تفاوت فیستول با کیست مویی چیست؟

تفاوت فیستول با کیست مویی چیست؟

فیستول و کیست مویی دو بیماری متفاوت هستند. در نتیجه تفاوت فیستول با کیست مویی چیست؟ فیستول یک لوله باریک و عمیق است که از داخل بدن به سطح پوست باز می‌ شود و باعث ترشح مایعات و افرازات بدن می‌شود. در حالی که کیست مویی یک توده غیر قابل ترکیب از بافت بافتی (مانند مو) است که در داخل پوست شکل می‌ گیرد. این دو بیماری در محل و شکل خود تفاوت دارند و درمان آنها نیز متفاوت است.

کیست مویی چیست؟

کیست مویی یک توده غیر قابل ترکیب از بافت غیر عادی (مانند مو) است که در داخل پوست شکل می‌ گیرد. این کیست معمولاً به دلیل انسداد مجاری ترشحی یا آسیب دیدن در مجرای مویی شکل می‌ گیرد. این بیماری معمولاً در نواحی پوستی که موها فراوان هستند، مانند سر، صورت، گردن و زیر بغل رخ می‌ دهد. علائم کیست مویی شامل تورم، درد، قرمزی و گاهی هم عفونت محل آن است. درمان این بیماری به صورت جراحی است که با استفاده از برش و خارج کردن کامل کیست انجام می‌شود.

علائم کیست مویی کمر (دنبالچه) چیست؟

علائم کیست مویی کمر شامل درد، تورم، قرمزی و حساسیت در محل آن است. همچنین ممکن است در صورت عفونت، تب و لرز نیز رخ دهد. در صورت داشتن این علائم، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را انجام دهید.

شما در ابتدا فقط یک فرورفتگی جزئی همراه با کمی قرمزی پوست مشاهده می کنید ولی با گذشت زمان به تدریج عفونت و چرک به وجود می آید و کیست پیلونیدال به شکل کیست یا آبسه کاملا قابل مشاهده است. در این مرحله علائم سینوس پیلونیدال به شکل زیر می باشد:

 • ایجاد تورم و التهاب در محل کیست
 • احساس درد در هنگام نشستن و ایستادن
 • وجود ترشحات چرکی و خونی در محل آبسه همراه با بوی بد
 • خارج شدن مو از محل کیست
 • وجود چندین حفره یا سوراخ در سطح پوست
 • وجود پوست قرمز و ملتهب در اطراف مقعد
 • احساس درد در ناحیه ی پایین کمر

علائم کیست مویی چیست | cliniczarei

تفاوت فیستول با کیست مویی چیست؟

فیستول مقعدی چیست؟

فیستول مقعدی یک نوع بیماری رکتال است که در آن یک تونل یا راه ارتباطی بین داخل مقعد و پوست حاشیه مقعد ایجاد می‌شود. این عارضه معمولاً به دلیل عفونت یا ترمیم ناقص زخم مقعد ایجاد شده و با درد، خروج قرمزی و ترشحات از محل فیستول همراه است. برای درمان فیستول مقعدی، عمل جراحی به صورت ترمیمی یا از طریق لیزر انجام می‌شود.

علت فیستول مقعدی و کیست مویی چیست؟

علت فیستول مقعدی ممکن است عفونت یا ترمیم ناقص زخم مقعد باشد. در برخی موارد، فیستول مقعدی ناشی از بیماری‌ های التهابی روده مانند بیماری کرون و التهاب مقعد می‌ تواند باشد. 

کیست مویی نیز یک عارضه پوستی است که در آن بافت پوستی پیرامون موهای بدن به شکل یک توده محافظت شده تبدیل می‌شود. علت این عارضه ممکن است به دلیل تجمع چربی در پوست و یا عفونت باکتریایی باشد. کیست مویی معمولاً با درد، قرمزی و تورم در منطقه محل تشکیل آن همراه است. 

باید توجه داشت که فیستول مقعدی و کیست مویی دو عارضه جداگانه هستند و ارتباط مستقیمی با یکدیگر ندارند.

علائم فیستول چیست؟

علائم و نشانه های فیستول چیست؟ با توجه به اینکه در کدام ناحیه از مقعد به سطح پوست رسیده و چه مدت زمانی از ایجاد آن می‌گذرد می‌تواند علائم و نشانه های گوناگونی را در بدن افراد از خود به  جای بگذارد.

بارز ترین نشانه آن وجود سوراخی ملتهب در اطراف مقعد است که اصولا شما قادر به دیدن آن نیستید.

تفاوت فیستول با کیست مویی چیست؟

از مهم ترین علائم فیستول مقعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • التهاب پوست اطراف مقعد که ناشی از عفونت و تخریب بافت های اطراف ناحیه‌ی مقعد و خروج ترشحات چرک آلود است.
 • خروج ترشحات بدبو از محل فیستول که ناشی از ترشحات بد بوی مدفوع و چرک است.
 • درد که با ریتم  ثابت و یا ضربان دار همراه با احساس سوزش به هنگام نشستن، حرکت کردن، اجابت مزاج و سرفه در مقعد و اطراف آن حس می‌شود.
 • وجود آبسه های مکرر و دائمی در اطراف مقعد
 • بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده
 • تورم و قرمزی اطراف ناحیه‌ی مقعد که ناشی از تجمع چرک و عفونت است.
 • تب که ناشی از گسترش عفونت در بدن است.
 • مشاهده‌ی سوراخ فیستول در پوست اطراف ناحیه‌ی مقعد

فرق عوارض کیست مویی و فیستول در چیست؟

عارضه فیستول مقعدی در منطقه مقعد و اطراف آن ایجاد می‌شود و با علائمی مانند درد، خروج مایعات و خون از مقعد، تورم و قرمزی همراه است. در حالی که کیست مویی در نواحی پوستی بدن که موها در آنجا وجود دارند، مانند سر، صورت، شانه، پشت و… ایجاد می‌شود و با علائمی مانند درد، تورم، قرمزی و گاهی اوقات خروج مایعات از کیست همراه است. بنابراین تفاوت عارضه فیستول مقعدی با کیست مویی در محل ایجاد، علائم همراه و نوع بافت پوستی است.

چگونه تفاوت بین کیست پیلونیدال و فیستول را تشخیص دهیم؟

هر دو با آبسه در منطقه همراه هستند و هر دو کانالی غیرطبیعی را از طریق بافت بدن درگیر می کنند. در هر دو ممکن است تخلیه و درد وجود داشته باشد. با این حال، در یک سینوس پیلونیدال، در کمر منجر به جمع شدن مو و چرک می شود در حالی که مسیر فیستول از پوست تا دیواره مقعد امتداد دارد.

آیا کیست پیلونیدال می تواند به فیستول تبدیل شود؟

طبق تجربه و سابقه این دو بیماری، گزارش شده است که می تواند از کیست مویی، فیستول مقعدی ایجاد شود. زمانی که سینوس به ناحیه مقعد می رسد و فیستول مقعدی را شبیه سازی می کند، این علت بسیار نادر اتفاق می افتد. تقریباً همه موارد، موضعی شدن خلفی دهانه پری مقعد را گزارش کرده اند.

درمان فیستول و کیست مویی چگونه است؟

کلینیک مهنا بیان می کند؛ تنها راهی که در خصوص درمان بیماری کیست مویی پاسخگو است جراحی می باشد که در روش های سنتی با برداشتن این توده به شکل گسترده انجام می شود و باعث ایجاد یک حفره بزرگ می گردد که تقریبا ۲ ماه زمان می برد تا حفره پر و بسته شود. در بعضی موارد برای بستن این حفره نیاز به روش‌های جراحی پلاستیک وسیع است. خوشبختانه امروزه با درمان کیست مویی با لیزر، جراحی بسیار راحت تر و بی درد سر تر از قبل شده است.

اما در مقابل روشهای درمان فیستول مقعدی شامل موارد زیر هستند:

درمان فیستول مقعدی شامل روش‌های دارویی، جراحی و برخی درمان‌ های سنتی است. درمان دارویی معمولاً برای کنترل علائم و پیشگیری از عفونت استفاده می‌ شود. درمان جراحی برای تخلیه تونل و بازسازی بافت پوستی استفاده می‌ شود. درمان‌ های سنتی نیز شامل استفاده از گیاهان دارویی و تغذیه مناسب است. بهترین روش درمان برای هر فرد به دلایل مختلف ممکن است متفاوت باشد، بنابراین بهتر است با پزشک خود درباره روش درمان مناسب برای شما صحبت کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز درباره بیماری ام اس؛ علائم و نحوه درمان و راهکارهای کنترل MS دلیل ابتلا به سرطان پروستات؛ انواع این بیماری و روش های درمان آن همه چیز درباره بیماری فیستول؛ علت و تشخیص تا روش درمان مگس پرانی چشم چیست؟ دلایل ایجاد نقاط متحرک در چشم و روش های درمان کم خونی داسی شکل کودک؛ علائم و روش های درمان این نوع کم خونی از بین بردن جرم گوش؛ روش های رفع جرم گوش و تمیز کردن گوش با روش درست درمان خروپف شبانه؛ دلایل خرناس، عوارض آن و روش های درمان مختلف درمان واریس؛ روش های تشخیص، کنترل و درمان رگ های واریسی درمان رفلاکس معده؛ علائم، دلایل ایجاد و روش های درمان خانگی و گیاهی کاهش فشار خون؛ دلایل و عوارض فشار خون بالا و روش های خانگی درمان