ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم | فواید و عوارض این روش

جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی

آیا با دراز و نشست‌ های پی در پی هم به فرم شکم دلخواه خود نمی ‌رسید؟ یا در قسمت شکمی دچار افتادگی شده‌اید؟ در این صورت باید گفت که راه حل مشکلتان، انجام ابدومینوپلاستی است.

جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی جهت بهبود ظاهر شکم می باشد. در طول این جراحی، پوست و چربی اضافه شکم برداشته خواهد شد. بافت همبند (فاسیا) شکم نیز اصولا با بخیه محکم می گردد. بعد از آن جراح پوست باقیمانده را تغییر خواهد داد تا جلوه‌ ای بهتری به ناحیه شکم دهد.

ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی تکنیکی است که با برداشتن چربی و پوست اضافه و سفت نمودن عضلات بخش شکم، شکم را صاف خواهد کرد. این تکنیک جراحی به اسم تامی تاک نیز معروف است.

این جراحی اصولا با جراحی لیپوساکشن اشتباه گرفته می ‌شود. ولی این یک اشتباه رایج می باشد. امکان دارد شما در زمان جراحی ابدومینوپلاستی، لیپوساکشن هم انجام دهید، اما حواستان باشد که این دو، مثل یکدیگر نیستند.

این یک عمل جراحی جدی و نسبتا سنگین است، پس در صورتی که تصمیم به انجام آن دارید، پیش از تصمیم ‌گیری قطعی در این باره، باید به مقدار کافی اطلاعات کسب کنید. حواستان باشد که این تکنیک نباید جایگزینی جهت کم کردن وزن باشد.

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم

ابدومینوپلاستی(تامی تاک) چیست؟

بهترین گزینه های انجام جراحی شکم چه کسانی هستند؟

جراحی ابدومینوپلاستی برای تمام افرادی که از سلامت کامل برخوردارند مناسب می باشد.

زنانی که چندین بار زایمان انجام داده اند، می ‌توانند این روش را جهت سفت نمودن عضلات شکم و حذف پوست‌ های اضافه بکار ببرند.

ابدومینوپلاستی همچنین برای کسانی که زمانی چاق بوده اند و اکنون کاهش وزن داشته اند و دچار افتادگی یا شلی پوست هستند یا در قسمت های خاصی از شکم دارای تجمع چربی می باشند، انتخاب مناسبی می باشد.

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم

چرا ابدومینوپلاستی انجام می ‌شود؟

علل متعددی وجود دارد که امکان دارد موجب تجمع چربی ، کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست یا ضعیف شدن بافت در بخش شکم شود. این علل عبارتند از:

 • چاق و لاغر شدن
 • بارداری
 • جراحی ‌های شکم، مثل سزارین
 • بالا رفتن سن
 • تیپ بدن فرد

ابدومینوپلاستی می‌ تواند پوست شل و چربی اضافه را رفع نماید و بافت همبند شکم را سفت نماید.

جراحی ابدومینوپلاستی را می شود در ترکیب با برخی جراحی ‌های زیبایی بدن مانند جراحی سینه انجام داده شود. در صورتی که لیپوساکشن انجام بدهید و چربی ‌های اضافی شکمتان را حذف نمایید، به احتمال زیاد، پزشک به شما توصیه می ‌کند که ابدومینوپلاستی نیز انجام دهید. زیرا لیپوساکشن بافت زیر پوست و چربی را رفع می کند اما هیچ پوست اضافی را از بین نمی برد. این کار به عهده جراحی ابدو است.

چرا ابدومینوپلاستی انجام می شود؟

چه هنگامی باید دور انجام جراحی ابدومینوپلاستی را خط کشید؟

اگر تصمیم به باردار شدن دارید، بهتر است این عمل را تا هنگام بچه دار شدن به عقب بیندازید. علت آن هم این است که در زمان عمل جراحی، ماهیچه‌ های عمودی شکم سفت تر خواهند شد. ولی حاملگی قادر است این ماهیچه‌ ها را از هم جدا نماید.

اگر تصمیم دارید میزان زیادی وزن کم کنید، بهتر است انجام این عمل را به آینده موکول نمایید و صبر کنید تا وزنتان ثابت شود.

توجه به این نکته لازم است که ابدومینوپلاستی موجب به وجود آمدن زخم در شکم خواهد شد. طول زخم، که در امتداد قسمت بیکینی قرار دارد، به مقدار پوست اضافی بستگی دارد. بنابراین هرچه قدر شکم دارای پوست اضافی کمتری باشد، بعد از جراحی اسکار کوچک ‌تری خواهید داشت.

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم

اقدامات مورد نیاز پیش از انجام ابدومینوپلاستی

برای اینکه عالی ترین نتایج را از انجام جراحی ابدومینوپلاستی کسب نمایید، بهتر است این نکات را رعایت نمایید.

 • از استفاده از برخی داروها اجتناب کنید.
 • به احتمال فراوان باید از مصرف نمودن آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل‌ های گیاهی که قادر است خونریزی را زیاد کند دوری کنید.
 • وزن خود را ثابت نگه دارید.
 • در حالت ایده آل، بهتر است پیش از انجام عمل ابدومینوپلاستی حداقل تا یک سال وزن ثابتی داشته باشید. در صورت اضافه وزن زیاد، پزشک پیشنهاد می ‌کند که پیش از عمل وزن خود را کم کنید. کم شدن وزن زیاد پس از عمل می ‌تواند نتایج شما را عوض کند.
 • جهت جلوگیری نمودن از عوارض پس از عمل، دارو استفاده کنید.
 • احتمالاً پزشک معالجتان مدت کوتاهی پیش از کشیدن شکم، جهت اجتناب از لخته شدن خون، برای شما داروهای ضد انعقاد تجویز خواهد نمود.
 • بعد از خارج شدن از بیمارستان، هماهنگ کنید تا فردی شما را به خانه برساند و حداقل شب نخست پس از عمل را در کنار شما بگذراند.
 • سیگار را ترک نمایید.
 • مصرف سیگار موجب کم شدن جریان خون در پوست خواهد شد و قادر است روند بهبودی پس از عمل را کند نماید. علاوه بر این، مصرف سیگار ریسک آسیب بافتی را افزایش خواهد داد. در صورتی که سیگار می کشید، پیشنهاد می ‌شود که پیش از جراحی و در زمان نقاهت سیگار را ترک نمایید.

آماده شدن برای جراحی ابدومینوپلاستی

نخستین گام در این مسیر این می باشد که جراح مناسبی را انتخاب نمایید و یک جلسه مشاوره با او داشته باشید. در جلسه مشاوره، در باره اهدافتان و گزینه ‌های متعددی صحبت خواهید نمود. از جمله اینکه جراحی ابدومینوپلاسیتتان به کدام یک از انواع زیر باشد:

ابدومینوپلاستی کامل

در این تکنیک، پزشک شکم را از یک سوی استخوان لگن به سوی دیگر استخوان لگن برش خواهد داد و بعد از آن پوست، بافت چربی و در صورت نیاز ماهیچه را به طور خطی در می ‌آورد. پس از انجام این جراحی، مکان ناف شما تغییر خواهد یافت و امکان دارد تا چند روز به لوله ‌های تخلیه زیر پوستی احتیاج داشته باشید.

ابدومینوپلاستی جزئی

ابدومینوپلاستی جزئی معمولا روی کسانی انجام می‌ گیرد که در زیر ناف دارای تجمع چربی می باشند. در طی این تکنیک، جراح احتمالا موقعیت ناف شما را تغییر نخواهد داد و بسته به موقعیت، این عمل امکان دارد تنها دو ساعت زمان ببرد.

ابدومینوپلاستی دور شکم

این جراحی شامل ناحیه پشت می گردد. هنگامی که مقدار توده ‌های چربی در بخش پشت و شکم فراوان باشد، پزشک انجام جراحی ابدومینوپلاستی دور شکم یا محیطی را توصیه می ‌کند.

جهت انجام دادن این نوع ابدومینوپلاستی، جراح از طریق لیپوساکشن چربی‌ های اضافه این قسمت را بر داشته، یا پوست و چربی قسمت باسن و پشت را بر می دارد تا فرم بدن را  بهبود ببخشد.

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم

پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی

بعد از تمام شدن جراحی ابدومینوپلاستی، منطقه برش پانسمان می گردد. امکان دارد لوله‌ های ریزی نیز در امتداد قسمت برش قرار داده شود تا خون یا مایعات اضافی را خالی شوند.

به احتمال فراوان درد کمی را احساس خواهید نمود که با داروهای مسکن کنترل می گردد. متورم شدن در بخش جراحی طبیعی می باشد.

لوله‌های تخلیه امکان دارد تا چند روز بعد از عمل در همان قسمت باقی بمانند. پزشک یا یکی دیگر از افراد کادر درمان ، چگونگی تخلیه و مراقبت کردن از لوله‌ های تخلیه را به شما آموزش خواهند داد. امکان دارد نیاز باشد تا هنگامی که تخلیه‌ ها در محل خود می باشند، استفاده از آنتی بیوتیک را ادامه بدهید.

همچنین امکان دارد تا مدت کوتاهی بعد از انجام ابدومینوپلاستی، جراح پزشک داروی رقیق کننده خون تجویز نماید.

حدود 7 هفته پس از کشیدن شکم خود از یک لباس حمایت کننده شکم استفاده کنید. این لباس از جمع شدن مایعات درون شکم ممانعت خواهد کرد و زمان بهبودی از شکم حمایت می‌ کند.

مراقبت نمودن از زخم

جراح چگونگی مراقبت نمودن از اسکار را برای شما توضیح خواهد داد.

در 7 هفته اول بعد از جراحی، موقع حرکت کردن باید خیلی مراقب باشید. همچنین بایستی از وضعیت هایی که جای زخم را تحت فشار قرار می ‌دهند(مثلا دولا شدن ناگهانی) خودداری کنید.

باید حتماً در زمان‌ های مشخص شده نزد پزشک خود بروید تا او شرایط زخم شما را بررسی نماید.

آیا عمل جراحی ابدومینوپلاستی تحت پوشش بیمه می باشد؟

شرکت‌ های بیمه اصولا جراحی های زیبایی انتخابی را تحت پوشش نخواهند داد. ولی در صورتی که فتق داشته باشید و از راه جراحی ابدومینوپلاستی تصمیم به درمان نمودن آن را داشته باشید، امکان دارد شرکت بیمه هزینه شما را پوشش بدهد. نیاز است که از همان اول با شرکت بیمه خود صحبت نمایید تا اطمینان یابید که آیا آن ها هزینه عمل شما را پوشش خواهند داد یا خیر.

در اغلب موارد، جراح نامه ‌ای به بیمه شما خواهد زد و این موضوع را تایید می نماید که جراحی از لحاظ پزشکی ضروری می باشد. بیمه امکان دارد تنها قسمت های خاصی از جراحی را تحت پوشش قرار دهد، بنابراین حتماً جزئیات را از شرکت بیمه تان بپرسید.

فواید انجام عمل ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی به علت مزایای مختلفی که دارد، انتخاب خیلی از بیماران می باشد. این جراحی علاوه بر اینکه حالت شکم را به درستی اصلاح می نماید و پوست اضافه و افتاده شکم را درمان می نماید، در درمان بیماری ‌های در ارتباط با بخش شکم مثل فتق شکم یا بی اختیاری ادرار نیز کارایی دارد.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

همان گونه که توقع می ‌رود، پس از انجام جراحی درد و تورم را تجربه خواهید نمود. پزشک در صورت لزوم داروهای مسکن تجویز خواهد کرد.

درد امکان دارد چندین هفته نیز طول بکشد. همچنین امکان دارد در این زمان حس کرختی، خستگی و کبودی در بخش زخم داشته باشید.

این جراحی هم مثل همه جراحی ‌ها ریسک های خاص خودش را دارد. در صورتی که گردش خون ضعیف، دیابت، مشکلات قلبی، ریوی یا کبدی دارید یا سیگاری هستید، احتمال مبتلا شدن به عوارض پس از عمل افزایش خواهد یافت. عوارض ممکن است شامل این موارد باشد:

 • زخم
 • خونریزی
 • عفونت
 • تجمع مایع
 • کند بودن ترمیم زخم
 • لخته شدن خون
 • بی حسی در ناحیه جراحی شده

عوارض نادر این جراحی عبارتند از:

 • نکروز چربیباز شدن زخم
 • متقارن  نبودن نتیجه جراحی
 • جمع شدن مایع در زیر پوست

لوله‌ های تخلیه ‌ای که بعد از جراحی در بدن باقی می مانند، قادر هستند به کم شدن خطر جمع شدن مایع اضافی کمک نمایند. پزشک همچنین امکان دارد مایع را بعد از جراحی از طریق سوزن و سرنگ خارج نماید.

بهبود ضعیف زخم

برخی وقت ها خط برش جراحی به درستی بهبود پیدا نمی کند یا جدا می شود. امکان دارد در هنگام و پس از انجام جراحی برای اجتناب از عفونت آنتی بیوتیک به شما داده شود.

ابدومینوپلاستی جراحی زیبایی شکم

آسیب دیدن یا مرگ بافت

در طول فرایند عمل جراحی، بافت چربی در عمق پوست در بخش شکم امکان دارد دچار آسیب شود یا بمیرد.  مصرف سیگار این ریسک را بالا می برد. بسته به سایز ناحیه، بافت امکان دارد به خودی خود بهبود پیدا کند یا احتیاج به عمل جراحی وجود داشته باشد.

 ایجاد تغییر در احساس پوست

در طول انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی، تغییر یافتن موقعیت بافت ‌های شکم می‌ تواند بر عصب های آن ناحیه تأثیر بگذارد. احتمالاً بعد از عمل در بخش شکم بی حس خواهید بود که اصولا چندین ماه پس از عمل بهبود پیدا می کند.

اگر پس از عمل دچار مشکلی شدید، باید چه کنید؟

برخی وقت ها جراحی زیبایی امکان دارد اشتباه انجام گردد و نتیجه های آن چیزی که توقع دارید نباشد.

در صورت داشتن درد خیلی زیاد یا نشانه های غیرمنتظره باید در خیلی سریع با کلینیکی که در آن عمل را انجام داده اید تماس بگیرید.

در صورتی که ابدومینوپلاستی انجام داده اید و از نتیجه عمل راضی نیستید، یا تصور می ‌کنید که این عمل به خوبی انجام نشده است، باید مسئله را با جراح  خود، در میان بگذارید.

جمع بندی

ابدومینوپلاستی با از میان بردن پوست و چربی اضافی و تقویت نمودن دیواره شکم، قادر است ظاهر شکم را جذاب تر و باریک ‌تر نماید این جراحی که با نام عمل زیبایی شکم نیز معروف است، یک تکنیک جراحی خیلی اثرگذار است و به طور عادی بعد از اعمال جراحی زیر به عنوان جراحی مکمل انجام می گیرد:

 • جراحی اسلیو معده
 • جراحی بای پس معده
 • جراحی پیکر تراشی
 • جراحی حلقه معده

هنگامی که جهت مشاوره برای جراحی ابدومینوپلاستی نزد پزشک خود می ‌روید، وی همه گزینه‌ های عمل را با بیمار در میان خواهد نهاد. در طول این جلسه شما از نتیجه هایی که توقع دارید صحبت می‌ کنید و پزشک به شما کمک خواهد کرد تا بهترین تکنیک را جهت کسب نتایج مورد نظر خود انتخاب نمایید.

این مطالب را هم ببینید