فواید محصولات ارگانیک (دلایل استفاده از این محصولات و مضرات آنها)

غذا و مواد ارگانیک به موادی گفته میشود که بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید، تهیه و فرآوری می‌ شوند. استفاده از این محصولات بسیار محبوب شده است ،زیرا اعتقاد عموم بر این است که غذا های ارگانیک در مقایسه با غذا های معمولی سالم تر هستند .نه تنها میوه و سبزی جات بلکه گوشت ،عسل،  لبنیات و دیگر خوراکی ها می‌ توانند ارگانیک باشند .گوشت و محصولات دامی ارگانیک از دام هایی  تولید می‌ شوند که در شرایط طبیعی و با عادت های طبیعی دام پرورش یافته اند .

در اواخر قرن بیستم انقلاب سبز و کشاورزی صنعتی شکل گرفت و در کوتاه مدت در اکثر کشور های دنیا نمایان شد .اما امروزه به دلایل متعدد مانند استفاده از مواد شیمیایی نه تنها تولید مواد غذایی ارگانیک رو به کاهش است بلکه مشکلات زیستی و محیطی ،اجتماعی و اقتصادی بسیار زیادی را به وجود آورده است .و جمعیت زمین را با بحرانی جدی رو به رو کرده است.

در ابتدا غذای ارگانیک تنها شامل سبزی  های تازه بود و اولین مصرف کنندگان آن به دنبال غذایی بودند که فاقد مواد شیمیایی، تازه و در حد امکان دارای کمترین مراحل فرایند  باشد

فواید محصولات ارگانیک

سلامت کلی بدن

غذا های ارگانیک با استفاده از سموم دفع آفات  شیمیایی ،کود های شیمیایی تولید یا فرآوری نمی‌ شوند. فاقد هرگونه عنصر مواد شیمیایی سمی هستند .و دیگر از طریق راه های مضر بر سلامت انسان تاثیر نمی‌ گذارد. استفاده از تکنیک های طبیعی مانند استفاده از کود سبز برای بارور کردن زمین ها و تناوب زراعی در کنترل آفات و بیماری ها، کاملا در تولید محصولات غذایی مطمئن تر خواهد بود .

مواد غذایی تازه و طبیعی

محصولات غذایی ارگانیک با استاندار های سختگیرانه تولید ،فرآوری و تهیه می‌ شوند. شما هیچگاه در مواد ارگانیک مواد نگهدارنده شیمیایی پیدا نخواهید کرد .غذای ارگانیک اغلب تازه و دارای طعم طبیعی است زیرا برای اینکه ماندگاری بیشتری داشته باشد از مواد نگهدارنده استفاده نمی‌ کنند. اغلب موادی که ارگانیک هستند همان لحظه تولید فروخته و عرضه می‌ شوند.

دارای آنتی اکسیدان

یکی از فواید محصولات ارگانیک داشتن آنتی اکسیدان است .اثرات مثبت آنتی اکسیدان ها بر سلامت کلی بدن افراد در تعدادی از مطالعات علمی مشخص شده است. به ویژه افرادی که دائم از محصولات ارگانیک استفاده می‌ کنند و به این دلیل است که این محصولات فاقد مواد شیمیایی هستند و حاوی ویتامین ها ،مواد آلی ،مواد معدنی واکنش نشان می‌ دهند. بنابراین تأثیرات اساسی آنتی اکسیدان ها را در محصولات غذایی کاهش می‌ دهند. مصرف غذای ارگانیک می‌ تواند به مصرف بیشتر  آنتی اکسیدان های مفید و مغذی کمک کند .

فواید محصولات ارگانیک (دلایل استفاده از این محصولات و مضرات آنها)

مقاومت آنتی بیوتیکی

انسان ها در  معرض مسائل مختلف بهداشتی و بیماری ها هستند .و در بیشتر مواقع برای اطمینان از سالم بودن خود باید اقدامات مراقبتی انجام دهند. این امر با دریافت واکسن و دارو های آنتی بیوتیک در صورت حمله باکتری یا ویروس به بدن انسان حاصل می‌ شود. به همین دلیل منابع غذایی آلی از واکسن ها، هورمون های رشد ،محصولات جانبی حیوانات  و آنتی بیوتیک ها برای درمان و تغذیه دام استفاده می‌ کنند.

ایمنی محیط زیست

غذا های ارگانیک به طور طبیعی پرورش پیدا می‌ کنند و حداقل دخالت در منابع محیطی را که از زندگی سالم حمایت می‌ کنند، ایجاد می‌ کنند. در کشاورزی ارگانیک استفاده از مواد شیمیایی ممنوع است .آلودگی در آب ،هوا و خاک به حداقل می‌ رسد. بنابراین یک محیط امن را بوجود می آورد.

فاقد اصلاح ژنتیکی

غذا های ارگانیک فاقد ترا ریخته هستند  یعنی در طبیعت از نظر ژنتیکی دستکاری نشده اند .مهندسی ژنتیک بر روی محصولات غذایی در عصر حاضر یک مشکل بزرگ است .غذا ها یا گیاهانی هستند که برای افزایش مقاومت در برابر آفت کش ها و علف کش ها دی ان ای آن‌ ها تغییر کرده و به طور طبیعی رشد نمی کنند در حالی که شواهد قطعی درمورد خطرات این نوع مواد غذایی وجود ندارد .

سیستم ایمنی قوی تر

به نظر می‌ رسد مفهوم تولید بیشتر غلات، گوشت بیشتر و میوه های بزرگتر از طریق اصلاحات ژنتیکی و از طریق هورمون های رشد برخی از نگرانی های مربوط به عدم امنیت غذایی در جهان را برطرف می‌ کند. این اثرات هنوز قابل مشاهده نیستند اما در طولانی مدت پیامد های آن حساسیت به مواد آلرژی  زا و کاهش عمده قدرت و سیستم ایمنی بدن به میزان قابل توجهی کاهش میابد زیرا در روش رشد محصولات ارگانیک هیچ تغیری ایجاد نمی‌ شود.

دلیل انتخاب محصولات ارگانیک

استفاده از این محصولات ابتلا به بیماری ها و آلرژی را کاهش می‌ دهد.

آفت کش ها

در کشاورزی مدرن از آفت کش های شیمیایی برای محافظت از محصولات کشاورزی در برابر حشرات، آفات و بیماری ها استفاده می‌ شود. وقتی کشاورزان آفت کش ها را بر روی گیاهان اسپری می‌ کنند باقی مانده این سموم بر روی آنها باقی میماند. ولی محصولات ارگانیک فاقد این مواد شیمایی می باشند.

افزودنی های خوراکی

محصولات ارگانیک بدون هرگونه افزودنی ،نگهدارنده ،رنگ های مجاز خوراکی ،طعم دهنده ها و مونو سدیم گلوتامات تولید می‌ شوند.

مضرات محصولات ارگانیک

چون در پرورش محصولات ارگانیک از آفت کش ها و آنتی بیوتیک ها استفاده نمی‌ شود، ممکن است مقادیر کمی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها از جمله لیستریا ،سالمونلا  بر روی آنها رشد کند که می‌ توانند باعث بیماری در انسان شوند .

گران بودن

هنگامی که برای رشد گیاهان از روش های غیر شیمیایی استفاده می‌ شود باید زمان و دقت بیشتری برای پرورش گیاه صرف شود .بنا بر این منجر به پرداخت هزینه های بیشتر نیز می‌ شود.

زود خراب شدن

به دلیل عدم استفاده از مواد نگهدارنده این محصولات زود خراب می‌ شوند.

تولید سخت

پرورش چنین محصولاتی کار بسیار دشواری است به عنوان مثال یک کشاورز معمولی برای از بین بردن آفات از آفت کش استفاده می‌ کنند اما کشاورزان محصولات ارگانیک نمی‌ توانند از آن‌ ها استفاده کنند .

مشابه سایر محصولات از نظر مواد غذایی

محصولات ارگانیک تفاوت زیادی با سایر مواد معمولی از نظر مغذی بودن ندارند.

مطالب مشابه را ببینید!

خواص زنجبیل؛ خواص دارویی و درمانی زنجبیل (40 فایده مصرف زنجبیل) فواید استفاده از شکر بر زیبایی پوست (دستور تهیه 5 اسکراب شکر) 10 تا از مهم‌ترین فواید چهار مغز برای بدن انواع گریپ فروت چیست و خواص جالب آن کدام است؟ خواص هلیله سیاه گیاه دارویی؛ کاربردها، خواص درمانی و نحوه مصرف آن خواص روغن گردو؛ میزان مصرف روزانه، فواید بی نظیر و طرز تهیه روغن گردوی خانگی تفاوت جو پرک با جو دوسر؛ خواص انواع جو و تفاوت های آنها خواص انار؛ 20 فایده انار از کنترل دیابت و خاصت ضد سرطانی تا زیبایی پوست و مو خوراکی های ضد پیری؛ لیست 30 ماده غذایی که باعث جوانی و زیبایی شما می شوند خواص و مضرات زعفران؛ خواص کلی و درمانی زعفران