خواص زینک برای رشد مو و مزایای استفاده از قرص Zink یا روی

زینک برای رشد مو عالی است، برای این که این ادعا را اثبات نماییم با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. خیلی از افراد موهای سالم را علامت سلامت و زیبایی  می دانند. مثل هر بخش دیگر از بدن شما، موها نیز جهت داشتن سلامت به مواد مغذی متعددی نیاز دارند که در اصل، خیلی از کمبود های تغذیه ای با ریزش مو مرتبط است. خیلی از متخصصان و کسانی که شخصا آن را تجربه نموده اند به استفاده زینک جهت رشد و تقویت مو ها تاکید زیادی دارند. البته مواردی مانند سن، ژنتیک و هورمون نیز در رشد مو اثرگذار می باشد پس نباید انتظار نتیجه مشابهی را داشت. ولی مصرف درست مواد مغذی کلیدی مانند زینک برای رشد مو می تواند برای هر شخص ایده آل باشد و عوارض زینک خیلی از افراد را متحیر نموده است و سوالات زیادی از قبیل موارد زیر در ذهن خیلی ها نقش بسته است:

زینک برای رشد مو

اگر تصمیم دارید از زینک جهت رشد و تقویت مو استفاده نمایید بهتر است پیش از هر چیز اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید تا بتوانید به عالی ترین شکل ممکن از آن استفاده نمایید و شاهد نتیجه بسیار خوبی از استفاده زینک جهت رشد مو باشید.

مطالعات فراوانی انجام شده است که مشخص می کند مصرف میزان مشخصی از زینک جهت رشد مو می تواند باعث رشد مجدد مو و جلوگیری از ریزش آن بگردد. زینک برای رشد مو ضروری می باشد و در عین حال یک ماده کمیاب است. این عنصر در بدن افراد وجود دارد اما برای خیلی از فرآیندهای بیوشیمیایی لازم است و به همین دلیل برای رشد مو کافی نمی باشد و باید از مکمل ها استفاده نمود .

بعضی از فرآیندهای مهم وابسته به زینک شامل تولید مثل نمودن سلول، ساخت و حفظ هورمون ها، سنتز پروتئین و جذب کردن ویتامین ها و دیگر مواد معدنی است. هنگامی که میزان زینک در بدن جهت تامین احتیاجات متابولیکی بدن کافی نباشد، با ریزش زیاد مو و عوامل متععدی مواجه خواهید شد.

خواص زینک برای رشد مو و مزایای استفاده از قرص Zink یا روی

علائم کمبود زینک در بدن

یکی از علائم اساسی کمبود زینک، ریزش مو می باشد. علائم و نشانه های دیگر مثل اسهال، مشکلات پوستی، پسوریازیس و تحلیل رفتن عضلات بدن است که در به وجود آمدن و شدید شدن آکنه تاثیر دارد. در صورت دوام کمبود زینک و عدم درمان، می تواند ب باعث بی اشتهایی و دیگر اختلالات مانند کم شدن وزن، طاسی سر، ایجاد مشکل  در مهارت های حرکتی و عملکردهای شناختی در کودکان شود.

گروه کسانی که بیشتر در معرض کمبود زینک می باشند شامل افراد مسن، الکلی ها، رژیم های محدود و کسانی که که بیماری هایی مانند کرون و سلیاک دارند که باعث جذب عمومی می گردد و این علامت ها در صورت تامین نشدن زینک مورد احتیاج بدن می تواند به تدریج خطرناک تر شوند.

فواید مصرف قرص زینک

علل زیادی وجود دارد که ما احتیاج به زینک در بدن خود داریم و این به این معنا نمی باشد که در مصرف آن زیاده روی نماییم زیرا در صورت سهل انگاری با عوارض منفی زینک مواجه می شویم. به یاد داشته باشید که که استفاده بیش از اندازه چیزهای خوب هم همیشه مثبت نیستند و این در باره زینک نیز صدق می کند. علل اصلی استفاده از زینک جهت رشد مو عبارتند از:

 • تولید سلول های سالم
 • تنظیم شدن هورمون ها
 • کمک به جذب شدن مواد مغذی

مصرف میزان زیاد زینک جهت رشد مو می تواند مقدار دی هیدرو تستوسترون را بالا ببرد. ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، زیرا حتی اگر مقدار DHT افزایش یابد، ساخت هر ماده مفید در بدن کم می شود. زینک به رشد و تقویت مو و تنظیم نمودن سطح هورمون ها کمک می نماید، این یکی از علل اثر گذار آن در پیشگیری و درمان ریزش مو است.

خواص زینک برای رشد مو و مزایای استفاده از قرص Zink یا روی

مناسب ترین زمان جهت استفاده از زینک

همان گونه که می دانید کمبود زینک موجب ریزش مو می گردد، زینک بیش از اندازه نیز می تواند در بدن نه فقط جذب دیگر مواد معدنی لازم مانند منیزیم و آهن را دچار اختلال نماید، بلکه موجب تولید تستوسترون نیز می گردد. مقدار بالای تستوسترون همراه با عدم تعادل هورمون ها جزو عوارض زینک می باشند که به کم شدن مو و در نهایت ریزش آن ها ختم می گردد، بنابراین علاوه بر اهمیت مناسب ترین زمان جهت خوردن زینک به مقدار آن توجه نمایید.

زینک برای تقویت و رشد مو و فولیکول های آن خیلی اهمیت است. دوزهای زیاد زینک موجب مهار آناژن و کاتاژن می گردد که  بر مراحل رشد مو جهت رسیدن به بهترین تعادل تاثیر دارند. مقدار پیشنهاد شده مصرف روزانه زینک ۸ الی ۱۱ میلی گرم می باشد ولی دوز توصیه شده روزانه ماده معدنی ۱۵ میلی گرم به صورت کلات است. برخی از متخصصان ریزش مو مقدار مصرف زینک برای رشد مو را ۲۵ میلی گرم در نظر دارند.

خواص زینک برای رشد مو و مزایای استفاده از قرص Zink یا روی

چطور زینک از ریزش مو جلوگیری می نماید؟

به راستی زینک جهت رشد و تقویت مو ها به چه صورت عمل می کند و چطور منجر به جلوگیری از ریزش مو می گردد؟ برای درک این که چطور زینک از ریزش مو جلوگیری می کند، لازم بدانید که کمبود زینک چگونه می تواند باعث ریزش مو بگردد. کمبود زینک باعث ایجاد تغییراتی در ساختار فولیکول های مو می گردد و در نتیجه باعث ضعیف شدن آن ها می شود. این به این معنی است که موهای تازه سریع تر از آنچه که باید رشد نمایند ریزش دارند.

اهمیت زینک برای رشد مجدد مو بر نقش مهم این ماده معدنی در ساخت DNA و RNA قرار داده است. این یک احتیاج برای تقسیم درست سلول های فولیکول می باشد که باعث بهبود مرحله آناژن از مراحل رشد مو می شود. علاوه بر این، تاثیر زینک در برگشت ریزش مو به علت واکنش های آنزیمی در استفاده موضعی از این ماده نشان داده شده است که نظر خیلی از افراد را به سوی خود جلب کرده است.

فواید زینک جهت رشد مو

سلول های مو یکی از سلول هایی است که دارای رشد سریع در بدن انسان است. بنابراین آن ها جهت فعالیت و رشد خود به مواد مغذی و انرژی فراوانی نیاز دارند. نقش زینک به راحتی اتصال به فولیکول های مو و تحریک نمودن رشد نیست. زینک دارای نقش های متنوعی است از جمله:

 • کمک به رشد و تقسیم هر سلول
 • ساخت DNA، سنتز پروتئین و ساخت هورمون ها

معمولا ویتامین C ، A و E به عنوان آنتی اکسیدان های قوی توجه خیلی ها را به خود جلب می کنند و زینک جزو یکی از آن ها می باشد. در اصل آنتی اکسیدانی خیلی شگفت انگیز و قوی است که سلول های موی شما را از جمله رادیکال های آزاد را نجات می دهد. زینک باعث سبوم یا روغن های طبیعی مو می گردد و این روغن ها رطوبت مورد نیاز پوست سر و همچنین میکروب ها و پوسته پوسته های را به تعادل خواهند رساند.

معرفی بهترین منابع غذایی حاوی زینک

روش های فراوانی وجود دارد که از طریق آن ها زینک بدن را به میزان مورد نیاز در بدن دریافت نمایید تا زینک جهت رشد مو تاثیری مثبت داشته باشد. انواع غذاهایی که دارای زینک می باشند، عبارتند از:

 • گوشت قرمز، طیور
 • جوانه گندم، دانه کدو تنبل، بادام زمینی، میگو، زرده تخم مرغ،
 • سویا، جگر گاو، کلیه ها
 • صدف، خرچنگ

اینها فقط بعضی از مواد غذایی دارای  زینک و  مواد مغذی مورد نیاز بدن ما هستند. استفاده از مکمل زینک دارای اهمیت زیادی می باشد به این دلیل که حتی در صورتی که منابع زینک در رژیم های غذایی بیش تر افراد وجود داشته باشد، فقط ۳۰٪ زینک موجود در بدن جذب می گردد. زینک نباید همراه با غذای فیبری استفاده شود زیرا فیبرهای غذایی مواد معدنی را متصل می کنند و از جذب آنها ممانعت می کنند. مکمل و منابع زینک به شکل های متعددی وجود دارند که عبارتند از:

 • سولفات، گلوکونات
 • آسپارتات، آلژینات
 • پیکولینات و مونومتیونین

خواص زینک برای رشد مو و مزایای استفاده از قرص Zink یا روی

از شامپوهای مناسب استفاده کنید

شما باید علاوه بر مصرف زینک برای رشد مو از یک شامپوی جهت جلوگیری نمودن از ریزش مو استفاده نمایید. جهت بهبود حالت مو از شامپویی استفاده نمایید که دارای کربنات زینک باشد. همچنین با مرطوب کردن می توان پوسته های سر را به تدریج درمان کنید.

شامپوی دارای زینک DHS را به شما توصیه می کنیم زیرا دارای فرمولاسیون نرم کننده و تقویت کننده مو است که قادر است پوست سر را مرطوب  نماید و در رشد موها اثر گذار باشد. جالب تر این که با انواع پوست سازگار می باشد، بنابراین در صورتی که پوست سر حساسی دارید دیگر احتیاجی به نگرانی بودن. شما با یک تیر قادر خواهید بود که دو نشان بزنید و با شامپوی حاوی زینک جهت رشد و تقویت مو مو با شوره سر خداحافظی نموده و در تنظیم کردن PH پوست سر خود قدمی برداشته اید.

آیا قرص زینک باعث افزایش وزن می شود؟

در صورت استفاده فراوان از قرص زینک باید منتظر عوارض منفی آن نیز باشید ولی چاقی جزو عوارض زینک به حساب نمی آید! خیلی از افراد پیش از این که زینک را جهت رشد مو استفاده نمایند این سوال را به دفعات با خود تکرار می کنند که آیا قرص زینک باعث افزایش وزن می شود؟ به راستی آیا قرص زینک چاق کننده می باشد؟ نمی شود به طور قطع گفت که زینک روی چاقی یا لاغری افراد هیچ اثری ندارد و همه این موارد به چگونگی استفاده از قرص زینک بستگی دارد.

کمبود زینک و چاقی به طور وسیعی به عنوان مشکلات رایج در بین خانم ها و آقایان معروف است. علاوه بر این، کمبود زینک در اشخاص چاق شایع تر می باشد و به هیچ عنوان با استفاده از زینک جهت تقویت و رشد مو نمی شود دلیل چاقی را مصرف زینک دانست. با دانستن این که افزایش وزن یک بیماری التهاب سیستمیک می باشد و زینک اثر اساسی بر عملکرد سیستم ایمنی دارد، این فرضیه را طرح می کنیم که چاقی و کمبود زینک موجب شدید شدن عملکرد ایمنی متابولیک می گردد که باعث افزایش التهاب سیستمیک می گردد.

مطالب مشابه را ببینید!

رشد و تقویت ابرو + تکنیک ها و روش های طبیعی خانگی برای رشد موی ابرو اطلاعات درباره فولیکول مو و تقویت آن؛ روش های خانگی تقویت مو و رشد بهتر مو درمان ریزش موهای جلوی سر؛ دلایل ریزش این ناحیه از سر و جلوگیری از آن رفع سفیدی مو؛ روش های کنترل و درمان سفید شدن موها در زنان و مردان خواص روغن کندش؛ 20 فایده این روغن از تقویت مو تا درمان جوش و نحوه استفاده آن کاشت مو پی آر پی؛ نحوه انجام، مزایا و معایب و شرایط انجام کاشت مو به این روش روغن تراپی مو؛ مزایای روغن تراپی موها، نکات مهم و انواع روغن مخصوص تقویت مو انواع روش های درمان ریزش مو؛ مزایا و معایب هر کدام از روش ها خواص ماسک موی جینسینگ برای زیبایی و لطافت مو مشکل شکنندگی مو؛ عوامل و راه‌ حل‌ های آسان نرم کردن و رفع شکننده بودن مو