در دوران بارداری چی بپوشم؟؛ از کی لباس بارداری بپوشم؟

دوران بارداری علاوه بر سختی هایی که دارد، یکی از دوران شیرین هر مادری است که تجربه مادر شدن را با خود حمل می کند. از زمانی که شما متوجه می شوید باردار هستید موظفید که برای سلامتی جنین و خودتان یک سری اعمال، عادات و رفتارهایتان را تغییر دهید. از آن جمله می توانیم به تغییر در نوع لباس پوشیدنتان اشاره کنیم.

در دوران بارداری چی بپوشم بهتر است؟

در دوران بارداری چی بپوشم؟

وقتی صحبت از بارداری می شود نباید شیک پوشی را فراموش کرد و گفت چون قرار است چاق شوم و نمی توانم لباسهای قبلم را بپوشم پس هر چه پوشیدم فرقی ندارد. شما می توانید شیک پوشی خودتان را با همین لباس های بارداری نیز حفظ کنید.

پیشنهاد ما این است که از لباس های با رنگ روشن و ملایم استفاده کنید زیرا باعث آرامش بخشیدن به شما خواهد شد. آرامش اعصاب و روحی در این دوران برای مادر باردار از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

طرز لباس پوشیدن در سه ماهه اول

در سه ماهه اول که هنوز شکم بزرگ نشده است و شکل و شمایل حاملگی در مادر باردار قابل مشاهده نیست، بدان معنا نیست که هر چه بخواهید می توانید بپوشید. شما دیگر یک نفر نیستید، بلکه جمع دو نفره را تشکیل می دهید که باید به سلامت جنین نیز اهمیت دهید.

در این دوران از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان خودداری کنید. برخی افراد در همان سه ماهه اول بارداری ممکن است کمی پرتر به نظر برسند، در حالی که باردار شدنشان مشخص نیست. در این دوران بهتر است که از لباس های آزادتر و بلندتر استفاده شود، لباس هایی که روی شکم، باسن و ران را بپوشاند. تونیک ها گزینه مناسبی برای استفاده در این دوران هستند.

مثلاً می توانید از تاپ های بلوزدار هم استفاده کنید یا پارچه هایی که حالت لخت دارند و روی شکم تان می افتند. اگر کمربند داشته باشند که بسیار خوش فرم تر به تنتان خواهد نشست. البته حواستان باشد که این نوع لباس تنگ نباشد.
راب های نرم، دامن، دمپایی و پیراهن های گرهی استفاده کنید. بلوز هم در سه ماهه اول بارداری خوب است: می توانید بلوزهایی بپوشید که در قسمت پایین کمربند دارند ولی فضای کافی برای شکم دارند. در این لباس ها پارچه راحت بر روی شکم می افتد و کمربند ظاهر مناسبی به لباس می دهد.

 

ماه چهارم بارداری به بعد

از ماه چهارم بارداري، لباس بايد آزادتر، راحت و گشاد باشد. لباسي که مي‌پوشيد نبايد به شکم و پاها بچسبد، وزن آن بايد روي شانه‌ها باشد و به واسطه کمربند يا کش، اين وزن روي شکم نيفتاده باشد. گشاد بودن لباس باید به گونه ای باشد که مادر باردار بتواند به راحتي لباس را بپوشد و دربياورد.

آزاد بودن لباس باید به گونه ای باشد که بتواند به راحتی نشسته و بلند شود و زمانی که در حال راه رفتتن است مرتب درگیر جمع و جور کردنش نباشد و احساس راحتی کند. بهتر است از این ماه به بعد لباس هایی بخرید که با چاق شدن شما مناسب باشند. به دنبال لباس هایی باشید که دارای کراوات، دکمه یا کمربند هستند و می توانید آن ها سفت یا شل کنید. اگر در خریدتان به جای لباس های معمولی گشاد از لباس های مخصوص بارداری استفاده کنید شکل و شمایل بهتری را حفظ خواهید نمود.

در دوران بارداری چی بپوشم بهتر است؟

 

همچنین ببینید: عکس پروفایل بارداری

 

لباس زیر مناسب

هر چه ماهتان بالاتر می رود لباس های زیرتان برایتان تنگ تر می شود و باید از لباس زیر مناسب تر و آزادتر استفاده کنید. از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید.

همچنانکه بارداری شما جلو می رود باید لباس زیرهای جدیدی خریداری کنید. این بستگی به شما دارد که چه نوع لباس زیری انتخاب می کنید .بیکینی یا لباس بارداری ؟انتخاب با خود شماست هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارد.

 

کمربند کشی

هر چه شکمتان بزرگ تر شود پوشیدن شلوار جین دکمه دار سخت تر می شود. برای اینکه بتوانید از شلوار جین استفاده کنید از کمربندهای کشی مخصوص بارداری استفاده کنید. این کمربندها بالای شلوار بسته می شوند و زیپ و دکمه هم ندارند. شما با ا ین ترفند می توانید بدون آنکه کسی متوجه شود شلوار جین تان را بدون بستن دکمه بپوشید، بدون آنکه شلوار پایین بیاید و مجبور باشید مرتب آن را بالا بکشید.

نکته مهم: پیشنهاد ما این است که تا آنجا که می توانید از پوشیدن شلوارهای جین خودداری کنید مگر در مواقع ضروری که به مهمانی یا مجلس خاصی دعوت شده اید و می خواهید خوش تیپ تر به نظر برسید. زیرا شلوار هر چقدر که تنگ تر باشد احتمال ایجاد عفونت واژن را بالاتر می برد. اما  اگر از شلوارهای جین مخصوص بارداری استفاده کنید مانعی ندارد.

 

تاپ

یک سری تاپ ها و پیراهن های مخصوص دوران بارداری در بازار موجود است که هم شما را خوشتیپ و خوش فرم تر نشان می دهد و هم اینکه باعث می شود شما با پوشیدن آنها احساس راحتی داشته باشید. تاپ های لایه ای مخصوص بارداری طراحی شده اند که این تاپ ها می توانند سینه های در حال رشد شما را بپوشانند زیرا از همان ابتدای بارداری سینه ها حساس تر و بزرگ تر از قبل می شوند.

 

شلوار بارداری

شلوارهایی مخصوص بارداری طراحی شده اند که بالا تنه آنها روی شکم یا زیر شکم قرار گرفته و با دکمه های غیبی و یا چسب می توان بزرگ و کوچک کردن آن را متناسب با اندازه شکمتان تنظیم کنید و تا پایان بارداری از آن استفاده کنید. البته شلوارهای کشی، شلوارهای استرچ و ساق ها انتخاب خوبی برای خانم های باردار می باشند. آنها بسیار راحت هستند و مادر باردار در آن احساس راحتی خواهد داشت.

 

کفش

به هیچ عنوان از کفش های پاشنه دار استفاده نکنید، بلکه کفش های راحتی و مخصوصاً صندل ها استفاده کنید که گزینه مناسب تری هستند. به دلیل آنکه در این دوران پاهای شما ورم خواهد کرد و شاید به نظرتان برسد که کفش هایتان برایتان تنگ تر شده اند، از صندل های راحتی استفاده کنید و یا کفش های طبی بسیار مناسب هستند زیرا پیاده روی را نیز برایتان لذت بخش تر خواهند نمود.

 

 

 

موارد بیشتر: راههای کاهش تهوع در دوران بارداری ـ آموزش شیر دادن به نوزاد ـ رژیم غذایی سالم در دوران بارداری

مطالب مشابه را ببینید!

دیابت بارداری؛ علائم درمان و تاثیر این نوع دیابت بر جنین دندان گیر نوزاد؛ انواع دندان گیر و نکات استفاده از آن احساس غریبگی نوزاد؛ همه چیز درباره غریبگی کردن نوزادان آلرژی چشمی نوزاد؛ علائم حساسیت چشمی نوزاد و درمان آن مشکلات شایع نوزادان؛ 13 مشکل و بیماری نوزاد که شایع هستند علائم و نشانه های بارداری؛ تمام نشانه های باردار بودن خانم ها اهمیت انجام تست ها و مشاوره با پزشک در مراقبت های پیش از بارداری مراقبت های حین بارداری؛ مواردی که باید به آنها توجه کنید علائم و نشانه های بارداری: چگونه متوجه شویم؟ جامع و کامل آمادگی برای زایمان و راهنمایی برای زایمان آسان و سالم