غذاهای نفاخ کدام هستند؟ چگونه نفخ را درمان کنیم؟

درمان نفخ و خوراکی های نفاخ

غذاهای نفاخ کدام هستند؟ چگونه نفخ را درمان کنیم؟

در این بخش روزانه غذاهای نفاخ و میوه هایی که باعث نفخ می شوند را معرفی می کنیم. نفخ معده و شکم بسیار آزاردهنده است و یکی از مشکلات گوارشی است. نفخ برای بدن خطر جدی نمی باشد و نوعی مکانیسم عادی و حتی مفید می باشد. اما نفخ زیاد می تواند مشکل ساز شود.

میوه‌ های نفاخ

میوه‌ها غنی از فیبر و فروکتوز میوه‌هایي نفاخ هستند کـه در ادامه بـه آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 

سیب

سیب غنی از آنتی اکسیدان‌ها و مواد مغذی اسـت، مصرف سیب فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما مصرف روزانه آن می تواند باعث نفخ شود. سیب دارای نوعی قند بنام فروکتوز اسـت، هضم فروکتوز در برخی افراد سخت اسـت و باعث نفخ میشود. خوردن نیمی از سیب بجای یک سیب کامل و آرام جویدن آن بـه کاهش نفخ کمک میکند.

 

گلابی

گلابی حاوی پکتین نوع فیبر محلول اسـت کـه بـه کاهش کلسترول کمک میکند. گلابی دارای مقداری قند الکلی بنام سوربیتول اسـت، مقدار کمی از این قند برای حفظ حرکات دستگاه گوارش مفید اسـت، اما عده اي از افراد بـه این نوع قند حساسند و میتواند باعث نفخ در آن‌ها شود. ورزش می تواند بـه رفع نفخ ناشی از این قند کمک کند.

 

گیلاس، انگور، انبه و آناناس

گیلاس، انگور، انبه و آناناس دارای قند هستند، گاهی اوقات این قند در روده کوچک بطور کامل جذب نمیشود ودر روده بزرگ گیر افتاده و باعث ایجاد نفخ می شود. جویدن میوه‌ها و محدود کردن مقدار مواد غذایی حاوی کربوهیدرات‌ها در بقیه‌ي روز بـه کاهش نفخ ناشی از این میوه‌ها کمک میکند.

 

زردآلو، کشمش و آلو خش

اگر چـه مصرف این میوه‌هاي خشک بـه درمان یبوست کمک میکند، اما ممکن اسـت باعث ایجاد نفخ شود. زردآلو، کشمش و آلو غنی از شکر و فیبر هستند و باعث افزایش فعالیت باکتری‌ها در کولون میشوند. این باکتری‌ها باعث شده قند و فیبر هضم نشوند و باعث نفخ می شوند. مصرف این میوه‌هاي خشک با آب فراوان بـه پیشگیري از نفخ کمک میکند.

 

غذا‌های نفاخ در بارداری

علت نفخ شکم در بارداری را می توان تغییرات جسمی و هورمونی دانست. در دوران بارداری سطح پروژسترون افزایش یافته و باعث ریلکس شدن ماهیچه‌ها و دستگاه گوارش می شود، بنابر این فرآیند هضم کند شده و باعث ایجاد نفخ، استفراغ و ناراحتی معده خواهد شد. عده اي از غذا‌هاي نفاخ در دوران بارداری عبارتند از: حبوبات مانند لوبیا، عدس، نخود و تعداد کمی از سبزیجات مانند گل کلم و کلم.

 

فروکتوز:

عده اي از غذا‌ها مانند پیاز، عسل، گوجه فرنگی، گلابی، سس گوجه فرنگی و… حاوی نوعی قند بنام فروکتوز هستند کـه باعث نفخ میشوند.

 

نشاسته:

عده اي از مواد غذایی حاوی نشاسته مثل ذرت، گندم و سیب زمینی نفاخ هستند.

 

مواد غذایی غنی از فیبر :

برخی غذا‌هاي غنی از فیبر مانند لوبیا، نخود فرنگی، پرتقال و… باعث نفخ میشوند.

 

محصولات لبنی :

تعداد زیادی از افراد در دنیا از عدم تحمل لاکتوز رنج میبرند. بدن این افراد قادر بـه تولید آنزیم لاکتاز کـه بـه هضم محصولات لبنی کمک میکند، نیست؛ بنابر این زمانیکه این افراد محصولات لبنی مصرف میکنند دچار نفخ خواهند شد. غذا‌هاي سرخ کردنی بدلیل چربی بالایی کـه دارند می توانند باعث نفخ شوند.

 

حساسیت غذایی :

معده ممکن اسـت بـه برخی غذا‌هاي خاص حساس باشد، دراین صورت باید این غذا‌ها شناسایی شده و از مصرف آن‌ها اجتناب کرد.

 

غذا‌های نفاخ در شیردهی برای مادر و نوزاد

هر غذایی کـه مادران می خورند بر روی شیر آن‌ها تاثیر میگذارد و داشتن تنوع در رژیم غذایی بـه رشد کودک کمک میکند. نفخ یک واکنش طبیعی در کودکان شیرخوار اسـت و طبق معمول جای نگرانی ندارد، با این حال در صورتیکه نفخ باعث درد شود، حذف یا کاهش برخی غذا‌ها از رژیم غذایی مادران بـه کاهش نفخ کمک می کند. عده اي از غذا‌هاي نفاخ در شیردهی عبارتند از:

 

لبنیات

شیر گاو یکی از شناخته شده‌ ترین غذا‌هاي نفاخ در کودکان شیر خوار اسـت و باعث قولنج نوزادان می شود. نوزادنی کـه دچار قولنج می شوند طبق معمول برای کاهش درد پاهایشان را جمع میکنند. حتی اگر کودک بـه شیر گاو حساسیت نداشته باشد، میتواند باعث نفخ شود

لبنیات در بالای فهرست غذا‌هایي کـه باعث حساسیت در کودکان می شود قراردارند. حذف محصولات لبنی از رژیم غذایی برای ۵ تا ۷ روز بـه تعیین این کـه آیا شیر، پنیر، ماست یا سایر محصولات لبنی کـه مادران شیرده مصرف میکنند باعث نفخ نوزاد شده اسـت یا خیر، کمک می کند. با رشد کودک میتوان بتدریج لبنیات رابه رژیم غذایی بازگرداند.

 

میوه‌ها و سبزیجات

کلم بروکلی از معروفترین سبزیجات اسـت کـه می تواند باعث نفخ شود، با این وجود کلم بروکلی تنها سبزی نیست کـه باعث نفخ می شود، آرتیشو، نخود فرنگی، ذرت، سیب زمینی، گلابی و حتی تمشک سرشار از فیبر هستند و ممکن اسـت باعث نفخ شوند.

لازم نیست همه ی این مواد غذایی از رژیم غذایی مادران حذف شوند، اکثر این سبزیجات و میوه‌ها برای حفظ سلامت مادر و کودک سودمند هستند. مادران باید تاثیر مصرف این مواد غذایی بر روی شیر و کودکشان را بررسی کنند ودر مورد مقدار مصرف آن در رژیمشان تصمیم بگیرند.

 

جو و غلات

عده اي از مواد غذایی حاوی فیبر از غذا‌هاي نفاخ بـه حساب می آیند و ممکن اسـت باعث ایجاد نفخ در نوزادان شیر خوار شوند، مواد غذایی حاوی سبوس مانند گندم، جو، برنج و نان گندم یک عامل اصلی نفخ در کودکان شیر خوار هستند.

 

سایر غذا‌های نفاخ در بارداری

مادران در دوران شیردهی باید از مصرف کافئین و نوشابه گازدار اجتناب کنند. نوشابه پر از گاز اسـت و مصرف آن باعث نفخ در مادر و نوزاد میشود، هم چنین دستگاه گوارش نوزاد تحمل کافئین را ندارد و مصرف کافئین باعث نفخ نوزاد خواهد شد. بادام زمینی، کره بادام زمینی، حبوبات، غذا‌هاي تند و پر ادویه، گوجه فرنگی و سفیده تخم مرغ هم از دیگر غذا‌هاي نفاخ در شیردهی هستند.

 

 

درمان نفخ معده با ساده ترین روش ها

گاهی اوقات بخش کمی از اضافه وزن مان مربوط بـه آب و گازی می شود کـه در بدن مـا محبوس شده اسـت. برای مثال ممکن اسـت در فاصله روز تا شب بین ۱ تا نیم کلیو وزن مان متغییر باشد و علت اصلی آن رژیم غذایی اسـت.

 

آب و لیمو

شاید کمی عجیب بنظر برسد کـه برای از دست دادن آب اضافی باید حجم زیادی آب بنوشیم. اما در حقیقت این یکی از مهم‌ترین کارهایی اسـت کـه باید انجام دهید تا شکمی صاف داشته باشید. زیرا هر چـه قدر آب کمتری بنوشید، بدن شـما مقدار بیشتری ازآن را ذخیره خواهد کرد اما اگر آب بـه قدر کافی وارد بدن تان شود، امکان احتباس آب نیز کمتر می شود.

اکنون با افزودن کمی آب لیموی تازه بـه آب، هم هضم غذا را راحت تر می کند و هم توانایی بدن را برای دفع نمک افزایش میدهد بـه طوری‌كه نوشیدن هر دوی انها باهم خاصیت مدر بودن را دو برابر می کند. فقط یادتان باشد کـه این نوشیدنی رابا نی ننوشید زیرا هوای اضافه وارد بدن تان می شود.

 

میوه

میوه علاوه بر همه ی فواید و ویتامین هایي کـه دارد، برای فرایند هضم غذا بسیار عالی اسـت. میوه ها دارای مقداری زیادی آب و سرشار از فیبر هستند و بـه تنظیم حرکات روده کمک می کند. عده اي از بهترین میوه هایي کـه برای کاهش نفخ موثرند عبارتند از: آناناس، هندوانه، موز، انگور، آووکادو و پاپایا.

 

سبزیجات

بجز چند مورد استثناء، مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم، پیاز باعث تولید گاز و بروز نفخ می شود، سایر سبزیجات هضم غذا را آسانتر کرده و حرکات روده را منظم می کند. مارچوبه، کرفس و خیار از جمله سبزیجات مفید در کاهش نفخ اسـت.

 

ماست

پروبیوتیک ها بسیار برای عملکرد سیستم گوارش مناسب هستند، زیرا باکتری هاي مفیدی دارند کـه بـه خروج باکتری هاي مضر ازبدن کمک می کند. ماست مقدار فراوانی از این باکتری هاي مفید دارد.

اما باید مطمئن شوید ماستی کـه استفاده میکنید حاوی قند مصنوعی نباشد زیرا شیرینی آن اثر سوء دارد و با تحریک معده باعث ایجاد گاز و نفخ می شود. ماست ساده می تواند بهترین گزینه باشد و برای شیرین کردن آن می‌توانید از انواع میوه ها یا عسل استفاده کنید.

 

جعفری

بطور کلی گفتیم کـه سبزیجات برای کاهش نفخ بسیار مفید هستند اما در اینجا بطور خاص جعفری را معرفی میکنیم. این سبزی بـه تنهایی می تواند درمان خوبی برای رفع نفخ و گاز باشد بـه ویژه هنگامیکه درکنار غذا هاي نفاخ مصرف شود. هم چنین فرایند هضم غذا را سرعت می بخشد و اثرات منفی عده اي از غذاها بر روی معده و روده را کاهش می‌دهد.

 

چای نعنا

مطالعات نشان میدهد کـه نعناع دارای ماده فعالی بنام منتول بوده کـه خاصیت ضد درد دارد و تسکین دهنده معده درد اسـت. ساده‌ترین روش دریافت مقدار نعنا روزانه استفاده ازآن بـه همراه چای داغ اسـت. در ماه هاي گرم سال مانند تابستان هم می‌توانید آنرا همراه با چای سرد مصرف کنید.

 

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی طبیعی «بدون شکر، روغن یا نمک» برای معده و بازرسی آن بسیار مفید اسـت چرا کـه سرشار از نیاسین بوده و برای حفظ سیستم گوارش و تسریع عملکرد آن بسیار ضروری اسـت. در مطلبی دیگر از خانومانه می‌توانید دستور تهیه یک دیپ خوش طعم با کره بادام زمینی را نیز مطالعه نمایید.

 

رزماری

رزماری در اصل برای درمان گاز روده و کمک بـه هضم شناخته شده اسـت. هم چنین عطر و طعم فوق العاده اي دارد. میتوانید آن رابه چای داغ و آب لیمو اضافه کنید و یا برای طعم دار کردن گوشت و سیب زمینی ازآن استفاده کنید.

 

زنجبیل

علاوه بر خواص ضد التهابی آن، ادویه جاتی مانند زنجبیل و زردچوبه در رفع ناراحتی هاي معده و حالت تهوع بسیار شگفت انگیز عمل می کند. یونانیان باستان در گذشته بعد از صرف غذا برای تسهیل فرایند گوارش خود از زنجبیل استفاده می‌کردند. برای دریافت خواص بیشتر بهترین شکل مصرف آن بـه صورت تازه اسـت.

 

دانه رازیانه

ایا بـه یک تسکین دهنده سریع نیاز دارید؟ رازیانه بهترین انتخاب اسـت. زیرا موجب شل شدن عضلات دستگاه گوارش شده و هرگونه گاز بـه دام افتاده را خارج می کند. این همان خاصیت ضد نفخ واقعی اسـت! میتوانید آنرا همراه با چای دم کنید و یا بطور مستقیم بر روی غذا بپاشید.

این مطالب را هم ببینید