چه ورزش هایی به زانو آسیب می رساند؛ کدام ورزش برای زانو خوب نیست

ورزش همانگونه موجب تقویت عضلات و ماهیچه ها شده و با بهبود گردش خون برای سلامت قلب مفید است، اگر حرکات آن به درستی انجام نشوند می توانند به نقاط مختلف بدن، بسته به حرکتی که انجام می دهید، آسیب وارد کنند. در این بخش مطلب از سایت روزانه ما تمرکزمان بر روی آسیب زانو است.

چه ورزش ها و حرکاتی به زانو آسیب می زند

ورزش هایی که باعث آسیب زانو می شوند

ورزش و فعالیت بدنی امروی ضروری برای هر فردی است. شما اگر تحرک نداشته باشید ماهیچه ها و عضلاتتان تنبل می شوند. جریان خون به کندی پیش می رود و بدنتان کسل و بی حوصله می شود. ورزش می تواند شادابی و نشاط را با خود برای شما به ارمغان بیاورد.

درست است که ورزش برای بدن مفید است اما یادتان باشد که مثلاً اگر شما 1 ساعت و نیم به بدنتان فشار بیاورید، بدون آنکه در این بین به خود و بدنتان استراحتی بدهید عمل شاقی انجام نداده اید. زیرا هر چیزی اندازه ای دارد. شما اینگونه به بدن خود آسیب وارد می کنید بی آنکه از آن مطلع باشید که بعدها به مرور ضرر آن را خواهید دید.

حرکت‌هایی که در وضعیت خم مفصل، ورزشکار را وادار به چرخش می‌کند باعث آسیب مستقیم به مینیسک و رباط صلیبی می‌شود و گاهی برای همیشه ورزشکار را از ورزش حرفه‌ای دور می‌کند. بنابراین تقویت درست عضلات زیر نظر یک متخصص فیزیوتراپی می‌تواند از بسیاری ازاین آسیب‌ها جلوگیری کند.

ورزش باید اصولی انجام شود، حرکات غیراصولی نه تنها نتیجه مثبتی را برایتان ندارد بلکه نتایج منفی را به سمت شما هدایت خواهند کرد.  ورزش‌هایی كه در آنها فرد می‌پرد، فرود می‌آید یا در حال دویدن به‌طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دهد، فشار خیلی زیادی روی زانوها وارد می‌كند كه ممكن است منجر به آسیب‌ به رباط‌ های زانو و به‌خصوص رباط صلیبی قدامی شوند. حتی مقادیر كم این فعالیت‌های ورزشی نیز می‌توانند باعث آسیب به غضروف یامنیسك‌های زانو كه از غضروف آن محافظت می‌كنند، بشود.

چه ورزش ها و حرکاتی به زانو آسیب می زند

همچنین بخوانید: اشتباهات رایحی که باعث آسیب های ورزشی می شوند

در ادامه به ورزش ها و حرکاتی که باعث آسیب به زانو می شوند را دنبال می کنیم:

فشار شدید به زانو

فشاری که در حین ورزش کردن به بدنتان می آورید باید متناسب و به  اندازه باشد. حرکاتی که نیاز به خم شدن شدید زانوها داشته باشد می تواند به زانو آسیب برساند. خصوصاً اگر شما همراه با خم کردن زانو وزنه های سنگین نیز بلند کنید صدمات بدتری را به زانویتان وارد آورده اید.

تردمیل

درست است که تردمیل دویدن را برایتان ممکن است راحت تر کند اما ذویدن روی تردمیل بیشتر از دویدن در فضای آزاد و روی اسفالت می تواند به زانوی شما آسیب وارد  کند.

فوتبال و بسکتبال

افرادی که فوتبال و بسکتبال بازی می کنند بیشتر در معرض آسیب زانو قرار دارند زیرا به دفعات زیاد و پیاپی باید زانوهایشان را خم و راست کنند و فشاری مضاعف به آن وارد کنند. البته ورزش تنیس و بدمینتون نیز از این قاعده مستثنی نیستند. زیرا در این نوع ورزش ها نیز زانو بسیار درگیر می شود که اگر حرکات به درستی انجام نشود آسیب وارد می نمایید.

وزنه برداران

وزنه برداران هفت برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر آرتروز زانو قرار دارند زیرا مجبور هستند که زانو را خم کرده و با برداشتن وزنه های سنگین فشاری به زانو وارد کنند که به تدریج امکان آسیب به زانو وجود دارد.

ورزش های رزمی

در ورزش های رزمی حرکات جهشی زیادی وجود دارد و در تمام این حرکات زانو درگیر می شود.

موارد بیشتر: ورزش های مناسب برای دوران قاعدگی ـ ورزش شانه برای خانمها ـ برجسته کردن گونه با ورزش

مطالب مشابه را ببینید!

همه چیز درباره بیماری نقرس یا Gout (دلیل ایجاد، پیشگیری و درمان) همه چیز درباره بیماری ام اس؛ علائم و نحوه درمان و راهکارهای کنترل MS دلیل ابتلا به سرطان پروستات؛ انواع این بیماری و روش های درمان آن همه چیز درباره بیماری فیستول؛ علت و تشخیص تا روش درمان مگس پرانی چشم چیست؟ دلایل ایجاد نقاط متحرک در چشم و روش های درمان کم خونی داسی شکل کودک؛ علائم و روش های درمان این نوع کم خونی از بین بردن جرم گوش؛ روش های رفع جرم گوش و تمیز کردن گوش با روش درست درمان خروپف شبانه؛ دلایل خرناس، عوارض آن و روش های درمان مختلف درمان واریس؛ روش های تشخیص، کنترل و درمان رگ های واریسی درمان رفلاکس معده؛ علائم، دلایل ایجاد و روش های درمان خانگی و گیاهی