تیز کردن چاقو در منزل (15 روش خانگی برای داشتن چاقوی تیز)

تیز کردن چاقوها همیشه یکی از موضوعات بسیار مهم در آشپزخانه ها بوده است. امروزه، سنگ های چاقو تیزکنی متنوعی تولید شده اند که می توانند به راحتی، از کوچک ترین چاقوهای میوه خوری تا بزرگ ترین چاقوهای آشپزخانه را تیز کنند. اما گاهی، ممکن است که به سنگ چاقو تیزکن، برای تیز کردن چاقو، دسترسی نداشته باشید؛ بنابراین باید با روش های جایگزین دیگری برای انجام این کار آشنا شوید تا بتوانید به راحتی در منزل چاقوهای خود را تیز نمایید.

به ابن موضوع توجه داشته باشید که همه ابزارهای اختصاصی، نمی توانند لبه های چاقو را تیز کنند؛ برخی از آن ها ممکن است تیغه چاقو را بتراشند و برخی دیگر با از بین بردن لبه قبلی چاقو، سطح جدیدی را صیقل دهند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش های تیز کردن چاقو در منزل بیشتر آشنا کنیم.  تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

مزایای داشتن چاقوی تیز

بیشتر خانم ها دوست دارند که در هنگام پخت و پز غذا و کار در آشپزخانه، از یک چاقوی تیز استفاده کنند؛  چرا که یک چاقوی تیز، مواد را با دقت بیشتری خرد می کند، ایمنی کار را بالا می برد و آن ها را از آشپزی متنفر نمی سازد. چاقوی کند، باعث می شود تا شما از آشپزی کردن متنفر شوید؛ زیرا برای خرد کردن سبزیجات یا برش یک تکه کوچک گوشت یا هر ماده دیگر، زمان و انرژی بیشتری از شما گرفته می شود.

در صورتی که استفاده از چاقوی تیز، علاوه بر صرفه جویی در زمان، سبب می شود تا از آشپزی، لذت بیشتری ببرید. چاقوی تیز ایمنی بیشتری دارد؛ زیرا چاقوی کند در هنگام کار، به راحتی از دست شما لیز خورده و ممکن است که به انگشتان شما آسیب برساند. یکی از دیگر مزایای مهم چاقوی تیز، دقت بالای آن است. اگر چاقوی آشپزخانه تیز باشد، می توانید مواد غذایی را در اندازه های دلخواه برش بزنید.

به عنوان مثال اگر چاقوی شما تیز باشد، می توانید به راحتی گوشت مورد نظر خود را به قطعات یکسان، تقسیم کنید. اگر مواد غذایی که آن ها را برش می دهید، یکسان باشند، علاوه بر ظاهر زیباتری که به غذا می بخشند، پخت بهتری نیز خواهند داشت. 

9q6feiyq

از کجا بفهمیم که چاقو کند شده است؟ 

ممکن است برای برخی افراد سوال پیش آید که چاقوها را چه زمانی باید تیز کرد یا از کجا بفهمیم که چاقو کند شده است یا خیر که دوباره برای تیز کردن آن اقدام کنیم؟ در ادامه، شما را با سه روش متفاوت که نشان می دهند چاقوی شما نیاز به تیز شدن دارند، آشنا می کنیم. 

برش گوجه فرنگی

همان طور که می دانید،  گوجه فرنگی پوست بسیار لیزی دارد و چاقوهایی که کند شده اند، نمی توانند پوست آن را برش دهند. برای تست کردن این روش، یک گوجه متوسط، که خیلی نرم نباشد را انتخاب کنید. سپس آن را با چاقو برش دهید. اگر گوجه فرنگی به راحتی برش خورد به معنای این است که چاقوی شما تیز است و اگر گوجه له شد، یعنی چاقو کند شده است و باید مجدد آن را تیز کنید.

l14kz4dp 1

کاغذ را با چاقو ببرید

یکی از رایج ترین روش های موجود برای تست کردن تیز بودن چاقو، بریدن کاغذ است. در واقع، چاقوهای تیز می توانند به راحتی کاغذ را برش دهند. برای انجام این روش، یک کاغذ را به صورت عمودی در دست بگیرید و آن را با چاقو برش دهید. اگر چاقو توانست به راحتی، درست مانند قیچی، کاغذ را ببرد، یعنی چاقوی شما تیز است و اگر کاغذ را مچاله کرد، یعنی چاقو، کند شده است و باید برای تیز کردن آن اقدام نمایید. 

مطلب مشابه: انواع ادویه های ضروری آشپزخانه؛ 25 ادویه مورد نیاز از هل گرفته تا تخم شنبلیله

e1fndef6 1

استفاده از پیاز

اگر نتوانستید از دو روش قبلی استفاده کنید، می توانید برای امتحان تیز بودن چاقوی خود، از یک پیاز کمک بگیرید. پوست پیاز نیز مانند پوست گوجه فرنگی، لیز است و  چاقوهای کند نمی توانند به راحتی آن را برش دهند؛ بنابراین اگر چاقو نتوانست که پوست پیاز را برش دهد، یعنی کند شده است و باید آن را تیز نمود. 

روش های خانگی تیز کردن چاقو

یکی از ابزارهای مهم و اصلی خانم ها در آشپزخانه، چاقو می باشد. این وسیله به مرور زمان به دلیل پوست کندن پیاز، سیب زمینی یا خرد کردن گوشت و سبزیجات کند می شود و لازم است که هر از چند گاهی آن را تیز نمود. در ادامه به توضیح برخی از روش های خانگی تیز کردن چاقو در منزل خواهیم پرداخت. 

g6lubpze

تیز کردن چاقو با مقوا

یکی از روش های سنتی که می توان از آن برای تیز کردن چاقو استفاده کرد، استفاده از مقوا است. از مقوا به دلیل داشتن سطحی خمیری و نرم، به عنوان یک تیزکننده موقت، برای چاقوها استفاده می شود. برای تیز کردن چاقو با استفاده از مقوا،  باید یک تکه مقوا را آماده کنید. اندازه مقوا باید به حدی بزرگ باشد که بتوانید به راحتی چاقو را روی آن قرار داده و حرکت دهید.

بهتر است قسمت خمیری و نرم مقوا را روی سطحی پایدار و صاف قرار دهید. برای این کار می توانید از یک صفحه مقاوم یا میز آشپزخانه کمک بگیرید. سپس چاقو را با انگشتانتان در دست بگیرید. البته مراقب باشید که انگشت های خود را در مسیر چاقو قرار ندهید.

کمی با زاویه، لبه چاقو را روی مقوا قرار دهید و بعد به صورت مرتب و متناوب با حرکت کششی، به آرامی چاقو را در جهت یکسان بکشید. این کار را از بالا به پایین و با فشار مناسب، انجام دهید و چند بار آن را تکرار کنید. بعد از هر بار کشش می توانید لبه چاقو را بررسی کنید و ببینید که تیز شده است یا خیر؟

تیز کردن چاقو با سنگ

تیز کردن چاقو به وسیله سنگ یا آجر یکی دیگر از روش های قدیمی و سنتی است که می توان از آن برای تیز کردن چاقوها استفاده کرد. این روش موثر و پرکاربرد از قدیم الایام مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم افراد بسیار زیادی از آن برای تیز کردن چاقوهای خود استفاده می کنند. برای استفاده از این روش، ابتدا یک سنگ تیز آماده کنید، سپس آن را روی سطحی پایدار و صاف قرار دهید.

برای این کار می توانید از یک صفحه مقاوم یا میز استفاده کنید. در ادامه، چاقویی که قصد تیز کردن آن را دارید به دست بگیرید و حواستان به انگشتانتان باشد تا در مسیر برش چاقو، قرار نگیرند و با کمی زاویه، لبه چاقو را روی سنگ قرار داده و با حرکت کششی، به صورت متناوب و مرتب چاقو را به آرامی از بالا به پایین حرکت دهید. این کار را چند مرتبه و تا زمانی که چاقو تیز شود، تکرار کنید.  

تیز کردن چاقو با سوهان سنگ

یکی دیگر از ابزارهایی که می توان از آن برای تیز کردن چاقو استفاده کرد، سوهان سنگ است. سوهان سنگ ها معمولا از جنس آلومینیوم اکسید تولید می شوند و برای تیز نمودن لبه چاقوها، مورد استفاده قرار می گیرند. برای تیز کردن چاقو با استفاده از این روش، ابتدا یک سوهان سنگ آماده کنید.

اگر سوهان سنگ شما، خشک است، آن را در آب قرار دهید و به مدت ده تا پانزده دقیقه خیس نمایید تا آب را کاملا به خود بگیرد. بعد از خیس شدن سوهان سنگ، آن روی یک سطح پایدار و صاف قرار دهید. برای نگهداری سوهان سنگ می توانید از پایه های سوهان سنگ، استفاده کنید. در ادامه چاقویی را که می خواهید تیز کنید، در دست گرفته و به آرامی و با زاویه کم، روی سوهان سنگ بکشید. این حرکت را از ابتدا تا انتها و از بالا تا پایین لبه چاقو، آنقدر تکرار کنید تا لبه آن تیز شود. 

m8scoeql 1

استفاده از سوهان میله ای برای تیز کردن چاقو 

یکی دیگر از روش های خانگی که می توان از آن برای تیز کردن لبه چاقوها استفاده کرد، استفاده از سوهان میله ای است. برای تیز کردن چاقو با استفاده از این روش،  ابتدا چاقویی که می خواهید آن را تیز کنید به دست گرفته و آن را روی سوهان میله ای، با زاویه ای مناسب، قرار دهید. در واقع لبه چاقو باید در زاویه ۲۵ تا ۳۰ درجه ای سوهان باشد. سپس به صورت پی در پی و به آرامی، لبه چاقو را روی سوهان میله ای بکشید. این حرکت را چند بار از انتهای لبه چاقو تا قسمت سر آن انجام دهید تا لبه چاقو کاملا تیز شود. بعد از تیز شدن یک سمت چاقو، باید طرف دیگر آن را نیز به همین روش تیز کنید. 

فنجان یا ماگ

یکی دیگر از روش های خانگی تیز کردن چاقو در منزل،  استفاده از فنجان و ماگ چینی یا سرامیکی است. برای انجام این کار، ماگ را به صورت وارونه قرار دهید تا قسمت زیرین آن به سمت بالا قرار داشته باشد. سپس چاقو را به قسمت پایه ماگ بکشید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا تیز گردد. اگر پایه ماگ، رنگی شد، اصلا نگران نشوید؛ زیرا مواد اضافی از روی تیغه جدا شده اند و چاقو در حال تیز شدن می باشد. 

کمربند چرمی

کمربندهای چرمی نیز یکی از مناسب ترین ابزارها برای تیز کردن چاقوها هستند که معمولا در دسترس هستند و استفاده از آن ها بسیار آسان است. برای تیز کردن چاقو به این روش، کمربند را در دست گرفته و لبه تیغه چاقو را روی قسمت داخلی کمربند، به صورت رفت و برگشتی بکشید. برای اینکه روی این کار، تسلط بیشتری داشته باشید،  یک سر کمربند را روی پایه میز یا یک صندلی، ثابت کنید. 

مطلب مشابه: نگهداری از لوازم برقی خانگی؛ راه افزایش دوام و عمر لوازم خانه و آشپزخانه

jf4l4o65

استفاده از چاقویی دیگر

یکی دیگر از راه های تیز کردن چاقو در خانه، استفاده از یک چاقوی دیگر است. اگر بشقاب یا ماگ نتوانست که چاقوی شما را تیز کند،  می توانید از یک چاقوی دیگر برای این کار، استفاده کنید؛ البته قبل از استفاده از این روش، باید با روش انجام آن آشنا باشید.

برای انجام این کار نیازی نیست که لبه های چاقو را به هم بمالید؛ زیرا با این کار، هر دو چاقو را کند و خراب می کنید. برای تیز کردن چاقو به وسیله یک چاقوی دیگر باید از پشت لبه چاقو استفاده کنید. در واقع باید برآمدگی یا تیز چاقوی دیگر را جهت مخالف چاقوی که می خواهید آن را تیز کنید، قرار دهید. 

روزنامه

برای تیز کردن چاقو، می توانید از روزنامه نیز استفاده کنید. برای انجام این کار به روزنامه ای که روی آن از نوشته هایی با جوهر مشکی پر شده باشد، نیاز دارید. چاقوی خود را کاملا تمیز نمایید و سپس آن را خشک کنید و روی روزنامه به صورت صاف قرار دهید.

به سادگی و بدون هیچ زحمتی چاقوی خود را به آرامی و با دقت، چندین بار روی سطح روزنامه بکشید. برای تیز نمودن هر لبه از چاقو، باید این کار را تکرار کنید و در نهایت چاقو را بشویید و آن را خشک کنید. با این روش،  چاقوی شما به سادگی توسط موادی مانند کربن که در جوهر مشکی روزنامه وجود دارد، تمیز می شود. 

کاغذ سنباده

زمانی که در مورد زبری، صحبت می کنیم، هیچ ابزاری بهتر از کاغذ سنباده وجود ندارد. سمباده روشی مناسب برای تیز کردن چاقوها محسوب می شود؛ البته نباید که شروع به کشیدن مستقیم آن روی چاقو کرد و به جای آن باید چاقو را به کاغذ سنباده کشید.

شاید این کاغذ، کوچک به نظر رسد اما بعد از کشیدن چاقو روی آن، متوجه تیزی چاقو خواهید شد. اگر بخواهید که کاغذ سنباده را روی کارد بکشید، احتمال بریدن دست نیز وجود دارد. برای استفاده از این روش، فقط کافیست کاغذ سنباده را روی سطحی صاف قرار داده و سپس لبه های چاقو را روی آن، بکشید. 

لیوان

آیا می دانستید که لیوان، جسمی سخت و سفت می باشد و می توان از آن برای تیز کردن چاقو نیز استفاده نمود؟ با مشاهده لبه یک لیوان شکسته، قطعا متوجه سفتی و زبری داخل آن خواهید شد. برای به کار بردن این روش، کافیست که یک لیوان شکسته را پیدا کرده و لبه های چاقو را روی آن بکشید. همچنین از پشت و قسمت های زیر لیوان نیز می توانید برای انجام این کار، استفاده کنید.

7y8ffjho

بندهای نایلونی

همان طور که می دانید،  اجسامی که سطح زبری دارند، برای تیز کردن چاقو، گزینه مناسب تری هستند. یکی از این اجسام، بندهای نایلونی مانند بندهای کیف یا کوله پشتی هستند که می توان برای تیز کردن چاقو از آن ها استفاده کرد. به همان روشی که از کاغذهای سنباده برای تیز کردن چاقو استفاده کردید، می توانید از بند کیف نیز برای این منظور، استفاده نمایید. 

بتن

برای مواقعی که در سفر و جاده هستید، برای تیز کردن چاقو، ته تنها شیشه های ماشین به کمک شما می آیند بلکه بتن های داخل جاده نیز بسیار کمک کننده هستند؛ چرا که زبری آن ها، سبب تیزی چاقو می گردد؛ بنابراین می توانید یک جای امن پیاده شوید و چاقوی خود را روی زبری بتن بکشید؛ فقط باید مطمئن شوید که این بتن ها تمیز هستند یا می توانید با مقداری آب، قسمتی که می خواهید چاقو را با آن تیز کنید، بشویید. 

چگونه از کند شدن چاقو جلوگیری کنیم؟ 

پیاز، ماده ای است که به مرور زمان سبب کند شدن چاقوی شما می شود؛  بنابراین باید چاقوی پیاز خرد کن شما، از بقیه چاقوها جدا باشد. این اتفاق معمولا به دلیل ماندن قطرات اسیدی پیاز روی چاقو، رخ می دهد؛ به همین سعی کنید که برای خرد کردن پیاز، چاقوی جدایی داشته باشید یا بلافاصله بعد از خرد کردن پیاز، چاقو را بشویید تا اسیدیته آن از بین برود.

برای شستن چاقو، به هیچ عنوان از ماشین ظرف شویی استفاده نکنید؛ زیرا به مرور زمان، سبب کند شدن چاقو می شود؛ بنابراین تا حد امکان چاقوها را با دست بشویید. همچنین چاقو را در کنار قاشق و چنگال های دیگر قرار ندهید؛ زیرا به مرور سبب کند شدن آن ها می شود. 

0slpenau

سخن پایانی

چاقو، یکی از مهمترین و کاربردی ترین وسایل موجود در آشپزخانه بوده که اگر تیز نباشد، تمامی کارهای پخت و پز، تقریبا به سختی انجام می گیرند. علاوه بر این،  چاقوی کند، به دست و گردن فشار بیشتری وارد می کند و به مرور زمان سبب آسیب به آن ها می شود؛ بنابراین بهتر است که همیشه چاقوهای خود را تیز نگه دارید. همان طور که گفتیم،  معمولا برای تیز کردن چاقوها از دستگاه چاقو تیز کن یا سنگ چاقو تیز کن استفاده می شود ولی اگر به این وسایل دسترسی نداشتید، می توانید از روش های جایگزین گفته شده که در این مطلب که به صورت کامل به توضیح آن ها پرداختیم،  استفاده نمایید. 

مطالب مشابه را ببینید!

نکات نگهداری فرش ابریشمی (اصول نگهداری از جارو کشیدن تا پاک کردن لکه و …) راحتی در مجالس و مهمانی ها با سفره یکبار مصرف نگهداری از لوازم برقی خانگی؛ راه افزایش دوام و عمر لوازم خانه و آشپزخانه جرم گیری ماشین لباسشویی؛ زمان مناسب جرمگیری و انواع روش های آن روش های نگهداری از یخچال؛ راهنمای عیب یابی یخچال تا تعمیر در خانه تزئین سفره شب یلدا؛ جدیدترین نمونه های تزئین سفره شب یلدا جدیدترین تزئین میوه شب یلدا؛ مدل میوه آرایی شب یلدا کاردستی ویژه شب یلدا + 40 نوع کاردستی زیبا به همراه تصاویر نگهداری از گربه در زمستان؛ نکات مهم مراقبت از گربه در فصل سرد راهنمای خرید تخت خواب: اندازه‌ها، جنس، و مشخصه‌های مهم