برنزه شدن پوست با خورشید به صورت صحیح (فواید، مضرات، مراحل و نکات ضروری)

اطلاعات درباره برنزه شدن پوست با خورشید

برنزه شدن پوست با نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش (UV) داخلی، به ویژه در میان نوجوانان، بزرگسالان جوان و افرادی که پوست روشن دارند، رایج است. اگرچه برنزه کردن فواید خاصی دارد، اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید با خطرات و عوارضی برای سلامتی همراه است.

اگر می خواهید در مورد روش ها و مراحل متداول برنزه شدن پوست با خورشید و فواید و خطرات آن بدانید، این مقاله را دنبال کنید تا با هر آنچه در این زمینه لازم است بدانید، آشنا شوید.

چه افرادی به برنزه شدن تمایل دارند؟

برنزه کردن یک عمل رایج است. بر اساس یک نظرسنجی، 37-49٪ از زنان و 17-29٪ از مردان در اروپا و ایالات متحده، برنزه می کنند. برنزه شدن در افرادی که رنگ پوست روشن تری دارند، بیشتر دیده می شود. در مطالعه دیگری که در این زمینه انجام شد، مشخص شد که 70 درصد از افرادی که مستعد برنزه شدن پوست با خورشید هستند، دارای پوست های روشن و 19 درصد دارای پوست های تیره و غیر روشن هستند. افراد با پوست تیره کمتر از سایر گروه های پوستی برنزه می کنند.

برنزه شدن پوست با خورشید به صورت صحیح (فواید، مضرات، مراحل و نکات ضروری)

برنزه شدن پوست با خورشید به چه صورت است؟

برنزه کردن را می توان به روش های مختلفی انجام داد که از بین آن ها برنزه شدن پوست با خورشید طبیعی ترین و رایج ترین آنهاست. در طول فرآیند برنزه شدن، سلول‌های پوستی خاصی زمانی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد، ملانین تولید می‌کنند. ملانین یک رنگدانه سیاه است. این رنگدانه اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند و از پوست در برابر آسیب های نور خورشید محافظت می کند. به همین دلیل است که پوست رنگ پریده مستعد سوختگی است.

جالب است بدانید که در فرآیند برنزه شدن زیر نور خورشید، اشعه ماوراء بنفش از ابرها نیز عبور می کند. این بدان معنی است که می توانید در روزهای ابری پوست خود را برنزه کنید، به خصوص اگر پوست روشنی دارید و برای مدت طولانی بیرون هستید.

فواید برنزه شدن پوست با خورشید

 به طور کلی، صرف نظر از این مسائل، نکته مهم در مورد برنزه شدن پوست با خورشید این است که روش فوق فواید بسیاری دارد، اما خطراتی هم برای سلامتی افراد نیز به دنبال دارد. فواید این روش و برخی از خطرات آن عبارتند از:

بهبود خلق و خو

قرار گرفتن در معرض نور خورشید با بهبود انرژی و خلق و خوی بالا مرتبط است. این باور که برنزه کردن افراد را زیباتر می کند ممکن است تا حدی این پدیده را توضیح دهد. گزارشی در مورد نگرش برنزه کردن در میان جوانان نشان داد که در سال 2007، 81٪ معتقد بودند که برنزه کردن ظاهر آنها را بهبود می بخشد، در حالی که این رقم در سال 1968، 58 درصد بود.

تولید ویتامین D

تولید ویتامین D یکی دیگر از مزایای برنزه شدن پوست با خورشید است. نور خورشید حاوی UVB است، بنابراین پوست پرو ویتامین D3 را سنتز می کند. این ممکن است یک نکته مهم برای افراد سالم باشد. حتی افراد سالم نیز می توانند علائمی مانند کمبود ویتامین D را در طول زمستان به دلیل کاهش ویتامین D و تغییرات فصلی تجربه کنند.

سطوح پایین ویتامین D خطر ابتلا به بسیاری بیماری ها از جمله انواع سرطان، بیماری های قلبی و بیماری های استخوانی را افزایش می دهد. کمبود ویتامین D ممکن است در بیماری های خود ایمنی نیز نقش داشته باشد. علاوه بر این، انجمن های برنزه خارجی ادعا می کنند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است عمر شما را افزایش دهد. با این حال، همانطور که گفتیم، برنزه کردن می تواند خطرات زیادی ایجاد کند.

برنزه شدن پوست با خورشید به صورت صحیح (فواید، مضرات، مراحل و نکات ضروری)

استخوان های قوی تر

ویتامین D همچنین به جذب بهتر کلسیم در بدن کمک می کند که منجر به قوی تر شدن استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان و آرتریت می شود.

تقویت سیستم ایمنی

مبارزه با بیماری ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود بیماری های قلبی، درمان اسکلروز عضلانی و برخی بیماری های خود ایمنی و سرطان، همگی از اثرات مثبت قرار گرفتن در معرض نور خورشید و جذب ویتامین D هستند. به یاد داشته باشید که استفاده از کرم ضد آفتاب نیز می تواند به کاهش اثرات منفی آن کمک کند.

کاهش افسردگی

نور خورشید باعث ترشح هورمون سروتونین در مغز می شود که خلق و خوی شما را بالا می برد و باعث می شود احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

مضرات برنزه شدن با خورشید

همانطور که درباره فواید صحبت شد درباره مضرات برنزه شدن با خورشید در ادامه صحبت خواهیم داشت.

افزایش بیماری های پوستی

مهمترین خطری که در برنزه کردن برجسته می شود، سرطان پوست و سایر بیماری های پوستی است. این خطرات شامل تسریع پیری پوست و ایجاد سرطان هایی مانند کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم بدخیم است. علاوه بر بیماری های پوستی، عدم استفاده از عینک مناسب نیز می تواند باعث بیماری های چشمی و انواع سرطان چشم شود. اما با وجود فواید و خطرات برنزه شدن پوست با خورشید، این روش مراحل مختلفی دارد. توجه به این مراحل نه تنها به برنزه شدن اصولی، بلکه به برنزه شدن با خیال راحت و آسان تر کمک می کند.

کم آبی بدن

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افزایش تعریق و تبخیر آب بدن شده که منجر به کم آبی و خشکی پوست هم می شود. گرمازدگی ناشی از این کم آبی می تواند بسیار خطرناک باشد.

پیری زودرس پوست

یکی از جدی ترین عوارض ناشی از برنزه شدن پوست با خورشید، تسریع در پیری پوست است. پرتوهای نور خورشید، به ویژه در تابستان، نسبت بالایی از اشعه ماوراء بنفش را به سطح پوست می تاباند. این اشعه ها باعث فعال شدن رادیکال های آزاد و واکنش های اکسیداتیو در پوست شده و در نهایت باعث پیری زودرس پوست می شوند.

آسیب به چشم

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید می تواند سلول های شبکیه را بیش از حد تحریک کند و به آنها آسیب جدی برساند. در این صورت چشم ها دچار آفتاب سوختگی می شوند که منجر به التهاب قرنیه می شود. این عارضه جدی به عنوان فوتوکراتیت یا کراتیت فرابنفش شناخته می شود.

مراحل برنزه شدن پوست با خورشید

فرایند برنزه شدن پوست با خورشید بایستی به صورت اصولی انجام شود. اگر این روش با رعایت مراحلی که در ادامه به آن ها می پردازیم انجام نشود، نمی توانید به آن تاثیری که از این روش برنزه کردن انتظار دارید، دست پیدا کنید.

لباس مناسب

لباسی بپوشید که پوست شما را در معرض نور خورشید قرار دهد. رایج ترین لباس برای برنزه کردن، مایو است، اما می توانید شلوارک و تاپ بپوشید؛ یا حتی اگر آنها را دوست ندارید، هیچ لباسی نپوشید!

زمان مناسب

برای بهترین نتیجه، قبل از ساعت 10 صبح یا بعد از 16 بعد از ظهر استفاده کنید. این کار از ساعات اوج قرار گرفتن در معرض نور خورشید جلوگیری می کند و توسط انجمن سرطان آمریکا برای ایمن ترین برنزه کردن توصیه می شود. اگر پوست روشنی دارید یا تازه شروع به لایه برداری کرده اید، این امر به ویژه مهم است. برنزه کردن در این ساعات بیشتر طول می کشد، اما ایمن تر است.

برنزه شدن پوست با خورشید به صورت صحیح (فواید، مضرات، مراحل و نکات ضروری)

ضدآفتاب یا لوسیون

حداقل 20 دقیقه قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب با SPF 15-30 استفاده کنید. ممکن است فکر کنید که SPF می تواند از برنزه شدن شما جلوگیری کند، اما اینطور نیست. فقط SPF از سوختن پوست شما جلوگیری می کند و اشعه های مضر UV را مسدود می کند. SPF 30 ، 97 درصد از اشعه های UVB را مسدود می کند.

ضدآفتاب های بالاتر از SPF 30 مانند SPF 100 تاثیر کمی در جذب UV دارند. اکثر متخصصان پوست SPF 30 را کافی می دانند. علاوه بر ضد آفتاب، از عینک آفتابی ضد اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید. اگر مراقب نباشید، چشمان شما به راحتی در برابر نور خورشید آسیب می بینند. با استفاده از عینک آفتابی ضد اشعه ماوراء بنفش، می توانید به راحتی از چشمان خود محافظت کنید.

از “لوسیون های تسریع کننده” یا دیگر روش های برنزه شدن سریع استفاده نکنید. برخی از لوسیون ها به دلیل ترکیبی که دارند می توانند به میزان قابل توجهی شانس سوختگی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند. برنزه شدن پوست با خورشید ملایم و آهسته ایمن ترین راه برای برنزه شدن خوب است. قرص های برنزه کننده حاوی بتاکاروتن برای کبد و بینایی شما خطرناک هستند و توسط هیچ موسسه پزشکی تایید نشده اند.

دراز کشیدن برابر آفتاب

به مدت 20-30 دقیقه زیر نور مستقیم خورشید دراز بکشید. پس از استفاده از ضد آفتاب، زمان آن است که به زیر نور خورشید بروید و شروع به برنزه کردن کنید. اما معمولاً کرم ضد آفتاب بعد از 30 دقیقه اثر خود را از دست می دهد و باید دوباره استفاده شود. برای ایمن ماندن، باید به جای برنزه کردن سریع به برنزه کردن تدریجی فکر کنید. توجه داشته باشید که خورشید در حوالی ساعت 12:00 ظهر بسیار قوی است؛ زیرا اشعه های خورشید با زاویه 90 درجه به زمین برخورد می کنند و انجام این کار ممکن است منجر به سوختگی شود.

پس از انجام مراحل بالا، کرم ضد آفتاب را مجدداً بمالید تا برنزه یکنواخت شوید. بعد از حدود 20 دقیقه یک لایه جدید از ضد آفتاب بزنید و به طرف دیگر بچرخید تا همه جای بدنتان برنزه شود. برای مثال، اگر ابتدا به پشت دراز کشیدید، بعد از مدت کوتاهی برنزه کردن، سپس روی شکم خود برگردید.  پس از خیس شدن، تعریق و یا بعد از 30 دقیقه ضد آفتاب را مجدداً استفاده کنید. برای اثربخشی باید از کرم ضد آفتاب مکرر استفاده کرد. باز هم تاکید می کنیم که ضد آفتاب فقط از پوست محافظت می کند و از برنزه شدن پوست با خورشید جلوگیری نمی کند.

نکاتی که باید هنگام برنزه شدن پوست با خورشید دانست

نکاتی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن این نکات در فرآیند برنزه کردن، پوست شما و بدنتان در معرض خطرات جدی قرار می گیرد. این نکات عبارتند از:

مدت زمان برنزه شدن پوست با خورشید

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت بیش از یک ساعت، حتی با استفاده از کرم ضد آفتاب خودداری کنید. ما توصیه می کنیم 15 تا 20 دقیقه برنزه شوید و بسته به میزان تیره بودن پوست، 5 تا 10 دقیقه به آن اضافه کنید. به طور کلی، می توانید مدت زمان برنزه شدن پوست با خورشید را هر 1 تا 2 هفته افزایش دهید.

هنگام برنزه کردن، هیدراته کنید

هنگام برنزه کردن، هیدراته کنید. یک بطری آب با خود داشته باشید و زمانی که برنزه می‌شوید مدام آن را بنوشید. آب، سلول های پوست را سالم نگه می دارد و از آسیب های نور خورشید محافظت می کند.

در صورت احساس درد یا قرمزی، برنزه شدن را متوقف کنید

در صورت احساس درد یا قرمزی، برنزه شدن را متوقف کنید. این ها اولین نشانه های سوختگی هستند. متأسفانه، تصویری در این رابطه این است که شما پس از از بین رفتن سوختگی برنزه به نظر می رسید، اما در واقع پوست می سوزد و شما را قرمز می کند، نه برنزه. اگر احساس درد کردید، فوراً از محل خارج شوید و سایه پیدا کنید.

سخن آخر

در این مقاله به تمامی نکات مربوط به برنزه شدن پوست با خورشید پرداختیم. در هر صورت، اگر تصمیم نهایی شما برنزه شدن است، بهتر است تمام نکات ایمنی را قبل و بعد از برنزه شدن در نظر بگیرید. به عنوان مثال، پس از برنزه کردن، پوست خود را از سر تا پا چک کنید. این یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با سرطان پوست است. سرطان پوست زمانی که زود تشخیص داده شود، قابل درمان است.

اما توصیه نهایی ما این است که همیشه از روش ارزان تر و ایمن تر استفاده کنید. شما باید یاد بگیرید که پوست خود را دوست داشته باشید و سلامت خود را به خطر نیندازید. پوست روشن به اندازه پوست برنزه زیباست و برنزه شدن در آفتاب یا برنزه شدن در سولاریوم ارزش به خطر انداختن جان خود را ندارد.

مطالب مشابه را ببینید!

انواع روغن برای ترک پوستی؛ روغن های پر خاصیت و روش های استفاده روش نگهداری از موی فر و وز ( راهکارهای ساده مراقبت از موی فر ) انواع جوش صورت و دلیل آنها؛ روش های پیشگیری جوش صورت در زنان و مردان درمان ریزش موهای جلوی سر؛ دلایل ریزش این ناحیه از سر و جلوگیری از آن مراقبت از پوست در فصل زمستان برای حفظ سلامتی و زیبایی اطلاعات در مورد کرم ضد آفتاب و انتخاب بهترین نوع آن با توجه به پوست مراقبت از ناخن؛ روش های خانگی تقویت ناخن و مراقبت از ناخن ها ماسک مو بعد از حمام؛ دلیل استفاده از ماسک و نکات خرید سفید کردن آرنج؛ دلایل تیره شدن آرنج و 17 روش سفید کردن این ناحیه رفع سفیدی مو؛ روش های کنترل و درمان سفید شدن موها در زنان و مردان