روشهای از بین بردن بوی بد در خانه؛ رفع بوی بد خانه

معمولاً خانم های خانه دار با بوی بد در خانه روبرو می شوند. مثلاً موقعی که آشپزی می کنند و غذا می سوزد، بوی نامطبوع فاضلاب و … که ممکن است برای برخی بسیار آزاردهنده باشند.

از بین بردن بوی بد در خانه

چگونه بوی بد را در خانه از بین ببریم

اگر خانه تان بوی بدی گرفته است و شما به دنبال راهی برای برطرف نمودن بوی بد هستید می توانید از روشهای زیر استفاده کنید.

بوی آشپزخانه

  • در زمانی که در حال آشپزی هستید حتماً پنجره ها را باز، هود و هواکش را نیز روشن کنید. اینگونه بوی بد را به بیرون هدایت خواهید نمود.
  • اگر بوی سوختگی فضای خانه تان را در بر گرفته است، خیلی راحت می توانید یک حوله را نمناک کرده و سپس در فضای خانه چرخ دهید تا بوی سختگی جذب حوله نمناک شود.
  • كاسه ای حاوی آب را روی شعله اجاق گاز قرار دهید و تعدادی چوب دارچین یا كمی از پودر آن را در آب بریزید و بگذارید روی شعله ملایم اجاق گاز تا كم كم به جوش آید. عطر دارچین فضا را معطر كرده و بوی حاصل از سرخ كردنی و حتی سوختگی را از بین خواهد برد.
  • بوی حاصل از پخت و پز غذا را با ریختن مقداری جعفری در تابه ای كوچك و قراردادن آن روی شعله اجاق گاز از بین ببرید. حرارت دادن جعفری برای مدت ۵ دقیقه، نه تنها بوی نامطبوع موجود را از بین می برد بلكه فضا را عطرآگین می كند.
  • در یك نعلبكی كمی ادكلن خوشبو بریزید و یك حبه قند چهار گوش در آن بیندازید ، طوری كه ادكلن را خوب جذب كند و قند خیس شود ، سپس قند را آتش بزنید و وقتی ادكلن تمام شد قند را خاموش كنید با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد.
  • زمانی که می خواهید مواد غذایی را سرخ کنید و دوست ندارید بوی آن در فضای خانه بپیچید، قبل از آنکه شروع به سرخ کردن کنید، مقداری سرکه سفید را در یک ظرف ریخته و در کنار اجاق گازتان قرار دهید.
  • هیچ گاه کیسه زباله را نگذارید که مدت زمان زیادی در خانه بماند، حتماً هر شب زباله ها را در بیرون منزل ببرید.

از بین بردن بوی بد در خانه

موارد بیشتر: نکاتی برای استفاده از لباس زیر ـ استفاده از بطری های پلاستیکی

 

بوی رنگ

نقاشی و رنگ کردن دیوارها همیشه هم بوی ناخوشایندی ندارد با توجه به نوع رنگ استفاده شده میزان بوی رنگ نیز متفاوت است. البته بهترین راه باز کردن پنجره های آپارتمان است ولی اگر امکان این کار را ندارید می توانید در یک ظرف مناسب مقداری آب سرد ریخته و یک قاشق بزرگ آمونیاک را به آن اضافه کنید این مایع در جذب بوی رنگ موثر است. یک پیاز بزرگ حلقه شده در آب هم همین اثر را دارد.

 

بوی فاضلاب

بوی فاضلاب قطعاً خوشایند نخواهد بود زیرا ممکن است حاوی گاز فاضاب با سولفید هیدروژن باشد که گازی سمی و بسیار بد بو است.

برای از بین بردن بوی بد فضالاب سرکه سفید و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و در سینک ظرفشویی بریزید. اینگونه بوی بد را از بین خواهید برد.

یا می توانید یک کتری آب جوش، که حاوی یک لیوان نمک و یک لیوان جوش شیرین است را برای از بین بردن بوی بد استفاده کنید. این کار را با فاصله های زمانی مشخصی انجام دهید تا از شر بوی نامطبوع خلاص شوید.

 

فرش

اگر احساس می کنید فرش بو گرفته است شاید موقع شستشو و تمیز کردن فرش رسیده باشد در این مورد می توانید از اپلیکیشن هوم سرویز استفاده کرده و با بهترین و نزدیکترین قالیشویی برای حل این مشکل تماس بگیرید. البته به عنوان راه حل موقت نیز می توانید از اسانس اسطوخودوس برای از بین بردن بوی زننده استفاده کنید و در اولین فرصت اقدام به شستشوی فرش کنید.

 

بوی سیگار

اگر دود سیگار شما را آزار می‌دهد ولی یک مهمان سیگاری در منزل دارید که مرتب درحال سیگارکشیدن است و شما هم نمی‌توانید به او تذکر لازم را بدهید، راهکارهای زیر را هنگام حضور او و پس از خروجش امتحان کنید:
۱. چند عدد شمع در خانه روشن کنید. شمع بوی دود سیگار را خنثی می‌کند.
۲. عده‌ای بر این عقیده‌اند که برای رفع بوی دود سیگار کافی است چند کاسه حاوی مقداری سرکه را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید. سرکه بوی دود را به خوبی جذب می‌کند.
یک راه سریع برای عطرآگین‌کردن محیط خانه، استفاده از گرماست. شما می‌توانید یک یا ۲قطره از اسپری یا عطر مورد علاقه‌تان را روی حباب لامپ چراغ اتاق – درحالی که خاموش است – اسپری کنید. سپس چراغ را روشن کنید. گرمای چراغ بوی عطر را در محیط اتاق پراکنده می‌کند.
۳. راهکار دیگر که پس از خروج مهمان سیگاری از خانه عملی است  استفاده از ترکیب مقدار مساوی آب گرم و سرکه در ظرفی گود است. سپس پارچه‌ای حوله‌ای را در محلول فرو برده و بعد از اینکه پارچه به‌طور کامل به این محلول آغشته شد، آن را بیرون بیاورید و خوب بچلانید. حالا پارچه را در بالای سرتان مرتب تکان دهید تا باقیمانده دود موجود در خانه و بوی حاصل از آن از بین برود.
۴. زغال روشن نیز بوی باقیمانده حاصل از دود سیگار را از بین می‌برد. در نتیجه چند عدد زغال روشن را در ظرف‌های فلزی کوچک گذاشته و در نقاط مختلف خانه قرار دهید.
همچنین بخوانید: چطور خانه را تمیز نگه داریم؟
این مطالب را هم ببینید