فواید وازلین بچه: از پوست کودکانتان محافظت کنید!

فواید وازلین بچه: از پوست کودکانتان محافظت کنید!

وازلین بچه از مؤثرترین و محبوب‌ترین محصولات مراقبت از پوست نوزاد است که از گذشته برای درمان سوختگی پوست پای کودکان، مرطوب‌کردن پوست و پوست‌های حساس استفاده می‌شد. وازلین بچه روی پوست کودک لایۀ محافظتی ایجاد می‌کند و اجازه نمی‌دهد رطوبت طبیعی پوست نوزاد شما تبخیر شود.

وازلین بچه از بهترین مرطوب‌کننده‌های پوست کودک است که هرنوع تحریک، قرمزی، التهاب و سوختگی پوست را درمان می‌کند. در ادامه، لیست فواید وازلین بچه و کاربرد آن برای محافظت از پوست کودک را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

وازلین بچه برای درمان ادرارسوختگی

یکی از التهابات پوستی رایج در نوزادان، سوزش در اثر ادرار (diaper rash) است. بخش‌هایی از پوست حساس نوزاد که در کهنه یا پوشک قرار دارد، اغلب قرمز می‌شود و با سوزش همراه است. این التهاب پوستی در اثر سایش پوست پای کودک با ادرار و مدفوع اتفاق می‌افتد.

در نتیجه، نواحی تناسلی کودک، باسن و ران‌ها قرمز می‌شود. پوست آسیب‌دیده ممکن است عفونت کند و مستعد رشد باکتری‌ها (مثل staph و strep)، قارچ‌ها و مخمرها (مانند candida) شود. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از وازلین بچه می‌تواند با خواص ضدالتهابی باعث درمان سوختگی پای نوزاد شود.

وازلین بچه و درمان اگزما

یکی دیگر از فواید وازلین بچه، رفع خشکی و درمان اگزمای پوست نوزاد است. اگر پوست کودک شما دچار اگزما شده، برای بهبود زخم، خشکی و التیام پوست کودک خود می‌توانید از وازلین بچه کمک بگیرید. برای بهبود اگزمای پوست نوزاد با وازلین بچه می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. با یک شویندۀ ملایم و آب گرم پوست نوزاد را بشویید.
 2. به‌آرامی پوست نوزاد را خشک کنید.
 3. وازلین بچه را روی پوست نوزاد بمالید.
 4. پوست کودک را پس از هر تعویض پوشک با وازلین بچه مرطوب کنید.
 5. برای جلوگیری از خاراندن بثورات پوستی بهتر است ناخن نوزاد را کوتاه کنید.

اگزمای نوزادان و کودکان با خارش، قرمزی و التهاب همراه است. اگزمای کودک شامل موارد زیر می‌شود:

 • درماتیت آتوپیک (Atopic dermatitis)
 • درماتیت تماسی (contact dermatitis)
 • دیسیدروتیک (dyshidrotic eczema)
 • کلاهک گهواره‌ای (cradlecap)

با وازلین بچه می‌توانید به درمان اگزمای نوزاد و کودک خود کمک کنید. همچنین، باعث پیشگیری از ایجاد اگزما شوید.

فواید وازلین بچه: از پوست کودکانتان محافظت کنید!

وازلین بچه؛ بهترین مرطوب‌کنندۀ پوست کودک

وازلین از مرطوب‌کننده‌های مؤثر برای حفظ رطوبت پوست نوزاد محسوب می‌شود. ازآنجاکه پوست نوزاد حساس است، اغلب برای مرطوب‌کردن پوست نوزاد از وازلین بچه استفاده می‌شود. با مرطوب‌کردن پوست نوزاد با وازلین بچه می‌توانید پوست نوزاد خود را از فواید زیر برخوردار کنید:

 • وازلین بچه سدی محافظ روی پوست نوزاد در مقابل میکروب‌ها ایجاد می‌کند.
 • باعث پیشگیری از تحریک ناشی از ادرار و التهابات پوستی می‌شود.
 • از پوسته‌پوسته شدن پوست کودک جلوگیری می‌کند.
 • باعث نرمی و لطافت پوست نوزاد می‌شود.
 • ترک‌های پوستی ناشی از اگزما را درمان می‌کند.

فواید وازلین بچه برای درمان کلاه گهواره

یکی از بیماری‌های پوستی نوزادان، کلاه گهواره است. وقتی نوزاد به بیماری کلاه گهواره مبتلا می‌شود، اغلب پوسته‌های ضخیم سفید یا زرد رنگ روی پوست نوزاد مشاهده می‌کنید. وازلین بچه به رفع درماتیت سبوره یا همان کلاه گهوارۀ نوزادان کمک می‌کند.

ازآنجاکه وازلین یک مرطوب‌کنندۀ شگفت‌انگیز به‌شمار می‌رود، می‌تواند باعث نرمی پوسته‌های خشک روی سر نوزاد شود و آنها را از بین ببرد. با استفاده از وازلین بچه اغلب کلاه گهواره پس از 1 هفته برطرف می‌شود. به مدت 1 هفته بهتر است از وازلین بچه برای درمان کلاه گهواره استفاده کنید.

روش استفاده از وازلین برای رفع کلاه گهوارۀ نوزاد

 • کمی وازلین بچه روی پوست سر نوزاد بمالید.
 • 1 تا 2 ساعت اجازه دهید وازلین روی پوست سر کودک بماند.
 • پس از 2 ساعت، به‌آرامی سر نوزاد را شانه بزنید.

کاربرد وازلین بچه

وازلین بچه التیام‌بخش پوست نوزاد است و برای موراد زیر می‌توانید از وازلین بچه استفاده کنید:

 • برای پوست‌های بسیار خشک و ترک‌خورده
 • نرم و لطیف کردن پوست
 • بعد از هر بار تعویض پوشک و حمام برای پیشگیری از ادرارسوختگی

از چه زمانی می‌توانیم به پوست نوزاد وازلین بچه بزنیم؟

وازلین بچه می‌تواند خارش پوست نوزادان را تسکین دهد. اگر درماتیک آتوپیک (اگزما) در خانوادۀ شما وجود دارد، وازلین بچه می‌تواند گزینه‌ای اثربخش برای کمک به کودک شما باشد. 3 هفته پس از تولد نوزاد می‌توانید از وازلین بچه برای پوست نوزاد استفاده کنید.

سخن آخر؛ وازلین بچه، محافظ پوست کودک شما!

وازلین بچه از اثربخش‌ترین و ایمن‌ترین محصولات مراقبت از پوست نوزاد است. فواید وازلین بچه را برای شما در این مقاله نام بردیم. البته وازلین بچه فقط برای نوزادان محصولی کاربردی و مؤثر نیست، بزرگسالان نیز می‌توانند از فواید وازلین بچه برای نرم و لطیف کردن پوست، درمان اگزما، کاهش چروک دور چشم و درمان خشکی پوست استفاده کنند.

یک از اصلی‌ترین فواید وازلین بچه، درمان ادرارسوختگی و جلوگیری از التهابات و قرمزی ناشی از ادرار و مدفوع است. با کمک وازلین می‌توانید به‌سادگی از پوست نوزاد خود محافظت کنید!

مطالب مشابه را ببینید!

اصول مراقبت از پوست نوزاد؛ چگونه از پوست کودکان مراقبت کنیم؟ بهترین روش های درمان نازایی؛ راه های درمان ناباروری زنان و مردان بهترین و بدترین سن بارداری؛ عوارض باردار شدن در سن پایین و یا سنین بالا دیابت بارداری؛ علائم درمان و تاثیر این نوع دیابت بر جنین دندان گیر نوزاد؛ انواع دندان گیر و نکات استفاده از آن احساس غریبگی نوزاد؛ همه چیز درباره غریبگی کردن نوزادان آلرژی چشمی نوزاد؛ علائم حساسیت چشمی نوزاد و درمان آن مشکلات شایع نوزادان؛ 13 مشکل و بیماری نوزاد که شایع هستند علائم و نشانه های بارداری؛ تمام نشانه های باردار بودن خانم ها اهمیت انجام تست ها و مشاوره با پزشک در مراقبت های پیش از بارداری