لانه گزینی چیست؟ علائم لانه گزینی یا بارداری چه چیزهایی هستند؟

وقتی می گوییم لانه گزینی صورت گرفته است بدین معنی است که مرحله کاشت که اولین مرحله بارداری می باشد به وقوع پیوسته است. لانه گزینی را همان تخمک بارور شده می نامند که تقریباً یک تا دو هفته پس از تخمک گذاری تشکیل می شود.

علائم لانه گزینی چیست و کدام علائم طبیعی هستند؟

لانه گزینی چیست؟

لانه گزینی اولین مرحله بارداری را تشکیل می دهد. زمانی که تخمک آزاد شده در رحم بارور می شود لانه گزینی (کاشت) شکل گرفته است. به محض بارور شدن تخمک سلول تخم یا زیگوت ایجاد شده و نخستین تقسیم سلولی را با استفاده از فرآیند “میتوز” انجام می دهد؛ یعنی یک سلول به دو قسمت، دو به چهار، چهار به هشت و … تقسیم می شود. این تقسیمات پی در پی سلولی به همین ترتیب ادامه می یابند تا در نهایت توده ای به شکل توت از سلول ها ایجاد شود. به این مجموعه سلولی مورولا می گویند.

سلول تخم یا زیگوت که  همچنان در حال تقسیم شدن است به حرکت خود به جلو و به سمت رحم ادامه می دهد. در این حین انقباضات لوله فالوپ همراه با حرکت مژک های مویی شکل مخاط آن، سلول تخم را به جلو رانده و آن را به سوی رحم هدایت می کنند. سلول تخم به محض رسیدن به رحم به دیواره داخلی آن متصل می شود. به این اتفاقاتی که شکل می گیرد لانه گزینی گفته می شود.

بعد از آنکه عمل لانه گزینی به اتمام رسید سلول تخم به دو بافت جدا از هم (داخلی و خارجی) تقسیم شده و توده سلول داخلی شروع به شکل گرفتن می کند و جنین را به وجود می آورد. کاری که توده خارجی می کند این است که جفت و کیسه آمینیوتیک را می سازد که جنین بتواند اکسیژن و مواد مغذی لازم برای رشدش را از مادر دریافت کند.

طبق تحقیقات بدست آمده تخمک 12 ساعت بعد از تخمک گذاری قادر است تا بارور شود اما این زمان تا نهایت 24 ساعت ادامه دارد.مطور متوسط بارور شدن در حدود 9 روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد. زمانی لانه گزینی رخ میدهد که سطه HCG بالا رفته است. همه این علائم نشان از بارداری است.
لانه گزینی بطور معمول 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری شماست. که تقریبا 20 تا 24 روز بعد از سیکل قاعدگی شما خواهد بود. اگر شما 28 روزه هستید، تخمک گذاری در روز 14 رخ میدهد.

 

علائم لانه گزینی کدامند؟

علائم لانه گزینی می تواند به عنوان علائم طبیعی، اخطاردهنده و یا علائم کاذب باشند.

علائم طبیعی:

علائم طبیعی که همان علائم اولیه بارداری هستند و نشان دهنده موفقیت عمل لانه گزینی می باشد.

 • اگر پریودی شما عقب افتاد و هر یک از علائمی که در ادامه آمده است را داشتید پس بهتر است که یک تست بارداری داده و به پزشک مراجعه کنید احتمالاً شما باردار هستید.
 • از رایج ترین علائم تهوع و استفراغ است که از یک هفته قبل از پریودی شروع شده و کم کم شدت می یابد.
 • یکی از علائم طبیعی لانه گزینی لکه بینی و گرفتگی عضلات می باشد. اگر که تخمک گذاری شا در هفته قبل از پریود شما رخ داده باشد این بدان معناست که سلول تخم لانه گزینی شده است.
 • معمولاً اگر عمل لانه گزینی موفقیت آمیز باشد، جریان خون در بدن بالا می رود و دمای بدن افزایش پیدا می کند اما اگر 7 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری دمای بدن افت کند بدان معنی است که لانه گزینی اتفاق نیفتاده است.
 • ممکن است که شما تغییراتی در ذائقه غذائیتان ببینید. معمولاً افزایش مصرف نمک در دوران لانه گزینی رخ می دهد.
 • سینه ها در دوران بارداری به دلیل افزایش پروژسترون و استروژن حساس می شوند. ممکن است که سینه ها متورم و دردناک شده و سایزشان نیز تغییر کند.

علائم اخطاردهنده:

علائم اخطاردهنده علائمی است که مبهم می باشد و به درستی خودش را نشان نمی دهد.

 • وقتی که هورمون ها دچار نوسان می شوند در طی روز ممکن است به مدت 15 دقیقه دچار گرگرفتگی شوید.
 • گاهی با بالا رفتن سطح پروژسترون در بدن احساس خستگی و نیاز به استراحت مداوم به وجود می آید.
 • با افزایش هورمون آکنه ها نیز روی پوستتان نمایان می شوند.
 • یبوست مداوم نیز می تواند اخطاری برای بارداری به شمار رود.
 • تکرر ادرار و پر بودن مدام مثانه نیز به دلیل هورمون بارداری HCG رخ می دهد.

علائم کاذب:

علائم کاذب علائمی هستند که مشابه علائم لانه گزینی است اما درواقع عمل کاشت و یا لانه گزینی اتفاق نیفتاده است.

 • اگر بعد از تخمک گذاری خونریزی دیدید، یا به اصلاح در وسط سیکل ماهیانه خونریزی داشتید این نشان از عمل لانه گزینی موفقیت آمیز نخواهد بود.
 • گرفتگی های عضلانی شدید همیشه به معنای لانه گزینی نیست زیرا تنها زمانی این گرفتگی احساس می شود که یکی از تخمدانها تخمک آزاد کند.
 • اگر درد شدیدی را در ناحیه زیر شکم احساس می کنید حتماً نشان از لانه گزینی نمی باشد. ممکن است اسپاسم روده، یبوست، اختلالات گوارشی و … در این موردئ دخیل باشند.
علائم لانه گزینی چیست و کدام علائم طبیعی هستند؟

چگونه مطمئن شویم لانه گزینی صورت گرفته است؟

برای آنکه اطمینان پیدا کنید که عمل لانه گزینی موفقیت آمیز بوده است تنها راهکار این است که HCG را تست کنید. شما می توانید 3 روز بعد از عقب انداختن پریود تست خون HCG بدهید زیرا این هورمون در خون و ادرارتان قابل تشخیص می باشد.
موارد بیشتر:
این مطالب را هم ببینید