در مقابل فرد غیبت کننده چه کنیم؟

در مقابل فرد غیبت کننده چه کنیم؟

در مقابل غیبت کردن انجام این کارها وظیفه ما است

هرگاه کسی در غیاب دیگری سخنی نسبت به او بگوید که عرفاً و در نزد مردم نقص و عیب به حساب می آید و قصد وی از این کار سرزنش و یا برملا کردن نقص او باشد، مرتکب غیبت شده است.

در مورد مجلس غیبت باید توجه شود همانطور که غیبت ; یعنی آشکار ساختن عیوب مؤمن آنگاه که حضور ندارد, حرام و از گناهان بزرگ محسوب می شود; گوش کردن غیبت نیز از محرمات شرعی بوده و گناه است.
در روایتی رسول خدا(ص) فرمودند:شنونده غیبت یکی از غیبت کنندگان است . یعنی گوش نمودن به غیبت , همانند خود غیبت کردن است از حیث زشتی و حرمت. بنابراین همانگونه که انسان وظیفه دارد از غیبت دیگران خودداری نماید, هنگام شنیدن غیبت و حضور در مجلس که در آن مؤمنی غیبت می شود, وظایفی دارد که لازم است به آن عمل نماید.

در مقابل فرد غیبت کننده چه کنیم؟

اولین وظیفه انسان در مجلس غیبت ; نهی از غیبت کردن است ; زیرا غیبت از منکرات است و نهی از منکر واجب است و در مرتبه بعدی واجب است رد غیبت نماید; یعنی به نحوی از غیبت شونده دفاع نموده, مورد غیبت را توجیه نماید که از ریختن آبروی مؤمن جلوگیری شود.
در صورتی که شخصی که مورد غیبت واقع شدن قرار گرفته نشناسید شنیدن برای شما اشکال ندارد و اما از آن جهت که جلسه گناه محسوب است در صورت امکان از آن خارج شوید. همین مقدار که به آنها می فهمانید که به خاطر غیبت کردن آنها را ترک می کنید, می تواند بهترین نوع برخورد با غیبت کننده باشد و انشاالله تأثیر خواهد داشت.
می توانید مسیر صحبت را تغییر دهید و کاری کنید که موضوع دیگری مورد گفت و گو واقع شود.
برای مطالعه بیشتر به کتب اخلاقی ذیل مراجعه شود:
– چهل حدیث امام خمینی , ص 315
– نقطه های آغاز در اخلاق اسلامی , ص 157

منبع : نورالزهرا

مطالب مشابه را ببینید!

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل (15 راهکار یادگیری زبان در خانه) تولید محتوا در اینستاگرام؛ از اصول مهم ایده پردازی و ایجاد محتوای مفید در اروپا به چه زبانی صحبت کنیم؟ زبان رایج در شهرهای معروف اروپا دورکاری و افزایش درآمد؛ روش های مختلف کسب درآمد در منزل به صورت دورکار زندگی در فرانسه چگونه است؟ مزایا+معایب عادات روزانه مفید برای زندگی بهتر؛ 7 کار موثر برای داشتن زندگی خوب افزایش انگیزه شغلی؛ 17 روش برای بالا بردن انگیزه برای کار کردن موسسه مهاجرتی چیست؟ نکاتی در مورد وظایف و مسئولیت های موسسات مهاجرتی متن نامه گواهی اشتغال به کار به فارسی و انگلیسی + 5 نمونه فارسی و انگلیسی نامه نکات کلیدی در بهبود مهارت مکالمه زبان انگلیسی