اطلاعات درباره کاشت ابرو طبیعی (عوارض، مراقبت ها و ماندگاری این روش)

کاشت ابرو

ابرو همواره نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت هر فرد و به ویژه خانم ها دارد. بسیاری از افراد دوست دارند ابرو های پر پشتی داشته باشند تا هر طور که دوست دارند آنها را اصلاح کنند. متأسفانه برخی از افراد از کم پشتی ابرو ها به دلایل مختلف همچون بیماری ها و یا به صورت مادرزادی رنج می برند. البته ریزش ابرو به دلایل مختلف دیگری هم به وقوع می پیوندد. این افراد برای کاشت مو در ناحیه ابروی خود کاندیدای مناسبی هستند.

ما در این مقاله برای شما بیان می کنیم که کاشت ابرو چیست و میزان ماندگاری آن چه قدر است. علاوه بر این باید بدانید که کاشت ابرو به مانند هر عمل طبیعی دیگری دارای عوارضی هم هست. به همین دلیل در این مقاله این عوارض احتمالی هم بررسی شده اند. اگر می خواهید با کاشت ابرو و نحوه انجام آن آشنایی پیدا کنید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کاشت ابرو

علت ریزش ابرو چیست؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارند که باعث می شوند ابرو ها ریزش پیدا کنند. معمولاً زمانی که ابرو ها ریزش پیدا می کنند می توان با استفاده از عملیاتی مانند کاشت مو این ریزش را جبران کرد. قبل از این که بخواهیم عمل کاشت ابرو را توضیح دهیم، بهتر است تا با علت های ریزش ابرو ها آشنا شوید. در زیر به برخی از عوامل ریزش ابرو اشاره می کنیم:

 • استرس می تواند باعث بروز انواع بیماری های پوستی به مانند آتوپیک، سبروئیک و … شود. این بیماری ها باعث می شوند تا ریزش موقتی در ابرو ها ایجاد شود.
 • بروز برخی از بیماری های داخلی همچون مشکلات هورمونی، مشکلات تیروئید، کمبود آهن و… ممکن است سبب نازک شدن موهای ابرو و ریزش آن ها شود.
 • کمبود برخی از مواد مغذی مانند اسید های چرب امگا سه و شش، پروتئین، ویتامین های گروه ب و به خصوص ب12، ویتامین ای، آهن و کمبود آب می تواند باعث بروز ریزش ابرو ها شود.
 • علاوه بر موارد گفته شده مصرف برخی از دارو ها به مانند داروهای روانپزشکی، داروهای کاهش وزن، دارهای تشنج و همچنین داروهای ضد التهاب می تواند باعث بروز ریزش ابرو شود.
 • بروز سرطان و انجام اعمالی به مانند شیمی درمانی برای درمان سرطان می تواند باعث ریزش ابرو شود.
 • برخی از عفونت ها مثل عفونت های هانسن و عفونت های قارچی باعث می شوند تا ریشه ابرو ها ضعیف تر شود.
 • برخی از اختلالات رفتاری و عوامل فیزیکی می توانند باعث ایجاد ریزش مو در افراد شوند.
 • ریزش ابرو و مو در افرادی که دارای سن بالا هستند امری طبیعی است.

کاشت ابرو

عمل کاشت ابرو چیست؟

حتماً مشاهده کرده اید که بسیاری از خانم ها از تاتو و هاشور به جای موهای ابرو استفاده می کنند. معمولاً افرادی که دارای مشکلاتی در ابرو ها و یا کم پشتی ابرو ها هستند از تاتو و یا هاشور استفاده می کنند. انجام این کار می تواند معایب بسیار زیادی هم داشته باشد؛ زیرا این تاتو ها که بر روی پوست فرد ایجاد می شوند دارای مواد شیمیایی هستند. علاوه بر این موضوع باید بعد از گذشت مدت زمان معینی آن را تمدید کرد و بار دیگر عمل تاتو را انجام داد. اگرچه این کار به صورت فراوان در کشور ما انجام می شود اما به هیچ وجه نمی تواند جایگزین موهای طبیعی فرد شود.

در مقابل تاتو و هاشور، عمل کاشت مو قرار دارد. زمانی که موهای ابروی فرد می ریزند و کم پشت می شوند، عمل کاشت ابرو می تواند برای او مناسب باشد. در عمل کاشت مو، موهایی از اطراف سر و یا از گوش فرد به روش های کاملا تخصصی برداشته می شوند و در ناحیه ابرو کاشت می شوند. در حین عمل کاشت مو تمامی ارگان های مورد نیاز برای کاشت مو از پوست سر فرد برداشته می شوند تا موها در ناحیه ابرو به مانند ابرو های طبیعی رشد کنند.

بعد از عمل، به دلیل این که موها کاملاً طبیعی هستند نیاز است تا عملیات های مختلفی مثل اصلاح و یا هر کار دیگری که یک فرد در طول زندگی انجام می دهد را انجام  دهد. برای کاشت ابرو هم از همان روش های کاشت مو استفاده می شود و به همین دلیل فرد بعد از انجام این عمل می تواند رضایت کافی را داشته باشد.

کاشت ابرو

آیا کاشت ابرو عوارض دارد؟

بسیاری از افراد و به ویژه خانم ها این سؤال را دارند که آیا کاشت ابرو عوارض دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که ایجاد برخی از عوارض بعد از عمل کاشت ابرو طبیعی هستند. در زیر به برخی از عوارض کاشت ابرو اشاره می کنیم:

تورم

یکی از معمول ترین عوارضی که بعد از کاشت ابرو ایجاد می شود، تورم است. معمولاً پس از کاشت ابرو تورم هایی در اطراف ابرو ها، چشم ها و حتی پیشانی ایجاد می شود. این تورم به دلیل استفاده پزشک از مواد بی حس کننده و همچنین برخی از عملیات ها در حین کاشت ابرو ایجاد می شود.

البته باید بدانید این تورم ها دائمی نیستند و معمولاً بعد از گذشت چند روز از بین خواهند رفت. بعد از عمل باید به دستورالعمل های پزشک توجه کنید تا خیلی زود این تورم ها از بین بروند.

خارش

خارش معمولاً جزو عوارض کاشت ابرو به شمار می رود. این مشکل به دلیل زخم های ایجاد شده در حین کاشت ابرو به وجود می آید. زمانی که تأثیر بی حسی دارو ها از بین رفت این خارش ها شروع خواهد شد. شما به هیچ وجه نباید ابرو های خود را بخارانید و باید از پماد هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید تا این خارش ها از بین بروند.

کاشت ابرو

پوسته پوسته شدن پوست

معمولاً بعد از انجام کاشت ابرو پوست اطراف ابرو ها پوسته پوسته می شود. این مشکل ممکن است به دلیل خشکی بیش از حد به وقوع بپیوندد. البته باید بدانید که این مشکل حاد نیست و معمولاً بعد از گذشت 14 روز بر طرف خواهد شد. اگر این مشکل برای شما ایجاد شده است از پزشک خود بخواهید تا پماد های مناسب برای رفع این خشکی برای شما تجویز کند.

درد و خون ریزی

درد یکی از عوارض طبیعی بعد از کاشت ابرو می باشد. البته شما می توانید با استفاده از راهکارهای مختلفی این مشکل را به حداقل برسانید. حتماً سعی کنید از بهترین پزشک ها و متخصصین کاشت ابرو بهره ببرید تا آن ها با استفاده از تخصص و تجهیزات استانداردی که دارند، این عمل را برای شما انجام دهند. همچنین با رعایت یک سری از نکات قبل و بعد از عمل می توانید این درد ها را به حداقل برسانید.

معمولاً پزشک برای درمان این درد ها از برخی دارو ها کمک می گیرد. به همین دلیل با مصرف به موقع آنها می توانید تا حدود زیادی این درد ها را کنترل کنید. درد در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. در برخی از افراد درد بیشتری احساس می شود و در برخی از افراد که آستانه تحمل درد بیشتری دارند، درد کمتری احساس خواهد شد. برخی از افراد به دلیل آن که در مطب های غیر استاندارد اقدام به کاشت ابرو می کنند، خون ریزی در آن ها ایجاد می شود. ایجاد خون ریزی ممکن است مشکلات مختلفی را برای افراد ایجاد کند. به همین دلیل حتماً سعی کنید تا از بهترین متخصصان بهره بگیرید.

رشد نامناسب موها

معمولاً اگر کاشت مو و ابرو توسط بهترین متخصص ها انجام شود این انتظار می رود که بیشتر از 80 درصد گرافت ها به خوبی کاشته شوند.  این موضوع باعث می شود تا بیشتر از 80 درصد این گرافت ها رشد کنند. اگر این کار به خوبی انجام نشود از تعداد موهای کاشته شده مقدار کمتری رشد خواهند کرد و کاشت ابرو ناموفق خواهد بود.

علاوه بر این باید متخصص به خوبی و در جهت مناسب گرافت ها را کاشت کند. اگر این کار با مهارت انجام نشود بعد از رشد ابرو ها جهت گیری های آن ها نا مناسب است و ظاهری ناخوشایند پیدا می کنند.

در برخی از موارد ممکن است مشکلاتی نظیر فولیکولیت در محل کاشت ابرو ها ایجاد شود. در صورت بروز زخم هایی مانند آکنه و یا جوش ها باید به پزشک مراجعه کنید تا بهترین درمان ها برای شما در نظر گرفته شوند.

علاوه بر موارد گفته شده عوارض مختلف دیگر همچون قرمزی، حساسیت و بی حسی می تواند از عوارض طبیعی بعد از کاشت ابرو باشند. شما حتماً باید نزد یک متخصص این عمل را انجام دهید تا ابرو های شما بعد از کاشت، ظاهری غیر طبیعی و نامناسب نداشته باشند.

کاشت ابرو

چه کسانی کاندیدای کاشت ابرو هستند؟

در ابتدا باید بگوییم که کاشت ابرو تنها برای خانم ها نیست. آقایان هم می توانند کاشت ابرو را انجام دهند و از این نظر محدودیتی ندارند. هر فردی که دارای پوستی سالم در قسمت ابروی خود باشد می تواند کاندیدای مناسبی هم برای کاشت مو باشد.

به طور کلی افرادی که دارای ویژگی های زیر هستند می توانند کاندیدای مناسبی برای کاشت مو باشند:

 • افرادی که از دوران مادرزادی تا به اکنون دارای تراکم ابرویی کم هستند و یا ابرو به خوبی در آن ها رشد نکرده است.
 • افرادی که دارای شکل و حالت نامناسبی در ابروی خود هستند و دوست دارند با کاشت ابرو، علاوه بر تقویت ابرو های خود آن ها را شکیل تر از قبل کنند.
 • افرادی که به دلیل برداشت بیش از حد ابرو ها دچار کم پشتی مو در این ناحیه شده اند.
 • کسانی که قصد دارند تا ناحیه های هاشور خورده و یا تاتو زده خود را به شکل طبیعی در بیاورند.

البته باید  به این نکته دقت داشته باشید که برخی از افراد کاندیدای خوبی برای کاشت مو نیستند. متأسفانه برخی از افراد دچار مشکل آلوپسی آره آتا هستند. به همین دلیل از برخی اختلالات وسواسی  به مانند موکنی و برخی از بیماری های دیگر رنج می برند. این گونه افراد به هیچ وجه کاندیدای خوبی برای کاشت مو نیستند. به همین علت باید ابتدا به پزشک مراجعه کنند و این بیماری را درمان کنند و بعد از آن اقدام به کاشت ابرو کنند.

میزان ماندگاری کاشت ابرو چه مدت است؟

همان گونه که بیان کردیم از فولیکول های مو در حین کاشت ابرو استفاده می شود. به همین دلیل این موها بعد از کاشت به رشد طبیعی خود ادامه می دهند. در این عمل متخصص کاشت مو و ابرو باید فولیکول های مو را از مناطقی انتخاب کند تا در مقابل ریزش مقاوم باشند. به همین دلیل باید به متخصص کاشت مو مراجعه کنید تا از بهترین مناطق برای شما عمل برداشت را انجام دهد تا ماندگاری بسیار طولانی و دائمی داشته باشند.

البته باید بدانید که کاشت مو در همه افراد نمی تواند نتیجه مشابه و خوبی داشته باشد. در برخی از موارد بعد از کاشت ابرو مشکلاتی نظیر بیماری های داخلی و یا تغییرات هورمونی در فرد به وجود می آید. این عامل ها ممکن است در برخی از افراد منجر به ریزش مجدد ابرو ها شود. البته در بسیاری از موارد فرد در همان اولین جلسه کاشت ابرو از نتیجه کاشت ابرو رضایت دارد و معمولاً پس از گذشت مدت های طولانی نتیجه کاشت ابرو در او بسیار خوب می شود. طوری که می تواند مانند سایر افراد ابرو های خود را اصلاح کند.

علاوه بر موارد گفته شده تعدادی دیگر از موارد وجود دارند که در نتیجه ماندگاری کاشت ابرو تأثیر گذار هستند. معمولاً برای کاشت ابرو مثل موها از تکنیک های مختلفی استفاده می کنند. استفاده از بهترین تکنیک ها برای کاشت موها می تواند در نتیجه ماندگاری ابرو ها بسیار مؤثر باشد. این موضوع باعث می شود تا افراد با حساسیت بسیار بالایی کلینیک کاشت مو و ابرو را انتخاب کنند تا بتوانند بهترین نتیجه را بگیرند.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

علاوه بر تکنیک هایی که پزشک در نظر می گیرد خود فرد هم باید مراقبت های لازم را پس از کاشت در نظر بگیرد. در زیر به برخی از این راهکارها اشاره می کنیم:

 • لازم است بعد از انجام کاشت ابرو از فعالیت های بسیار شدید و ورزش های پر تحرک خودداری کنید زیرا این کار باعث ریزش ابرو ها خواهد شد.
 • جنس ابروهای یک فرد در میزان ماندگاری آن ها بعد از کاشت مؤثر خواهد بود.
 • حتماً دقت داشته باشید که موهای کاشته شده هم به مانند سایر موهای فرد نیاز به تغذیه مناسب دارند. این کار باعث می شود تا ماندگاری آن ها بیشتر شود و در نتیجه ریزش آن ها کمتر اتفاق خواهد افتاد.
 • حتماً بعد از کاشت مو و ابرو از استعمال دخانیات خودداری نمایید. این کار باعث می شود تا ماندگاری موهای کاشته شده در شما بیشتر شود.

دقت داشته باشید بسیاری از افراد بعد از انجام کاشت مو و ابرو دچار ریزش می شوند. آن ها فکر می کنند که نتیجه کاشت مو و ابرو در آن ها نتیجه بخش نبوده است. به همین دلیل دچار مشکلات روحی می شوند. اما این یک اتفاق کاملاً طبیعی است که پس از کاشت، معمولاً موها دچار ریزش می شوند. البته این ریزش موقتی است و بعد از ریزش موها مجدداً شروع به رشد خواهند کرد.

مقدمات انجام کاشت ابرو

پزشک و متخصص برای انجام کاشت ابرو در فرد یک سری از مراحل را طی می کند. این متخصص ابتدا شکل ابرو در این ناحیه را به خوبی طراحی می کند. البته در این طراحی متخصص و جراح نظر شما را هم می خواهد. برخی از خانم ها دارای تاتو هستند و به همین دلیل نیازی به رسم و طراحی شکل ابرو ندارند. در این موارد جراح در صورت نیاز تنها اصلاحاتی را بر روی این طرح انجام می دهد.

بعد از این کار جراح به بررسی تعداد گرافت های مو می پردازد تا ببیند که ناحیه ابروی مورد نظر شما به چه تعداد گرافت نیاز خواهد داشت. به طور معمول بیشترین تعداد گرافتی که برای هر ابرو نیاز است از 200 عدد کمتر است و بیشتر از این مقدار نخواهد شد.

مراحل انجام کاشت ابرو

بعد از مشخص شدن تعداد گرافت ها، معمولاً متخصص بهترین ناحیه برای برداشت فولیکول های مو را تعیین می کند. بعد از این که این ناحیه مشخص شد اقدام به بی حسی می ‌کند. لازم به ذکر است که کاشت مو و ابرو به هیچ وجه نیازی به بیهوشی ندارند و با بی حسی موضعی این عمل ها قابل انجام هستند. شما در حین این عمل هیچگونه دردی را تجربه نخواهید کرد. تنها دردی که ممکن است آن را تجربه کنید همین تزریق داروی بی حسی است.

بعد از انجام مراحل بالا متخصص شروع به استخراج فولیکول های مو از ناحیه مورد نظر می کند. به طور کلی برای این کار از روش های FUT و FIT استفاده می شود. بعد از برداشت، این گرافت ها برای کاشت در ناحیه مورد نظر آماده می شوند. این گرافت ها در زیر میکروسکوپ قرار داده می شوند و برای انجام مرحله کاشت آماده می شوند. همان گونه که بیان کردیم این روش ها در میزان ماندگاری کاشت ابرو هم مؤثر هستند.

بعد از انجام مراحل بالا، متخصص شروع به کاشت موها در ناحیه ابرو می کند. این کار به وسیله دستگاه ها و پانچ های اتوماتیک یا ماشینی انجام می شود. با استفاده از این پانچ ها سوراخ های لازم را در ناحیه بدون مو ایجاد می کنند و ابرو ها را در ناحیه مورد نظر کاشت می کنند. بعد از انجام مراحل کاشت، دوره ریکاوری آغاز می شود. به طور معمول این دوره بین دو تا پنج روز زمان خواهد برد و عوارض به وجود آمده بعد از کاشت هم از بین خواهند رفت.

مطالب مشابه را ببینید!

ریزش مو، مهم‌ترین علل و بهترین راه های درمان روش های کنترل ریزش مو؛ درمان های موثر و دلایل ایجاد ریزش موها نکات مهمی در مورد درمان سریع ریزش مو (دلایل ریزش و روش های درمان سریع) مزوتراپی مو و فوایدی که برای مو دارد | تاثیر این روش بر درمان ریزش مو رنگ کردن مو بعد از کاشت و مشکل ریزش مو پس از رنگ کردن بعد از کاشت رابطه جنسی پس از کاشت مو باعث ریزش موها می شود؟ بررسی ریزش موی ناگهانی و علائم ریزش موی سریع نحوه استفاده از پودر حجم دهنده مو و کارکرد آن با مزایای و معایبی که دارد خواص ماسک موی جینسینگ برای زیبایی و لطافت مو مشکل شکنندگی مو؛ عوامل و راه‌ حل‌ های آسان نرم کردن و رفع شکننده بودن مو