هند، سفر به عهد جادویی تاریخ

هند نه تنها در میان کشورهای آسیا بلکه کشورهای سراسر جهان نیز از تاریخی متفاوت و رنگ و بویی خاص برخوردار است. این کشور پهناور که دومین کشور پرجمعیت جهان محسوب می شود، در ریاضیات، موسیقی، معماری، علوم غریبه، و بسیاری از علوم مادر دیگر نقطه آغازین به حساب می آید! نه تنها علاقمندان بلکه می توان گفت تمام مردم جهان از دیدن اماکن اعجاب آور و بی همتا لذت می برند و هند در میان تمام نقاط دور و نزدیک و شناخته شده و ناشناخته این کره خاکی، درست در جایگاهی قرار گرفته است که هر انسانی برای دیدن زیبایی های آن بی تاب می شود.

هند، سفر به عهد جادویی تاریخ

فضای باز هند

ماهاتما گاندی که به عنوان پدر هند شناخته می شود، در یکی از دسته نوشته هایش گفته؛ « هیچ میل ندارم که در اطراف منزل خود دیوار بکشم و پنجره های آن را مسدود سازم. می خواهم که نسیمی از فرهنگ تمام سرزمین ها هر چه آزادانه تر به درون خانه من بورزد. اما نمی خواهم و نمی گذارم هیچ تندبادی مرا از جا برکند و از پای بیاندازد. من آرزومندم که آن دسته از مردان و زنانی که ذوق و استعداد ادبی دارند، زبان انگلیسی و زبان های دیگر جهان را که دوست می دارند هرچه بیش تر و بهتر بیاموزند و از آن ها انتظار دارم که نتیجه و حاصل تحصیل و معلومات خود را در اختیار هند و سراسر جهان بگذارند و کسانی چون بُس، رِی و تاگور بشوند. اما به هیچ وجه نمی خواهم که یک فرد هندی زبان مادری اش را فراموش کند و از آن غافل بماند؛ یا شرمسار باشد و یا تصور کند که نمی تواند عالی ترین افکار و اندیشه ها را در زبان مادری اش بیان کند و بیاندیشد! » به درستی که در فضای باز هند می توان نمونه این سخن ماهاتما گاندی را به وضوح دید. اگر مسافر هند باشید با خرید بلیط هواپیما هند و عزیمت به شهرهای بمبئی و دهلی تصاویر جالبی را می توان در این شهرها دید؛ یکی از این تصاویر را می توان در کنار نذری هایی دید که به دست ادیان مختلف در کنار خیابان گذاشته شده اند. از طرفی، مردی را می بینید که بعد از اتمام غذاهای نذری، به دنبال ظرف های پلاستیکی است و در کنار او، مرغ دریایی در حال خوردن باقی مانده دانه های برنج است و به همین ترتیب، گاوی را خواهید دید که در حال خوردن میوه های به جا مانده است. در این تصویر، چیزی که بیش از همه زیبا و تامل برانگیز است، این است که این سه موجود، یعنی مردی که به دنبال ظرف های پلاستیکی می گردد و مرغ دریایی و گاوی که به دنبال میوه های به جا مانده است، هیچ یک، مزاحم دیگری نیست و هر کدام به دنبال هدف خود در آن مکان هستند. این میزان از سازش در جوامع تاب آوری مانند هند جای تحسین دارد.  فستیوال های متعدد، ادیان گوناگون، عقاید کاملا متفاوت و گاهی متضاد، بدون هیچ اختلاف مشکل سازی در کنار یک دیگر به حیات خود ادامه می دهند. این میزان از رضایت مندی را تنها در یک کشور می توان دید و آن کشور، جایی نیست جز هند. معماری رایج در این کشور، از مناره هایش گرفته تا گنبدهای پی در پی اش و حتی هتل های آگرا و جیپور و گوا، همگی از انسجامی برخوردار هستند که می توان این انسجام ساختاری را به عنوان هویت اصلی هند بر شمرد. بناها در این کشور، با یکدیگر متفاوت هستند و اگر در میان آن ها قدم بزنید، متوجه تفاوت فاحش در سمبل ها و نوع هر ساختمان و بنایی با دیگری می شوید. اما چیزی که در تصویر کلی این کشور و در میان تمام تفاوت ها، یکدست به چشم می خورد، رنگ سفیدی است که در تمام بناها خود نمایی می کند؛ این رنگ سفید غالب در میان مردم هند، نماد پاکیزگی است و مردم هند با هر عقیده و مرامی، آن را عزیز می شمرند.

هند، سفر به عهد جادویی تاریخ

مزه به یاد ماندنی غذاهای لذیذ هندی!

در میان مکتب آشپزی هند و ایران می توان بندهای ریشه ای ریز و درشت بسیاری پیدا کرد؛ کتابی در میان کتاب های ترجمه شده نجف دریابندری به نام مستطاب آشپزی وجود دارد که مولف در آن به نکته ای جالب در مورد غذاهای هند اشاره می کند. در این کتاب گفته می شود که بسیاری از ادویه هایی که ما استفاده می کنیم، ریشه هندی دارند و قرن ها است که ما آن ها از دست هندی ها می گیریم. مهم ترین این ادویه ها زردچوبه است که امکان کشت آن در ایران وجود ندارد و تقریبا تمام آن چه که در بازار ایران به دست می آید از هند وارد شده و در کارخانه های ایران بسته بندی شده است. اعتقاد بر این است که بسیاری از خوراک های هندی، در واقع همان خوراک های هندی هستند که در مهاجرت، به رنگ ذائقه مردم هند درآمده اند و لهجه گرفته اند. « دال » یکی از محبوب ترین خوراک های هندی است که با انواع و اقسام بُنشن ساخته می شود و گونه های مختلفی دارد؛ آن ها از ماش و عدس سیاه و عدس قرمز دولپه شده و عدس زرد و چندین نوع ادویه « دال » درست می کنند. در ایران نیز به راحتی می توان معادل چنین غذایی را مانند عدسی پیدا کرد. جالب تر از همه این است که اگر در خیابان های هند پیاده روی کنید، ناگهان بوی غذاهای آشنایی، بینی شما را نوازش می دهد و با خود می گویید که چه قدر خوب! غذای ایرانی پیدا کرده ام و زمانی که به غذافروشی نزدیک می شوید و شکل غذا را می بینید، متوجه تفاوت هایی می شوید و می فهمید که غذای رو به روی تان که بسیار خوشمزه به نظر می رسد، یک غذای اصیل هندی است. اگر با تور هند همراه شوید، در هیچ کجای این کشور برای خوردن یک وعده غذای خوشمزه دچار مشکل نخواهید شد.

تاج محل، عروس هند

غریبانه است، زمانی که می فهمیم، پشت دیوارهای زیبای بنایی مانند تاج محل یکی از غریبانه ترین داستان های تاریخ خوابیده است. این بنا به دست پادشاهی ساخته شده که اصلا دستور ساخت آن را به یاد همسر فوت شده اش صادر کرده است. شاه جهان که برایش از دست دادن « ممتاز محل » بسیار سخت و دشوار بود، با ساختن یکی از زیباترین بناهای جهان که هنر قرینه را در آن به خوبی رعایت شده است، هم کمی از بار غصه های خود کم کرد و هم این امکان را برای مسافران و گردشگران دنیا فراهم کرد تا با همراهی با تور هند بتوانند یکی از اعجاب انگیز ترین عجایب معماری جهان را ببینند. البته شهرهایی مانند دهلی، جیپور و گوا نیز مانند تاج محل، از شگفتی های گردشگری بسیاری برخوردار هستند و همراهی با تور این شهرها می تواند تجربیات بیش تری را به کوله بار گردشگری و سفر شما اضافه کند.

 

منبع: eligasht.com

اطلاعات تماس الی گشت:

تلفن: 0218540

ایمیل: info@eligasht.com

آدرس: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، کوچه 23، پلاک 7

پایان رپورتاژ آگهی /

مطالب مشابه را ببینید!

معرفی ترسناک ترین مکان های دنیا (15 جاذبه جالب و وحشتناک) مکان های دیدنی اسپانیا؛ 30 جاذبه گردشگری تاریخی و تفریحی کشور اسپانیا جاهای دیدنی اسکاتلند؛ 13 مکان فوق العاده زیبا و گردشگری این کشور مکان‌های دیدنی کره جنوبی؛ از جزیره جیجو تا پارک ملی و برج سئول مکان های دیدنی پاریس فرانسه؛ تصاویری از جاهای گردشگری و زیبای این شهر همه چیز در مورد شهر مادرید اسپانیا؛ بهترین زمان سفر و مکان های گردشگری آن مادرید کجاست؟ نگاهی به شهر زیبای مادرید جاذبه های دیدنی عمان؛ همه چیز در مورد گردشگری عمان و مکان های خاص آن معرفی زیباترین سواحل اروپا؛ 20 ساحل زیبایی خاص با تصاویر زیباترین سواحل آسیا