نحوه استفاده از بتونه سنگی در منزل + بهترین برندهای بازار!

نحوه استفاده از بتونه سنگی در منزل + بهترین برندهای بازار!

نحوه استفاده از بتونه سنگی را می‌دانید؟ بتونه سنگی یا همان پلی استر 2 جزئی در حقیقت نوعی پرکننده به‌شمار می‌رود که برای موج‌گیری، هم‌ترازی و ترمیم انواع سطوح چوبی، فلزی و آهنی استفاده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم آموزش طرز استفاده از بتونه سنگی را در چند گام ساده دراختیارتان قرار دهیم.

آماده‌کردن سطح مورد نظر

پیش از استفاده بتونه سنگی باید سطح موردنظر را از هرنوع آلودگی، رطوبت و چربی پاک کنیم. اگر سطحی که می‌خواهید بتونه بزنید، از جنس چوب است، حتماً باید چوب به‌طور کامل خشک باشد. همچنین، اگر سطح به صاف‌کردن نیاز دارد یا رنگ قبلی هنوز روی سطح وجود دارد، باید پوسته‌های رنگ قبلی را پیش از استفاده از بتونه سنگی پاک کرد.

برای حذف رنگ‌های قبلی از روی سطح می‌توانید از سمباده گرید 80 تا 120 (گرید زبر سمباده) استفاده کنید. با کمک برس سیمی نیز می‌توانید زنگ‌زدگی‌ها و شوره‌زدگی‌ها را پیش از بتونه زدن جدا کنید و مطمئن شوید هیچ‌گونه زنگ‌زدگی و براده روی سطح وجود ندارد!

2. طرز استفاده و اجرای بتونه

در این مرحله از نحوه استفاده از بتونه سنگی، تمام ابزارهایی که می‌خواهید برای بتونه زدن به‌کار ببرید، باید پاک شود. لیسه و کاردک از وسایل موردنیاز برای اجرای بتونه سنگی است و گرید و اندازه هرکدام با توجه به مهارت فرد اپراتور باید انتخاب شود. پیش از مصرف بتونه سنگی باید جزء شیمیایی و هاردنر را از بسته خارج کنید.

حواستان باشد سرعت خشک‌شدن و چسبندگی ترکیبات بتونه بسیار زیاد است و امکان دارد پیش از استفاده، خشک و سفت شود؛ در نتیجه، پیشنهاد می‌کنیم فقط چند لحظه پیش از اجرای بتونه سنگی، ترکیب بتونه را آماده کنید. هاردنر و جزء شیمیایی را باهم به‌خوبی مخلوط کنید.

3. نسبت میزان بتونه سنگی و هاردنر

 • هادنر 2 تا 3 گرم
 • بتونه 100 گرم

در این مرحله، بتونه را روی سطح موردنظر بکشید و منتظر شوید به‌طور کامل خشک شود.

مدت زمان خشک شدن بتونه سنگی

اگر دمای محیط به‌طور میانگین 20 درجه سانتی‌گراد باشد، اغلب سطح بتونه 20 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد تا خشک شود و عمق بتونه سنگی نیز بعد از 45 تا 60 دقیقه خشک می‌شود؛ بنابراین، زمان خشک شدن بتونه سنگی به عواملی مثل درجه حرارت و شرایط جوی و محیطی وابسته است.

اگر شرایط محیطی متفاوت بود، با لمس سطح کار متوجه خشک‌شدن بتونه سنگی می‌شوید.

نحوه ساخت بتونه سنگی

وقتی ترکیبات بتونه سنگی را مخلوط می‌کنید، باید نسبت مواد و بتونه سنگی رعایت شود. اگر برای سرعت‌بخشیدن به خشک‌شدن بتونه سنگی از مواد بیشتری استفاده کنید، امکان سمباده خوری و پوسته بتونه را کاهش می‌دهید. با توجه به میزان موردنیاز از بتونه بهتر است بتونه در حجم مناسب در قوطی تهیه شود.

سپس محتویات درون قوطی را باید باهم به‌خوبی ترکیب کنید. پس از خارج‌کردن بتونه سنگی از قوطی، در هر 100 گرم بتونه به میزان 2 تا 3 گرم سفت‌کننده بریزید. دوباره بتونه را خوب مخلوط کنید.

سنباده بتونه سنگی

سنباده مناسب برای بتونه سنگی برای سطوح سنگی یا فلزی سمباده پوسته آب با گرید یا سایز 80 تا 150 است و برای چوب می‌توانید از سمباده با گرید یا سایز 80 الی 150 استفاده کنید. وقتی پس از بتونه کاری، بتونه های سنگی کاملاً خشک شد، می‌توانید بتونه را سنباده بزنید تا صاف شود.

آموزش سنباده زدن بتونه سنگی

برای صاف و صیقلی کردن بتونه سنگی پیشنهاد می‌کنیم از پارچه یا دست تمیز و مرطوب استفاده کنید تا نتیجه عالی شود! باقی‌مانده بتونه سنگی را بهتر است در بستۀ بدون هوا و در جای خنک نگه دارید. از سنباده برقی هم می‌توانید استفاده کنید، اما حواستان باشد مقدار زیادی بتونه از روی سطح حذف نکنید.

بتونه سنگی برای درب فلزی

اگرچه برای درب فلزی از بتونه روغنی هم می‌توانید استفاده کنید، بهتر است به‌جای بتونه روغنی، بتونه سنگی به‌کار برد، به‌خصوص اگر درب فلزی در معرض باران و رطوبت قرار دارد، بتونه سنگی مناسب‌تر است؛ زیرا مقاومت خوبی در مقابل رطوبت دارد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از بتونه سنگی

 • بخارات و پوشش بتونه قابل اشتعال است؛ بنابراین، حتماً باید دور از آتش، حرارت و کودکان باشد.
 • اگر بتونه سنگی با چشم یا صورت فرد برخورد کرد، باید سریع با آب شسته شود.
 • هنگام اجرای بتونه سنگی، حتماً از دستکش ایمنی و ماسک استفاده کنید و در فضایی بتونه را اجرا کنید که تهویه مناسب دارد.

بهترین بتونه سنگی

اگر به دنبال بهترین برند بتونه سنگی هستید، موارد زیر را از دست ندهید:

بتونه سنگی هافمن (HAFMAN)

یکی از بهترین بتونه های سنگی، بتونه سنگی هافمن است. این بتونه سنگی با مواد اولیه مرغوب اروپا و فناوری روز دنیا تولید می‌شود. سنباده خوری بتونه سنگی هافمن بسیار عالی است و به‌ راحتی و نرمی با کاردک روی سطح کشیده می‌شود. از مزیت‌های بتونه سنگی هافمن میزان انعطاف و مقاومت زیاد این بتونه است.

نحوه استفاده از بتونه سنگی در منزل + بهترین برندهای بازار!

بتونه سنگی آمریکایی باندو (Bando)

یکی دیگر از بهترین برندهای بتونه سنگی، برند باندو است. ، کششی بسیار عالی دارد، به‌سرعت خشک می‌شود، انعطاف‌پذیر است و قدرت پرکنندگی خوبی هم دارد. این بتونه سنگی ساخت آمریکاست و این روزها با نام تجاری 3M برای تعدادی از محصولات آمریکایی و تعمیرات خودرو، لوازم خانگی و دریایی به‌کار می‌رود.

بتونه سنگی آلمانی میپا (Mipa Universalspachtel)

در لیست بهترین برند بتونه، بتونه سنگی آلمانی میپا هم قرار دارد. شما می‌توانید از بتونه سنگی چند منظوره برند میپا برای بازسازی بدنه خودرو استفاده کنید. این بتونه سنگی ساخت کشور آلمان است، نرمی و کشش فوق‌العاده دارد، خوشساب است و به‌راحتی سنباده کشی می‌شود و با گذشت زمان ترک نمی‌خورد (تبله نمی‌کند).

تفاوت بتونه سنگی و فوری

 • زودتر خشک شدن بتونه سنگی به دلیل ترکیب با خشک‌کن
 • استفاده از بتونه فوری برای لایه نهایی بتونه کردن ماشین
 • به‌کار بردن بتونه سنگی برای لایه ابتدایی بتونه کاری خودرو
 • مناسب‌بودن بتونه فوری برای موج‌زدایی سطح و کارهای ظریف‌تر
 • استفاده از بتونه سنگی برای شیارها و ترک‌های بزرگ‌تر
 • دو جزئی بودن بتونه سنگی و ترکیب آن با خشک کن
 • تک جزئی بودن بتونه فوری و استفاده آن به‌تنهایی و بدون ترکیب با خشک کن
نحوه استفاده از بتونه سنگی در منزل + بهترین برندهای بازار!

سخن آخر

طرز استفاده از بتونه را در این مقاله لیست کردیم تا با کمک راهنمای پیش رو در منزل بتوانید بتونه کاری کنید. البته حتماً هنگام استفاده باید نکات ایمنی را درنظر بگیرید و با دستکش و در محیط دارای تهویۀ مناسب برای اجرای بتونه اقدام کنید. یادتان باشد بتونه قابل اشتعال است و باید به دور از حرارت و گرما باشد!

مطالب مشابه را ببینید!

تبلیغات در گوگل چیست؟ راهنمای گوگل ادز و مزایای استفاده از آن ۶ راهکار سریع فروختن ماشین کارکرده ساده‌ترین روش ثبت شرکت در دبی در ۲۰۲۴ مختص ایرانی‌ها بورس چیست؟ همه چیز در مورد بازار بورس و نکات مهم برای سرمایه گذاران همه چیز درباره نات کوین تلگرام (Notcoin) از نحوه معامله تا به دست آوردن آن کسب درآمد بدون سرمایه در ایران و 12 شغل که نیاز به سرمایه زیاد ندارند! دلیل انتقال تتر و بیت کوین به صورت محافظت شده در ایکس پی فرصتی طلایی برای افزایش درآمد کسب و کارهای نوپا با خرید عمده هارد باکس بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری؛ لیست به روز برترین ها بازار فارکس یا ارزدیجیتال؟ مقایسه کریپتو و بازارهای مالی