رشد و نگهداری گیاه دراسنا و اطلاعات در مورد تکثیر و پرورش این گیاه آپارتمانی

یکی از راه های بهبود کیفیت زندگی در آپارتمان ها استفاده از گیاهان مخصوص این مکان است. با پرورش گیاهان آپارتمانی می توانید ضمن زیبا سازی محل زندگی خود به افزایش روحیه ساکنان نیز کمک کنید. البته برخی از این گیاهان به مراقبت و نگهداری جدی نیاز دارند و کار را برای شما سخت می کنند. با این حال گیاهانی نیز هستند که در این مورد بهتر عمل کرده و پرورش آنها در آپارتمان اصلا سخت نخواهد بود. نمونه ای از این گل های سرسخت و جان سخت گیاه دراسنا است!

با پرورش این گیاه می توانید با خیالی آسوده به کارهای خود برسید و نگران مشکلات ناشی از فراموشی خود نباشید. دراسنا با مقاومت بسیار زیادی که از خود نشان می دهد انتخاب مطلوبی برای افراد پر مشغله خواهد بود. در صورتی که نکته ای را از یاد ببرید دراسنا از بین نخواهد رفت! علاوه بر آن دراسنا انواع مختلفی دارد که شما می توانید به راحتی نوع محبوب خود را انتخاب و خریداری کنید. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های گیاه ایده آل دراسنا با ما در ادامه این مطلب همراه باشید…

آشنایی با گیاه دراسنا

گیاه دراسنا که به آن گیاه اژدها نیز لقب داده اند نوعی از گیاهان همیشه سبز محسوب می شود. این گیاه که از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی شمرده می شود از خانواده مارچوبه سانان است و انواع بسیار زیادی از آن در طبیعت وجود دارند. با وجود این تنوع چند نوع از این گیاه و نه همه آنها برای نگهداری در خانه و آپارتمان مناسب هستند که در ادامه مطلب به معرفی آنها پرداخته خواهد شد.

منشا اصلی این گیاه به مناطق جنوبی و جنوب شرقی قاره آفریقا بر می گردد. دراسنا با توجه به خاستگاهش در مناطقی که از آب و هوای گرم برخوردار هستند رشد بهتری را تجربه می کند. این گیاه برگ هایی همیشه سبز دارد که در کنار نگهداری آسان و رشد قابل توجهش آن را به گزینه ای ایده آل برای نگهداری در منزل تبدیل کرده است. اگرچه با توجه به موارد ذکر شده آب و هوای گرم برای دراسنا مناسب تر است؛ اما به خاطر شرایط معتدل دمایی منزل حتی اگر در شهری سردسیر زندگی می کنید باز هم می توانید به دراسنا برای زیبا سازی فضای آپارتمان خود اعتماد کنید!

گیاه دراسنا در محیط مناسب رشد بسیار زیادی می کند و تا چندین متر هم به رشد خود ادامه خواهد داد. در نتیجه برای جلوگیری از بزرگ شدن بیش از حد و تراکم نامناسب گیاه باید آن را هرس کرد. این کار برای حفظ تناسب ظاهر دراسنا لازم است. البته در محیط های آپارتمانی و خانگی خود به خود رشد این گیاه کمتر می شود. نکته بسیار مهم دیگری که درباره دراسنا وجود دارد سمی بودن آن است. خوردن برگ های دراسنا می تواند منجر به مسمومیت شود و برای کودکان و حیوانات خانگی خطرناک خواهد بود.

گیاه دراسنا

انواع گیاه دراسنا

همینطور که گفته شد گیاه دراسنا در طبیعت انواع بسیار زیادی دارد. به طوری که صد و بیست گونه مختلف از دراسنا شناخته شده است که به دو شکل درختی و آپارتمانی دیده می شوند. در این قسمت از مقاله سعی می کنیم پنج مورد از معروف ترین و مناسب ترین گیاهان دراسنای آپارتمانی را به شما معرفی کنیم. به طور کلی نگهداری از این گیاهان آسان است؛ با این وجود بهتر است با ویژگی های مخصوص هر گونه هم آشنا شوید تا انتخاب بهتری داشته باشید:

دراسنا برگ لیمویی

نوع برگ لیمویی این گیاه مانند بقیه انواع دراسنا نگرانی خاصی بابت مراقبت و نگهداری ایجاد نمی کند. بنابراین برای زندگی مدرن و پر مشغله شهرنشین ها مناسب است. مخصوصا این که با برگ های سبز و زرد خود به زیبا سازی هر چه بیشتر فضای خانه شما کمک می کند.

رشد این گیاه در آپارتمان هم چشمگیر است؛ به طوری که اگر در شرایط ایده آل نگهداری شود می تواند تا دو متر و حتی بیشتر هم به رشد خود ادامه دهد. با این حال می توانید در صورت تمایل با هرس کردن بخش های بالایی گیاه دراسنا برگ لیمویی ارتفاع آن را کنترل کنید. تنها نکته ای که در مورد پرورش این گیاه در منزل وجود دارد این است که باید در فواصل زمانی معینی گلدان را چند درجه بچرخانید. این کار شما به بهبود عملکرد گیاه در فتوسنتز کمک کرده و در نتیجه منجر به رشد هر چه بهتر گیاه می شود.

گیاه دراسنا

گیاه دراسنا پرچمی

نوع پرچمی دراسنا که به مارگیناتا هم مشهور است هم از انواع آپارتمانی گیاه دراسنا محسوب می شود. دراسنا پرچمی بومی ماداگاسکار است و جزو محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است. برگ های این گیاه بسیار جالب و منحصر به فرد هستند. گاهی اوقات طول این برگ های بلند و باریک به بیش از نیم متر هم می رسد! نکته دیگری که درباره این گونه خاص وجود دارد تنه خاص آن است.

تنه دراسنا پرچمی با بال رفتن سن گیاه تغییر شکل داده و به مارپیچی باریک و تو خالی تبدیل می شود. این شکل خاص تنه به همراه برگ های رو به بالا و لبه قرمز باعث می شود گیاه ظاهری خاص و جذاب به خود بگیرد. از عناوین دیگری که این نوع از دراسنا با آن شناخته می شوند عبارتند از درخت اژدهای ماداگاسکار، لبه قرمز و درخت خون اژدها.

گیاه دراسنا بلالی

دراسنا بلالی از انواع دیگری از گونه های آپارتمانی دراسنا است. این گیاه برگهای پهنی دارد که تا ارتفاع شصت سانتی متر هم رشد می کنند. برگ های دراسنا بلالی از نظر رنگ هم جلب توجه می کنند؛ خطوط رنگی متنوع با رنگ های سبز و زرد این برگ ها را پوشش داده اند. اگر از نظر شرایط محیطی و آبیاری شرایط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم کنید می توانید انتظار مشاهده شکوفه های سفید رنگ و کوچک دراسنای خود باشید!

مهم ترین نکته در نگهداری دراسنا بلالی که باید به آن توجه کنید شرایط ویژه آبیاری است. خاک این گیاه نباید به طور مداوم و همیشگی خیس باشد و نیاز دارد که در فواصل زمانی مشخضی خشک باشد. به این صورت که وقتی گیاه را آبیاری کردید باید دست از آبیاری دوباره بکشید تا زمانی که سطح خاک گلدان کاملا خشک و بی آب شود.

برخلاف خاک گیاه رطوبت هوای اطراف گیاه باید همیشه مرطوب و خیس باشد. نوع بلالی دراسنا رطوبت را دوست دارد و اگر محیط آن خشک باشد واکنش نشان می دهد. اگر این گیاه را در خانه خود نگه می دارید و روزی مشاهده کردید که برگ های آن به رنگ قهوه ای متمایل شده اند نشانه این است که رطوبت محیط کمتر از مقدار مورد نیاز گیاه شماست!

گیاه دراسنا

دراسنا رفلکسا

دراسنا فلکسا یا گلبانگ هنو دارای ظاهری آراسته و مرتب نسبت به انواع دیگر این گیاه است. برگ های آن سبز رنگ هستند و نواری به رنگ زرد هم آن ها را زیباتر می کنند. شکل برگ های دراسنا رفلکسا خمیده و حلقوی است. این گیاه آپارتمانی حدود یک متر رشد می کند و برای زیبا کردن محیط منزل شما انتخاب مناسبی است!

گیاه دراسنا کامپکت

دراسنا کامپکت یک ویژگی خاص دارد! این گیاه رشد بسیار کند و زمان بری دارد و به همین دلیل به راحتی می توان آن را در فضای محدود نگهداری کرد؛ بدون آنکه نیازی به هرس کردن اساسی داشته باشد! منشا اصلی دراسنا کامپکت جنوب شرق آفریقا است و با برگ های ظریف و زیبای خود بسیار خاص به نظر می رسد. رنگ این برگ ها سبز تیره است و طول آن ها به چیزی در حدود بیست سانتی متر می رسد. اگر به دنبال گیاهی کوچک و شیک هستید؛ دراسنا کامپکت پیشنهاد ماست!

گیاه دراسنا

شیوه نگهداری از گیاه دراسنا

در این قسمت نکات مختلفی که لازم است درباره شرایط نگهداری این گیاه بدانید را مطرح می کنیم:

نور

گیاه دراسنا اگر چه گیاه مقاومی است اما در برابر نور مستقیم خورشید خیلی زود از بین می رود. به همین دلیل بهتر است این گیاه سایه دوست را در شرایطی به جز نور مستقیم نگهداری کنید تا از سوختن برگ های زیبای آن جلوگیری کرده باشید.

دما

این گیاه به شرایط دمایی خاصی احتیاج ندارد. شما می توانید گیاه را در دمای معمولی اتاق یعنی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه نگهداری کنید. فقط مراقب باشید که دمای خانه از مقدار معمول بالاتر نرود.

گیاه دراسنا

آبیاری

زمانی باید گیاه دراسنا را آبیاری کنید که خاک ان کاملا خشک شده باشد. آب لوله کشی ممکن است حاوی املاحی باشد که برای گیاه مصر باشند! بنابراین بهتر است برای دستیابی به آب مناسب آبیاری دراسنا، آب لوله کشی را جوشانده و اجازه دهید خنک شود.

رطوبت

در قسمت های قبلی مقاله گفتیم که این گیاه در شرایط مرطوب آب و هوایی زندگی می کند. به همین علت در فصل تابستان که ممکن است هوا خشک شود بهتر است از اسپری های مرطوب کننده در محیط اطراف گلدان استفاده کنید.

تغذیه و خاک

دراسنا نیاز به املاح و مواد معدنی قوی ندارد. این گیاه در برابر این موارد واکنش نشان داده و ممکن است از بین برود. بنابراین می توان گفت خاک های فاقد املاح و خاک بنفشه آفریقایی برای این گیاه مناسب هستند. همچنین می توانید برای محکم کاری از کودهای سبک به صورت ماهیانه نیز استفاده کنید.

قیمت گیاه دراسنا

انواع آپارتمانی گیاه دراسنا که برای خرید در دسترس شما عزیزان هستند بسیار متنوع بوده و قیمت های متفاوتی نیز دارند. اما با توجه به ویژگی های مختلف ان می توان محدوده قیمت ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان را برای قیمت تقریبی و البته فعلی انواع دراسنا در بازار در نظر گرفت. امیدواریم از این مقاله استفاده کرده و لذت برده باشید…

مطالب مشابه را ببینید!

طریقه نگهداری گل‌ های مختلف آپارتمانی و خانگی (10 گیاه پرطرفدار) گیاهان مناسب سرویس بهداشتی؛ 10 گیاه زیبا برای محیط مرطوب و کم نور آموزش زهکشی خاک برای رشد گیاه و نکات مهم برای زهکشی خاک اطلاعات در مورد نخل زینتی + روش های تکثیر و نگهداری این درختچه زیبا رونمایی 20 مدل باکس گل جذاب برای روز مادر درباره گیاه شمعدانی؛ درباره رشد و پرورش این گیاه زیبا گیاه برگ انجیری؛ اطلاعات درباره رشد و نگهداری این گیاه زیبا و جذاب درمان قارچ‌های گیاهان آپارتمانی؛ پیشگیری و روش های درمان طبیعی قارچ گیاهان آپارتمانی ماه تولد؛ انواع گل مناسب هر ماه تولد از فروردین تا اسفند گیاه زاموفیلیا؛ راهنمای جامع برای داشتن گیاهی شاداب و خوش شانس