اهمیت وجود دپارتمان روانشناسی مقیم در انتخاب مدرسه

با پیشرفت اقتصادی و صنعتی در جهان، شاهد افزایش تنوع رشته‌ های تحصیلی و گسترش آموزش‌ های حرفه‌ای هستیم. همچنین اشتغال بسیاری از والدین و عدم‌ آگاهی آنان از شیوه‌ های تحصیلی و اجرای تعلیمات یکی دیگر از مشکلات دانش‌ آموزان محسوب می‌ شود. بنابراین یکی از مواردی که می‌ تواند هنگام انتخاب مدرسه مورد ‌توجه اولیا قرار بگیرد، وجود دپارتمان دائمی و تمام وقت مشاوره در مرکز آموزشی است. دبستان ستارگان زمین از جمله مدارسی است که از این مزیت برخوردار است.

اهمیت وجود دپارتمان روانشناسی مقیم در انتخاب مدرسه

مشاوره چیست؟

مشاوره یا راهنمایی کوششی انسانی است برای ایجاد حداکثر توافق ممکن بین خصوصیات فرد و مقتضیات فعالیتی و حرفه‌ای که به آن مشغول خواهد شد. در جامعه جهانی امروز که ادامه زندگی فقط با حضور دیگران امکان‌پذیر است، تفکر در مورد چگونگی زندگی و انتخاب‌های مهم دیگران باید مورد‌توجه قرار گیرد. مسئولان دبستان ستارگان زمین دست‌به‌دست هم داده و تلاش می‌کنند تا انتخاب‌های شایسته‌ای برای فرزندان ایران اتفاق بیفتد.

اهمیت وجود دپارتمان روانشناسی مقیم در انتخاب مدرسه

ضرورت وجود مشاوره

بدون شک افراد سالم و قوی، حتی دانشمندان و متخصصان و سیاستمداران در بسیاری از امور شخصی و اجتماعی خود نیاز به راهنمایی دارند. در ادامه به بررسی عواملی می‌پردازیم که ضرورت این امر را ایجاد می‌کنند.

1.    شناسایی ضعف در پایه تحصیلی گذشته

در مورد چنین دانش آموزانی، مشاور باید برای فراگیری دروس گذشته، از نقطه‌ای که دانش آموز ضعف دارد برنامه‌ریزی کند. در این حالت همکاری خانواده نیز بسیار موثر است.

2.    کمبود یا نبود انگیزه تحصیلی

کودکانی وجود دارند که از نظر هوشی در حد نرمال و طبیعی هستند و ظرفیت لازم برای یادگیری را هم دارند؛ اما انگیزه‌ای برای درس خواندن ندارند. در بیشتر موارد این نبود انگیزه به مشکلات عاطفی، روانی و خانوادگی کودک باز‌می‌گردد.

3.    مشکلات ناشی از پیشرفت اقتصادی و صنعتی

پیشرفت در زمینه‌های اقتصاد و صنایع مختلف باعث شده است تا مشاغل متفاوت و متنوعی در زمینه‌های گوناگون خدماتی و فنی ایجاد شود. تربیت یک نیروی انسانی که بتواند پاسخگوی نیاز‌های شغلی مذکور باشد، ایجاب کرده است تا به دانش‌آموزان در هنگام ثبت نام و انتخاب یک مدرسه جدید کمک شود. همچنین به آن‌ها در گزینش مشاغل مورد‌بحث، طبق علایق و استعداد‌هایشان کمک می‌شود.

4.    تحولات اجتماعی

تحولات اجتماعی در زمینه دگرگونی طبقات اجتماعی و از بین رفتن بند‌های اتکا و عواطف خانوادگی پیش می‌آید. این امر موجب ضرورت رشد قدرت تصمیم‌گیری و خودرهبری شده است. فراهم کردن زمینه رشد، قدرت تصمیم‌گیری و مواجهه با مشکلات مربوط به روابط اجتماعی از دلایل اهمیت مشاوره محسوب می‌شود. دبستان ستارگان زمین با در نظر گرفتن تمام این موارد، خدمات متنوعی از جمله مشاوره تمام‌وقت را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهد.

5.    اشتغال والدین در خارج از خانه و عدم‌آگاهی آن‌ها از شیوه‌های راهنمایی

تحرکات و پیچیدگی زندگی موجب شده است تا پدر و مادرها به کار‌های خارج از خانه مشغول شوند. این اشتغال باعث شده تا برای ایجاد روابط متقابل بین والدین و فرزندان فرصت کافی وجود نداشته باشد. در نتیجه، والدین از درک فرزندان خود و حمایت آن‌ها عاجز هستند.

6.    اجرای تعلیمات عمومی و توجه به کیفیت آموزش

اجرای تعلیمات عمومی و بالابردن کیفیت آموزش و پرورش از دیگر مواردی هستند که بر وجود یک مشاوره در مدرسه تاکید می‌کنند. در برنامه‌های آموزشی، رشد هماهنگ جنبه‌های مختلف شخصیت مورد‌نظر نیست؛ بلکه موردی که مدنظر قرار می‌گیرد، رشد فکری و ذهنی است.

بررسی تمام مدارس و انتخاب بهترین مدرسه

برای بررسی و انتخاب یک مرکز خوب، باید لیست کاملی از مدارس مورد‌نظر را در دست داشته باشید. به‌عنوان مثال: برای مدارس منطقه 5 تهران جست‌و‌جو می‌کنید، تعداد مدارس کشور در مقاطع پیش‌دبستان، دبستان، دبیرستان دوره اول، دبیرستان دوره دوم و هنرستان، همینطور مجتمع‌های آموزشی بسیار زیاد است. اما شما می‌توانید اطلاعات دقیقی از جست‌و‌جوی خود در اطلس مدارس و مدرسه کلوب داشته باشید. اطلس مدارس یک ماژول در وب‌سایت مدرسه کلوب است که لیست کلیه مدارس را به‌صورت به‌روز‌رسانی شده در اختیار کاربران و بازدید‌کنندگان قرار می‌دهد. این لیست کاملا تفکیک شده است و استفاده از آن به سادگی میسر است.

در این لیست مدارس به‌صورت غیر‌دولتی، دولتی، نمونه دولتی، هیئت امنایی، شاهد و تیزهوشان گروه‌بندی شده‌اند. همچنین جدید‌ترین و به‌روز‌ترین مشخصات آن‌ها از جمله شماره تماس، آدرس، منطقه و… در دسترس شما قرار داده شده است.

اهمیت مشاوره در مدارس

  • توجه خاص خدمات مشاوره متوجه فرد است؛ فردی که ممکن است در جامعه از نظر افراد دور بماند. بنابراین یکی از سازمان‌هایی که این خدمات در آن ارائه می‌شوند، مدرسه‌ها هستند. در این‌صورت می‌توان مشکل را سریع‌تر و اصولی‌تر حل کرد.
  • به‌دلیل اینکه معلم نه وقت و نه تخصص آن را دارد که به مشکلات شخصی بچه‌ها رسیدگی کند. معلم فقط از نظر تدریس مواد درسی تجربه دارد.
  • جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی، پیش‌بینی نیاز‌های جامعه و تامین این نیاز‌ها نیازمند یک برنامه مجزا و مجهز است.
  • پس از شناخت استعداد‌ها و توانایی‌های فردی، هدایت آن‌ها در جهت رفع نیاز‌های جامعه از مهم‌ترین کار‌ها است.
اهمیت وجود دپارتمان روانشناسی مقیم در انتخاب مدرسه

دبستان پسرانه ستارگان زمین

پیش‌دبستان و دبستان پسرانه ستارگان زمین یکی از پیشگامان مدارس نوین در منطقه ۵ است. این مدرسه همواره با شناخت درست و اصولی ویژگی‌های کودکان، برنامه‌های متنوع آموزشی و تفریحی را برای آن‌ها برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند. این مرکز آموزشی نخبه در غرب تهران، مدرسه‌ای است هوشمند که در آن چهار زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و چینی هم تدریس می‌شود. از خدمات دیگر آن می‌توان به امکانات ورزشی گوناگون اشاره کرد. بنابراین، دانش‌آموزان می‌توانند به یادگیری رشته‌های تخصصی فوتبال، شنا، تنیس، تیر‌اندازی، بسکتبال و ژیمناستیک بپردازند.

کلاس‌های شطرنج، لگو و رایانه از دیگر خدماتی است که به بچه‌ها ارائه داده می‌شود.

مشاوره، روانشناسی، پشتیبانی و استعداد‌یابی

این خدمات زیر‌نظر واحد روانشناسی انجام می‌شود. همچنین کلاس‌های مهارت‌های زندگی، فلسفه و منطق از دیگر خدمات این مرکز محسوب می‌شوند. برگزاری کارگاه‌های مختلف زیر‌ نظر اساتیدی که در حوزه کودک فعالیت می‌کنند. تشکیل پرونده روانشناسی می‌تواند به دانش آموزان در هدایت تحصیلی و امور زندگی کمک بزرگی کند.

با مدرسه کلوب پیشرفت را تجربه کنید!

مدرسه کلوب با ارائه خدمات متنوع، کمک بزرگی برای اولیا محسوب می‌شود. امکان دریافت اطلاعات مدرسه مورد‌نظر وجود دارد. فقط کافی است تا ویژگی‌های مطلوب را در قسمت مربوطه وارد کنید. مدرسه کلوب در جهت رفاه و استفاده بیشتر کاربران، مقالات مختلف و مفیدی را در سایت خود منتشر کرده است که امکان استفاده از آن‌ها وجود دارد.

مطالب مشابه را ببینید!

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل (15 راهکار یادگیری زبان در خانه) تولید محتوا در اینستاگرام؛ از اصول مهم ایده پردازی و ایجاد محتوای مفید در اروپا به چه زبانی صحبت کنیم؟ زبان رایج در شهرهای معروف اروپا دورکاری و افزایش درآمد؛ روش های مختلف کسب درآمد در منزل به صورت دورکار زندگی در فرانسه چگونه است؟ مزایا+معایب عادات روزانه مفید برای زندگی بهتر؛ 7 کار موثر برای داشتن زندگی خوب افزایش انگیزه شغلی؛ 17 روش برای بالا بردن انگیزه برای کار کردن موسسه مهاجرتی چیست؟ نکاتی در مورد وظایف و مسئولیت های موسسات مهاجرتی متن نامه گواهی اشتغال به کار به فارسی و انگلیسی + 5 نمونه فارسی و انگلیسی نامه نکات کلیدی در بهبود مهارت مکالمه زبان انگلیسی