روز صلیب سرخ و هلال احمر 1403 چه روزی است؟

یکی از مهم‌ترین ارگان‌های جهان، صلیب سرخ و حمایت‌های بشر دوستانه در سرتاسر جهان است. در ایران ما نیز یک روز به خصوص به دوستان هلال احمری اختصاص داده شده است. اما شاید برای شما جالب باشد تا بدانید که دلیل این نامگذاری چیست؟ اگر می‌خواهید بیشتر از قبل درباره این روز بدانید؛ با روزانه همراه شوید.

روزانه سری جدید 16

تاریخ دقیق روز صلیب سرخ و هلال احمر

همه ساله، هشتم ماه می، مصادف با 18 اردیبهشت، مراسم گرمیداشت نهضت بین­‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر به عنوان یک شبکه بشردوستانه جهانی متشکل از 80 میلیون نفر که آماده به کمک به افراد متأثر از بلایا، مخاصمات و مشکلات بهداشتی و اجتماعی هستند، برگزار می‌‌شود.

وظایف این سازمان

وظایف این سازمان

“بشردوستی، بی­غرضی، بی­طرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهان­‌شمولی”، اینها اصول بنیادین هفتگانه چارچوب اخلاقی، عملیاتی و سازمانی کار نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر اعلام شده است. این اصول در بطن رویکرد این نهضت در کمک به مردم نیازمند در جریان مخاصمات مسلحانه، بلایای طبیعی و دیگر شرایط اضطراری قرار دارد.

پایبندی به این اصول ماهیت بشردوستانه کار نهضت را تضمین نموده و به طیف گسترده فعالیت­هایی که در سراسر جهان انجام می­‌دهد، انسجام می­بخشد.

بیش از 14 میلیون داوطلب و کارمند صلیب سرخ و هلال احمر با دوستان، خانواده و همسایگان خود در ارتباط هستند. در ایران نزدیک به 2 میلیون داوطلب در جمعیت هلال احمر وجود دارد. خدمات این افراد تاثیری مثبت بر زندگی تک تک هموطنانشان دارد.

کارکنان و داوطلبان صلیب سرخ و هلال احمر در بیمارستانها، مدارس و محلات و اجتماعات و حتی در خانه‌های مردم به خدمت رسانی می‌پردازند و خدماتی حیات بخش ارایه می‌کنند.

امسال نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر بیش از 160سال خدمات بشردوستانه را جشن می‌گیرد و اعضای این نهضت همچنان به فراهم کردن خدمات بشردوستانه به جوامع آسیب پذیر، در حال و آینده، متعهد خواهند بود.

با نگاهی به آینده، همزمان با تکامل و تغییر نیازهای بشردوستانه، نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر نیز تغییر می‌کند.

تعهدات سازمانی

 • انسانیت
 • بی غرضی
 • بی‌طرفی
 • استقلال
 • خدمات داوطلبانه
 • وحدت
 • جهانی بودن
 • برقراری صلح
 • تفاهم و دوستی میان ملت‌ها و مذاهب
 • تسکین آلام بشری
 • تأمین احترام انسان‌ها
 • حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هیچ گونه تبعیض میان آنها

اعضای سازمان صلیب سرخ

اعضای سازمان صلیب سرخ
 • کمیته بین‌المللی با اهداف انسان دوستانه در زمان جنگ شامل ۲۵ نمایندهٔ سوئیسی.
 • فدراسیون بین‌المللی با هدف ارتباط و هماهنگی میان جمعیت‌های ملی و کمک رسانی به آسیب دیدگان حوادث و بلایای طبیعی.
 • جمعیت‌های ملی با هدف حمایت از آسیب دیدگان بلایای طبیعی و درگیری‌های نظامی.
 • نهادها شامل کنفرانس، شورای نمایندگان و کمیسیون دائمی.

ریشه نام‌گذاری یک روز به نام صلیب سرخ

بعد از پایان جنگ جهانی اول، ایده برگزاری روز صلیب سرخ مطرح شد. ایده روز جهانی صلیب سرخ توسط یک کمیسیون بین‌المللی که در چهاردهمین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ، مورد مطالعه قرار گرفت و در سال 1934 در پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ که در توکیو برگزار شد، به تصویب رسید.

در سال 1991، این سازمان به نام فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، تغییر نام داد. در هشتم می سال 1948، برای اولین بار روز جهانی صلیب سرخ جشن گرفته شد. در سال 1984، عنوان رسمی این روز به «روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر» تغییر نام داد.

تاریخچه هلال احمر یا همان صلیب سرخ از زمانی آمده‌است که یک تاجر سوئیسی به نام هانری دونان در سال 1859، در یکی از سفرهای تجاری خود از منطقه‌ای جنگ زده به نام سولفرینو واقع در شمال ایتالیا عبور می‌کرد، با مشاهده سربازان زخمی رها شده و بدون مراقبت در طول جنگ، از دیدن این وضعیت ناگوار، ناراحت شده و با کمک زنان محلی در طی سه روز و سه شب به درمان سربازان مجروح پرداخت.

بعد از این حادثه، ایدۀ تاسیس سازمانی بی‌طرف و داوطلب به ذهن او رسید و بدین صورت صلیب سرخ در سال ۱۸۶۳را بنیان نهاد.

بعد از آن ترک های عثمانی با توجه به صلیب سرخ سوئیس، سازمانی بشر دوستانه ساختند. چون پرچم صلیب سرخ همان پرچم سوئیس بود اما با رنگ‌های بالعکس، پرچم هلال احمر هم همان پرچم ترک‌ها بود منتها با زمینه بالعکس طراحی شد.

و همچنین سازمان هلال احمر در شرایط عادی برای صلح و دوستی و حفاظت از محیط زیست تلاش میکند.

بنیان‌گذار اصلی سازمان صلیب سرخ

بنیان‌گذار اصلی سازمان صلیب سرخ

آنری دونان بنیان‌گذار اصلی این سازمان بود. ژان آنری دونان یا ژان هانری دونان یک تاجر و فعال اجتماعی سوئیسی بود. در طول یک سفر تجاری در 1895، او شاهد وقایع بعد از جنگ سولفرینو در ایتالیای امروز بود.

او خاطرات و دیده‌های خویش را در کتاب خاطره‌ای از سولفرینو ثبت کرد، این کتاب الهام‌بخش آغاز کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سال 1863 شد.

قرارداد ژنو در 1864 برپایه ایده دونان بود. در سال 1901، وی به‌همراه فردریک پَسی اولین جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

در میان چندین جایزه در سال 1903، دانان از دانشکده پزشکی دانشگاه هایدلبرگ مدرک دکترای افتخاری دریافت کرد.

او تا زمان مرگش دریک خانه پرستاری در هایدن زندگی می‌کرد. در سال‌های آخر زندگی او، از افسردگی و پارانویا و شک به بیرون از خود رنج می‌برد. حتی چند روزی بود که دونان اصرار می‌ورزید تا آشپز پرستاری ابتدا غذا را مقابل چشمش بخورد تا از مسمومیت احتمالی وی مصون بماند. در سال‌های آخر او، به کالوینیسم حمله کرد و به‌طور کلی به آئین سازی پرداخت. او آرزوی مرگ می‌کرد تا این که در30 اکتبر 1910 در 82 سالگی از دنیا رفت.

هلال احمر در ایران

هلال احمر در ایران

دولت ایران در سال 1980 میلادی نیز این نشان را به جای نشان شیر و خورشید سرخ پذیرفت. جمعیت هلال احمر یکی از موسساتی است که در زمان وقوع حوادث طبیعی یا جنگ‌ها به کمک مردم می‌شتابد.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نشان جمعیت شیر و خورشید سرخ به ایران تعلق گرفت که علیرغم جایگزینی آن با نشان هلال احمر همچنان امتیاز آن به ایران تعلق دارد. در23 ژوئیه 2000 جمهوری اسلامی ایران به دولت سوئیس اعلام داشت که حق این را محفوظ می‌دارد که هر گاه که بخواهد از نشان شیر و خورشید سرخ دوباره استفاده کند و از وزارت خارجه سوئیس درخواست کرد که دولت سوئیس، دیگر کشورهای عضو کنوانسیون ژنو 1949 از تصمیم جمهوری اسلامی ایران آگاه سازد.

پیامک‌های تبریک روز هلال احمر و صلیب سرخ

صلیب سرخ و هلال احمر، سازمانی است ارزشی و انسانی که برای حفظِ حُرمت و کرامت انسانی فارغ از مرزبندی های‌ سیاسی و جغرافیایی، در خدمت به اقشار مختلف مردم هنگام نیازمندی ها می‌باشد.

روز هلال احمر مبارک باد.

ای تلاشگران برای تسکین آلام بشری، ای کوششگران در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملتها…

روزتان مبارک

پیامک‌های تبریک روز هلال احمر و صلیب سرخ

سخت کوشیدم که یک قاضی شوم یا که یک امدادگر…..تیزی شوم سیری از طوفان درونم اب شد رخنه کرد در اسمان مهتاب شد درد،دردمندان نفس گیرم شده سالهاست این قصه ایینم شده پیکر مدهوش من خاکستریست در درونم یک هلال احمریست شهر من راحت بخواب ارام باش سرخی این منهنی را جام باش من که دریا دل خروش میهنم لخت و عریانی بپوش پیراهنم. …

۱۸ اردیبهشت، روز حهانی هلال احمر و صلیب سرخ بر شما همکار گرامی مبارک

آنان که نشان ماه دارند همواره به سینه راه دارند در حادثه ها بسی شکستند مشکن دلشان گناه دارند

تقدیم به هلال احمری های‌ مهربان

صلح، نماد نوع دوستی و همزیستی مسالمت آمیز است و جمعیت هلال احمر پیام آور این الگوی ارزشمند در عرصه بین المللی و گویای حقِ حیات قائل شدن برای هر ایده و عقیده ای است.

این روز بزرگ را بر شما زحمت کشان عزیز تبریک عرض میکنم.

پیامک‌های تبریک روز هلال احمر و صلیب سرخ

یکی از شعارهای اساسی هلال احمر، عمل به جای حرف است. انها با به خطرانداختن جان و هستی خود، برای نجات انسان در هر نقطه ای از جغرافیای عالم تلاش کرده و نسبت به التیام اوضاع جسمانی و روحی آسیب دیدگان از هر طبقه و گروهی اهتمام می ورزند.

روزتان مبارک ای عزیزان زحمت کش

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، با تربیت امدادگران جوان و با آموزش افراد متخصص و دلسوز برای مقابله با حوادث و اتفاقات احتمالی در جامعه می کوشد که اعضای جامعه را در مقابل رخدادها مصونیّت بخشیده و زمینه پیش گیری از وقایع احتمالی را بیش از پیش فراهم آورد.

روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ مبارک

تا که عیسی گشت ان دم بر صلیب آسمانها را نوردید ان مُنیب شد صلیب از ان سپس چون شاخصی یا نمادی از هدفهایی قریب یاری و امداد از خلق خدا در حوادث یا بلاهایی مهیب باشد اهداف اصیل سازمان با نماد سرخرنگی از صلیب لیک با من گو تو ای صاحب خرد! پاسخی از یک سؤالی بس عجیب گر خورَد روحی زمین اندر زمین یا خورد از دشمنش اینجا فریب بر کدامین سازمان آرد پناه؟ تا بگیرد دست او چون یک حبیب بر کدامین خانه کوبد در ؟ بگو یا دعایش را که باشداو مجیب؟ بر

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، با تربیت امدادگران جوان و با آموزش افراد متخصص و دلسوز برای مقابله با حوادث و اتفاقات احتمالی در جامعه می کوشد که اعضای جامعه را در مقابل رخدادها مصونیّت بخشیده و زمینه پیشگیری از وقایع احتمالی را بیش از پیش فراهم آورد.

روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ مبارک

پیامک‌های تبریک روز هلال احمر و صلیب سرخ

دستهایی که مستقیم کمک می کنند مقدستر از دستهایی هستند که فقط دعا می کنند.

روز جهانی هلال احمر مبارک باد.

آنان که نشان ما دارند

همواره به سینه راه دارند

در حادثه ها بسی شکستند

مشکن دلشان گناه دارند

آنانکه پاره های روح خویش را برای التیام به دیگران می بخشند

از همه بخدا نزدیکترند

هفته هلال احمر بر شما طلایه داران عرصه عشق و ایثار مبارک

مقام معظم رهبری :

از همه ی کسانی که در جمعیت هلال احمر مشغول کارهای تلاشگری و پشتیبانی و خدمت به مردم هستند ، از یکایک آنها تشکر می کنم.

هلال احمر، سازمانی است ارزشی و انسانی که برای حفظِ حُرمت و کرامت انسانی فارغ از مرزبندی های سیاسی و جغرافیایی، در خدمت به اقشار مختلف مردم هنگام نیازمندی ها می باشد.

روز هلال احمر مبارک باد.

پیامک‌های تبریک روز هلال احمر و صلیب سرخ

ای تلاشگران برای تسکین آلام بشری، ای کوششگران در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملتها…

روزتان مبارک…

مطالب مشابه را ببینید!

روز جهانی پدر 29 خرداد؛ دلایل نامگذاری، تاریخچه در جهان و ایران و پیامک تبریک روز پدر عید سعید قربان چه روزی است؟ دلایل نامگذاری، رسم و رسومات و پیامک تبریک روز جهانی بیابان زدایی 27 خرداد؛ دلایل نامگذاری؛ اهداف این روز و پیامک تبریک درباره روز عرفه؛ اهمیت این روز، دلیل نامگذاری، اعمال و دعاهای این روز زندگینامه شاه عباس صفوی (رسیدن به پادشاهی از سن کم، کشتن فرزندان و جنگ های او) روز جهانی اهدای خون 24 خرداد (دلایل نامگذاری، درباره انتقال خون و پیامک این روز) نگاهی بر زندگی آریو برزن، آخرین دفاع ایران مقابل اسکندر مقدونی روز جهانی مبارزه با کار کودکان 22 خرداد (دلایل نامگذاری و پیامک مخصوص این روز) روز جهانی صنایع دستی 20 خرداد (دلایل نامگذاری و پیام تبریک این روز) نگاهی بر زندگی یعقوب لیث صفاری (پادشاهی که به سلطنت اعراب در ایران پایان داد)