روز جهانی مبارزه با کار کودکان 22 خرداد (دلایل نامگذاری و پیامک مخصوص این روز)

روز جهانی مبارزه با کار کودکان 22 خرداد (دلایل نامگذاری و پیامک مخصوص این روز)

22 خرداد روز مهمی برای فعالان کودک و نوجوان است. 22 خرداد روز جهانی است برای مبارزه با کار کودکان. البته این جنبش عمری چند صد ساله دارد و ما در ادامه متن قصد داریم نگاهی کامل بر این جنبش فعال داشته باشیم. با ما همراه شوید.

تاریخ دقیق روز جهانی مبارزه با کار کودکان

12 ژوئن برابر با 22 خرداد هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودکان است.

روز مبارزه با کار کودکان چه روزی است و چرا؟

روز مبارزه با کار کودکان چه روزی است و چرا؟

روز جهانی مبارزه با کار کودکان روزی است که برای افزایش آگاهی و فعالیت در زمینه جلوگیری از کار کودکان، از سوی سازمان بین‌المللی کار پیشنهاد شده‌است.

این پیشنهاد نخستین بار در سال 2022 و پس از تصویب کنوانسیون شماره 138 ILO درباره حداقل سن برای استخدام و کنوانسیون شماره 182 ILO درباره بدترین شکل‌های کار کودکان صورت گرفت.

روز جهانی مبارزه با کار کودکان هر ساله در 12 ژوئن (22 خرداد) برگذار می‌شود و هدف آن تقویت جنبش جهانی بر ضد کار کودکان است.

کودک کار کیست؟

کار کودک چیست؟

طبق قوانین سازمان بین المللی کار، کودک کار به تمامی افراد زیر هجده سالی گفته می‌شود که در مشاغل یا کارهای زیان آور در بازار یا خانواده‌های خود مشغول هستند.

کار کردن کودک ، تنها زمانی قابل قبول است که برای رشد جسمی ، روانی و سلامت کودک ضرر نداشته باشد. کودک کار ، به کودکی گفته می شود که که به دلیل کار از گذرندان دوران کودکی خود محروم است.

کار از شکوفا شدن استعدادهای کودک جلوگیری کرده و برای رشد جسمی و روانی او مضر است. کار در مواردی به محروم کردن کودک از فرصت رفتن به مدرسه، مجبور کردن کودک به ترک مدرسه به طور موقت و الزام کودک به انجام کارهای سخت و طاقت فرسا در هنگام تحصیل منجر می‌شود.

اضطراب، فقر و حقوق کودک مهم‌ترین کلمات با موضوع کودک کار هستند.

آمار کار در میان کودکان در سرتاسر جهان

آمار کار در میان کودکان در سرتاسر جهان

در مناطق آفریقا و آسیا و مناطق اقیانوس آرام، با هم تقریبا از هر ده کودک ، نه کودک به کار مشغول هستند. در قاره آمریکا تقریبا یازده میلیون، اروپا و آسیای مرکزی شش میلیون و کشورهای عربی یک میلیون کودک به کار اجباری مشغول هستند.

یعنی 5 درصد از کودکان در قاره آمریکا، 4 درصد در اروپا و آسیای میانه . سه درصد در کشورهای عربی مشغول به کار اجباری هستند.

در حالی که درصد کودکان مشغول به کار در کشورهای با درآمد پایین  بیشتر است، تعداد آنها در کشورهای با درآمد متوسط به بالا بیشتر است.

 9 درصد از کودکان با درآمد پایین و هفت درصد از کودکان با درآمد متوسط به بالا به کار اجباری مشغول هستند. آمارها نشان می‌دهد که 84 میلیون کودک کار که در مجموع 56 درصد از کودک کار را تشکیل می‌دهند در کشورهای با درآمد متوسط زندگی می‌کنند و دو میلیون کودک کار در کشورهای با درآمد بالا زندگی می‌کنند.

برپایهٔ داده‌های ILO صدها میلیون دختر و پسر در جهان درگیر کارند و از آموزش و پرورش مناسب، بهداشت، تفریح، و آزادی‌های اولیه بی‌بهره‌اند.

بیش از نیمی از این بچه‌ها مشغول به بدترین شکل ممکن از کارهای کودکان اند؛ مانند کار در محیط‌های خطرناک، بردگی یا دیگر شکل‌های بیگاری؛ قاچاق مواد مخدر و تن‌فروشی و حتی ورود در درگیری‌های مسلحانه.

حمایت سازمان بین‌المللی کار از کودکان

حمایت سازمان بین‌المللی کار از کودکان

سازمان بین‌المللی کار و بدنه سازمان ملل متحد که به تنظیم و مدیریت دنیای کار می‌پردازد در سال 2002 بر این شد تا روزی جهانی را برای مبارزه با کار کودکان تعیین کند تا توجه و تلاش همگان در این زمینه را برانگیزد.

در این روز دولت‌ها و نهادهای محلی، جامعه مدنی و جهانی، کارگرها و کارفرمایان به گرد هم جمع می‌شوند تا مشکل کودکان کار را مطرح کنند و راه حل‌هایی برای کمک به آن‌ها پیشنهاد کنند.

160 میلیون کودک کار در جهان وجود دارد

تلاش‌های زیادی برای کاهش کار کودکان در دو سال گذشته شده است اما در سال‌های 2016 تا 2020 متوقف شده است.

امروزه، 160 میلیون کودک در جهان که سن برخی از آنها زیر پنج سال است، کار می‌کنند. حمایت اجتماعی، به منزله حقوق انسانی و ابزار سیاسی قوی برای جلوگیری از اجبار خانواده‌ها از کار کودکان است.

قبل از سال 2020 و قبل از شیوع کرونا در جهان، نزدیک به 47 درصد از جمعیت جهانی تحت حمایت اجتماعی قرار داشتند. اما این مقدار برای کودکان بیشتر است یعنی سه چهارم کودکان جهان ، فاقد حمایت اجتماعی هستند.

کودکان کار در صده 1900

تا اواسط قرن نوزدهم، كسي براي حقوق كودك تره هم خرد نمي‌كرد. كودكان بخت يار، آناني بودند كه در خانواده‌هاي مرفه متولد شده بودند.

در غير اين صورت، هر كودكي ممكن بود جامه كارگري به تن كند و وارد جامعه شود. از كودكاني كه در مزارع و روستاهاي جهان قديم كار مي‌كردند تا كودكاني كه پس از وقوع انقلاب صنعتي، در كارگاه‌ها و كارخانه‌هاي جهان مدرن استثمار مي‌شدند، همگي دچار بداقبالي «تولد زودهنگام در تاريخ بشر» بودند. اگر در قرن بيستم به دنيا آمده بودند، شايد «حقوق كودك» شامل حال‌شان مي‌شد و در بهترين سال‌هاي زندگي، بار سنگين مسووليت و بيگاري بر دوش‌شان قرار نمي‌گرفت.

تاثیر ادبیات بر روند مبارزه با کار کودکان

تاثیر ادبیات بر روند مبارزه با کار کودکان

در بين رمان‌نويسان بزرگ جهان، مصايب كودكان در آثار چارلز ديكنز نمود بارزي دارد. در همان دوراني كه ديكنز مشغول نوشتن «اوليور توييست» و «آرزوهاي بزرگ» و «ديويد كاپرفيلد» بود، به تدريج مفهوم «حقوق كودك» وارد زندگي بشر شد. بشر مدرن در حال پيشرفت بود و لاجرم بايد فكري هم به حال كودكان مي‌كرد.

کارل مارکس اول سیاسیِ خواهان مبارزه با کار کودکان!

کارل مارکس اول سیاسیِ خواهان مبارزه با کار کودکان!

كارل ماركس هم در ميانه سده نوزدهم دانش وسيع خويش را در خدمت بهبود وضعيت كارگران قرار داده بود؛ كارگراني كه بخش نه چندان كوچكي از آنان، كودكان بودند.

شرح مصايب دردناك كودكان كارگري كه توسط كارفرمايان و سرمايه‌داران بي‌رحم استثمار مي‌شدند، وقتي با قلم موثر ماركس روايت مي‌شد، خون خوانندگانش را به جوش مي‌آورد.

اين پمپاژ نيرومند، در بهبود شرايط كودكان كارگر، كارگر افتاد و زان پس، چرخ كارخانه‌ها در كنار چرخ حقوق كودكان كار چرخيد. اروپا از خواب غفلت بيدار شد و به اين ايده رسيد كه حقوق و حمايت ويژه‌اي را به كودكانش اختصاص دهد.

در 1841، در فرانسه، نخستين قوانين حمايت از كودكان در محيط كارشان شكل گرفت. در 1881، قوانين فرانسه حق كودكان براي آموزش را نيز در بر گرفت. ساير كشورها نيز به پاريس پيشرو نگاه كردند و در زمينه حقوق كودك، پيشروي كردند.

جنگ جهانی دوم و مسئله کار کودکان

با وقوع جنگ جهاني دوم، ضرورت حمايت‌‌ از كودكان بيش از پيش آشكار شد. جنگ جهاني دوم ميليون‌ها كودك را گرفتار مصايب و مرارت‌هاي عميق كرد.

اين شد كه در 1947، صندوقي در سازمان ملل به منظور اقدام فوري به سود كودكان تاسيس شد. اين صندوق بعدتر به شكل سازمان يونيسف درآمد و جايگاه يك سازمان بين‌المللي به آن اعطا شد. يونيسف در آغاز روي كمك به آسيب‌‌ديدگان جوان جنگ جهاني دوم (كه عمدتا مراقبت از كودكان اروپايي را در بر مي‌گرفت) متمركز بود.

اما به تدريج به ماموريتش وسعتي بين قاره‌اي بخشيد و كودكان كشورهاي در حال توسعه را نيز زير چتر حمايت خودش قرار داد.

در 1959 مجمع عمومي سازمان ملل، پيمان‌‌نامه حقوق كودك را كه در آن 10 اصل حقوق كودك توصيف شده بود، به تصويب رساند در حالي كه اين متن توسط همه كشورها امضا نشده بود و اصول آن تنها ارزش اطلاع‌رساني داشت، اما همين متن راه را براي پيمان‌‌نامه جهاني حقوق كودك هموار كرد.

پیمان‌نامه منشور حقوق کودک

پیمان‌نامه منشور حقوق کودک

روح پيمان‌‌نامه جهاني حقوق كودك مبتني بر اين چهار اصل بنيادي است: حقوق اين پيمان‌نامه بايد براي همه كودكان بدون هرگونه تبعيضي وجود داشته باشد /  هنگام تصميم‌گيري درباره كودكان، بايد منافع عاليه آنان در كانون توجه باشد / كشورهاي عضو بايد حق زندگي و رشد كودكان را به رسميت شناخته و تضمين كنند /  كودكان حق دارند آزادانه عقايد و نظرات خود را ابراز كنند و اين نظرات در تمامي اموري كه به آنها مربوط مي‌شود، بايد مورد توجه قرار گيرد.

حقوق کودکان در ایران و مسئله کار

 پيمان‌نامه جهاني حقوق كودك در سال 1372 در مجلس ايران به تصويب رسيد و مساله حقوق كودك را در ايران به شكلي مدرن و پررنگ‌تر از قبل مطرح كرد. كودك‌آزاري، هرگونه نقض آگاهانه يا ناآگاهانه حقوقي است كه در پيمان‌نامه جهاني حقوق كودك براي كودكان به رسميت شناخته شده است.

پیامک مبارزه با کار کودکان

بین انگشتان کودک جای  قلم است نه پول‌های سرد و کثیفی که گاهی حتی از روی ترحم به دستش داده می‌شود. ۲۲ خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان گرامی باد.

در جهان، کودکان زیادی هستند که در مشاغل خانگی یا غیرواقعی بدون مزد کار می‌کنند. همه ما به هر میزان که می‌توانیم باید با کار اجباری کودکان مقابله کنیم. ۲۲ خرداد، روز مبارزه با کار کودک

پیامک مبارزه با کار کودکان

 سنی ندارد، اما کارهای مردانه می‌کند، کودکی که کار اجباری لبخندش را از او گرفته است. در روز  جهانی مبارزه با کار کودکان، دیگران را از آسیب‌های این پدیده آگاه کنیم.

ورشکسته شدن هیچ سرمایه داری، به قدر بی سرمایه بودن تو دردناک نیست؛ اما افسوس که هیچ چشمی دستان خالی تو را نمی‌بیند. روز جهانی مقابله با کار کودکان گرامی بود.

دنیای شاد و زیبا حق بدیهی کودکان است؛ این یک هدیه خداوندی است و کسی حق ندارد ا هیچ بهانه‌ای آن را از کودکان بگیرد. روز مبارزه با کار کودکان را گرامی می‌داریم.

مطلب مشابه: متن در مورد کودک کار با جملات غمگین و احساسی

پیامک مبارزه با کار کودکان

جهان فردا را کودکان امروز به حرکت می‌آورند و آینده جهان به تعلیم و تربیت کودکان گره خورده است. کار کودکان آن‌ها را از آموزش باز می‌دارد.

۲۲ خرداد روز مبارزه با کار کودکان گرامی باد.

کار کودکان و فقر به ناچار به یکدیگر پیوند خورده‌اند و اگر شما از کودک خود به عنوان سرمایه‌ای برای درآمد خانواده استفاده می‌کنید؛ فرصت رشد را از او می‌گیرید و دوباره شخصی فقیر را به جامعه اضافه می‌کنید.

روز جهانی مبارزه با کار کودک گرامی باد..

کار کردن کودک به فقر، بیسوادی و افزایش بزهکاری منجر خواهد شد. کودک باید بازی کند و آموزش ببیند.

۲۲ خرداد روز مبارزه با کار کودک را گرامی می‌داریم.

 کار کودک با هیچ عنوانی از جمله نیاز مالی خانواده قابل توجیه نیست. کار کودکان نابودکننده آینده آن‌ها و بازتولید فقر است. در روز جهانی مبارزه با کار کودکان به سهم خود در جهت کاهش این امر قدم برداریم.

پیامک مبارزه با کار کودکان

به کودکان کار پول ندهید، بلکه اگر خواستید کمک کنید برای آن‌ها غذا و لباس بخرید. پول نقد غالبا توسط والدین آن‌ها ضبط می‌شود.

۲۲ خرداد، روز جهانی مبارزه با کار کودکان

همیشه با پاهای ظریف به دنبال آینده بهتر می‌دوند؛ اما افسوس که این مسیر به تباهی بیشتر می‌انجامد.

۲۲ خرداد روز مبارزه با کار کودکان را گرامی می‌داریم.

کودکانی که زجر می‌کشند نخواهند توانست چیزی یاد بگیرند. در روز جهانی مبارزه با کار کودکان، قدمی هرچند کوچک برای رفع این معضل برداریم.

کودکان کار به شدت دچار ضعف عزت نفس هستند؛ با آن‌ها به تندی برخورد نکنیم.

۲۲ خرداد، روز مبارزه با کار کودکان

پیامک مبارزه با کار کودکان

 بین دستان کودک جای اسباب بازی و عروسک و مداد است نه جای جعبه واکس؛ وادار کردن کودک به کار اجباری یک جنایت است.

روز جهانی مبارزه با کار کودک گرامی باد.

مطالب مشابه را ببینید!

روز جهانی پدر 29 خرداد؛ دلایل نامگذاری، تاریخچه در جهان و ایران و پیامک تبریک روز پدر عید سعید قربان چه روزی است؟ دلایل نامگذاری، رسم و رسومات و پیامک تبریک روز جهانی بیابان زدایی 27 خرداد؛ دلایل نامگذاری؛ اهداف این روز و پیامک تبریک درباره روز عرفه؛ اهمیت این روز، دلیل نامگذاری، اعمال و دعاهای این روز زندگینامه شاه عباس صفوی (رسیدن به پادشاهی از سن کم، کشتن فرزندان و جنگ های او) روز جهانی اهدای خون 24 خرداد (دلایل نامگذاری، درباره انتقال خون و پیامک این روز) نگاهی بر زندگی آریو برزن، آخرین دفاع ایران مقابل اسکندر مقدونی روز جهانی صنایع دستی 20 خرداد (دلایل نامگذاری و پیام تبریک این روز) نگاهی بر زندگی یعقوب لیث صفاری (پادشاهی که به سلطنت اعراب در ایران پایان داد) نگاهی بر زندگی کمبوجیه دوم، فرزند کوروش بزرگ (از تولد تا مرگ پدر و پادشاهی)