ان اف تی NFT چیست؟ چگونه کار می کند و چرا باید توکن ان اف تی خرید؟

ان اف تی NFT توکن‌ های غیرقابل ‌معاوضه می باشند. آن‌ها به‌ عنوان یک گواهی مالکیت غیرتکراری جهت هر نوع دارایی دیجیتالی صادر می گردند. در اصل، NFT یک قرارداد هوشمند می باشد که از طریق پلتفرم‌ های اپن سورس (که هر شخصی می‌تواند از سایت ‌هایی مانند گیت‌ هاب دانلود نماید) تنظیم و جهت ایمن‌ سازی آن به شکل دیجیتالی استفاده می گردد. بعد از نوشتن، می شود آن را ذخیره نمود یا به شکل دائمی در قالب یک رمز (معمولاً به اسم توکن ERC 721) در یک بلاک‌ چین مانند اتریوم منتشر نمود.

از انواع پرر طرفدار NFTها gif ،Jpegs و فیلم و تویئت‌ ها می باشند. اما در اصل هر دارایی دیجیتالی طبق درخواست سازنده و طراح امکان تبدیل به NFT را خواهد داشت. این در شرایطی است که سازنده‌ی آن تصمیم داشته باشد که یک دارایی منحصر به خود داشته باشد. مانند مقالات ISI یا بلیت‌ های کنسرت که متعلق به یک شخص هستند و منحصربه ‌فرد می باشند.

ان اف تی NFT

به چه دلیل ان اف تی NFT خریدار دارد؟

NFT ها قادر هستند یک سرمایه ‌گذاری اقتصادی، یک خرید احساسی، یک کلکسیونی از کالا یا راهی برای خریدار باشند تا مثل یک هنرمند یا یک برند، ارتباط بهتری با خالق NFT برقرار کنند. این مثل جمع ‌آوری نمودن تمبرهای پستی، سکه‌ های قدیمی یا کلکسیون پروانه‌ ها می باشد.

برخی اوقات علت احساسی خرید NFT با قصد تجاری گره‌ خورده است. علاقه مندان وفادار برند نایک امکان دارد تلاش کنند یکی از چند هزار کفش مدل Jordan را در زمان سقوط سهام این شرکت خریداری نمایند. به همین شکل، اگر نایک تصمیم داشته باشد که مجموعه‌ای از ۲۰ NFT یک gif swoosh نایک را کنار بنهد، همان علاقه مندان تلاش می  ‌کنند یکی از آن‌ ها را نیز زمان پایین آمدن قیمت خریداری نمایند.

کریس آلیک، مدیر خلاقیت فناوری در Deutsch LA معتقد است مردم علاقه دارند کلکسیونی از چیزها را در یک دنیای آنلاین داشته باشند تا قادر باشند پرستیژ و برندشان را در فضای دیجیتال مانند طرز لباس پوشیدن در واقعیت نشان دهند.

همچنین NFT یک جنبه ‌ی دیگر برای جامعه دارد. مثلا، بعضی از هنرمندانی که از اثر هنریشان NFT ایجاد می‌ کنند، به خریداران شرایط دسترسی انحصاری به یک کانال جهت گفتگو می ‌دهند که تنها خریداران NFT های آن شخص به آن دسترسی خواهند داشت، بنابراین این مسئله موجب به وجود آمدن یک باشگاه طرفداری انحصاری خواهد شد.

کد NFT یک دارایی با امضای دیجیتالی از سمت سازنده ‌ی آن می باشد که از طریق کمک رمز در هر مرورگر یا سیستم‌ عاملی احراز هویت را انجام می ‌دهد و آن را به روشی غیرمتمرکز تأیید می نماید. بنابراین در این فضا هیچ سازمانی مسئولیت میزبانی NFT را بر عهده ندارد. به عنوان مثال در صورتی که یک NFT برای بلیت یک کنسرت درست شود نیاز نیست آن بلیت از راه پلتفرم‌ های فروش بلیت مانند ایران کنسرت تأیید گردد زیرا که به راحتی امکان تأیید آن در بلاک چین وجود دارد.

ان اف تی NFT

ان اف تی NFT چگونه کار می‌کند؟

NFT ها در یک شبکه بلاک چین به وجود آمده اند که یک دفتر عمومی توزیع ‌شده می باشد و معاملات را ذخیره می کند. این روند پایه‌ی به وجود آمدن ارزهای دیجیتال می باشد. البته NFT ها اصولا در بلاک چین Ethereum طراحی می گردند.

NFT از اشیاء دیجیتال به وجود می آید که نا مشهود است، مانند:

  • GIF ها
  • آثار هنری
  • کلکسیون‌ها
  • فیلم ‌ها
  • کاورهای بازی ویدیویی
  • موسیقی

در واقع NFT ها مثل کالاهای لوکس می باشند، ولی در قالب فضای دیجیتال.

ان اف تی (NFT) چه خصوصیاتی دارد؟

قابل انتقال: برخلاف توکن‌ های قابل معاوظه، ان اف تی در بازارهای مخصوصی خرید و فروش می ‌شوند. با این حال، ارزش آن ‌ها به خاص بودن آن ها وابسته می باشد.

دارای اصالت: توکن ‌های غیرقابل تعویض مبتنی بر فناوری بلاکچین می باشند؛ بنابراین شما قادر خواهید بود از اصالت NFT خود اطمینان یابید؛ زیرا که ایجاد چیزی تقلبی در لجر تغییر ناپذیر تقریباً امکان پذیر نمی باشد!

تقسیم نشدنی: با اینکه این موضوع به عنوان یک قانون معین نشده است، ولی اغلب توکن ‌های غیرقابل تعویض به واحد های کوچک ‌تر قابل تقسیم شدن نمی باشند! به بیان دیگر، یا شما یک اثر دیجیتال را خریداری می کنید، یا اصلا آن را خریداری نمی کنید.

کمیاب: ارزش و قیمت ان اف تی به‌ علت کمیاب بودن آن ‌ها می باشد. توسعه‌ دهندگان ان اف تی‌ ها هر اندازه که تصمیم داشته باشند قادر خواهند بود از این توکن ‌ها به وجود آورند؛ ولی با محدود نمودن تعداد آن ‌ها و ساخت با تعداد پایین، موجب بالا رفتن ارزش آن‌ها می گردند.

حفظ حق مالکیت: این مورد هم به کاربرد NFT از پلتفرم‌ های غیرمتمرکز اشاره دارد که در آن هیچ مالکی اطلاعاتی را بعد از ثبت نمی ‌تواند تغییر دهد.

یکتایی: آخرین خصوصیت ان اف تی ‌ها، یکتا بودن آن ها ست. ان اف تی ‌ها دارای زبانه‌ ای (Tab) از داده های ثابت درمورد یکتا بودنشان می باشند. به بیان دیگر، این خصوصیات به عنوان گواهی اصالت استفاده می گردند.

ان اف تی NFT

چگونه می توانیم توکن NFT بخریم؟

برخلاف ارزهای دیجیتال، توکن‌های NFT در صرافی ‌های ارز دیجیتال خریداری نمی گردند. جهت خرید و فروش NFT پنج بازار اصلی وجود دارد که واحد ارزش در همه ‌شان طبق اتریوم است، از بازارهای خرید و فروش NFT می شود به زورا (Zora)، ریربل (Rarible)، سوپر ریر (SuperRare)و اوپن سی (OpenSea) اشاره نمود.

در اصل بازارها مانند eBay جهت به مزایده نهادن دارایی ‌های دیجیتال عمل می نمایند، جایی که اشخاص قادر هستند پیشنهادات خود را جهت NFT ارائه دهند یا طبق چگونگی تنظیم روند فروش NFT را به صورت کامل خریداری نمایند. اصولا NFT ها به تعداد محدود به فروش گذاشته می‌ شوند یا امکان دارد با قیمت تعیین ‌شده و بدون محدودیت جهت خرید در بازارها نهاده شود.

مطالب مشابه را ببینید!

انشا در مورد ثروت و پولدار شدن + 5 انشا کوتاه و زیبا در مورد افراد ثروتمند انشا نوروز کوتاه و بلند برای پایه های مختلف تحصیلی (8 انشا نوروز) انشا مذهبی (با موضوعات مذهبی نماز، روزه، ماه محرم و خداوند) برای پایه های مختلف تحصیلی انشا با موضوع روزه + چند انشا زیبا در مورد روزه گرفتن برای دبستان و دبیرستان انشا چهارشنبه سوری با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری برای تمام مقاطع تحصیلی کامل ترین اطلاعات علمی درباره ماه؛ تحقیق و دانستنی های جالب درباره ماه انشا برف با گلچین چند انشا زیبا با موضوع بارش برف زمستانی انشا در مورد شجاعت + چند انشا با موضوع شجاعت و دلیری برای پایه های مختلف تحصیلی انشا با موضوع آزاد + چند انشاء زیبا توصیفی با موضوع پیشنهادی و مختلف دانستنی ها درباره فلز آهن؛ از ویژگی های شیمیایی، تا استخراج، تولید و محصولات آن