رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و دلایل انجام و مراقبت های پس از عمل

اطلاعات درباره رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی در اصطلاح علمی رینوپلاستی یا راینوپلاستی (Rhinoplasty) گفته کی شود. جراح پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی با انجام تغییرات مورد نیاز بر روی ساختار بینی، به اصلاح فرم بینی و رفع مشکلات تنفسی می پردازد. مشکلاتی مانند قوز بینی، کج بودن ، گوشتی بودن و افتادگی یا پهن بودن نوک بینی با این جراحی زیبایی درمان خواهد شد.

بیش تر ما می دانیم که رایج ترین جراحی در کشورمان جراحی زیبایی بینی می باشد. سالانه خیلی از افراد جهت انجام این جراحی زیبایی اقدام می کنند. عمل بینی امروزه خیلی رایج می باشد.

انجام جراحی بینی به چه کسانی پیشنهاد می گردد؟

در جواب به این پرسش که چرا عمل زیبایی بینی انجام می گردد و چه افرادی بهترین کاندیداها جهت انجام آن هستند، باید گفت که هم زنان و هم مردان این جراحی را برای بر طرف کردن مشکلات زیر انجام می دهند:

 • اصلاح نمودن فرم بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • کجی و انحراف
 • پهن بودن نوک بینی
 • رفع گوشت اضافه بینی
 • قوز بینی

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و دلایل انجام و مراقبت های پس از عمل

چه افرادی بهتر است عمل زیبایی بینی انجام ندهند؟

خیلی از افراد قبل از عمل این پرسش را در ذهن دارند که عمل بینی برای چه افرادی خطرناک است؟ اگرچه رینوپلاستی عمل متدوالی در ایران است ولی در بعضی از افراد این عمل امکان پذیر نمی باشد و نباید انجام شود. ممنوعیت عمل بینی شامل اشخاص زیر می شود:

 • افراد مبتلا به چاقی زیاد
 • خانم های زیر 17 سال و آقایان زیر 18 سال
 • خانم هایی که کمتر از 7 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • زنان باردار (عمل بینی برای زنان باردار ممنوع می باشد)
 • اشخاص سیگاری که در طی روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • اشخاص مبتلا به مشکلات انعقاد خون
 • افرادی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام گردیده است
 • کسانی که به دلایل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند (اختلال بدریخت انگاری
 • افرادی که به شکل حرفه ای یا غیرحرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مثل تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مثل سرطان یا دیابت (جراحی بینی برای اشخاص مبتلا به دیابت در صورتی مجاز می باشد که دیابت کنترل شده داشته باشند)

علاوه بر این، باید بدانید که خانم هایی که تصمیم به بارداری پس از عمل بینی دارند، باید حداقل 6 ماه بعد از جراحی بینی برای بارداری اقدام نمایند.

دلایل انجام جراحی بینی

مشکلات بینی هم امکان دارد از بدو تولد به شکل مادرزادی وجود داشته باشند و یا پس از یک حادثه و تصادف ایجاد شده باشند. به عنوان مثال بعضی از افراد به صورت مادرزادی با مشکل انحراف بینی (کج بودن تیغه بینی) متولد می شوند و بعضی دیگر نیز بر اثر ضربه ای که در ورزش به بینی آن ها وارد گردیده، دچار شکستگی و کج شدن تیغه بینی شده اند. در هرحال، این مشکلات به کمک جراحی توسط یک جراح بینی خوب قابل حل می باشد.

انواع روش های جراحی بینی

جراح از طریق روش های جدید جراحی بینی و با بیهوشی عمومی جراحی بینی را انجام می دهد. به صورت کلی عمل بینی با دو تکنیک زیر انجام می شود: عمل بینی باز و بسته. تشخیص و انتخاب هر یک از این تکنیک ها بر عهده پزشک جراح است. در ادامه به بررسی هر یک از این تکنیک ها خواهیم پرداخت.

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و دلایل انجام و مراقبت های پس از عمل

تکنیک های انجام جراحی بینی

جراحی بینی باز

این روش معمول ترین ترین روش جراحی بینی است که در آن جراح، برشی بر پایه بینی (کلوملا) ایجاد می کند، بعد از آن پوست بینی را به طور کامل به سمت بالا می برد. با این تکنیک، جراح به طور کامل به ساختمان بینی دسترسی پیدا می کند و تغییرات ضروری را به سادگی ایجاد می کند. از فواید روش جراحی باز بینی می شود به دسترسی کامل جراح به بینی، کم شدن احتمال عدم قرینگی سوراخ های بینی پس از جراحی، فضای کار بیشتر پزشک برای کار، رفع ساده تر کجی بینی و انحراف و نتیجه جراحی بهتر و دلخواه تر. در صورتی که جراح مهارت و تخصص بالا در این جراحی داشته باشد، هیچ اثری از بخیه بر بینی باقی نمی ماند.

عمل بینی بسته

این روش بدون ایجاد هر نوع برش بر بینی انجام می گیرد. جراح از طریق ابزاری ویژه، پوست بینی را بالا نگه می دارد و بعد از آن عمل جراحی از درون بینی انجام می دهد. از فواید این روش می شود به عدم ایجاد برش و باقی نماندن جای بخیه بر کلوملا و مدت زمان کمتر عمل اشاره نمود. اما خیلی از متخصصان جراحی بینی این روش را جهت جراحی مناسب نمی دانند به این دلیل که جراح دید کامل بر ساختار بینی ندارد و قادر نیست تغییرات پیچیده تر را ایجاد نماید. نتیجه این جراحی به زیبایی عمل باز بینی نخواهد بود.

عمل بینی باز مناسب تر است یا بسته؟

امروزه بیش تر متخصصان رینوپلاستی فهمیده اند که فواید عمل بینی باز بیش از نوع بسته می باشد. در اصل در این عمل، جراح به علت داشتن میدان دید بیشتر می تواند تغییرات را به سادگی و بدون هیچ خطایی انجام دهد. علاوه بر این، نتیجه حاصل از این تکنیک بهتر از عمل بسته بینی می باشد.

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و دلایل انجام و مراقبت های پس از عمل

انواع بینی کدام است؟

اگر تصمیم به انجام عمل کوچک کردن بینی دارید، قطعاً دو واژه بینی گوشتی و بینی استخوانی به گوشتان خورده است. ولی تفاوت این دو نوع بینی چیست؟ چگونه می شود بینی گوشتی و استخوانی را تشخیص داد؟ یا بهتر است بگوییم، انواع مدل بینی چه می باشد؟ بینی ها به دو دسته تقسیم می شوند:

بینی استخوانی

در ادامه به بررسی خصوصیات هر کدام از این انواع بینی خواهیم پرداخت.

بینی گوشتی

پوست ضخیم و چرب، دارا بودن غضروف ضعیف و پهن بودن نسبی نوک بینی از ویژگی های این مدل بینی می باشد.

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و دلایل انجام و مراقبت های پس از عمل

آیا بینی گوشتی پس از عمل بر می گردد؟

خیلی از افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، ابراز نگرانی می کنند که بینی آن ها پس از عمل راینوپلاستی بعد از چند مدت مجددا به حالت اول بازگردد. ولی این نظر با پیشرفت تکنیک های جراحی، امروزه زیاد صحیح نیست.

بینی استخوانی

غضروف قوی، پوست نازک و معمولا قوزدار بودن تیغه بینی از خصوصیات این مدل بینی می باشد.

مدل های متعدد بینی در جراحی بینی

یکی دیگر از اصلی ترین قسمت های جراحی رینوپلاستی انتخاب مدل مناسب بینی می باشد. همه مدل های بینی برای تمام چهره ها مناسب نمی باشند. مشاوره صحیح و آگاه نمودن بیمار از مدل انتخابی بر عهده یک دکتر ماهر است که با علم زیبا شناسی، شخص را از استانداردهای زیبایی آگاه نماید. به صورت کلی مدل های بینی عبارتند از:

 • بینی عروسکی (بینی فانتزی)
 • بینی طبیعی

جراح بینی خوب چه مواردی را باید در موقع عمل در نظر بگیرد؟

در جراحی بینی رعایت موارد زیر از سمت پزشک ضروری است:

 • جراحی بینی طبق معیارهای زیبایی شناسی
 • فرم دادن استاندارد به بینی (بیش از اندازه سر بالا نکردن بینی، به وجود آوردن تقارن در سوراخ های بینی و …)
 • بر طرف کردن مشکلات بینی، ازجمله قوز بینی، کجی و افتادگی نوک بینی
 • دقت و ظرافت در انجام جراحی
 • مهارت در شناخت اعصاب بویایی فرد و آسیب وارد نکردن به حس بویایی او

جراحی بینی نزد دکتر غیر متخصص دارای چه عوارضی می باشد؟

جراحی راینوپلاستی باید حتماً توسط یک جراح خوب و با تجربه انجام گیرد تا از بروز مشکلات پس از عمل بینی پیشگیری گردد. عوارض انجام عمل بینی نزد شخص غیر متخصص عبارتند از:

 • آسیب رسیدن به بویایی فرد برای همیشه
 • مشکلات تنفسی (خس خس نمودن در موقع نفس کشیدن، خر خر در خواب و …)
 • وقفه تنفسی در خواب
 • بروز سردردهای ناشی از تنفس غلط
 • بد فرم شدن بینی و نداشتن شکل مناسب
 • متقارن نبودن بینی
 • کجی بینی پس از جراحی (این مورد علاوه بر جراح، به مراقبت های پس از جراحی بینی نیز وابسته است)

جراحی بینی مردان چطور است؟

امروزه بر خلاف قبل، مردان نیز به زیبایی و جذابیت مردانه خود اهمیت می دهند. به همین علت انجام جراحی زیبایی بینی مردان نسبت به قبل شیوع زیادتری پیدا کرده است . اما اصلی ترین ویژگی جراحی بینی مردان حفظ فرم بینی متناسب با چهره مردانه اشخاص است . طبق تحقیقات انجام شده مبنی بر آناتومی بدن، بینی های مردان حدوداً ده درصد از بینی زنان بزرگ تر است .در جراحی بینی مردان تجربه و مهارت پزشک بسیار مهم است و بینی باید به گونه ای فرم بگیرد که چهره مردانه باقی بماند. انتخاب بهترین جراح بینی مردان شاید کار سختی به نظر برسد اما با در نظر گرفتن تمام ویژگی های بالا می توانید انتخاب درستی داشته باشید.

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و دلایل انجام و مراقبت های پس از عمل

آیا جراحی بزرگ کردن بینی نیز وجود دارد؟

در میان عمل های بینی که در بین عموم مردم متدوال است و به هدف کوچک کردن بینی، گاهی افراد علاقه به افزایش فرم بینی خود دارند. به همین علت برای خیلی از مردم سوال ایجاد می شود که آیا جراحی بزرگ کردن بینی ممکن است؟ باید گفت بله این عمل ممکن است. اغلب افرادی که علاقه به انجام جراحی بزرگ کردن بینی دارند، کسانی هستند که بینی های آن ها به شکل مادرزادی کوچک است و یا اینکه به علت جراحی نادرست، بینی آن ها خیلی کوچک شده است و باعث شده آناتومی و ظاهر صورت آن ها برهم ریخته گردد. چنین افرادی می توانند با مراجعه نمودن به یک جراح بینی متبحر اقدام به جراحی بزرگ کردن بینی خود کنند. جراح خوب بینی از طریق پیوند استخوان و پیوند غضروف فرم بینی را اصلاح می کند و حالت آن را عوض می کند.

چگونگی جراحی بزرگ کردن بینی

در جراحی بزرگ کردن بینی (جراحی افزایشی بینی) باید یک چارچوب در بخش زیرین پوست قرار بگیرد تا جراح بتواند همه برجستگی های مد نظر برای ترمیم استخوان تیغه را اعمال نماید. در طی این جراحی، پل بینی صاف خواهد شد و برجستگی بینی به صورت متعادل باز می گردد. در این جراحی، دکتر اصولا یک شکاف در پوست دیواره بینی و یا قسمت داخلی سوراخ بینی ایجاد می نماید. سپس، بعد از آن در صورتی که نیاز به پیوند استخوان باشد، از دنده ها ، استخوان آرنج ، سطح خارجی جمجمه، ستیغ ران و … استفاده می گردد. پیوند استخوان از این قسمت ها هیچ نوع مشکلی را برای ساختار استخوانی ایجاد نمی کند و بیمار نیز هیچ نوع دردی را حس نمی کند. اگر احتیاج به استفاده از غضرف باشد، جراح از گوش ها و یا غضروف های اضافه در بینی برای این کار استفاده می نماید.

فرق جراحی انحراف بینی با عمل زیبایی

بله این دو جراحی با یکدیگر متفاوت می باشند. کسانی که که دچار انحراف بینی هستند، سپتوم یا تیغه بینی در آن ها با کجی همراه است. در این اشخاص عمل انحراف بینی یا سپتوپلاستی انجام می گردد و کجی بینی جهت تنفس بهتر رفع می شود. حال این شخص امکان دارد از لحاظ ظاهری نیز از بینی خود راضی نباشد. به همین علت عمل زیبایی و انحراف به صورت همزمان برای ولی قابل انجام می باشد که به این عمل سپتورینوپلاستی می گویند.

نشانه های شکستگی بینی

نشانه های شکستگی بینی عبارتند از:

 • درد یا حس خشکی به ویژه در هنگام دست زدن به بینی
 • ورم و باد کردن بینی و دور آن
 • خونریزی کردن بینی
 • کبود شدن اطراف بینی یا اطراف چشم ها
 • کج شدن یا بد فرم شدن بینی
 • دشوار بودن نفس کشیدن برای فرد
 • آبریزش بینی
 • احساس گرفتگی یکی از سوراخ های بینی یا هر دو سوراخ ها

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی و دلایل انجام و مراقبت های پس از عمل

اقدامات بعد از جراحی بینی

رینوپلاستی مثل همه عمل های دیگر، تنها محدود به دانستنی های قبل از جراحی نمی شود. اقدامات و مراقبت های پس از جراحی هم از اهمیت زیادی برخوردار است. در این قسمت به همه سوال های پس از عمل بینی می پردازیم.

مراقبت های بعد از عمل بینی

همان طور که اقدامات پیش از عمل رینوپلاستی از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است، پس از انجام جراحی نیز باید اقداماتی انجام شود که نتیجه جراحی خوب باشد.

 • روز عمل شخصی را برای همراهی کردن با خود بیاورید به این دلیل که پس از مرخص شدن از بیمارستان نیاز به کمک او دارید و قادر نخواهید بود به تنهایی کاری را انجام دهید.
 • هنگامی که به خانه رسیدید، از غذاهای نرم و آبکی مانند سوپ و فرنی استفاده نمایید.
 • تا دو روز پس از عمل از کمپرس یخ روی بخش های کبود استفاده نمایید. مراقب باشید که به گچ بینی فشاری وارد نشود.
 • گاز استریلی که پزشک در زیر سوراخ های بینی شما می گذارد امکان دارد تا 48 ساعت پس از عمل به خونابه آغشته گردد که به سادگی می توانید آن را عوض کنید. پرستار چگونگی عوض کردن این گاز را به همراه شما آموزش خواهد داد.
 • جهت کم شدن کبودی و ورم صورت، حتماً در موقع استراحت و خواب، سر را بالاتر از بدن قرار بدهید. به وسیله ی چند بالش زیر سر، خون به سادگی جریان پیدا خواهد کرد.
 • از خندیدن به صورت بلند، باز کردن بیش از اندازه دهان و صحبت کردن فراوان بپرهیزید.
 • حتماً تلاش کنید به پشت بخوابید و از خوابیدن به پهلو اجتناب کنید.
 • از آب زدن به صورت و خیس کردن گچ بینی اجتناب نمایید. می توانید از یک دستمال مرطوب جهت پاک کردن صورت استفاده نمایید.
 • دندان ها را به کمک یک مسواک نرم و خیلی آرام بشویید.
 • چسب زدن به بینی در 3 هفته اول پس از عمل اهمیت خیلی زیادی دارد. چگونگی چسب زدن درست را از پزشک خود بیاموزید.
 • تا 3 ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت های  خیلی سنگین و شدید خودداری نمایید.
 • استفاده از عینک تا حداقل 3 ماه بعد از رینوپلاستی ممنوع می باشد.
 • از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید آفتاب، شعله گاز یا سولاریوم اجتناب کنید.

پس از جراحی بینی چه غذایی مصرف کنیم؟

بعد از عمل، تغذیه از اهمیت فراوانی برخوردار است. غذاها نباید سفت و سخت جویده شوند تا به بینی و عضلات صورت فشار نیاید. غذاهای مایع مثل سوپ و فرنی مناسب ترین نوع غذا پس از عمل هستند.

این مطالب را هم ببینید