زندگی در فرانسه چگونه است؟ مزایا+معایب

آیا قصد مهاجرت به فرانسه را دارید؟ شاید هم می‌خواهید برای مدت کوتاهی در این کشور زندگی کنید! در هر صورت آشنایی با مزایا و معایب زندگی در فرانسه برایتان ضروری است تا با اطلاعات کافی برای آینده خود تصمیم بگیرید. اگرچه زندگی در این کشور با مزیت‌های زیادی همراه است، اما بدون مشکل نیست. پس اگر قصد مهاجرت یا زندگی در فرانسه را دارید، حتما مزایا و معایب زندگی در این کشور را بررسی کنید.

مزایای زندگی در فرانسه

فرانسه کشوری که با تاریخی طولانی، محلی برای حوادث زیادی بوده و اکنون با داشتن شهری چون پاریس یکی از مقاصد گردشگران و مهاجرین دنیاست. زندگی در این کشور با مزیت‌های زیادی همراه است که عبارتند از:

سیستم آموزش مقرون به صرفه

زندگی در فرانسه چگونه است؟ مزایا+معایب

اولین مزایای زندگی در فرانسه که خیلی خوب به چشم می‌آید، سیستم آموزشی این کشور است. در این کشور نه تنها کیفیت آموزش عالیست، بلکه مقرون به صرفه نیز هست. تحصیل در این کشور به لطف یارانه‌های دولتی کسی را غرق در بدهی نمی‌کند. پس شما و یا فرزندتان می‌توانید تحصیلات ارزان قیمتی در این کشور داشته باشید.

طبیعت زیبای فرانسه

مزایای زندگی در فرانسه

در این کشور از مزارع اسطوخودوس گرفته تا ریویرای آفتابی همه جزء مناظر بکر و زیبایی هستند که نمونه آن‌ها را در هیچ کجای دنیا نخواهید دید. هر روز فرانسه مثل یک تعطیلات می‌ماند که از تماشای آن لذت ببرید. زندگی در این کشور به این معناست که هر روز می‌توانید از دیدن سواحل طلایی رنگ در زیر نور خورشید لذت ببرید و یا به دامنه‌ کوه‌های آلپ بروید و از دیدن حیات وحش و طبیعت زیبا لذت ببرید.

مزیت‌های جامع تأمین اجتماعی در فرانسه

یکی دیگر از دلایل مهاجرت به این کشور، داشتن سیستم کامل تأمین اجتماعی است. این مزیت حتی برای کسانی که در تور فرانسه شرکت کرده‌اند، حقوقی را قائل می‌شود. برای مثال باید به بیمه مسافرتی اشاره کنیم که هزینه‌های درمان گردشگران را پرداخت می‌کند.

اگر به این کشور مهاجرت کنید، می‌توانید از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا حقوق بازنشستگی و سایر مزایای خانواده و حتی بیمه بیکاری نیز استفاده کنید. این نشان‌دهنده رویکرد دولت فرانسه برای افزایش کیفیت زندگی شهروندانش است.

تعادل قوی بین کار و زندگی

زندگی در فرانسه چگونه است؟

یکی از استانداردهای بالای زندگی در این کشور تعادل بین کار و زندگی است. دولت با مجموعه‌ای از قوانین تلاش می‌کند از کارکنان در زمان مرخصی حمایت کند و در نتیجه شما تشویق می‌شوید که سخت کار کنید و در عین حال زندگی بهتری داشته باشید. بیایید به چند مثال ساده که چطور فرانسه بین کار و زندگی تعادل برقرار کرده است، اشاره کنیم:

  • ارائه 5 هفته مرخصی استحقاقی: کارمندان علاوه بر تعطیلات رسمی حق دارند 5 هفته مرخصی بگیرند!
  • حق قطع ارتباط: در این کشور در آخر شب یا در اوایل صبح خبری از ایمیل‌های کاری نیست. حق قطع ارتباط، شرکت‌های دارای بیش از 50 کارمند را موظف می‌کند تا قوانین استفاده از دستگاه‌های دیجیتال خارج از ساعات اداری را در نظر داشته باشند.
  • تعطیلات آگوست: دوره‌ای است که مشاغل، کارخانه‌ها و دفاتر فعالیت خود را کاهش می‌دهند یا برای بخشی از ماه اوت به طور کامل کار را تعطیل می‌کنند. در این زمان می‌توانید به تعطیلات یا سفر بروید.
  • هفته کاری 35 ساعته: این کشور یک هفته کاری 35 ساعته را به منظور کاهش بیکاری و در عین حال افزایش زمان از کارافتادگی برای کارکنان در نظر گرفته است.

سیستم حمل و نقل عمومی فرانسه

یکی دیگر از مزیت‌های زندگی در این کشور استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی درجه یک است. این کشور برای جابجایی شهروندان و مسافران یک سیستم حمل و نقل کارآمد، وسیع و مدرن دارد که با زیرساخت‌های فوق‌العاده مجهز قادرند شما را در مدت زمان کوتاه و با هزینه کم جابجا کنند.

زندگی سایر مهاجران در فرانسه

مزیت‌های جامع تأمین اجتماعی در فرانسه

شاید یکی از دلایلی که بسیاری را برای زندگی در فرانسه منصرف می‌کند، احساس غریبگی است. در حالی که فرانسه کشوری است که مهاجران زیادی دارد و حتی می‌توانید با ایرانی‌های زیادی که مقیم این کشور هستند، آشنا شوید.

معایب زندگی در فرانسه

در کنار همه مزیت‌های مهاجرت به این کشور، مشکلات و معایبی نیز وجود دارد که عبارتند از:

بالا بودن هزینه‌های زندگی

سیستم اداری پیچیده در فرانسه

در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، هزینه زندگی در فرانسه (به ویژه در شهرهایی مانند پاریس) شاید کمی بالاتر باشد. به طوری که اجاره خانه، هزینه‌های رستوران و حتی مواد غذایی بخش زیادی از درآمد ماهانه شما را به خود اختصاص می‌دهد. این مورد برای تازه واردها کمی غافلگیرکننده است. بنابراین قبل از تصمیم برای زندگی در این کشور باید در مورد میزان مخارج زندگی خود مطمئن باشید.

سیستم اداری پیچیده در فرانسه

بوروکراسی در فرانسه بسیار پیچیده است و برای دریافت ویزا تا تمدید مجوز اقامت باید روند طولانی را طی کنید. بیشتر مهاجرینی که در این کشور زندگی می‌کنند معتقدند باید برای طی کردن رویه اداری صبور باشید و مدت زمان زیادی به دنبال کارهای اداری صرف کنید که البته برای ایرانی‌ها کمی دشوار است.

اعتصابات مکرر در فرانسه

این کشور بیشتر به خاطر اعتصابات کارگری‌اش شهرت دارد که از سیستم حمل و نقل عمومی گرفته تا مدارس را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که این نشانه‌ای از حقوق کارگران است که می‌تواند در صورت رعایت نشدن آن اعتراض کنند.

زبان و موانع فرهنگی

اعتصابات مکرر در فرانسه

نسبت به زبان انگلیسی، زبان فرانسه بسیار دشوارتر است و یادگیری آن به تلاش و زمان زیادی نیاز دارد. از سوی دیگر برای آداب و معاشرت باید با هنجارهای اجتماعی و فرهنگ مردم این کشور نیز آشنا شوید. برخی از مهاجرین در همان ابتدا به دلیل اینکه نمی‌توانند به خوبی فرانسه صحبت کنند و یا با آداب و رسوم فرانسوی‌ها آشنا نیستند، دچار مشکل می‌شوند. البته با چند ماه زندگی به مرور زمان با این موارد آشنا می‌شوید.

پرداخت مالیات‌های بالا

یکی دیگر از بزرگترین معایب زندگی در فرانسه، پرداخت مالیات‌های سنگین است. مالیات بردرآمد برای پرداخت سهم تأمین اجتماعی و سایر عوارض است که بخش قابل توجهی از حقوق ماهانه شما را شامل می‌شود. با این حال این یک معامله با دولت است که در ازای پرداخت آن می‌توانید از حقوق جامع تأمین اجتماعی برخوردار شوید.

هزینه بالای مراقبت از کودکان

اگر فرزند کوچک دارید و می‌خواهید او را در فرانسه بزرگ کنید، هزینه‌های مراقبت از او بالاست. با این حال در این کشور گزینه‌های دولتی نیز برای آموزش و مراقبت از کودکان نیز وجود دارد که می‌توانید با هزینه کمتر از این خدمات استفاده کنید.

در آخر

فرانسه یکی از بهترین کشورهایی که می‌توانید برای زندگی خود انتخاب کنید. البته زندگی در فرانسه با مزیت‌ها و مشکلات زیادی همراه است که قبل از تصمیم‌گیری برای رفتن باید با همه این موارد آشنا باشید و با ایرانی‌هایی که در این کشور زندگی می‌کنند، مشورت کنید. امیدواریم اطلاعات ارائه شده درباره مزایا و معایب زندگی در فرانسه برایتان مفید بوده باشد.

مطالب مشابه را ببینید!

دورکاری و افزایش درآمد؛ روش های مختلف کسب درآمد در منزل به صورت دورکار عادات روزانه مفید برای زندگی بهتر؛ 7 کار موثر برای داشتن زندگی خوب افزایش انگیزه شغلی؛ 17 روش برای بالا بردن انگیزه برای کار کردن موسسه مهاجرتی چیست؟ نکاتی در مورد وظایف و مسئولیت های موسسات مهاجرتی متن نامه گواهی اشتغال به کار به فارسی و انگلیسی + 5 نمونه فارسی و انگلیسی نامه نکات کلیدی در بهبود مهارت مکالمه زبان انگلیسی راهنمای انتخاب بهترین گل برای هدیه به آقایان در مناسبت‌ها زبان بدن در فروش؛ تکنیک های استفاده از زبان بدن برای فروش بهتر و جذب مشتری همه چیز درباره کلاس خصوصی آیلتس آداب و رسوم شب یلدا در ایران و تاریخچه شب چله در شهرهای مختلف