بازیهایی برای تقویت خلاقیت کودکان

اگر می خواهید خلاقیت را در کودک دلبندتان تقویت کنید باید با او همراهی کرده و با بازیهای مختلف سعی در تقویت خلاقیت نهفته درون ذهن به ظاهر کوچک او باشید.

بازیهایی برای تقویت خلاقیت کودکان

بازیهای خلاقانه برای کودکان

هر کودکی درونش خلاقیت و استعدادی نهفته است که برای شکوفا کردنش به شما نیاز دارند. کافیست که برای فرزندان وقت بگذارید و او را همراهی کنید تا ببینید با فراهم کردن بازیهایی خلاقانه برای فرزند دلبندتان چقدر به او در تقویت خلاقیت و استعدادهایش کمک کرده اید.

 

انواع بازیهای تقویت خلاقیت

نقاشی تخیلانه

طراحی و نقاشی با تخیلات در واقع نقاط مثبت، هر دو بازی با لغات و تجسم فکری را برای تقویت تفکر خلاق در بر گرفته است.طراحی کردن به کودکان اجازه می‌دهد که با موضوعاتی که براحتی تغییر شکل داده و یک شکل موجود را می‌سازند، به جای موضوعات ثابت بازی کنند.یک ایده برای بازی طراحی، آموزش فکر کردن و حدس زدن است .از کودک‌تان بخواهید خط خطی‌های ساده‌ای بر روی کاغذ بکشد و بعد سوال کنید این طرح خطها چه چیزهایی می‌توانند باشند.و در مرحله بعد برای تکمیل، شکل‌هایی را به خط‌ها بخواهید اضافه کند.

 

بازی با ماکارونی

ماکارونی یکی از غذاهای مورد علاقه کودکان است. مخصوصاً زمانی که ماکارانی شکل دار نیز باشد بیشتر کودکان را جذب می کنند. پس چرا از غذای مورد علاقه کودکان برای تقویت خلاقیتش بهره نبریم؟

امکانات بازی با ماکارونی برای بچه فراهم کنید. این بازی برای گروه سنی 3 تا 6 سال خوب جواب می دهد.

برای این بازی می توانید یک ظرف کوچک از ماکارونی را یک ظرف کوچک از ماکارونی را به همراه یک نخ کاموا در اختیار کودک قرار بدهید و او را تشویق کنید که ماکارونی‌ها را نخ کند و یک گردن‌بند از ماکارونی درست کند.

این بازی تقویت کننده ماهیچه های دستان کوچک کودک و همچنین برقراری هماهنگی میان چشم و دست کودک می باشد.

می توانید چندین نوع مختلف از ماکارونی را در اختیار کودک بگذارید و چند نوع مختلف ماکارونی، در اختیار کودک قرار دهید و روی زمین، همراه هم، با استفاده از ماکارونی‌ها، شکل بسازید.
در مرحله بعدی، می‌توانید با استفاده از یک مقوا و چسب مایع، شکل‌هایی را روی مقوا با ماکارونی بچسبانید.
این شکل‌ها را می‌توانید با استفاده از قلم‌مو و گواش رنگ کنید.کودک را در ساختن شکل، آزاد بگذارید.
این بازی، با تقویت ماهیچه‌های کوچک، در رشد خلاقیت کودک هم موثر است.

 

با حبوبات بازی کنید

این بازی برای کودکان تا سن 6سال مناسب می باشد. برای این بازی کافی است که یک کاسه کوچک با حبوبات مختلف را همراه یک بطری کوچک آب معدنی خالی، در اختیار کودک قرار دهید.
کودک معمولا شروع به انداختن حبوبات داخل بطری می‌کند. این کار برای کودکان کوچک دشوار است و نیاز به تمرکز زیادی دارد.
برای همین باعث تقویت ماهیچه‌های کوچک دست و ایجاد هماهنگی بین چشم و دست می‌شود.بعد از این‌که تمام حبوبات را داخل بطری انداخت، بطری را همراه هم، روی یک سینی بزرگ خالی کنید.
با حرکت دادن بطری می‌توانید صداهای مختلفی ایجاد کنید. بعد، کودک را تشویق کنید که حبوبات را دسته‌بندی کند.
برای این دسته‌بندی، توجه کودک را به رنگ و شکل مختلف حبوبات، جلب و نام آن‌ها را تکرار کنید.

 

با کلمات بازی کنید

بازی با کلمات به فکر کردن خلاقانه کمک می‌کند زیرا کمک می‌کند تا کودکان تداعی معانی خلاقانه و ارتباط‌های عناصر مختلف را بسازند.یک لیست از ۴ تا ۵ لغت که با یکدیگر نسبت به یک لغت دیگر،ربط دارند تهیه کنید.بعنوان مثال “خواب” ،”گل” و”دختر” را بر روی کاغذ بویسید و لیست را به کودک‌تان نشان دهید باید سعی کند تا کلمه‌ای که مرتبط به کلمات است “زیبا” را پیدا کند.

 

تشکیل گروه موسیقی

با فرزند یا فرزندانتان یک گروه موسیقی شاد تشکیل دهید. می توانید برای تشکیل این گروه از قاشق، چنگال، ماهیتابه، قابلمه و رنده استفاده کنید. آهنگ های شاد بگذارید و با وسایلتان آهنگ را همراهی کنید و با آنها برقصید. نشان دهید که به هیچ قواعدی پایبند نیستید و بدون آداب معمول و بدون نشان دادن نحوه ی درست رقصیدن، با کودکتان برقصید.

 

تعریف داستان طولانی

داستان و یا شعرهایی طولانی بخوانید و در انتهای داستان به شیوه گفتار و کلام خودتان تغییر دهید. اینگونه کودک یاد می گیرد که چگونه می تواند به شیوه خودش داستان خلق و تعریف کند.

 

سوپ دلبخواهی

این آزادی اختیار را به کودک بدهید که مواد موردنیاز تهیه سوپ را از هر جای خانه که دوست دارد تهیه کند. هرچیزی که برای کودک مضر نباشد و در یک قابلمه ی بزرگ جا بشود قبول است. حالا چه کسی را باید به این مهمانی دعوت کنید؟ مادربزرگ؟ یا عروسک مورد علاقه کودکتان؟ اجازه دهید کودکتان خودش تصمیم بگیرد.

نکته: استفاده از وسایل معمول، به شیوه های جدید هم میتواند کودک را تشویق به فکر کردن خارج از چهارچوب ها بکند.

 

با آینه بازی کنید

در یک روز آفتابی، با استفاده از یک آینه کوچک می‌توانید بازی‌های ساده‌ای برای کودک‌تان ترتیب دهید. نور آینه را روی اشیای مختلف بیندازید و اینگونه کودک را تشویق کنید که نام آنها را به زبان بیاورد. می‌توانید کودک را تشویق کنید که لکه‌های کوچک نور را تعقیب کند یا خودش، نور را به دیوار بتاباند.
از یک لیوان، برای شکست نور استفاده کنید و رنگ‌های مختلف نور را به کودک نشان دهید.از این بازی، برای آموزش استفاده نکنید.
هدف این بازی، تشویق حس کنجکاوی کودکان و ایجاد هیجان مشترک بین والدین و کودک است.

 

 

همچنین بخوانید:

نشستن خطرناک کودک

بی دقتی کودک در انجام تکالیف

مطالب مشابه را ببینید!

چرا نوجونان افسرده می شوند؟ چگونه از افسردگی نوجوانی جلوگیری کنیم؟ همه چیز درباره وسواس فکری عملی ( علائم و دلایل ایجاد این مشکل ) نشانه های حمله اضطرابی؛ انواع آن، علائم و درمان حملات اضطرابی ناگهانی کنترل میل جنسی؛ روش های برای کاهش میل جنسی و کنترل صحیح آن تاثیر استرس بر گوارش و تمام قسمت های آن؛ مدیریت استرس و درمان آن آرام کردن افراد عصبانی؛ انواع خشم و تکنیک های طلایی برای آرام کردن فرد عصبانی افسردگی در بارداری | نکاتی که دانستن آن برای زنان واجب است! اضطراب چیست و چطور درمان می شود؟ علائم و روش های تشخیص اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) ؛ نحوه تشخصی، درمان و انواع این اختلال روشهای رفع خستگی ذهن؛ دلایل خستگی ذهنی و رابطه استرس با آن