نگهداری و پرورش گیاه کروتون + روش های تکثیر این گیاه زیبا

اگر به فکر خرید یک گیاه مطابق با رنگ دکوراسیون خانه خود هستید؛ پس باید به دنبال گیاه کروتون بگردید. این گیاه یکی از انواع گیاهان زینتی آپارتمانی محسوب می‌ شود که در آب‌ و هوای گرمسیری رشد می‌ کند. کروتون‌ ها دارای شکل‌ ها، اندازه‌ ها و رنگ‌ های بسیار متنوعی هستند. برگ‌ های کوتاه، بلند، نازک و ضخیم آن‌ ها در رنگ‌ ها گوناگونی مثل سبز، زرد، کرم، نارنجی، قرمز، صورتی و حتی مشکی، باعث زیبایی خیره‌ کننده این گیاه شده است.

البته که کروتون گیاهی حساس محسوب می‌ شود ولی همان زیبایی این گیاه باعث شده تا بسیاری از افراد علاقه زیادی به نگهداری آن داشته باشند. در این مقاله ما سعی می‌ کنیم که نکات کلیدی نگهداری این گیاه فوق‌ العاده را به شما آموزش بدهیم؛ پس با ما همراه باشید.

انواع گیاه کروتون

این گیاه با توجه به شرایط مختلف آب‌ و هوایی و میزان متفاوت نور دهی، انواع مختلفی از برگ‌ ها را در ابعاد و رنگ‌ های گوناگون شامل می‌ شود که همین موضوع باعث تنوع گونه‌ های مختلف و جذاب آن است. انواع مختلف گیاه کروتون را می توان از روی رنگ برگ های آن تشخیص داد، رنگ های: زرد، سبز، بنفش و حتی قرمز از زیباترین انواع کروتون هستند. از انواع گیاه کروتون که معروف هستند می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پترا، کروتونی با برگ‌های سبز و دارای رگه‌ هایی از رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی
  • ستاره طلایی یا ستاره خورشیدی، گیاهی با برگ‌ های سبز با لکه‌ های پاشیده شده به رنگ زرد
  • النور روزولت، این نوع بسیار شبیه کروتون قطره طلا می‌ باشد. برگ‌های بلند و باریک به رنگ سبز با سایه بنفش و همچنین لکه‌ های زرد دارد.
  • پنجه کلاغی، شکل برگ‌ های این گیاه شبیه به پنجه کلاغ است و تنوع رنگ‌ ها اعم از سبز، قرمز، نارنجی، لیمویی و … در این نوع دیده می‌ شود.
  • کروتون قرمز، این گونه برگ­ های بیضی نوک تیزی دارد که هنگام جوانه زدن به رنگ زرد و پس از رشد و بزرگ شدن به رنگ صورتی و قرمز درمی­ آیند.

لیست انواع گیاه کروتون بسیار بلند و طولانی هست که شما به سلیقه خود می‌ توانید هر کدام از آن‌ها را برای دکوراسیون خود انتخاب کنید.

گیاه کروتون

شرایط نگهداری گیاه کروتون

گیاهان نقش بسیار مهمی را در ایجاد شادابی و طراوت محیط اطراف خود ایفا می­ کنند؛ لذا آگاهی کامل از شرایط نگهداری هر چه بهتر این گیاهان برای داشتن یک تجربه بسیار خوب پرورش گل الزامی است. گیاه کروتون به دلیل حساس بودن آن، نیاز به توجه زیادتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی دارد و این خود نشان­ دهنده اهمیت رعایت اصول و قوانین خاص این گیاه می­ باشد. روی هم رفته گیاه های کروتون که در طبیعت هستند، به طور خودکار رشد زیادی خواهند داشت اما در آپارتمان و خانه رشد کمتری دارند و برای شاداب بودن و رشد مداوم‌ شان، بایستی‌ که شرایطی لحاظ گردد. در ادامه مطلب ما نکاتی پیرامون نحوه نگهداری گل کروتون در خانه برایتان آورده ­ایم.

گیاه کروتون

نور مناسب گیاه

کروتون نور خورشید را دوست دارد ولی باید در نظر بگیرید که نور شدید خورشید باعث سوختن برگ­ های آن می ­شود. شما در خانه می ­توانید این گیاه را در کنار پنجره نگهداری کنید که برای 6 الی 8 ساعت نور خورشید به آن بتابد و یا در صورت عدم وجود نور کافی برای آن، از لامپ ­های مخصوص برای تأمین نور کافی استفاده بفرمایید. میزان نور مناسب بر روی کیفیت برگ­های این گیاه بسیار تأثیرگذار است.

گیاه کروتون

خاک مناسب گیاه

گیاه کروتون نیاز به خاکی سبک با زه کشی مناسب دارد. علاوه بر این، خاک گلدان باید توانایی حفظ رطوبت مورد نیاز آن را داشته باشد. برای این گیاه ترکیبی از یک قسمت خاک‌ برگ، دو قسمت ماسه شسته شده و همچنین قسمتی از خاک باغچه که مقداری کمپوست داشته باشد توصیه می­ شود. شما همچنین برای انتخاب گلدان باید در نظر داشته باشید که حجم گلدان نیم برابر بزرگ­تر حجم ریشه­ های گیاه باشد. بهترین زمان تعویض گلدان، فصل بهار می ­باشد.

دمای مناسب گیاه

گیاه کروتون از گیاهان بومی منطقه استوایی محسوب می­ شود که هوای گرم و مرطوب را دوست دارد؛ بنابراین برای نگهداری از این گیاه باید سعی کنید که دمای محیط بین حداقل 16 تا 25 درجه سانتی­گراد باشد. دمای پایین ­تر برای گیاه آزاردهنده بوده و باعث عدم رشد آن می ­شود. شما همچنین برای حفظ رطوبت گیاه می­ توانید به‌صورت متناوب با آبپاش برگ­های این گیاه را آبپاشی کنید و محیط مرطوبی برای آن به وجود بیاورید. دقت داشته باشید که گیاه در مسیر وزش باد نباشد و از طرفی جای گلدان را زیاد عوض نکنید.

گیاه کروتون

میزان آب دهی گیاه

آبیاری زیاد و غرقابی بودن خاک برای این گیاه مناسب نیست و باید از این کار خودداری نمود چرا که باعث پوسیده شدن ریشه آن می ­شود. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه زمانی می­ باشد که لایه روی سطح خاک، خشک شده باشد؛ لذا شما باید حواستان به‌ صورت منظم به خاک گلدان باشد و آبیاری منظمی انجام دهید. از طرفی آب سرد باعث تغییر رنگ برگ­های گیاه می­ شود بنابراین  باید این گیاه را با آب ولرم آبیاری کرد.

همچنین اگر حس می کنید که دما اتاق شما و هوای آن مرطوب نیست بهتر است که هر از چندگاهی با اسپری آن را آبیاری کنید.

گیاه کروتون

چگونگی تکثیر گیاه

شما برای تکثیر گیاه کروتون به چند روش می­ توانید عمل کنید. ساده ­ترین روش برای انجام این کار روش جدا کردن ریشه ­ها است. در این روش شما دو گیاه مجزایی که در گلدان خود دارید را از هم جدا نمود و در دو گلدان می­ کارید.

روش بعدی برای تکثیر این گیاه، قلمه زدن می‌ باشد که در این روش شما باید قسمتی از ساقه گیاه را که 3 الی 4 برگ دارد را ببرید و درون ظرف آب در معرض نور خورشید قرار دهید. آب ظرف را باید به‌صورت متناوب و هر دو روز یکبار عوض کنید. بعد از گذشت چند هفته، ریشه­ ها نمایان می­ شوند.

روش بعدی که می­ توانید از آن برای تکثیر گیاه کروتون استفاده کنید؛ روش خواباندن هوایی است. در این روش شما باید قسمتی از یکی از شاخه­ های این گیاه را که دارای جوانه هست برشی کوچکی بزنید. در ادامه باید روی برش را با خزه بپوشانید و سپس روی خزه­ها را با پلاستیکی بپوشانید و چند سوراخ برای جلوگیری از پوسیدگی ایجاد کنید. به‌صورت منظم با اسپری آبپاشی کنید تا ریشه­ ها ظاهر شوند.

گیاه کروتون

مشکلات و بیماری ­های رایج گیاه کروتون

برای آنکه گیاه شما بدون هیچ مشکلی و در شرایط عالی رشد کند؛ باید همیشه آن را مورد بررسی قرار دهید و با دیدن تغییرات موجود، درصدد رفع مشکل باشید. در رابطه با گیاه کروتون، یکی از عمده­ ترین مشکلات ریزش برگ­­های این گیاه می­باشد. علت برگ‌ریزی گیاه کروتون از تمامی قسمت­ های آن به دلیل تغییرات دمای محیط و ریزش از بخش پایین گیاه به دلیل سرما و خشکی هوا است؛ لذا باید دمای آن را ثابت و در درجه مناسب قرار دهید.

قهوه ­ای شدن نوک برگ­ ها به علت آب­دهی کم می­ باشد و کم‌رنگ بودن برگ­ها به‌خاطر نور کم محیط ایجاد می ­شوند. البته باید توجه داشت که این گیاه به جابه ­جایی حساس است و در صورت عوض شدن مکان آن، شاهد ریزش موقت برگ­ هایش هستید.

نکته ­ای که باید پیرامون این گیاه در نظر بگیرید این است که کروتون گیاهی سمی است؛ لذا در صورت به‌ وجود آمدن خراش بر روی آن، از تماس آن با چشم ها و دهان خود خودداری کنید. کروتون مانند سایر گیاهان، گل نیز می ­دهد و نحوه گل دادن گیاه کروتون به این صورت است که خوشه­ های بزرگ گل‌ آذین بر روی آن ها به‌صورت فصلی نمایان می­ شوند.

گیاه کروتون

کروتون، هدیه زیبا برای شما و خانه ­تان

در این مطلب سعی کردیم که به‌ صورت مختصر شما را با گیاه کروتون و نحوه نگهداری از آن آشنا کنیم. شما می‌ توانید با توجه به نیاز خود گونه‌ های مختلفی از این گیاه را خریداری نمایید. قیمت گل کروتون با توجه به ابعاد و نوع آن متفاوت است ولی به‌ صورت کلی جزو گیاهان با قیمت ارزان رو به متوسط محسوب می‌ شود. از همین حالا برای تغییرات زیبای محیط اطراف خود برنامه‌ ریزی کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

درباره گیاه شمعدانی؛ درباره رشد و پرورش این گیاه زیبا گیاه برگ انجیری؛ اطلاعات درباره رشد و نگهداری این گیاه زیبا و جذاب درمان قارچ‌های گیاهان آپارتمانی؛ پیشگیری و روش های درمان طبیعی قارچ گیاهان آپارتمانی ماه تولد؛ انواع گل مناسب هر ماه تولد از فروردین تا اسفند گیاه زاموفیلیا؛ راهنمای جامع برای داشتن گیاهی شاداب و خوش شانس کودهای مورد نیاز گیاهان آپارتمانی: بهترین کودها برای رشد گیاهان داخل خانه آموزش کاشت هسته مرکبات برای سبزه عید (شامل هسته پرتقال، لیمو و نارنج) پرورش دیفن باخیا، اطلاعات در مورد تکثر و نگهداری این گیاه زیبا اطلاعات درباره پرورش و رشد گل کاغذی و نکات مهم در مورد آن اطلاعات در مورد گیاه حسن یوسف | نگهداری، پرورش و تکثیر این گیاه زیبا