بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

پانته آ بهرام‌ یکی از بهترین و درخشان‌ترین بازیگران سینمای ایران است که طی چندین‌سال حضور توانست خود را به جایگاه کنونی‌اش برساند و برنده جوایز معتبری نیز شود؛ از همین رو ما امروز در مجله هنری و ادبی روزانه به زندگی شخصی و هنری این بازیگر بپردازیم و همچنین در پایان بهترین فیلم‌های او را به شما معرفی کنیم پس تا آخر همراه ما بمانید.

بیوگرافی پانته آ بهرام

پانته‌آ بهرام متولد13 اسفند 1348 در تهران است. او یک برادر و یک خواهر بنام رکسانا دارد، همچنین پدرش داوود بهرام و مادرش صدیقه محمدتقی بیک نام دارد.

دوران نوجوانی

پانته آ بهرام در سال 1367 وقتی 18 ساله بود دوره بازیگری را در مدرسه هنر و ادبیات زیر نظر گلاب آدینه گذراند سپس در رشته ادبیات نمایشی وارد دانشگاه آزاد شد.

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

اولین حضور به عنوان بازیگر

خانم بهرام در سال 1366 از 16 سالگی با تئاتر بروی صحنه رفت تا اینکه همین سال با فصل سوم سریال آینه به کارگردانی غلامحسین لطفی جلوی دوربین رفت. سپس او با نمایش آتقی و شهر خیال در سال 1369 روی صحنه تئاتر حضور داشت تا اینکه سال 1375 با فیلم زشت و زیبا وارد سینما شد. سال 1379 با سریال مسافران سیروس مقدم بیشتر از قبل شناخته شد اما با فیلم چهارشنبه سوری اصغر فرهادی در سال 1384 وقتی 36 ساله بود به شهرت زیاد رسید.

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

حضور در فیلم هامون

حضور من در فیلم موفق هامون (داریوش مهرچوی) یه نقش کوتاه که بعنوان مشق کلاس توسط استادم گلاب آدینه به من توصیه شد برمیگردد. شاید باورتان نشود که برای ضبط همین یکبار رد شدن از جلوی دوربین 12 ساعت وقت صرف شد.

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

علاقه و عشق بی انتها به تئاتر

در تئاتر احساس آسودگی بیشتری دارم، خواستگاهم آنجاست، خیلی راحت ترم وقتی تئاتر کار می‌کنم، بطور دیگر روی تئاتر تعصب دارم. تئاتر فضای بهتری برای عنوان کردن خیلی از موضوعات دارد، بداهه گویی و سانسور نشدن از نظر من دلایل کافی برای تعصب شخصی من به تئاتر است.

دعوا روی دستمزد

پانته آ بهرام در سال 1396 به دلیل عدم پرداخت دستمزد خود حاضر به بازی در قسمت آخر سریال دلدادگان به کارگردانی منوچهر هادی نشد. در نهایت تلاش برای رضایت ایشان نتیجه نداد و نویسندگان پایان بندی سریال را کامل تغییر دادند و این اختلاف باعث شد در فصل دوم سریال عاشقانه گیسو آقای هادی نیز با ایشان همکاری نکند.

بازی طبق خواسته کارگردان

پانته آ بهرام درباره بازیگری‌اش گفته است: بازی من شدیدا به نگاه کارگردان وابسته است، دوستانم می‌گویند که تو همانند یک دستگاه با دکمه‌‌های مختلف، قابلیت بازی در هر نقش بنابه خواسته کارگردان را داری.

مطلب مشابه: بیوگرافی کتایون ریاحی؛ در مورد زندگی شخصی و لیست بهترین فیلم ها و سریال های او

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

زندگی شخصی

پانته آ بهرام سال‌ها پیش ازدواج کرده که ثمره این زندگی یک فرزند پسر می‌باشد. خود او درباره زندگی عاشقانه‌اش گفته است: بله من عاشق شده‌ام، اجرای تفیک در ماجرای عشق را ندارم ولی عشق امری جاری در زندگیست که نمودهای گوناگونی پیدا می‌کند. درک تپش قلبی که برایم اتفاق می افتد همان عشق است، من اولین بار عاشقی را در پنج سالی تجربه کردم.

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

پانته آ بهرام یک استقلالی!

پانته‌آ بهرام احساسات خود به مسابقه فوتبال ایران و استرالیا را اینگونه بیان میکند: حالتی شبیه سکته را گذراندم تا جایی که از هیجان زیاد کارم به بیمارستان کشید، بعد از آن چشمم ترسید و بازی تیم ملی را گذری می‌بینم. اما طرفدار دو آتیشه استقلال هستم و همیشه بازی‌های تیم محبوبم رو با دقت دنبال میکنم.

مطلب مشابه: بیوگرافی پگاه آهنگرانی؛ درباره زندگی شخصی و لیست فیلم های این بازیگر

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

بازیگر مورد علاقه

انوشیروان ارجمند از بهترین و اصلی ترین مشوق‌‌های من در بازیگری بود و نحوه‌ کارم را دوست داشت، من به مرگ هنرمند اعتقاد ندارم و ایشان همیشه زنده است.

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

پوشش عجیب در جشنواره فجر

پانته‌آ بهرام در جشنواره فجر با لباس ترکمن ظاهر شد که حرف و حدیث‌های زیادی را به دنبال داشت که پانته‌آ بهرام اینگونه پاسخ داد: وقتتان را تلف نکنید دوستان من اگر دنبال حاشیه بودم سالی که فیلم «من مادر هستم »سالی که «بی خود و بی جهت» سالی که« بلوک ۹ …»…..راهِ دور چرا ؟ همین امسال که فیلم « آینده» از مسابقه ی جشنواره بیرون ماند! اعتراض، یا سرو صدا به جهت دیده شدن میکردم. البته شاید این همه سکوت در طول بیست و چند سال کار تصویر هم، جایز نبود.شلوغ نکنید و آدرس غلط به مردمِ ساده ندهید. موضوعاتی بس مهمتر در جامعه برای پرداختن هست! من سالهاست که یک ارتش تک نفره‌ام. به تنهایی از حق ام دفاع کردم و میکنم. ترس از زنانِ قدرتمند، زنانی که میخواهند یک رو باشند خود خودشان باشند، یک اپیدمیِ جهانی ست و در ایران بیشتر. با حاشیه سازی حاشیه نشین نخواهم شد! در ضمن لباس و کلاه م قدیمی ست مثلِ خودم و کارِ دستِ زنانِ ترکمن صحراست.

مطلب مشابه: بیوگرافی الناز شاکردوست؛ درباره زندگی شخصی و لیست بهترین فیلم های این بازیگر

حکم و جریمه

مهدی کوهیان حقوقدان و عضو کمیته حمایت حقوقی و قضایی خانه سینما در توییتی نوشته بود: از تشکیل پرونده تا صدور حکم قطعی غیرقابل تجدیدنظر، کمتر از 10 روز یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود. خانم پانته آ بهرام هم به فهرست رکوردداران تشکیل پرونده تا صدور حکم قطعی غیرقابل تجدید نظر کمتر از 10 روز پیوست.

طبق این حکم خانم بهرام به پرداخت جریمه نقدی محکوم شده است.

بیوگرافی پانته آ بهرام؛ از زندگی شخصی و حواشی تا لیست بهترین فیلم های بازیگر خانم

جوایز و افتخارات

 • کاندید بهترین بازیگر نقش مکمل زن در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم چهارشنبه سوری
 • کاندید بهترین بازیگر زن سینما در نهمین جشن حافظ برای فیلم چهارشنبه سوری
 • برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن در دهین جشن خانه سینما برای فیلم چهارشنبه سوری

خط قرمز پانته آ بهرام

پانته آ بهرام درباره خط قرمزش گفته است: با آدمی که نشود او را به چیزی قسم داد و به هیچ اصولی معتقد نیست ترسناک است و هیچ دوستی با او ندارم که این یکی از خط قرمزهای زندگی‌ام است.

مطلب مشابه: بیوگرافی نازنین بنیادی؛ درباره زندگی شخصی و معرفی بهترین فیلم های این بازیگر

برخی از بهترین فیلم‌های پانته‌آ بهرام

ما در ادامه متن پنج فیلم برتر از او را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد، پس در ادامه متن همراه ما بمانید.

تراژدی

تراژدی
 • کارگردان: آزیتا موگویی
 • بازیگران: مهدی هاشمی، پانته‌آ بهرام، بهرام رادان، حسین یاری، رؤیا نونهالیپیام دهکردی
 • سال ساخت: 1392
 • ژانر: درام، اجتماعی
 • امتیاز در ای ام دی بی: _

فیلم تراژدی به کارگردانی آزیتا موگویی یک اثر اجتماعی و درام است که بازیگران بزرگی همچون مهدی هاشمی، بهرام رادان، حسین یاری، رویا نونهالی، پانته‌آ بهرام را درون خود دارد که همین موضوع باعث شد تا فیلم تراژدی به اثری جذاب تبدیل شود.

داستان این فیلم درباره مردی به نام قاسم است که برای جبران غرور از دست رفته‌اش تصمیم عجیبی می‌گیرد، او به دلیل گرفتاری قصد دارد با صحنه سازی به وسیله تصادف حق دیه خود را برای خانواده گذاشته تا راحتی و آسایش آنها را فراهم کند اما…

گذر موقت

گذر موقت
 • کارگردان: افشین هاشمی
 • بازیگران: اسماعیل محرابی، پانته‌آ بهرام، مسعود کرامتی، لادن مستوفی، هومن برق‌نورد، شقایق دهقان، شقایق فراهانی
 • سال ساخت: 1395
 • ژانر: اجتماعی
 • امتیاز در ای ام دی بی: _

گذر موقت سومین فیلم افشین هاشمی، ساختارِ تئاتری دارد، از آنجایی که هاشمی سال‌هاست در تئاتر بازیگری و کارگردانی می‌کند، راحت پیش‌بینی می‌شد که در ساخت اولین فیلم مستقل‌اش همچنان به ساختار نمایشی و اصول دیالوگ‌نویسی نمایشی وفادار بماند. این فیلم اثری سرگرم‌کننده است که مخاطب را درگیر داستان نسبتا ساده خود می‌کند.

داستان این فیلم درباره دو پیرمردیست که در دل یک شب تصمیم می‌گیرند سفری شبانه و مفرحی را در خیابان‌های شهر آغاز کنند اما آن‌ها دچار مشکلات زیادی می‌شوند و…

مطلب مشابه: بیوگرافی افسانه بایگان؛ درباره زندگی شخصی و هنری و لیست بهترین فیلم های او

بلوک۹ خروجی۲

بلوک۹ خروجی۲
 • کارگردان: علیرضا امینی
 • بازیگران: ستایش محمودی، امیر جعفری، پانته‌آ بهرام، حمیدرضا آذرنگ، الهام کردا
 • سال ساخت: 1392
 • ژانر: درام
 • امتیاز در ای ام دی بی: _

فیلم بلوک۹ خروجی۲ یک اثر درام به کارگردانی علیرضا امینی است که بعد از 4 سال توقیف بالاخره در 1396 اکران شد و نظر مخاطبان را به خود جلب کرد. این فیلم همواره به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های پانته آ بهرام شناخته می‌شود.

داستان این فیلم بعد از مرگ مادربزرگ اتفاق می‌افتد، زن و شوهری که چند سال از جدایی‌شان می‌گذرد، برای بهبود سلامت روحی دخترشان تصمیم میگیرند به  مسافرت بروند اما…

بچه‌های ابدی

بچه‌های ابدی
 • کارگردان: پوران درخشنده
 • بازیگران: شهاب حسینی، الهام حمیدی، پانته‌آ بهرام، هادی مرزبان، آهو خردمند، فرزانه کابلی
 • سال ساخت: 1385
 • ژانر: درام، اجتماعی
 • امتیاز در ای ام دی بی: _

فیلم بچه‌های ابدی یک اثر خوب و درام است که زخم‌های زیادی از خانواده‌های دارای فرزند سندرم باز میکند و به مشکلات این خانواده‌ها میپردازد. این فیلم به کارگردانی پوران درخشنده و هنرنمایی شهاب حسینی، الهام حمیدی و پانته‌آ بهرام است که در چندین جشنواره نامزد دریافت جایزه شد، لازم به ذکراست که  پانته‌ آ بهرام  نامزد برای بازی در این فیلم دریافت سیمرغ بلورین نقش دوم زن در جشنواره فیلم فجر شد.

داستان این فیلم درباره نگار است که در آستانه ازدواجش با ایمان درمی‌یابد که او تعهدی در زندگیش دارد که نمی‌تواند آن را به خاطر ازدواج، نادیده بگیرد. نگار دچار تردید می‌شود. ایمان برادری مبتلا به سندروم دان دارد که به شدت به او وابسته است. آیا ایمان از برادرش بخاطر ازدواج جدا خواهد شد؟

مطلب مشابه: بیوگرافی مهناز افشار؛ درباره زندگی شخصی و لیست فیلم های خانم بازیگر

چهارشنبه‌ سوری

چهارشنبه‌ سوری

یکی از اصلی‌ترین نقش‌ها و دلایل اصلی معروفیت پانته ‌آ بهرام، فیلم چهارشنبه‌سوری اثر اصغر فرهادی است که بازیگران بزرگی همچون شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، حمید فرخ‌نژاد و… را درون خود دارد؛ این فیلم از نگاه سایت روزانه بهترین فیلم پانته آ بهرام است. چهارشنبه‌سوری برنده هوگو طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو و نامزد پلنگ طلایی جشنواره فیلم لوکارنو در سال 2006 شد.

داستان این فیلم در نزدیکی عید اتفاق می‌افتد یعنی زمانی که همه مردم مشغول خانه تکانی و استقبال از سال نو هستند. دختر جوانی به نام روح‌انگیز (ترانه علیدوستی) که خود را آماده ازدواج می‌کند، در یک شرکت خدمات نظافتی کار میکند، روز چهارشنبه‌سوری از شرکت نظافت با او تماس میگیرند و او برای نظافت به خانه خانواده‌ای متوسط وارد می‌شود. فضای پرتنش و غم‌انگیز خانه، به همراه غوغای انفجار ترقه‌های چهارشنبه‌سوری فضایی بی‌ثبات و ناآرام به وجود آورده است…

کلام آخر

ممنون که تا آخر همراه ما بودید، ما امروز و در مجله هنری روزانه به زندگی شخصی و هنری پانته آ بهرام پرداختیم و جزئیات زندگی او را زیر ذره‌بین بُردیم؛ همچنین ما در ادامه متن برخی از بهترین فیلم‌های او را به شما عزیزان معرفی کردیم تا در صورت علاقه به این بازیگر به تماشای آن‌ها بنشینید. در پایان برای این هنرمند محبوب آروزی موفقیت و سربلندی می‌کنیم. / نویسنده امیرسالار کریمی

مطلب مشابه: بیوگرافی باران کوثری؛ درباره زندگی شخصی و لیست بهترین فیلم های این بازیگر

مطالب مشابه را ببینید!

نگاهی بر زندگی حسین منزوی؛ آغاز فعالیت ادبی، اشعار زیبای او، ازدواج، طلاق و مرگ نگاهی بر زندگی احمدرضا احمدی (از تولد تا اشعار نو او، سبک او، نقد شاعر و اشعار او) نگاهی بر زندگی شمس تبریزی (از تولد، تا بد رفتاری مردم با او و رابطه با کیمیا خاتون) نگاهی بر زندگی کریم خان زند (از فتح اصفهان تا مبارزه با خان قاجار و انگلیسی ها تا مرگ) بیوگرافی کیت بلانشت؛ زندگی شخصی هنری او از ورود به دنیای هنر تا فیلم های معروف او نگاهی بر زندگی زال پهلون ایرانی و پدر رستم دستان از شخصیت های شاهنامه بیوگرافی علیرضا قربانی خواننده سبک سنتی (کارنامه هنری و زندگینامه شخصی او) بیوگرافی تام هنکس بازیگر پر افتخار هالیوودی؛ کارنامه هنری و زندگینامه شخصی بیوگرافی عرفان طهماسبی خواننده با استعداد (درباره زندگی شخصی و هنری او) نگاهی بر زندگی بابک خرمدین؛ زندگینامه سردار ایرانی از تولد تا نبردها و دستگیری تا مرگ