کربوکسی تراپی چیست؟ کاربردهای این روش، مزایا و عوارضی که دارد

در مورد کربوکسی تراپی چه می دانید؟ کربوکسی تراپی چه اثری دارد؟ از کربوکسی تراپی جهت رفع سلولیت، تیرگی های زیر چشم و…استفاده می گردد. ما تصمیم داریم در این مقاله به طور کامل راجع به کربوکسی تراپی توضیح دهیم .پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اطلاعات دباره کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی باعث ترمیم کلاژن و نابود کردن رسوبات چربی می گردد. علاوه بر این، با زیاد کردن جریان خون در بخش پلک باعث می شود تا تیرگی های زیر چشم کاهش پیدا کند. بعضی از پزشکان از این روش جهت درمان مشکلات نعوظ، آرتریت ، سندرم رینود و آلوپسی استفاده نموده اند. جهت کم کردن چربی و سلولیت، این تکنیک خیلی اوقات بر روش های تهاجمی تر و پرخطر مثل لیپوساکشن ارجحیت دارد.

تحقیقات نشان می دهد که کربوکسی تراپی خاصیت ارتجاعی پوست را درمان می کند، گردش خون را زیاد می نماید، باعث ترمیم کلاژن می شود، خطوط و چین و چروک ها را تا حدی از بین می برد و رسوبات چربی موضعی را کاهش می دهد.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می گردد؟

دی اکسید کربن، گاز نامرئی است و بخشی از هوایی است که ما آن را تنفس می کنیم، و این دی اکسید کربن به وسیله یک سوزن ریز دقیقا در زیر پوست تزریق می گردد. طبق خیلی از مطالعات، این ماده در اطراف پخش می گردد و موجب گشادی رگ های خونی می گردد. رگ های گشاد تر به معنی خون رسانی بیش  تر می باشد، که اکسیژن و مواد لازم را به قسمت تحت درمان انتقال می دهد. شواهد نشان داده است که دی اکسید کربن موجب نابود شدن سلول های چربی می گردد ، اکسیژن اضافی موجب به وجود آمدن مایعات در میان سلول ها می گردد و پوست جهت تولید کلاژن بیشتر تحریک می گردد.

در نتیجه، به نقل از پزشکان، سلول های چربی کاهش می یابد و پوست دارای استحکام بیش تر و جوان تر خواهد شد. تحقیقات پزشکی نشان می دهد دی اکسید کربن گردش خون را افزایش خواهد داد. این دارو از خیلی قبل تر در فرانسه استفاده می گردیده است تا بیمارانی که به گردش خون ضعیف مبتلا هستند، شریان های مسدود شده و بیماری های قلبی شان بهبود یابد. اخیراً، تحقیقات دانشگاه Siena نشان داده است که کربوکسی تراپی باعث صاف پوست و کم شدن چربی خواهد شد.

دی اکسید کربن هزینه تبادل در سلول های بدن می باشد. بنابراین، ما اکسیژن را وارد ریه های خود می کنیم، گلبول های قرمز اکسیژنی که در ریه ها وجود دارند را جمع می کنند و آن را به بافت های خود انتقال می دهند تا هنگامی که با قسمتی که سخت کار کرده است برخورد نمایند و دی اکسید کربن فراوانی نیز داشته باشند. زمانی که سلول های خونی در معرض مقدار زیادی از دی اکسید کربن قرار میگیرند ترکیب آن ها را تغییر می دهند، مولکول های اکسیژن را آزاد کرده و دی اکسید کربن را بر می گزینند تا ما قادر باشیم آن را از ریه های خود بیرون آوریم. در واقع، با وارد نمودن کمی از گاز دی اکسید کربن در زیر پوست، آن را فریب می دهیم تا گردش خون به آن بخش را افزایش دهد. تیرگی زیر چشم، سلولیت و نشانه های کشش نشان می دهد  که بعضی از علت های اساسی گردش خون ضعیف عمل می کنند.

کربوکسی تراپی

تزریق دی اکسید کربن به پوست چگونه است ؟

در یک تحقیق تازه، بخشی از جراحان پلاستیک تصمیم دارند بدانند که آیا کربوکسی تراپی، اثر گذار است یا نه. نتیجه ؟ خوب، تا حدودی موثر بوده است. مراد آلام، نایب رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه فاینبرگ می گوید که: “ما خیلی متعجب شدیم از این که به گویی این درمان واقعا اثر گذار است. ولی ما واقعاً شاهد تغییرات خیلی چشمگیری نبودیم که بعضی دیگر از محققان گزارش می دهند.

خیلی از کلینیک های ایالات متحده که کربوکسی تراپی را انجام می دهند، نسخه ای از این تحقیقات را نقل می کنند که نشان گر این است که این درمان اثر گذار است.

مزایا و معایب کربوکسی تراپی

خیلی از پزشکانی که بیش از 10 سال است که از کربوکسی تراپی استفاده می کند، عقیده دارند که که تا الان تأثیر منفی را مشاهده نکرده اند. حتی یکی از پزشکانی که یک لیتر گاز دی اکسید کربن را به شکم یک بیمار تزریق کرده است، معتقد است این روش بی خطر است و برای پزشکان و بیماران جذابیت فراوانی دارد. در قیاس با درمانی مثل لیپوساکشن، کمتر تهاجمی و نسبتاً مقرون به صرفه است. دی اکسید کربن هم اکنون با ایمنی کامل در تکنیک هایی مثل لاپاروسکوپی استفاده می گردد  تا تورم شکم را حفظ نماید. ولی کربوکسی تراپی یک درمان کوتاه مدت نمی باشد.

درمان کربوکسی تراپی چطور عمل می کند؟

گردش خون کم تا اندازه ای موجب ایجاد سلولیت، نشانه های کششی و سیاه شدن زیر چشم  می شود. سلول ها دی اکسید کربن را به عنوان ضایعات آزاد می نمایند. گلبول های قرمز اکسیژن موجود در هوا را دریافت می کنند و آن را به بافت انتقال می دهند، سپس دی اکسید کربن را بر می گزیند. سرانجام، دی اکسید کربن از طریق ریه ها بازدم پیدا می کند. پزشک متخصص می تواند با تزریق نمودن دی اکسید کربن گردش خون را در یک قسمت خاص زیاد می کند و موجب شود گلبول های قرمز خون به آن قسمت بیایند. با آمدن سلول های خونی به قسمت مورد نظر، گردش خون زیاد می شود. این کار جهت ترمیم قابلیت ارتجاعی پوست و در سیاهی زیر چشم، تغییر رنگدانه و درخشش نمودن آن، تاثیر دارد.

موارد استفاده کربوکسی تراپی

علائم کشش: علائم کششی که روی بدن می بینید نتیجه ی پاره شدن کلاژن پوستی می باشد. کربوکسی تراپی کلاژن سازی می کند، که  باعث  ضخیم شدن پوست می شود و ظاهر پوست را بهبود می بخشد.

سلولیت: دی اکسید کربن قادر است به سلول های چربی تزریق گردد و این موجب می شود سلول های چربی در بدن از بین بروند. سلولیت زمانی ایجاد می گردد که چربی زیر جلدی به وسیله پوست بیرون آمده باشد. مطالعات زیادی نشان داده اند که کربوکسی تراپی برای استفاده در درمان سلولیت خطری ندارد.

سیاهی زیر چشم: حلقه های سیاه زیر چشم خیلی اوقات به دلیل گردش خون کم به وجود می آید  که موجب به وجود آمدن انقباض عروقی می گردد. تزریق گاز در زیر پلک موجب کم شدن این جمع شدگی تیره رنگ و جایگزین شدن آن با قرمزی می شود.

آلوپسی: آلوپسی (ریزش مو) که به دلیل گردش خون ضعیف رم داده است نیز ممکن است با کربوکسی تراپی درمان گردد.

کربوکسی تراپی

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

اگرچه جمله “نابرده رنج گنج میسر نمی شود” در موقع تغییر ظاهر شما جمله ای رایج می باشد، اینکه دقیقاً چه اندازه از درد (رنج) مد نظر است، معمولاً یک عامل مشخص کننده است. در قیاس با جراحی پلاستیک، می توان گفت که کربوکسی تراپی دارای کم ترین مقدار اثرات جانبی است. ممکن است در زمان عمل حس ناراحتی داشته باشید و طبق مشکلی که دارید، مقدار ناراحتی متفاوت می باشد. پزشک شما ممکن است بگوید که چه چیزی در انتظار شما می باشد. بعد از تمام شدن عمل، می توانید سریعا به فعالیت های روزانه خود برگردید. معمول ترین تاثیر جانبی کربوکسی تراپی ممکن است کبود شدن در قسمت تزریق شده باشد. در حالی که عمل روی پلک ها معمولا موجب کبودی نمی گردد، قرمز شدن و متورم شدن بازوها و پاها عمل شده معمول است.

پس از انجام کربوکسی تراپی، امکان دارد مدتی در بخش تزریق شده حس گرما یا سوزش داشته باشید. این اتفاق طبیعی است. درمان سلولیت و چربی امکان دارد موجب شود که فشار دی اکسید کربن به داخل رسوبات توسعه یابد. این احساس باید پس از گذشت بیش از یک روز کاهش یابد. اگر پس از انجام کربوکسی تراپی عوارض جانبی غیر طبیعی را تجربه نمودید، باید با پزشک متخصص خود مشورت نمایید. در صورتی که تصمیم دارید از سلولیت، علائم کشش یا دیگر مشکلات پوستی رها شوید اما دوست ندارید جراحی انجام دهید و یا نگران عوارض وحشتناک آن هستید، امکان دارد کربوکسی تراپی همان درمانی باشد که در پی آن می باشید.

خیلی از افراد دارای سیاهی زیر چشم، بالا بودن وزن که موجب ایجاد نشانه های کششی می گردد، ورزش نکردن و عادات غلط غذایی هستند که باعث بروز سلولیت می شود. کربوکسی تراپی قادر می باشد تا این مشکلات را از طریق تزریق دی اکسید کربن در زیر پوست منطقه آسیب دیده درمان نماید. خیلی از نشانه های استرس و پیری، به دلیل ضعف گردش خون در بخش آسیب دیده می باشد. این نظر وجود دارد که دی اکسید کربن اضافه شده به بدن، بدن را در بالا بردن جریان خون فریب خواهد داد، که جهت رفع این مشکلات مفید استبرخی از عوارض جانبی کربوکسی تراپی عبارتند از:

کبودی

کربوکسی تراپی شامل تزریق دی اکسید کربن به نواحی ای می باشد که شما  تصمیم دارید آن را با قوی کردن جریان خون برطرف نمایید. تزریق می تواند به ویژه هنگام استفاده از کربوکسی تراپی در بازو و پا امکان بروز کبودی وجود دارد.

درد

دی اکسید کربنی که به پوست تزریق شده آن را استحکام می بخشد. بنابراین، سریعا بعد از تزریق، بیماران امکان دارد درد و حتی کج شدن پوست را احساس کند. معمولا این نشانه ها در عرض چند ساعت بعد از درمان از بین می روند.

حباب های کشنده

تزریق گاز دی اکسید کربن به بدن ریسک فراوانی دارد به خصوص هنگامی که سوزن وارد رگ یا مویرگ شود. حباب گاز موجود در ورید می تواند راهش را به وسیله سیستم گردش خون جلو ببرد و موجب ایجاد آریتمی در قلب و در صورت تزریق شدن در رگ های خونی چشم موجب کوری می گردد.

کربوکسی تراپی

روش آزمایش نشده کربوکسی تراپی

برخلاف خیلی از سایت های تمام دنیا که کربوکسی تراپی را تبلیغ می کنند، این درمان توسط سازمان غذا و داروی  آمریکا تأیید نگردیده است. تزریق نمودن دی اکسید کربن به بدن نیز آزموده نشده است. هیچ شخصی نمی داند اثرات طولانی مدت این درمان چه خواهد بود. علاوه بر این، این عقیده که دی اکسید کربن طبیعی می باشد، پس برای بدن آسیب زا نیست، اشتباه است. انسان ها می توانند دچار مسمومیت با دی اکسید کربن شوند ، که می تواند در مقدار بالا یا در دراز مدت خیلی خطرناک باشد.

آیا کربوکسی تراپی روش امنی است؟

دی اکسید کربن یک محصول طبیعی بدن می باشد و حتی در اندازه های زیاد نیز سمی نمی باشد، مگر اینکه یک شرایط پزشکی خاصی به وجود بیاید. پس از انجام  این عمل، گاز دی اکسید کربن طی 5 دقیقه دوباره جذب می شود و ناحیه ای که م تحت درمان به حالت عادی بر می گردد. هیچ خطر  و یا عوارض جدی و غیر عادی با استفاده از کربوکسی تراپی رخ نخواهد داد، و سالانه خیلی از افراد در تمام دنیا  این عمل را انجام داده و عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است.

کربوکسی تراپی

در طول کربوکسی تراپی چه اتفاقی می افتد؟

پزشک کربن دی اکسید را از طریق یک سوزن به زیر پوست تزریق می کند، که به وسیله یک لوله به دستگاه متصل می گردد و یک اندازه کنترل شده از گاز را می رساند. لوله استریل شده است و در ته آن فیلتری وجود دارد که قادر است ناخالصی های گاز را پیش از تزریق خارج نماید.عمق تزریق و سرعت جریان گاز  به ناحیه و شرایط مورد نظر بستگی دارد. مثلا جهت درمان سلولیت، دی اکسید کربن به صورت عمیق تر به لایه زیرین پوست تزریق می گردد. سرعت گاز دی اکسید کربن به وسیله یک تنظیم کننده جریان که در دستگاه وجود دارد کنترل می شود. اغلب درمان های کربوکسی تراپی حدود 15 تا 30 دقیقه زمان می برد.

مطالب مشابه را ببینید!

پیشگیری از پیری زودرس؛ دلایل پیری سلول های پوست و روش های جوانسازی آن مزایای پاکسازی عمیق پوست و انواع روش پاکسازی درخانه و مطب پوستی جوان با ایربراش پوست؛ دلایل استفاده از ایربراش و نکات انتخاب آن علائم قارچ پوست سر و نکات مهم باری مراقبت از پوست سر آلفا لیپوئیک اسید برای زیبایی پوست و ترمیم آن عوارض آرایش غلیظ؛ مشکلات و پیامدهای آرایش زیاد و غلیظ برای پوست 3 مزیت کرم روشن کننده پوست؛ دلایل استفاده از کرم های روشن کننده مراقبت از پوست هنگام هوای آلوده؛ روش های پاک کردن پوست تکنیک های جوانسازی پوست در منزل و انواع ماسک برای صورت کهیر پوستی چیست و چرا ایجاد می شود؟ روش های درمان کهیر