چگونه شاد باشیم؟؛ چگونه همیشه بخندیم و شاد زندگی کنیم

برای اینکه زندگی شادی داشته باشید و احساس خوشبختی کنید، همه چیز در دستان خود شماست. هیچ کس نمی تواند مانع از احساسات شما شود. باید به این باور برسید که احساساتتان در کنترل خودتان است. انرژی های مثبت از خود به محیط ساطع کنید و بالعکس. از ورود انرژی های منفی به خودتان ممانعت کنید.

چگونه شاد باشیم و شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد باشیم؟

قبل از هر چیز یاد بگیرید که صاحب اختیار خودتان باشید. لازمه ی در اختیار داشتن خودتان نیز ایجاب می کند که از بعضی افسانه های عمومی و تخیلات رویایی چشم پوشی کنید و آنها را به حال خودشان رها کنید.

حقیقت این است که شاد بودن و یا به اصطلاح شادمانی قابل‌تعریف نیست اما همه‌ی ما به‌خوبی آن را درک می‌کنیم و هرکدام ما می‌توانیم تعریفی متفاوت از شادمانی داشته باشیم؛ اما بیشتر ما به تعریف شادمانی نیازی نداریم زیرا به‌طور غریزی می‌دانیم شاد هستیم یا خیر.

وین دبلیو دایر یکی از روانشناسان بسیار شناخته شده ای است که در کتاب نقاط ضعف شما به نشاط و شادی اشاره کرده است. وی در این باره گفته است: شاید شگفت زده بشوید اگر بدانید که اصولاً عصب قابل خرد شدن نیست لذا خرد شدن اعصاب وجود ندارد. مردمان باهوش و روشن فکر هرگز اعصابشان خرد نمی شود زیرا آنها صاحب اختیار خودشان هستند. آنها می دانند که چگونه در بحران گرفتاریها شادی را انتخاب کنند و می دانند که با مسائل زندگیشان چطور برخورد کنند و کنار بیایند.

همچنین وین دبلیو دایر گفته است: من نمی گویم شما مسائل زندگی تان را حل نکنید، بلکه می گویم با توجه به استعداد و توانایی خودتان در این راه قدم بردارید و انتخاب کنید تا در شادکامی شما خدشه ای وارد نشود. شما می توانید درباره ی خودتان بیاندیشید که در بحران حوادث و اتفاقات غیرمترقبه چگونه احساس و انتخاب می کنید و بدانید که هوشمندی شما از این طریق بدست می آید. مشکلات و مبارزه حیات برای هر کدام از ما مشابه هم است.

هر کس که با همنوعان خود در یک اجتماع زندگی می کند مشکلات مشابهی دارد. عدم توافق، درگیری و کشمکش، قسمتی از آ« چیزی است که به بشریت معنی می بخشد. پول و ثروت، پیری، مریضی، مرگ، قاجعه ی طبیعی و تصادفات، تمام اینها وقایعی هستند که برای بشر مسأله ایجاد می کند.

اما بعضی از مردم تاب تحملش را دارند و با وجود این قبیل حوادث از خودخودری و خرد شدن اعصاب خودشان جلوگیری می نمایند، ولی بعضی دیگر بر عکس غصه می خورند و به خرد شدن اعصاب پناه می برند. آن کسانیکه این نوع مسائل را بخشی از شرایط بشریت تشخیص می دهند و شاد زیستن و شادکامی را بدون وجود این نوع مسائل مقایسه و اندازه گیری نمی کنند، آنها باهوشترین و روشن فکرترین انسانها هستند، البته کم و نادرند.

آموختن اختیار داشتن و کنترل خود یک مشی جدیدی برای فکر کردن ایجاب می کند: یک مشی ای که ممکن است مشکل به نظر بیاید، زیرا در اجتماع ما بسیاری از فشارها الزاماً در مقابل مسئولیت های فرد می ایستد و مقاومت می نماید.

شما باید به قدرت و توانایی خودتان اعتماد کنید و آنچه را که انتخاب می کنید بطور هیجان انگیز احساس کنید.

شاید شما باور کرده اید که بعضی ها گفته اند، احساسات عمیق و پرهیجان مثل خشم، ترس، تنفر و همچنین عشق و شادی برایتان قابل کنترل نیست؛ در حالیکه اینها چیزهایی است که برایا شما پیش می آید.

کسی این چیزها را کنترل نمی کند قبول می کند و می پذیرد. وقتی که یک اتفاق غم انگیز واقع می شود، شما هم بطور طبیعی احساس غم می کنید، ولی امیدوارید که بزودی اتفاق های شادی زا و خوش آیندی به وقوع بپیوندد و شما مجدداً احساسات خوبی داشته باشید.

 

راههای شاد بودن

 1. اولین راه برای شاد بودن این است که خودتان را دوست داشته باشید. مادامی که خودتان را دوست نداشته باشید به خودتان آسیب می زنید. چه خواسته چه ناخواسته به خودتان لطمه روحی وارد می کنید. چه اشکالی دارد اگر به خودتان بگویید که من دوستت دارم.
 2. بخندید، بخندید و بخندید. خندیدن هورمون خاصی را در شما ترشح می کند که باعث می شود اضطراب، استرس و افسردگی از شما فاصله بگیرند.
 3. گفتیم بخندید. اما زمانی که ناراحت هستید اشکال ندارد گریه کنید و خود را خالی کنید. قرار نیست جلوی دیگران گریه کنید. در خلوت خود گریه کرده و سبک که شدید به دنبال راهی برای شاد کردن خودتان بروید.
 4. ورزش کنید و اینگونه هم با افسردگی مقابله کرده اید و هم به تناسب اندام و سلامتتان کمک کرده اید و از سوی دیگر باعث شادی روح تان می شود.
 5. یاد بگیرید مثبت فکر کنید. زمانی که شما مثبت فکر می کنید انرژی های مثبت وارد وجودتان می شود. اینگونه استرس را از خود دور کرده و امیدتان به زندگی مضاعف می شود. در نتیجه راهی برای افسردگی باقی نمی ماند. شما با مثبت فکر کردن تمام درها را به روی استرس و غم می بندید.
 6. همه ما در زندگی مان دچار اشتباهاتی می شویم. اگر اشتباه می کنید آنرا بپذیرید و از آن به عنوان یک تجربه استفاده کنید که دیگر این اشتباه را تکرار نکنید.
 7. زمانی را برای تفریح و سرگرمی خود در اوقات فراغتتان اختصاص دهید. زندگی همیشه کار کردن نیست. اگر هم کار می کنید با عشق و علاقه کار کنید و در زمان فراغت هم لذت کافی را از زمانتان ببرید.
 8. به افکار منفی که دور و بر ذهنتان می آید نه بگویید. اجازه ندهید هیچ فکر منفی به ذهنتان ورود کند.
 9. قطعاً در زندگیتان مسایلی هستند که بابت آنها باید شکرگزار و قدردان باشید. روزانه این مسایل را به خود یادآور شوید. حتی اگر لازم باشد آنها را روی یک کاغذ بنویسید و هر روز به آنها نگاه کنید. بی شک هر چه بگذرد مسایل جدید دیگری هم برای شکرگزاری شما به وجود خواهد آمد.
 10. در کارهایی که باعث آرامش روحی شما می شوند و شما را شاد می کنند شرکت کنید. برای شاد بودن خودتان باید وقت بگذارید. این را از خودتان دریغ نکنید.
 11. ساعاتی را موسیقی گوش دهید. موسیقی بی کلام، موسیقی با محتوای شاد. برقصید و از لحظه حال لذت لازم را ببرید. زندگی دکمه عقبگرد ندارد.
 12. به ذهنتان استراحت بدهید. زمانی که شما خوابتان را کنترل و تنظیم کنید. می توانید آرامش بیشتری به روح و ذهنتان هدیه بدهید. در نتیجه همیشه با انرژی و شاد و سرحال خواهید بود.
 13. روابط زناشویی مثبت باعث می شود شما انرژی بیشتری در طی روز داشته باشید. با شریک زندگیتان رابطه جنسی برقرار کنید و بیشتر با او وقت بگذرانید. اجازه دهید او هم از زندگی در کنار شما لذت ببرد.
 14. بخشیدن حال بهتری به شما خواهد داد. اجازه ندهید کسی بتواند شما را ناراحت کند. شما خود صاحب اختیار خودتان هستید. وقتی کسی از کاری که با شما کرده و باعث رنجشتان شده  است را ببخشید احساس بهتری خواهید داشت.
 15. کمک کردن به دیگران احساس خوبی درون شخص به وجود می آورد. نیاز نیست این کمک مالی باشد. شما می توانید به شیوه های گوناگون به دیگران کمک کنید و باعث خوشحالی دیگران شوید. زمانی که دل شخصی را به دست می آورید لبخندی بر روی لبان خودتان هدیه می گیرید.

 

این مطلب اختصاصی سایت روزانه می باشد و برگرفته شده از کتاب نقاط ضعف شما اثر دکتر وین دبلیو دایر است.

 

 

همچنین بخوانید:

تأثیر شادی بر سلامت انسان

فواید دروغ گفتن به خودمان

این مطالب را هم ببینید