بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

مهمترین مهارت زبان انگلیسی، مهارت خوب صحبت کردن است. همه افراد دوست دارند که بتوانند خیلی روان، به انگلیسی صحبت کنند و از مهارت مکالمه خوبی برخوردار باشند اما گاهی با وجود داشتن مهارت شنیداری نسبتا بالا، همچنان صحبت کردن به زبان انگلیسی ممکن است برای برخی از آن ها سخت باشد؛  به همین دلیل برای انجام این کار، به تقویت مکالمه انگلیسی نیاز است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی روش های تقویت مکالمه انگلیسی بپردازیم و آن ها را توضیح دهیم.  با ما همراه باشید. 

 بهترین روش های تقویت مکالمه زبان انگلیسی

برای یادگیری هر مبحثی، در ابتدا نیاز است که پیش نیاز های آن را بشناسید؛ پس بهتر است وقت را از دست ندهید و زودتر شروع کنید. در همان روز های اول یادگیری زبان انگلیسی، صحبت کردن به این زبان را در برنامه خود قرار دهید و برای بهبود و تقویت آن، برنامه ای دقیق و روشن داشته باشید. برای روان صحبت کردن به زبان انگلیسی، باید دایره لغات گسترده ای داشته باشید و آن ها را در جای درست به کار برده و تلفظ آن ها را نیز صحیح بیان کنید. در ادامه شما را با تکنیک های تقویت مکالمه انگلیسی بیشتر آشنا می کنیم. 

بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

به انگلیسی فکر کنید

یادگیری زبان انگلیسی، کار سخت و دشواری نیست. اگر به زبان مادری فکر کنید و بعد سعی کنید به انگلیسی صحبت کنید، مجبور می شوید که دو زبان را به صورت همزمان با یکدیگر، ترجمه کنید. بیشتر افرادی که به چند زبان مختلف مسلط هستند، با مشکل سوییچ کردن یک زبان با زبان دیگر مواجه می شوند. برای رفع این مشکل، باید دائما به انگلیسی فکر کنید. این کار را می توانید در هر مکان و هر زمانی انجام دهید.

به طور مثال می توانید در زمانی که به اتفاقات روزانه خود فکر می کنید یا هنگامی که در یک رستوران نشسته اید و قصد سفارش غذا را دارید، از زبان انگلیسی استفاده کنید. مهمتر از تمامی موارد گفته شده، سعی کنید که از فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی برای جستجوی کلمات استفاده نمایید. در این صورت، دیگر نیازی به استفاده از زبان مادری نیست و می توان به راحتی کلمات را ترجمه کرد. علاوه بر این، وقتی که به زبان انگلیسی فکر می کنید، صحبت کردن به انگلیسی نیز برایتان راحت تر می شود.

 با خودتان رو به آیینه صحبت کنید

سعی کنید هر روز جلوی آینه چند دقیقه از وقتتان را به انگلیسی صحبت کردن، اختصاص دهید. مثلا یک موضوع را انتخاب کرده و به خودتان دو تا سه دقیقه زمان دهید و شروع به حرف زدن کنید. هدف از این تمرین، تمرکز روی صورت، دهان و بدن در حین صحبت است. علاوه بر این، صحبت در جلوی آینه به شما این احساس را می دهد که در حال مکالمه با فرد دیگری هستید.

باید 2 الی 3 دقیقه، بدون وقفه صحبت کنید و به هیچ عنوان مکث نکنید. اگر در حین مکالمه، گیر کردید و کلمه ای را بلد نبودید، منظورتان را به شکل دیگری بیان کنید و اگر لازم بود بعد از تمام شدن وقت گفته شده، کلمه موردنظر را چک کنید. این کار به شما کمک می کند که با کلمات و جملاتی که در آن ها مشکل دارید، بیشتر آشنا شوید. 

روی روان صحبت کردن تمرکز کنید نه گرامر

آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که وقتی در حال انگلیسی صحبت کردن هستید، چقدر بین جمله های شما وقفه ایجاد می شود؟ هرچقدر که این وقفه ها بیشتر باشد، اعتقاد به نفس شما در زمان صحبت کردن، کمتر خواهد شد؛ در نتیجه در زمان صحبت کردن در جمع، راحت و آسوده و با اعتماد به نفس نخواهید بود. بی وقفه صحبت کردن را برای خود، به عنوان یک چالش در نظر بگیرید.

در واقع نیازی نیست که جملات شما از نظر گرامری کاملا درست باشند. اگر به جای صحیح صحبت کردن از نظر گرامری، بیشتر روی برقراری ارتباط و استفاده درست از کلمات، تمرکز داشته باشید، به مرور زمان، گرامر و اصول آن نیز به جملات شما اضافه می شوند. 

بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

مکالمات معمولی را در موقعیت های خاص یاد بگیرید

آیا دلیل خاصی دارد که به سراغ یادگیری زبان انگلیسی رفته اید؟ به عنوان مثال، قصدتان از انگلیسی یاد گرفتن، صحبت کردن در یک شرکت انگلیسی زبان است؟ اگر جوابتان مثبت است، به تمرین و مکالماتی نیاز دارید که در هنگام مکالمات کاری، به شما کمک می کنند؛ بنابراین قبل از رفتن به مصاحبه، حتما آنچه را که قرار است بگویید، تمرین کنید. با انجام این کار، برای مصاحبه آماده می شوید و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. 

گسترش دنیای واژگان

بهترین راه برای گسترش دایره لغات، این است که هر روز یک واژه جدید را یاد بگیرید؛ یعنی برای خود روزانه یک هدف تعیین کنید. هدف، می تواند یک واژه یا بیشتر باشد. برای انجام این کار می توانید از یک دفترچه استفاده کنید و هر روز بالای صفحه را شماره گذاری کنید و واژه یا واژه هایی را که یاد گرفته اید، یادداشت کنید.

اگر روزی یک کلمه نیز یاد بگیرید 365 کلمه تا پایان سال به دایره واژگانتان اضافه خواهد شد! بهتر است که واژه ها را در عبارت یا جمله یاد بگیرید؛ زیرا ترکیب کلمه ها است که جمله را تشکیل می دهد. کنار هر کلمه ای که در دفترچه یادداشت می کنید، حتما یک مثال نیز بزنید. علاوه بر این، گروه های مرتبط با هم و گروه های متنوع کلمات را نیز بشناسید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید واژه ها را به شکل درست در جای خود به کار ببرید و کلمات ترکیبی و حرف و فعل متناسب با آن ها را ساده تر پیدا کنید. 

مطلب مشابه: جملات کاربردی انگلیسی و جملاتی که در زندگی روزمره به کار میروند

بالا بردن اعتماد به نفس

یکی از مهمترین موانعی که در یادگیری مکالمه انگلیسی برای زبان آموزان وجود دارد، اعتماد به نفس پایین است. تنها راهی که برای غلبه بر این مشکل وجود دارد، این است که از منطقه امن خود خارج شوید، تمرین کنید و صحبت کردن به زبان انگلیسی را شروع نمایید. اشکالی ندارد اگر برای مدتی، با خودتان به تنهایی تمرین کنید. اما چیزی که اهمیت دارد این است که پایتان را از مرز تعیین شده فراتر بگذارید و به تنهایی یا با افراد دیگر شروع به مکالمه انگلیسی کنید.

بازگو کردن یک داستان فارسی به انگلیسی

بازگو کردن یک داستان به انگلیسی، یک تمرین عالی و موثر برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی محسوب می شود؛ زیرا در تعریف یک داستان، باید به صورت پیوسته صحبت کنید. اگر سطح زبان انگلیسی تان در حد متوسط یا مبتدی است، می توانید یک داستان کوتاه را انتخاب کنید یا به سراغ خاطره هایتان بروید و یک خاطره کوتاه و جالب را بازگو کنید. یک داستان که آن را به خوبی بلد هستید، انتخاب کنید و به انگلیسی بازگو کنید.

از این طریق متوجه خواهید شد که گفتار انگلیسی تان چقدر بهبود پیدا کرده است. در هنگام تعریف داستان، پیوسته به انگلیسی فکر کنید. بهتر است تمرکزتان، روی روان صحبت کردن باشد نه صحت گفتار. با صدای بلند تمام جملات را برای خودتان تکرار و بیان کنید. 

بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

یادگیری عبارات به جای یادگیری کلمات

برای بهبود زبان انگلیسی بهتر است به جای یادگیری کلمات، عبارات را نیز یاد بگیرید. ممکن است که فرد از واژگان انگلیسی و گرامر درست استفاده کند، اما این مسئله دلیل بر این نیست که بتواند به راحتی، مانند یک انگلیسی زبان، به زبان انگلیسی صحبت نماید. در زبان انگلیسی استفاده از کلمات مناسب، در جمله اهمیت زیادی دارد. در واقع استفاده از عبارات، به فرد در هنگام صحبت کردن کمک می کند تا طبیعی تر و روان تر صحبت کند. 

توجه کردن به استرس صداها

زبان انگلیسی در جملات و لغات، استرس دارد. یعنی در هنگام صحبت کردن به انگلیسی، باید برخی از کلمات یا بخش کلمات را با تاکید و استرس بیان کنید. استرس، می تواند معنی جملات و کلمات را تغییر دهد. رعایت کردن استرس، علاوه بر بهبود صحبت کردن، سوء تفاهم ها را نیز کاهش می دهد.

در برخی از موارد، استرس های اشتباه باعث تغییر معنی کلمات می شوند. در زبان انگلیسی، در جمله و در تلفظ واژه، استرس اهمیت زیادی دارد. اکثر اوقات در مکالمات عامیانه و روزانه، این که استرس در کجای جمله قرار می گیرد، مشخص می کند که جمله خبری است یا سوالی. به طور کلی می توان گفت که استرس در جمله، استرس در واژه و همچنین شیوه اتصال مجموعه، آهنگ یا ریتم جمله را می سازد. 

کمک گرفتن از تکنیک سایه

تکنیک سایه برای یادگیری مکالمه انگلیسی، بسیار ساده و موثر است. برای استفاده از این تکنیک، باید به مکالمه فرد انگلیسی زبان گوش کنید، سپس دقیقا همان را کپی و به صورت مداوم، با همان حس، لهجه و تن صدا تکرار کنید. از این تکنیک می توانید در هنگام نگاه کردن سریال یا انیمیشنی که برای یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کرده اید نیز استفاده کنید.

همچنین می توانید قسمت هایی از یک فیلم را که فکر می کنید کلمات مهمی دارد و موضوع آن در زندگی، برای شما کارآمد است را انتخاب کنید و آن قسمت را دقیقا مانند شخصیت های آن تکرار کنید. برای انجام این کار حدود 1 تا 2 دقیقه از فیلم را انتخاب کنید یا اینکه بخش موردنظر خود را به بازه های یک یا دو دقیقه ای تقسیم بندی نمایید و هر قسمت را جداگانه، یک بار بشنوید و بعد آن را تکرار کنید. ضبط کردن صدا در این تمرین نیز می تواند موثر باشد.

بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

ثبت نام در کلاس های آنلاین مکالمه

اگر کسی را ندارید که بتوانید با او به انگلیسی صحبت کنید، در کلاس های مکالمه آنلاین، ثبت نام کنید. کلاس ها و آموزش های آنلاین، همه روزه گسترده تر و محبوب تر می شوند. از مزیت های ثبت نام در کلاس های آنلاین میتوان به مواردی چون هزینه کمتر، آسایش یادگیری در منزل و حق انتخاب بیشتر اشاره کرد که این موارد و دیگر مزیت های کلاس های آنلاین  سبب شده اند تا این کلاس ها بتوانند جای خود را خیلی زود در میان زبان آموزان باز کرده و محبوب تر شوند.

هر چه بیشتر به زبان انگلیسی صحبت کنید، مهارتتان نیز بیشتر می شود. در کلاس های خصوصی فرد این فرصت را دارد که مکالمه ها را در تمام طول جلسه تمرین کند. علاوه بر این، در این کلاس ها، یک مدرس حرفه ای تمام اشکالات شما را برطرف می سازد؛ به همین دلیل این روش یکی از بهترین و سریع ترین روش ها برای تقویت و یادگیری مکالمه زبان انگلیسی است. 

برای مکالمه های خاص، خود را آماده کنید

مکالمه های خاص را تمرین کنید تا هنگامی که در موقعیت های خاص قرار گرفتید، حضور ذهن کافی برای یادآوری عبارات و جملات مناسب را داشته باشید. یکی از معمول ترین مکالماتی که می تواند در موقعیت های مختلف به کارتان آید، معرفی خودتان است. خود را در شرایط مختلفی همچون یک مصاحبه کاری، در مکالمه با یک دوست، موقعیت تحصیلی یا هر موقعیتی که ممکن است برایتان پیش آید، معرفی کنید.

همچنین اگر زبان انگلیسی را برای هدفی خاص، یاد می گیرید، موقعیت هایی را که احتمال دارد با آن ها مواجه شوید را تصور کنید و یک مکالمه فرضی برای آن موقعیت آماده کنید. اگر قصد شرکت در یک مصاحبه کاری را دارید، می توانید در اینترنت جستجو کنید و سوالاتی که امکان پرسیده شدن آن ها وجود دارد را پیدا کنید و به آن ها پاسخ دهید.

مطلب مشابه: 40 ضرب المثل انگلیسی با معادل فارسی و یا معنی آن به زبان فارسی

فراموش نکنید که جواب ها در سوال نهفته است

هنگامی که از شما سوال پرسیده می شود، به آن دقت کنید تا بتوانید به درستی آن ها را جواب دهید. به عنوان مثال اگر از شما سوالاتی پرسیده شد و مطمئن نبودید که چطور آن ها را جواب دهید، به کلمه های به کار برده شده در سوال فکر کنید. احتمالا شخص پرسشگر بیشتر کلماتی را که باید جواب بدهید را در خود سوال به کار برده است. بنابراین به جای حفظ کردن دستور زبان و قواعد گرامر، در مکالمات به دنبال این الگوها باشید.

بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

 

تلفظ درست واژه ها

فرض کنید که دایره لغات بسیار گسترده ای دارید ولی اگر نتوانید آن ها را درست تلفظ کنید، نمی توانید از این واژه ها برای ارتباط با دیگران استفاده کنید. از این رو، تلفظ درست واژه ها به منظور افزایش مهارت مکالمه انگلیسی، اهمیت زیادی دارد. بنابراین اولین و مهمترین گام برای یادگیری مکالمه انگلیسی این است که همزمان با یاد گرفتن واژه ها، تلفظ درست و صحیح آن ها را نیز یاد بگیرید.

می توانید از دیکشنری آنلاین برای انجام این کار استفاده کنید. یکی از مهمترین روش های آشنایی با تلفظ درست کلمات، گوش دادن به مکالمه افرادی است که زبان انگلیسی، زبان مادری آن ها است. می توانید فیلم ببینید یا به پادکست هایی که به زبان انگلیسی هستند، گوش دهید.

صحبت کردن با افراد انگلیسی زبان

یک فرد انگلیسی زبان را پیدا کرده و با او صحبت کنید. برای این کار، راه های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال به افرادی که در شبکه های اجتماعی روابط خوبی دارند، پیام دهید و با آن ها وارد گفت و گو شوید یا در انجمن ها و فروم های انگلیسی زبان به تبادل نظر و بحث با افراد دیگر بپردازید.

علاوه بر این، می توانید در انجمن هایی که به زبان انگلیسی درباره موضوع مورد علاقه شما گفت و گو می کنند، وارد مکالمه شوید و با آن ها به  گفت و گو بپردازید. گاهی نیز می توانید با برخی از این افراد یک تماس تصویری یا صوتی برقرار کنید و مهارتتان را در مکالمه انگلیسی بیشتر محک بزنید. 

به مکالمه خود فکر کنید

بعد از پایان مکالمه، لحظه ای را برای تفکر درباره مکالمه خود، اختصاص دهید. مثلا به این فکر کنید که چقدر از صحبت های طرف مقابل خود را متوجه شده اید یا اینکه چقدر با موضوع گفتگو احساس راحتی کرده اید؟ آیا به کلمات ناشناخته ای برخورده کرده اید؟ نقطه ضعف و نقطه قدرت خود را در چه می بینید؟ پرسیدن این سوال ها از خود و این طور فکر کردن به این موضوع سبب بالا رفتن اعتماد به نفس شما می شود و شما را در دفعات بعدی برای صحبت کردن با آرامش بیشتر، آماده می کند. 

سرعت صحبت کردن خود را به آرامی افزایش دهید

در هنگام شروع یادگیری مکالمه زبان انگلیسی ممکن است که بین کلمات مکث کرده و کمی به آن ها فکر کنید. بهتر است بدانید که این اتفاق کاملا طبیعی است؛ بنابراین به ذهن خود برای این که سریع صحبت نکنید، فشار نیاورید و با حفظ آرامش در هر سرعتی که راحت تر هستید، صحبت کردن را آغاز کنید. لازم به ذکر است که در مراحل ابتدایی یادگیری مکالمه انگلیسی، صحبت کردن درست از سریع صحبت کردن اهمیت بیشتری دارد. پس بهتر است که ناامید نشوید و مطمئن باشید که می توانید با تمرین مکرر، به آرامی سرعت مکالمه خود را افزایش دهید.

بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

کمک گرفتن از اپلیکیشن های موبایل

برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی، دو دسته اپلیکیشن موبایل وجود دارد. یک نوع ا پلیکیشن هایی هستند که به صورت مستقیم، مکالمه انگلیسی را به فرد ارائه می دهند و تمرین هایی برای او در این زمینه در نظر گرفته اند. دسته دیگر اپلیکیشن هایی هستند که امکان ارتباط فرد را با کسانی که زبان مادری آن ها، زبان انگلیسی است را فراهم می کنند. برای تقویت و تمرین مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی می توانید از هر دو نوع اپلیکیشن گفته شده، کمک بگیرید. یکی از بهترین اپلیکیشن ها در این زمینه که سیستم تشخیص گفتار پیشرفته ای دارد، اپلیکیشن ELSA است. این اپلیکیشن به فرد در بهبود تلفظ ها، کمک بسیار زیادی می کند. 

فیلم ببینید

بیشتر فیلم ها شامل مکالمه های روزمره هستند. هر چه فیلم های انتخابی به روزتر باشند، مکالمه ها به زبان استاندارد امروزه نزدیک تر خواهند بود. اگر قصد دارید که مکالمه های روزمره را زودتر یاد بگیرید، فیلم های اجتماعی و خانوادگی برای شما مناسب تر هستند. همچنین برای تقویت مکالمه انگلیسی، به سراغ سریال های انگلیسی زبان که موضوع آن ها به زندگی روزمره بر می گردد، باشید.

اگر سطح زبان انگلیسی شما در حد متوسط است، بهتر است با انیمیشن های زبان انگلیسی یا فیلم های ساده تر شروع کنید. هنگام دیدن انیمیشن یا فیلم، بخشی از آن را انتخاب کرده و تکرار کنید. همچنین می توانید مکالمه یکی از شخصیت های فیلم را در حد یک تا دو دقیقه حفظ کنید و با طرف دیگر در نقش او، وارد مکالمه شوید. 

مطلب مشابه: آزمون آیلتس زبان انگلیسی چیست؟ (همه چیز درباره امتحان آیلتس)

ضبط کردن صدای خود

شاید شما نیز جز آن دسته از افرادی باشید که از ضبط کردن صدای خود و شنیدن آن، خوششان نمی آید اما باید بگوییم که این روش برای تمرین و تقویت مکالمه زبان انگلیسی، بسیار مفید است. در واقع با گوش دادن به صدای ضبط شده خود، متوجه مواردی خواهید شد که وقتی در حال صحبت هستید، به آن ها کمتر اهمیت می دهید. بهتر است زمانی که قصد انجام تمرینات اسپیکینگ خود را دارید، صدایتان را ضبط کنید و آن را برای معلم زبانتان بفرستید تا اشکالات آن را برطرف و بازخوردی حرفه ای به شما ارائه دهد. با استفاده از این روش می توانید با انرژی بیشتری روی بهبود تلفظتان و نقاط ضعف خود، تمرکز کنید. 

بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی

گاهی تقلب کنید

شاید برایتان سوال باشد که چطور تقلب کردن به بهتر انگلیسی صحبت کردن شما کمک می کند؟ ممکن است شما نیز در هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی دچار اضطراب شدید شده باشید، برای کاهش اضطراب می توانید زمانی که از قبل می دانید قرار است روی یک موضوع خاص صحبت کنید، یادداشتی کوتاه برای خود آماده و از روی آن تقلب کنید. این کار را می توانید برای تمام موقعیت هایی که می توانند شما را مضطرب کنند، انجام دهید.

با آماده کردن این یادداشت ها با این که اکثر اوقات از آن ها استفاده نخواهید کرد، متوجه خواهید شد که در دست داشتن آن ها باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و حس آرامش بیشتری به شما می بخشد. 

سخن پایانی 

تقویت مهارت صحبت کردن به انگلیسی برای هر فردی که در حال آموزش و یادگیری این زبان است، اهمیت زیادی دارد. امروزه مهمترین پل ارتباطی انسان ها زبان است و مکالمه به زبان انگلیسی، امکان ارتباط فرد را با مردم اکثر نقاط جهان فراهم ساخته است؛ بنابراین نه تنها برای مهاجرت و شرکت در آزمون های بین المللی انگلیسی مانند آزمون PET و آزمون آیلتس، بلکه برای مسافرت نیز به این مهارت احتیاج خواهید داشت.

برای تمرین مهارت مکالمه زبان انگلیسی و محک زدن آن، می توانید به سفرهای کوتاه نیز بروید. برای این که بتوانید در مکالمه زبان انگلیسی حرفه ای شوید و تبحر پیدا کنید، باید از همین حالا و در هر سطحی که از یادگیری زبان انگلیسی قرار دارید، تمرین خود را شروع کنید و یک برنامه روزانه و منظم برای تمرین اسپیکینگ انگلیسی تنظیم نمایید.

مطلب مشابه: تافل چیست؟ همه چیز در مورد آزمون تافل زبان انگلیسی

مطالب مشابه را ببینید!

جملات قشنگ برای سخنرانی (نحوه شروع سخنرانی، نکات مهم و اشتباهات رایج) جملات انگیزشی موفقیت درسی + متن های مثبت انرژی دهنده برای درس خواندن مسئولیت پذیری کودک + 5 روش برای افزایش آن خودشناسی چیست؟ همه چیز در مورد اصول Self-knowledge ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند پیام تبریک موفقیت فرزند + جملات ویژه تبریک موفقیت فرزند در تحصیلات و مسابقه معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود پند حکیمانه + سخنان ارزشمند و جملات قصار از بزرگان جهان ده قانون انیشتین برای زندگی بهتر؛ نکات آموزنده از این دانشمند هدیه روز پدر؛ راهنمای انتخاب بهترین هدیه برای روز پدر و مرد