هشدار جدی به علاقمندان ته دیگ سیب زمینی

ته دیگ سیب زمینی یکی از مواد غذایی بسیار مورد علاقه است که طرفداران پر و پا قرصی دارد. بعید است کسی از ته دیگ سیب زمینی بتواند گذر کند. اما جدیداً هشدارهایی بسیار جدی علیه این ماده غذایی خوشمزه و پررقیب شنیده می شود که بد نیست شما هم در جریان آن قرار بگیرید.

هشدار جدی به علاقمندان ته دیگ سیب زمینی

هشدار به علاقمندان ته دیگ سیب زمینی

یکی از بازرسان انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایراداتی از ته دیگ سیب زمینی برشته شده گرفته اند. ایشان فرموده اند که ته دیگ سیب زمینی اگر به صورت نادرست طبخ شود عامل سرطان خواهد بود.

دکتر بهادر حاجی محمدی گفت و گویی با خبرنگار ایسنا داشته اند و در مورد ته دیگ سیب زمینی بیاناتی فرموده اند که از فرمایشاتشان این نتیجه به دست آمد که: سیب زمینی سرشار از کربوهیدرات می باشد و زمانی که مواد غذایی که سرشار از کربوهیدرات باشند را در معرض دمای بالای 120درجه سانتی گراد آن هم نه به مدت زمان کوتاه قرار دهیم سم سرطان زایی به نام آکریلامید از آن ها تولید می شود.

رییس مرکز تحقیقات سلامت و ایمنی غذای دانشگاه علوم پزشکی یزد، با اشاره به این‌که سم آکریلامید یکی از عوامل ابتلا به ناباروری و سرطان است، افزود: به طور کلی خطر سرطان‌زایی در اثر حرارت بیش از حد همه انواع ته دیگ‌ها (ته دیگ نان ـ ته دیگ برنج ـ ته دیگ سیب زمینی) وجود دارد.

همچنین افزودند که: بیشترین دلیل احتمال خطر سرطان و ناباروری در ته دیگ سیب زمینی در ترکیبات آن می باشد و مقدار قندهای پیش ساز سم آکریلامید در سیب زمینی بسیار بیشتر از برنج یا گندم است.

دکتر حاجی محمدی فرمودند که: خطر سرطانزایی و ناباروری در اثر طبخ نامناسب ته‌دیگ سیب زمینی، بیشتر از ته‌دیگ نان یا ته‌دیگ برنج است.

همچنین افزودند که: با بیان این‌که هدف از اعلام این خبر منع مصرف سیب زمینی نیست، گفت: استفاده از حرارت ملایم در حین طبخ یکی از ضرورت های اجرایی در پخت و پز است و ته‌دیگی مناسب است که قهوه‌ای رنگ باشد.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران، در پایان با اشاره به این‌که برشته شدن بیش از حد ته‌دیگ مهمترین عامل خطر است، خاطرنشان کرد: اگر رنگ ته‌دیگ سیب زمینی طلایی روشن باشد، خطری وجود ندارد، اما هر چه رنگ ته‌دیگ سیب زمینی تیره‌تر باشد احتمال وجود سم آکریلامید بیشتر است.

 

همچنین بخوانید:

خواص سیب زمینی

مطالب مشابه را ببینید!

انواع مواد غذایی حاوی کلسیم؛ دلایل اهمیت دادن به کلسیم و عوارض کمبود آن نشانه های کمبود ویتامین؛ علائم کمبود ویتامین های مختلف در بدن و تاثیرات آن فواید آجیل؛ 20 فایده و خاصیت آجیل برای سلامت بدن از درمان کم خونی تا لاغری انواع روغن های سالم برای پخت و پز؛ معرفی انواع روغن و مزایای آنها انواع بذر گیاهان دارویی و نحوه استفاده از آن ها خواص سیب سبز؛ 30 خاصیت بی نظیر سیب سبز از تقویت معده تا تقویت بینایی رژیم غذایی کبد چرب؛ مواد غذایی مفید و خوراکی های عالی برای کبد چرب همه چیز درباره خواص میوه خشک + روش های خشک کردن انواع میوه خواص گردو؛ 18 فایده و خاصیت بی نظیر گردو برای سلامت خواص عسل؛ تمام خاصیت های عسل و درمان بیماری ها و فواید بی انتها