آموزش تهیه 2 نوع سبزه عید شیک و زیبا (سبزه کوزه ای و آدمکی)

در این بخش روزانه آموزش کاشت دو نوع سبزه عید شیک و زیبا یکی سبزه کوزه ای شکل و دیگری سبزه آدمکی را به صورت مرحله به مرحله و با تصاویر آموزش داده ایم و امیدواریم از این دو نوع سبزه لذت ببرید و سفره هفت سین زیبایی داشته باشید.

آموزش روش تهیه سبزه آدمکی برای هفت سین

برای ساخت این نوع از سبزه فانتزی نیاز به جوراب نازک، خاک اره و گلدان مناسب دارد و مقداری هم نیاز به بذر شاهی و یا علف می باشد.

۱- در ابتدا کمی خاک گلدان را در یک جوراب نازک بریزید. سپس ته جوراب با کش ببندید، ولی آن را سفت نکنید، زیرا این کش موقتی می باشد.

سبزه عید

۲- تکه ای از جوراب و خاک را در مرکز سر آدمک بگیرید و دور آن را با کش محکم ببندید تا بینی آدمک شکل بگیرد.

سبزه عید

۳- برای ساخت گوش هم همین کار را تکرار کنید، سپس چشم های آدمک را بچسبانید یا با ماژیک آنها را بکشید.

سبزه عید

۴- کش بالای جوراب را باز کنید و درون آن روی خاک کمی تخم شاهی یا تخم علف بریزید. اگر می خواهید موهای عروسک حالت خاصی داشته باشد می توانید بذرها را با طرح خاصی روی خاک ها قرار بدهید.

✅ مطلب مشابه: آموزش کاشت هسته مرکبات برای سبزه عید (شامل هسته پرتقال، لیمو و نارنج)

سبزه عید

۵- حالا سبزه فانتزی خود را جای مناسبی که نور داشته باشد قرار دهید و هر روز روی قسمت بذرها هم آب پاشی کنید. بعد از 8 الی 10 روز سبزه ها رشد می کنند و از داخل جوراب بیرون می آیند. وقتی بذرها به اندازه مورد نیاز رشد کردند می توانید آنها را کوتاه و منظم کنید.

سبزه عید
سبزه عید

نکته:  به جای این که تخم بذر را درون جوراب قرار بدهید از بذرهای لعاب دار مانند خاکشیر استفاده کنید. در ابتدا بذرها را 5 الی 6 ساعت خیس کنید و سپس آنها را روی جوراب بمالید. با استفاده از این روش می توانید طرح منظم تری روی عروسک بکشید.

۶- می‌توانید آرایش‌های مختلفی به مو‌های سبزه فانتزی خود بدهید.

سبزه عید

✅ مطلب مشابه: سبزه عید با تخم شربتی + روش کاشت مرحله به مرحله تخم شربتی برای سبزه هفت سین


آموزش تهیه سبزه کوزه ای شکل برای سفره هفت سین

در ادامه مطلب روش تهیه سبزه روی کوزه و نکات مهم برای داشتن سبزه زیبا را به شما آموزش می دهیم با ما همراه باشید.

سبزه عید

در ابتدا کوزه را پر از آب می کنیم و برای مدت یک شبانه روز آن را همان گونه پر از آب نگه می داریم تا جدار کوزه خوب خیس شود.

در مرحله بعد ایجاد سطح اتکا و یا سطح مناسب برای رشد ریشه های بذرها می باشد.

اگر چه بذرهایی مانند شاهی و خاکشیر لعاب دارند، ولی این لعاب تا مدتی وجود دارد و پس از آن سبزه باید به واسطه رشد ریشه هایش روی دیواره کوزه دوارم بیاورد.

به همین دلیل باید سطحی برای ریشه ها ایجاد نمود تا در لابلای آن فرو روند و بذرها پایین نریزند.

بدین منظور روی کوزه یک جوراب نایلونی یا همان جوراب های زنانه (ترجیحا به رنگ کرم) می‌کشیم، طوری که کف کوزه در قسمت نوک پنجه جوراب و سر جوراب هم در قسمت دهانه کوزه قرار بگیرد.

سبزه عید

اضافه جوراب را نیز می‌ توان داخل دهانه کوزه وارد کوزه کرد.

بعضی از افراد به جای جوراب که ساده ترین گزینه است از پارچه های نازک و نخی و یا درشت بافت که به نام تنظیف معروف است استفاده می کنند و کوزه را در لابلای این پارچه می پیچند. این کار نسبت به جوراب های نایلونی حوصله ببیشتری نیاز دارد، زیرا کناره های پارچه را باید با نخ و سوزن دوخت و طوری پارچه را در اطراف کوزه محکم کرد که طی قرار دهی و جوانه زنی بذرها دچار چین خوردگی نشود.

سپس بذرها را که قلا مرحله خیس شدن را طی کرده اند به آرامی و با انگشتان دست روی دیواره کوزه قرار می دهیم طوری که مورد بذر شاهی فقط یک لایه نسبتا نازک و در مورد مخلط خرفه و خاکشیر لایه ضخیم تری به شکل یکنواخت روی کل سطح کوزه بپوشاند و به جوراب یا پارچه موجود روی سطح کوزه بچسبد.

کوزه روزانه کمی تبخیر دارد، به صورت مرتب سطح آب را بررسی کنید و در صورت نیاز باز آب روی آن بریزید. وجود آب رطوبت مورد نیاز بذر را تامین می کند. گاهی اسپری هم برای تامین رطوبت و شادابی جوانه ها مورد نیاز است.

نکات مهم:

  • در این روش باید از بذرهای لعاب دار استفاده کنید، زیرا همان گونه که اشاره شد وجود لعاب باعث چسبندگی و ماندگاری بذرها روی دیواره عمودی کوزه می شود. در این روش یا از بذر شاهی (که لعاب بسیار خوبی تولید می‌کند) و یا از مخلوط حجم مساوی تخم خرفه و خاکشیر استفاده کنید.
  • کمی آب که روی بذر می ریزیم باید به اندازه ای باشد که حالت ژله ای به خود بگیرد زیرا اگر رقیق شد بین دانه ها فاصله می افتد و سبزه ها کم پشت می شود.
  • برای این کار باید از کوزه سفالی و بدون لعاب استفاده کنید. وجود لعاب مانع از رطوبت مناسب دیواره کوزه می شود.
  •  درون کوزه باید همیشه پر از آب باشید و ظرف زیر کوزه هم هر روز باید خالی شود.
  • چون هر روزی کمی از آب کوزه تبخیر می شود باید به صورت مرتب در آن آب ریخت.
  • کوزه را در محل پر نور قرار بدهید و گاهی آن را بچرخانید تا نور به همه جای آن برسد.
  • می توانید برای زیبایی بیشتر درون کوزه آب، چند شاخه گل قرار بدهید.
  • بهتر است مراحل تهیه این سبزه را حدود 10 روز قبل از عید شروع کنید.
  • اگر مراحل را زودتر شروع کنید پس از گذشت چند روز از سال جدید بذرهای روی کوزه بلند و نامرتب می شوند.
سبزه عید
سبزه عید

امیدواریم پس از کاشت این دو نوع سبزه زیبا، از شکل آنها لذت ببرید.

✅ مطلب مشابه: طرز تهیه سبزه عید با مواد مختلف و آموزش مرحله به مرحله (سبزه گندم، عدس و ماش)

این مطالب را هم ببینید