راهنمای چیدمان اتاق مطالعه برای کنکوری ها و دانش آموزان

راهنمای چیدمان اتاق مطالعه برای کنکوری ها و دانش آموزان

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که چیدمان اتاق مطالعه چه تاثیری روی عملکرد و انگیزه فرزندان شما دارد؟ آیا می‌دانید که با طراحی مناسب اتاق مطالعه، به فرزندتان برای رشد فردی و تحصیلی، انگیزه و اعتمادبه‌نفس لازم را می‌دهید؟ اتاق مطالعه، فضایی است که باید مناسب و کارآمد باشد تا فرزندان شما در آرامش برای مطالعه دروس تمرکز کنند. برای ایجاد چنین فضایی برای فرزندان باید نکاتی را در مورد چیدمان و طراحی اتاق مطالعه بدانید، از این رو در ادامه به نکات مهم در چیدمان و طراحی اتاق مطالعه می‌پردازیم.

انتخاب مبلمان مناسب برای اتاق مطالعه کنکوری‌ها

برای انتخاب مبلمان مناسب در ابتدا باید بدانید که نیازهای اتاق مطالعه چیست؟ لوازم مورد‌نیاز اتاقی که برای درس خواندن فرزند خود انتخاب می‌کنید، بستگی به نوع و نحوه درس‌خواندن او دارد. با‌این‌وجود برخی از لوازم و مبلمان مشترک و تا حدودی استفاده از آن‌ها برای همه سبک‌های مطالعه ضروری است. یک محیط مطالعه مناسب با مبلمان استاندارد باعث افزایش تمرکز و انگیزه افراد می‌شود. در ادامه برخی از این لوازم و ویژگی‌های آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

میز تحریر مناسب برای کنکوری‌ها و دانش‌آموزان 

وجود میز مطالعه با ابعاد و اندازه‌‌ مناسب، سطح صاف و وسعت کافی برای قرار دادن کتاب‌ها، دفترچه‌ها و لوازم تحریر ضروری است. عرض استاندارد برای میز تحریر دانش‌آموزان، بین ۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر است و طول آن به‌طور استاندارد باید عددی بین ۷۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر و ارتفاع آن 73 تا 77 سانتی‌متر باشد که نشستن طولانی مدت پشت آن، آسیبی به جسم دانش‌آموزان نزند.

صندلی ارگونومیک؛ برای راحتی هنگام مطالعه با نهایت تمرکز 

صندلی برای مطالعه طولانی مدت باید به‌‌گونه‌ای باشد که گودی کمر را به‌طورکامل پر کند و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد. اگر صندلی منتخب شما این ویژگی‌ها را داشته باشد، به‌راحتی می‌توان گفت که صندلی مطالعه مناسبی را انتخاب کرده‌اید. 

قفسه‌ و کتابخانه‌؛ نظم‌دهنده اتاق دانش‌آموزان

در چیدمان اتاق مطالعه، نظم اهمیت بالایی دارد. به کمک نظم‌دهنده‌ها، قفسه‌ها و کتابخانه‌ها، دانش‌آموزان و کنکوری‌ها می‌توانند به‌راحتی به منابع خود دسترسی داشته باشند و در کمترین زمان ممکن، کتاب‌های مورد‌نیاز خود را پیدا کنند. از سوی دیگر، بهم‌ریختگی باعث از بین رفتن تمرکز می‌شود. به‌خصوص برای کنکوری‌ها، مهم است که همواره اتاق مطالعه منظم نگه داشته‌ شود. حتی اگر فضای کافی برای کتابخانه‌های ایستاده ندارید، پیشنهاد ما نصب شلف است. 

افزایش تمرکز با نورپردازی اتاق مطالعه 

نور مناسب برای مطالعه عموماً نور سفید یا نور طبیعی است. نور به عنوان یک عامل مهم در چیدمان و طراحی اتاق مطالعه، تاثیر قابل‌توجهی بر پویایی محیط و احساسات ما دارد. روشنایی مناسب و کافی در محیط مطالعه، تمرکز و توجه را بهبود می‌بخشد و میزان خستگی و خواب آلودگی را کاهش می‌دهد.

رنگ‌های روشن و طبیعی به محیط آرامش و نشاط می‌بخشند، در حالی که رنگ‌های تیره و کدر باعث می‌شوند محیط مطالعه خسته کننده و تاریک به نظر برسد. استفاده از نور طبیعی به عنوان منبع اصلی نور در اتاق مطالعه، احساس انرژی و آرامش را تقویت می‌کند. برای این منظور، میز مطالعه را نزدیک پنجره قرار دهید. توجه داشته باشید که از تابش نور مستقیم آفتاب یا نور مصنوعی به‌صورت مستقیم روی صفحه مطالعه یا چشمان خود دوری کنید.

لامپ LED؛ جایگزینی برای نور طبیعی

هنگامی که نور طبیعی در دسترس نیست یا در طول شب‌، نور مصنوعی مناسب جایگزینی مناسبی برای نور طبیعی خواهد بود. لامپ‌های LED با روشنایی طبیعی و براق مناسب هستند. همچنین، می‌توانید از چراغ مطالعه استفاده کنید. در ادامه به معرفی سایر چراغ‌های مناسب برای اتاق مطالعه می‌پردازیم.

راهنمای چیدمان اتاق مطالعه برای کنکوری ها و دانش آموزان

نورهای سقفی؛ روشنایی یکنواخت برای مطالعه

وجود نورهای سقفی در اتاق مطالعه بسیار مهم است، زیرا تاثیر مستقیم بر روشنایی فضا دارد. هدف از نور سقفی این است که روشنایی یکنواختی در کل فضا ایجاد شود. برای این منظور، از لامپ‌ها و چراغ‌های سقفی با توان و روشنایی مناسب استفاده کرده و توزیع نور را به‌صورت یکنواخت در اتاق تنظیم کنید. با توزیع یکنواخت نور در محیط، سایه‌ها و نقاط تیره در اتاق کاهش می‌یابد و مطالعه در هر نقطه اتاق امکان‌پذیر خواهد شد.

در برخی مواقع، ممکن است نیاز به نور مستقیم و محدود روی یک منطقه خاص داشته باشید، مثلاً برای میز مطالعه. در این صورت می‌توانید از یک چراغ سقفی یا لامپ با نور متمرکز روی آن منطقه استفاده کنید. 

چراغ‌های مطالعه؛ جهت‌دهی مناسب نور

جهت‌دهی مناسب نور در انتخاب و خرید چراغ‌های مطالعه بسیار اهمیت دارد. باید چراغ مطالعه را به گونه‌ای قرار دهید که نور به‌طور مستقیم روی سطح مطالعه متمرکز باشد. این کار به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا بدون ایجاد سایه و ساطع کردن نور به سمت چشمان خود راحت‌تر مطالعه کنند.

برخی از چراغ‌های مطالعه علاوه‌بر قابلیت جهت‌دهی نور، امکان تنظیم شدت روشنایی را نیز دارند. به‌عنوان مثال، در موقعیت‌هایی که نیاز به تمرکز بیشتر است، روشنایی چراغ را بیشتر کرده و در موقعیت‌هایی که نیاز به آرامش و استراحت دارید، روشنایی نور را کمتر کنید.

رنگ اتاق؛ ترفندی برای انتقال حس مثبت درس خواندن

استفاده از رنگ‌های صحیح در اتاق مطالعه تأثیر قابل توجهی روی تمرکز، انگیزه و خلاقیت دانش‌آموزان دارد. رنگ‌های مختلف احساسات متفاوتی را به ما القا می‌کنند. به‌طور مثال، استفاده از برخی رنگ‌‌ها حس شادی می‌دهند و برخی دیگر ما را خشمگین و بی‌انگیزه می‌کنند. پس به نظر شما چه رنگ‌هایی برای اتاق مطالعه مناسب است؟ در زیر برخی از رنگ‌های پرکاربرد در اتاق مطالعه را معرفی کرده‌ایم.

رنگ آبی؛ آرام و ملایم برای دور شدن از استرس

رنگ آبی قدرت افزایش تمرکز و توجه را دارد و به دانش‌آموزان و کنکوری‌ها کمک می‌کند در مدت طولانی‌تری تمرکز خود را حفظ کنند. از این رو می‌توان گفت این رنگ برای اتاق مطالعه مناسب است. همچنین، رنگ آبی به عنوان یک رنگ مناسب برای کاهش استرس و اضطراب نیز شناخته می‌شود.

رنگ سبز؛ رنگی آرامش‌بخش از دل طبیعت 

رنگ سبز در اتاق مطالعه احساس آرامش را منتقل می‌کند. انتقال این حس برای دانش‌آموزان به ویژه کنکوری‌ها بسیار اهمیت دارد. این رنگ تاثیر بسیار مثبتی روی تمرکز و تمایل به یادگیری دارد و به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در محیطی آرام و مسالمت‌بخش، بهترین عملکرد خود را داشته باشند.

راهنمای چیدمان اتاق مطالعه برای کنکوری ها و دانش آموزان

رنگ زرد؛ برای اتاق مطالعه شاد و پرانرژی 

رنگ زرد به عنوان یک منبع الهام‌بخش و فعال‌کننده‌ خلاقیت‌ شناخته می‌شود. این رنگ با افزایش انرژی به دانش‌آموزان و کنکوری‌ها باعث دریافت بهترین نتایج در مسیر تحصیلی خواهد شد.

بهتر است برای جلوگیری از ایجاد یکنواختی در محیط از ترکیبات چند رنگ مختلف، به‌همراه نورپردازی مناسب استفاده کنید. البته نباید فراموش کرد که انتخاب رنگ و چیدمان اتاق مطالعه باید با سلیقه فرزندتان انجام شود تا حس تعلق بیشتری به اتاق داشته باشد.

اتاق مطالعه کنکوری‌ها را با کمک محصولات بلج بچینید

معمولا والدین می‌خواهند که فرزندانشان در رقابت‌های تحصیلی، به‌ویژه در کنکور،‌ به رتبه‌های برتری دست یابند و در مسیری موفقیت‌آمیز قرار بگیرند. در این مسیر، اتاق مطالعه، محلی است که دانش‌آموزان و کنکوری‌ها به تلاش و پژوهش می‌پردازند و زمان بالایی را در این محیط می‌گذرانند. به همین دلیل است که طراحی و چیدمان اتاق مطالعه، اهمیت دارد. یکی از موارد بسیار مهم در اتاق مطالعه مبلمان آن است.

گروه تولیدی بلج، در زمینه‌ی طراحی و تولید محصولات دکوراسیون اتاق خواب و اتاق مطالعه در حدود ۳۰ است که فعالیت دارند. بلج در طی سال‌های فعالیت خود سعی کرده که با توجه به شعار «پرداخت کمتر، انتظار بیشتر» هر روز محصولات و خدمات خود را ارتقا و افزایش دهد. شما می‌توانید برای خرید انواع مبلمان مورد نیاز خود از طریق سایت بلج اقدام کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران