متصل کرده و روی صفحه فلزی است را باز کنید.
 • از پایانه فر، متصل کننده پروب سنسور را جدا کنید و به طور کامل پروب سنسور را از فر بیرون کنید.
 • در پایانه فر متصل کننده پروب سنسور را نصب کنید و باقی پروب را در جای خود قرار دهید.
 • بعد از بستن پیچ های صفحه فلزی و در جای خود قرار دادن پنل پشتی فر، محکم پیچ های آن را ببندید. بعد از وصل کردن برق فر را امتحان کنید ببینید مشکل آن حل شده یا نه۔

عیب یابی فر گاز و نحوه برطرف کردن کدهای خطا

عیب یابی فر گاز

عیوب و مشکلات فر گاز در هر زمانی ممکن است رخ بدهد و شما با آگاهی داشتن از این عیب ها و علت بوجود آمدن آنها بهتر می توانید تعمیر وسیله را انجام دهید. لذا در اینجا به ذکر خرابی ها و چگونگی رفع آنها می پردازیم.

عیب یابی مشکل روشن نشدن فر گاز

فر گاز به دلایل زیر روشن نمی شود:

 • در صورت گازی بودن فر، باید پلوت یا جرقه زن بررسی شود تا در صورت کار نکردن جرقه زن، آن را تعویض نمود.
 • قبل از اینکه جرقه زن بررسی شود از باز بودن و تمیز بودن مشعل اطمینان حاصل کنید؛ چون امکان دارد قطعات کیک یا چربی و غیره باعث گرفتگی و بسته شدن منفذ سرشعله شود.
 • در فرهای برقی امکان دارد المنت حرارتی خراب شده باشد؛ لذا باید خوب بررسی کنید و ببینید آیا المنت قرمز رنگ می شود یا نه؛ شاید المنت حرارتی سوخته یا فرسوده شده باشد. در صورت وجود مشکل در آن باید تعویض شود.
 • باید مشعل و سرشعله عاری از آلودگی و کثیفی باشد.
 • پیلوت نیز باید بررسی شود تا در صورت از کار افتادن نسبت به تعویض آن اقدامات لازم صورت گیرد.
 • برخی مواقع باید اطمینان حاصل کنید که گاز وارد فر می شود و به برنرها پرتاب جرقه الکترود صورت می گیرد. اگر پرتاب جرقه الکترود صورت نمی گیرد باید با بررسی جرقه زن از سالم بودن آن مطمئن شوید؛ همچنین در بدنه الکترود و طول سیم جرقه زن نباید نشتی وجود داشته باشد.
 • در زمان روشن کردن فر با روشن شدن جرقه زن، رنگ آن نارنجی خواهد شد و وقتی جرقه زن گرم می شود با باز شدن دریچه گاز، از طریق مشعل، گاز به جرقه زن ارسال می شود. در اینصورت جرقه زن گاز را روشن و فر را داغ می کند و در این مواقع در صورتی که جرقه زن به خوبی کار نکند؛ دستگاه روشن نخواهد شد و بوی گاز نیز به مشام می رسد.

عیب یابی فر گاز و نحوه برطرف کردن کدهای خطا

عیب یابی علت خاموش نشدن فر اجاق گاز

فر گاز بنا به دلایل مختلفی ممکن است خاموش نشود که به ذکر این علل می پردازیم:

 • دمای فر با ترموستات کنترل می شود و با کاهش دما، فر گرم خواهد شد؛ در صورت از کار افتادن این قطعه، دمای فر بالا نمی رود؛ در نتیجه خاموش نخواهد شد؛ در اینصورت باید ترموستات تعویض شود.
 • المنت پخت و المنت حرارتی کباب پز رابطه مستقیمی با عدم خاموش شدن فر دارد؛ بنابراین اگر این قطعه دچار اتصال کوتاه شود، خاموش نخواهد شد.
 • رله برد الکتریکی نیز اگر دچار مشکل شود به طور مدام ولتاژ به المنت می رسد؛ در اینصورت فر مدام کار می کند و رله باید تعویض شود.
 • اگر المنت فر با شکستگی یا اتصالات کوتاه روبرو شود، باید تعویض آن در دستور کار قرار گیرد.

عیب یابی مشکل گرم نشدن فر گاز

جهت عیب یابی مشکل گرم نشدن فر گاز باید اقدامات لازم به شرح زیر صورت گیرد:

 • در فر گازی مشکل در ترموستات باعث گرم نشدن فر می شود؛ چون ایمنی دستگاه را بر قرار می کند و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد فر خواهد نمود. بنابراین با خراب شدن این قطعه تشخیص دمای درست توسط فر امکان پذیر نخواهد بود. در این صورت باید ترموستات را عوض کنید.
 • اگر فر از نوع برقی باشد سنسور دما و المنت حرارتی به جای ترموستات کار می کند؛ لذا اگر المنت بعد از اینکه فر روشن شد قرمز رنگ نشد باید به مشکل دار بودن آن شک کرد. در صورت از کار افتادن یا در صورت کاهش یافتن مقاومت سنسور عملکرد دمای فر دچار مشکل خواهد شد. در اینصورت باید دمای فر را در یک عدد مشخص قرار دهید؛ اگر بعد از ۲۰ دقیقه دما تغییر کرد، بدانید سنسور دما خراب است.

عیب یابی مشکل خاموش شدن فر گاز در حین کار

اگر فر گاز در حین کار کردن خاموش می شود باید به علت های مربوط به آن توجه کنید:

 • مشکل در ترموستات
 • بسته شدن منافذ پیلوت
 • بسته شدن منافذ مشعل ها
 • مشکل دار شدن ترموکوپل
 • عدم تنظیم تایمر فر
 • داغ شدن فر
 • نداشتن هواکش یا تهویه مناسب

عیب یابی فر گاز و نحوه برطرف کردن کدهای خطا

اگر ترموستات از کار افتاده باشد باید آن را عوض کرد و اگر مشکل در شمعک باشد باید مسدود شدگی آن را با سوزن برطرف و تمیزش کنید. اگر این قطعه شکسته شده باشد باید تعویض شود. اگر مشکل در ترموکوپل باشد و محل متصل شدن دو فلز دچار سوختگی شده یا دوسیم آن جدا شده باشد باید قطعه تعویض شود. اگر فن تایمر در رفته یا شکسته شده باشد باید آن را عوض کرد.

در مورد عیب یابی مشکل خاموش شدن فر حین کار باید به تاچ پد فر و تایمر لمسی فر توجه شود اگر تایمر عمل نکند نشان دهنده خارج شدنش از مدار می باشد. برخی مواقع ممکن است این مشکل ناشی از عدم تهویه مناسب فر باشد که در اینجور مواقع می بایست مشکل عدم تهویه را حل کنید.

عیب یابی مشکل کار نکردن فن فر گاز

اگر فن فر گاز کار نمی کند باید به فکر عیب یابی، تعمیر یا تعویض آن باشید.

 • عدم تنظیم ساعت فر
 • مشکل در ترموستات فر
 • مشکل در موتور فن
 • مشکل در المنت فر
 • به اشتباه تنظیم شدن فر

جهت رفع مشکل کارنکردن فن فر گاز باید تایمر و ساعت فر را طبق دفترچه تنظیم کنید و ترموستات را نیز باید با مولتی متر بررسی کنید و در صورت وجود مشکل در آن تعویضش نمایید. المنت حرارتی اطراف فن را بررسی نموده و بدانید که در صورت وجود سوراخ در آن عملکردش دچار مشکل خواهد شد. برنامه فر گاز را به صورت دستی تنظیم کنید و باید مقدار درجه حرارت و برنامه را متناسب با پخت و پز به شکل دستی تنظیم کنید.

اگر فن فر گاز خراب است باید به نکات زیر توجه کنید:

 • بعد از کشیدن دستگاه از برق و توجه به نکات ایمنی، صفحه داخلی فر را جدا کنید.
 • بررسی کنید که پره های فن سالم باشد و سعی کنید با دست پره ها را حرکت دهید؛ اگر در حرکات آنها مشکلی وجود داشت بدانید که موتور فن خراب می باشد؛ در زمان خرید موتور فن نیز باید از فابریک بودن آن اطمینان حاصل کنید.

پخته نشدن غذا به صورت یکنوخت در فر گاز

اگر ببینید غذا در فر به شکل یکنواخت پخته نمی شود باید این موارد را بررسی کنید.

 • اگر گرما و حرارت در فر گاز به شکل یکنواخت نباشد باید المنت را بررسی کنید.
 • فندک و جرقه زن نیز اگر خراب باشند این مشکل پیش خواهد آمد.

علت بروز سر و صدا در فر گاز

سر و صدای فر گاز ممکن است به علت مشکل در پروانه فن باشد؛ فن حرارت را در فر به گردش در می آورد تا هوای آن یکنواخت شود. لذا آلوده بودن تیغه فن و پیچ خوردگی آن می تواند سبب ایجاد سر و صدا در فر شود. در اینصورت باید پروانه را تمیز یا تعویض نمود.

در برخی مواقع فر همرفت ندارد ولی سر و صدا از آن شنیده می شود که در اینجور مواقع امکان دارد مشکل از فن خنک کننده باشد؛ لذا فن به گونه ای ساخته شده که بعد از خاموش شدن فر کار می کند تا دمای دستگاه کاهش پیدا کند در این مواقع ممکن است کثیف شده باشد.

در مواقعی که صفحه فر را جدا می کنید ممکن است به درستی آن نبسته باشید که این باعث لق شدن صفحه و ایجاد ارتعاش در آن می شود؛ در نتیجه پیچ ها شل یا پنل خراب خواهد شد.

عیب یابی فر گاز و نحوه برطرف کردن کدهای خطا

علت بسته نشدن درب فر گاز

برخی مواقع ممکن است درب فر بسته نشود علت می تواند مشکل در لوله های آن باشد؛ مثلا ممکن است تنظیم لوله ها به درستی انجام نشود و لوله ها فرسوده شده باشد. باید توجه کنید در صورت فرسودگی یکی از لوله ها همگی آنها را باید تعویض کنید؛ چون در صورت فرسوده شدن یکی از آنها همگی فرسوده خواهند شد.

فنرهای درب باید سالم باشد برای بررسی فنرها باید کشوی پایین را خارج کنید؛ اگر فنر شکسته بود باید آن را با انبر خارج کنید. لذا توجه کنید انتهای دو فنر را به اطراف پیچ بپیچانید و در صورت وجود خرابی در آن نسبت به تعویضش اقدام کنید.

سنسور، بست های اطراف درب و واشرهای آن در بسته شدن درب اثرگذار است که در صورت بروز مشکل در آنها باید تعویض شوند. اگر سینی درب به درستی در جای خود قرار نگیرد نیز ممکن است درب به طور کامل بسته نشود.

داخل فر به دلیل وجود لامپ روشن می باشد که در صورت تاریک شدن فضای داخلی باید لامپ را تعویض نمود. اگر لامپ را تعویض کردید ولی داخل فر همچنان تاریک بود باید دکمه روشن کردن چراغ را چک کنید.

سخن پایانی

اگر فر گاز مشکلاتی مانند: خاموش نشدن، روشن نشدن، گرم نشدن و غیره را داشته باشد، باید دلیل عیب شناخته شود. علت اکثر عیب های وارده خراب بودن سنسور، برد، المنت و ترموستات می باشد. همچنین برخی فرها در صورت خراب شدن کدهایی را به شکل هشدار به نمایش می دهند که در صورت آشنایی با کد می توانید مشکل آن را شناسایی نموده و به رفع آن بپردازید.

مطالب مشابه را ببینید!

روش های جلوگیری از سرقت منزل؛ راهکارهای موثر برای پیشگیری از سرقت خانه نکات نگهداری از دستگاه سرخ کن؛ انواع آن، نکات برای خرید و نحوه استفاده راهنمای خرید ماشین ظرفشویی؛ صفر تا صد هر آنچه که باید بدانید! راهنمای بالا بردن قدرت مکش جاروبرقی و نکاتی برای افزایش مکش راهنمای نگهداری حبوبات در منزل ( نکات و آموزش ها) راهنمای بسته بندی لوازم منزل برای اسباب کشی لیست لوازم خانگی برای شروع زندگی (تمام اقلام مورد نیاز و ضروری) لوازم آشپزخانه میس گلس، تبدیل یک رویا به واقعیت! نکات کلیدی مراقبت از جارو برقی و افزایش دوام آن فوت و فن تکنیک های اسباب کشی لوازم خانه سریع تر و بهتر