10 روش موثر در رفع تنبلی؛ نکات موثری برای درمان تنبل بودن

10 روش موثر در رفع تنبلی؛ نکات موثری برای درمان تنبل بودن

روش های رفع تنبلی مجموعه ای از اقدامات مفید و کاربردی هستند که در برطرف کردن حالت رخوت و کسلی تاثیرات زیادی دارند. در واقع با کمک این روش ها می توان به سادگی و تنبلی بدن را از بین برد و در طی روز بانشاط و سرحال بود. حس تنبلی که معمولا این روزها دامن گیر خیلی ها شده و باعث بهم ریختگی برنامه ریزی افراد می شود به دلایل مختلف در بدن به وجود می آید. کمبود برخی ویتامین ها یا عدم تحرک از مهم ترین دلایل این حالات در بدن است، در ادامه مقالات روزانه با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل تنبلی بدن و روش های برطرف کردن آن بپردازیم.

image 5

چرا بدن احساس تنبلی دارد؟

امروزه تنبلی بدن یکی از مشکلات بزرگ در میان تمام افراد به شمار می آید، این که از خواب بیدار میشوید و به جای سرحال بودن حس و حال انجام هیچ کاری را ندارید؛ بزرگترین مشکلی است که گریبان گیری آدم ها شده است. با وجود اینکه برخی افراد بی انگیزه گی را دلیلی این امر می دانند اما باز شاهد هستیم که افراد زیادی با داشتن حجم کاری بالا باز هم ترجیح می دهند حتی چند دقیقه بیشتر را در رختخواب بمانند.

بر اساس جدید ترین یافته ها، محققان این حس را ناشی از کمبود ویتامین ها اعلام کرده اند که این نظریه تا قطع بالیقین اثبات شده است. خانواده ویتامین B مخصوصا ویتامین B1 و B12 در کاهش اشتها و تنبلی افراد تاثیرات زیادی دارند. مصرف دخانیات، غذای فست فود با چربی کاذب و …. از دیگر عامل های تاثیرات گذار به شمار می آیند؛ علاوه بر این ده ها دلیل دیگر وجود دارد تا بدن با حس سنگینی و تنبلی همراه شود.

با  وجود موارد متعدد عنوان شده، سوال اینجاست که چگونه می توان با این مشکل مواجه شد و روش های رفع تنبلی کدامند؟؟

10 راه مفید برای غلبه بر تنبلی

تنبلی بدن یکی از عامل های اصلی برهم زننده برنامه ریزی های روزمره است و هر ساعت تنبلی کردن شما را ساعت ها از کار های روتین روزانه عقب می اندازد. برخی افراد می توانند با برنامه ریزی دقیق این مشکل را برطرف نمایند، این در حالی است که افراد دیگر برای برطرف کردن این مشکل نیاز به راهکار های بهتر دارند که از مهم ترین آن ها می توان به ده مورد زیر اشاره کرد:

مدیریت اهداف

همانطور که عنوان شد داشتن هدف و انگیزه به خودی خود یکی از روش های رفع تنبلی به شمار می آید، برای این کار می توانید اهداف مهم زندگی خود را بر اساس اولویت انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که رویا بافی و خیال پردازی نکنید چرا که نرسیدن به اهداف خیالی باعث دلسردی شما خواهد شد؛ به همین دلیل بهتر است هدف های کوچک را اولویت قرار داده تا با برآورده شدن آن ها احساس رضایت قلبی داشته باشید.

image 6

هر آنچه که هستید را قبول کنید

یکی از مهم ترین دلایل تنبلی حس بیهودگی است که در قلب انسان ها رخنه می کند، این احساس ناکافی بودن از انتظار بی جایی است که فرد از خود دارد. گاهی برخی افراد خود را با دوستان و همکاران خود مقایسه می کنند، با وجود اینکه هیچ شباهتی از نظر نحوه زندگی و شرایط با هم ندارند. این گونه اقدامات حس ناکافی بودن را در قلب و ذهن افراد پرورش می دهد و به انسان می قبولاند که زحمت های او بی فایده است.

مثبت اندیش باشید

انرژی های مثبت به شما کمک می کند تا بتوانید به مبارزه با نقاط منفی زندگی بروید، برای این کار هر روز با خود تکرار کنید که من یک فرد قوی هستم و می توانم به هر آنچه که می خواهم برسم؛ من یک فرد تلاشگر هستم و با کوشش و ممارست رویایی خود را به واقعیت تبدیل می کنیم، ذکر نقاط قوت تاثیر زیادی در عملکرد شما خواهد داشت و به عنوان یکی از روش های رفع تنبلی مهم به شمار می آید.

برنامه عملی داشته باشید

برنامه ریزی کاغذی فقط حس تنبلی بیشتری ایجاد می کند، یکی از روش های رفع تنبلی داشتن برنامه عملی است. در این روش باید بازه زمانی برای هر مرحله از برنامه مشخص کنید و از خود توقع داشته باشید که مدت مقرر اقدامات خود را انجام دهید.

موفقیت های کوچک را شناسایی کنید

این که مدام به فکر رسیدن به مقصد باشید شما را از شادی های کوچک محروم می کند. برای هر بخش از برنامه ریزی خود یک هدف کوچک مشخص کرده و با رسیدن به آن خود را تشویق کنید؛ با این کار حس رضایت بیشتری برای ادامه کار پیدا خواهید کرد. در واقع تشویق های کوچک و حس رضایتمندی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و به نوعی اهداف بعدی را در نظر شما پررنگ می کند.

از دیگران کمک بخواهید

برخی افراد تصور می کنند که انجام کار به صورت انفرادی یکی از روش های رفع تنبلی است، این را در نظر داشته باشید در برخی موارد کار گروهی نتیجه بهتری دارد. کمک گرفتن از دیگران نه تنها نشانه ضعف نیست بلکه می تواند ایده های بهتری را در اختیار شما قرار دهد.

image 7

حواسپرتی ها را از خود دور کنید

یکی از مهم ترین روش های رفع تنبلی اجتناب از حواس پرتی است، گاهی ممکن است در پی انجام دادن علایق خود برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف را فراموش کنید. فیلم دیدن، شبکه های اجتماعی اعتیاد آور، بازی های کامپیوتری و… از مهم ترین حواس پرتی ها به شمار می آیند. برای پیشگیری از حواس پرتی بهتر است مکان خاصی را برای انجام کارهای خود انتخاب کنید و تا حد امکان از عامل های حواس پرتی دور شوید.

در زمان انجام هر کاری خود را سرگرم کنید

کار های روتین و روزانه کسل کننده هستند و افراد را خیلی زود خسته می کنند، یکی از روش های رفع تنبلی ایجاد تنوع در نحوه کار کردن است. اگر در حال انجام کار یدی هستید و نیاز به تمرکز ذهنی ندارید می توانید با گوش دادن به موسیقی های مورد علاقه از انجام کار لذت ببرید.

برای هر اقدام مفید، پاداش مقرر کنید.

بدون شک همه ما با دریافت پاداش انگیزه بیشتری برای انجام هر پیدا میکنیم، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای رسیدن به هدف خود علاوه بر حس رضایت مندی؛ یک پاداش جداگانه نیز در نظر بگیرید. خود را به یک شام دعوت کنید یا وسیله مورد علاقه را که چند ماهی است به فکر خرید آن هستید، به خود هدیه دهید.

سبک غذایی و زندگی سالم داشته باشید

ممکن است تصور کنید که روش های رفع تنبلی تنها شامل اقدامات عملی و ذهنی هستند و همه چیز به خود شما بستگی دارد، اما این را در نظر بگیرید که فراهم نمودن شرایط برای داشتن رفع تنبلی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مهم ترین روش های رفع تنبلی داشتن زندگی سالم و توجه به نوع تغذیه است که شامل موارد زیر هستند:

افزایش مصرف پروتئین

مواد پروتئینی تاثیرات مثبتی بر سلامت بدن دارد که از مهم ترین آن می توان به تنظیم سیستم گوارش اشاره کرد. در واقع مصرف پروتئین تا حد زیادی میزان قند خون بدن را در یک حالت ثابت نگه داشته و در کنار آن میزان انرژی مورد نیاز بدن را نیز تامین می کند. تخم مرغ، تن ماهی، سویا، انواع بادام و لبنیات مخصوصا ماست یونانی از مهم ترین آن ها هستند.

حذف چربی و شیرینی

با وجود اینکه معمولا مواد غذایی که چربی و شیرینی زیادی دارند بسیار خوشمزه و پرطرفدار هستند، اما با حذف یا به حداقل رساندن آن ها می توانید بدن سالم داشته باشید. حس سنگینی که پس از خوردن این مواد غذایی به سراغ افراد می آید باعث تنبلی بیش از حد آن ها می شود به همین دلیل حذف چربی و شیرینی یکی از روش های رفع تنبلی به شمار می آیند.

فعالیت بدنی داشته باشید

همه ما به خوبی می دانیم که ورزش و تحرک از مهم ترین روش های رفع تنبلی است، از این رو داشتن برنامه روتین برای ورزش یا فعالیت بدنی مختلف سبب می شود تا حس کرختی و رخوت به طور کلی از بدن خارج شود و روزهای پر انرژی تری داشته باشید.

تنظیم ساعات خواب و استراحت

این اصل مهم را در نظر بگیرید که به هیچ عنوان نمی توان کمبود خواب را جبران کرد، بدن انسان به طور معمول به 8 ساعت خواب و استراحت در طی روز نیاز دارد. در صورتی که این زمان را به بدن خود ندهید در روزهای بعدی با پرخوابی کردن فقط بدن را تنبل بار وی آورید.

جمع بندی

روش های رفع تنبلی شامل موارد جزئی تری نیز هست که توجه به آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در طی روز آب زیادی بنوشید و از استعمال دخانیات نیز خودداری نمایید. استرس زیاد بدن را دلمره و تنبل بار می آورد پس سعی کنید پیش از هر اقدامی استرس خود را مدیریت نمایید. افرادی که قصد انجام پروژه های کاری یا درسی را دارند باید بدن آماده و سرحال داشته باشند تا بتوانند در بازه زمانی مشخص فعالیت یا پروژه خود را آماده سازی کنند، پیش از هر کاری ابتدا باید خود را از نظر فکری آماده کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

تولید محتوا در اینستاگرام؛ از اصول مهم ایده پردازی و ایجاد محتوای مفید در اروپا به چه زبانی صحبت کنیم؟ زبان رایج در شهرهای معروف اروپا دورکاری و افزایش درآمد؛ روش های مختلف کسب درآمد در منزل به صورت دورکار زندگی در فرانسه چگونه است؟ مزایا+معایب عادات روزانه مفید برای زندگی بهتر؛ 7 کار موثر برای داشتن زندگی خوب افزایش انگیزه شغلی؛ 17 روش برای بالا بردن انگیزه برای کار کردن موسسه مهاجرتی چیست؟ نکاتی در مورد وظایف و مسئولیت های موسسات مهاجرتی متن نامه گواهی اشتغال به کار به فارسی و انگلیسی + 5 نمونه فارسی و انگلیسی نامه نکات کلیدی در بهبود مهارت مکالمه زبان انگلیسی راهنمای انتخاب بهترین گل برای هدیه به آقایان در مناسبت‌ها