درمان عفونت ریشه دندان و روش های درمان خانگی و توسط پزشک

عفونت ریشه دندان می‌ تواند منجر شود مجموعه‌ ای از باکتری‌ ها و چرک در داخل بافت و استخوان اطراف دندان جمع شود که بسیار دردناک و ناخوشایند می‌شود. آبسه یکی از شایع‌ ترین علل عفونت ریشه دندان است، بنابراین اگر از درد دندان رنج می‌ برید، فوراً به دنبال درمان باشید. اولین مرحله درمان ریشه دندان این است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتوانند دندان را به‌ درستی معاینه کنند. هدف از درمان، از بین بردن عفونت، حفظ دندان و جلوگیری از عوارض است.

شایع‌ ترین علل عفونت ریشه دندان

در ادامه از شایع ترین علل عفونت ریشه دندان را شرح خواهیم داد و سپس به درمان ریشه دندان خواهیم پرداخت.

علل آبسه دندان

آبسه دندان نتیجه عفونت باکتریایی است. هنگامی که بافت لثه اطراف دندان آسیب می‌ بیند یا خود دندان آسیب می‌ بیند، باکتری‌ هایی که از قبل در دهان هستند و در شرایط معمول مضر نیستند، ممکن است وارد ناحیه شده و باعث عفونت شوند. علت اصلی همه آبسه‌ ها باکتری‌ ها هستند. خود آبسه نشانه بیرونی عفونتی است که بدن شما در حال مبارزه با آن است. دو نوع رایج آبسه شامل موار زیر میب اشد:

آبسه پری‌ آپیکال

علت آبسه پری‌ آپیکال باکتری است که به پالپ نرم دندان نفوذ می‌ کند. باکتری وارد سوراخ‌ های کوچکی در مینای دندان می‌ شود. سپس باکتری‌ ها شروع به شکستن لایه عاج نرم‌ تر دندان می‌ کنند تا زمانی که به پالپ داخلی برسد. اگر اجازه پیشرفت عفونت داده شود، باکتری‌ ها در نهایت می‌ توانند بر استخوان اطراف و نگهدارنده دندان تأثیر بگذارند. این نقطه‌ ای است که در آن آبسه پری‌ آپیکال تشکیل می‌ شود.

آبسه پریودنتال

این نوع آبسه ناشی از پریودنتیت عفونت لثه است که از باکتری‌ های موجود در پلاک ایجاد می‌ شود. اگر اجازه ورود و ایجاد باکتری به این پاکت‌ ها داده شود، ممکن است آبسه پریودنتال ایجاد شود. برای این وضعیت باید توجه پزشکی را دریافت کنید. با درمان‌ های خانگی نمی‌ توان آن را درمان کرد و بدون کمک از بین نمی‌ رود. دندانپزشک شما یک برنامه درمانی متناسب با وضعیت خاص شما و شدت عفونت دندان ایجاد خواهد کرد.

درمان عفونت ریشه دندان

مراحل درمان ریشه دندان توسط دندانپزشک

1- تخلیه چرک

اولین قدم برای درمان آبسه پری‌آپیکال یا آبسه پریودنتال تخلیه چرک است. دندانپزشک از بی‌حس‌کننده موضعی یا آرام‌بخش استفاده می‌ کند، سپس آن ناحیه را بادقت تخلیه و شستشو می‌ دهد.

2- درمان کانال ریشه

درمان کانال ریشه درمان استاندارد برای برداشتن بافت پالپ در مواردی است که دندان باقی می‌ ماند و کشیده نمی‌ شود و همچنین ممکن است در مواردی که درد ادامه دارد حتی پس از رفع آبسه نیز گزینه‌ ای باشد. به فردی که تحت یک کانال ریشه قرار می‌ گیرد، تزریق بی‌ حس‌ک ننده موضعی برای بی‌حس کردن قسمت‌ های فک و دهان تحت‌ تأثیر آبسه انجام می‌ شود. در طی این روش، پالپ مرده یا عفونی برداشته می‌ شود، داخل کانال‌ های پالپ صاف می‌ شود و پالپ با یک پرکننده، اغلب گوتاپرکا، جایگزین می‌ شود. طی چند ماه آینده رادیوگرافی و معاینه دندان انجام می‌ شود تا بررسی شود که منطقه به درستی بهبود می‌ یابد.

3-مدیریت درد و آنتی‌ بیوتیک‌ ها

قبل و بعد از مراجعه به دندانپزشک، می‌ توانید چند کار ساده برای کمک به کاهش ناراحتی انجام دهید. می‌ توانید به‌ آرامی غرغره کنید یا با محلول آب‌نمک گرم بشویید. مسکن‌ های بدون نسخه نیز می‌ توانند به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری داشته باشید. از آنجایی‌که آبسه‌ ها دردناک هستند، افراد ممکن است به استامینوفن یا برای کنترل درد نیاز داشته باشند. در آبسه‌ های بدون عارضه، آنتی‌ بیوتیک ممکن است ضروری نباشد. اگر عفونت شدید باشد یا گسترش‌یافته باشد، یا اگر آبسه را نتوان تخلیه کرد، آنتی‌بیوتیک برای کمک به کنترل عفونت تجویز می‌شود.

اگر بیمار به آموکسی‌سیلین و/یا پنی‌سیلین حساسیت داشته باشد، ممکن است کلیندامایسین تجویز شود. پنی‌سیلین آنتی‌بیوتیک معمولی است که برای درمان عفونت‌ های خفیف یا متوسط ​​استفاده می‌ شود. از آنجایی‌ که آنتی‌ بیوتیک‌ ها به‌ تنهایی همیشه به‌ خوبی به آبسه نفوذ نمی‌ کنند، آبسه ممکن است با جراحی نیز تخلیه شود. اکثر آبسه‌ های دندانی به‌ راحتی درمان می‌ شوند و پس از تخلیه به طور کامل برطرف می‌شوند.

4-جراحی دهان

به طور خاص، آبسه‌ های پری‌آپیکال ممکن است برای درمان این مشکل به جراحی دهان نیاز داشته باشند. هدف از جراحی برداشتن تمام بافت‌ های بیمار است. بافت لثه را می‌ توان برای برداشتن پاکت پریودنتال تغییر شکل داد. سپس، دندان در زیرخط لثه صاف می‌شود تا از عفونت بیشتر در آینده جلوگیری شود.

5-استخراج

این به‌ طور کلی آخرین دوره اقدام است. اگر نتوان بافت بیمار را با موفقیت در طی جراحی دهان برداشت یا اگر آبسه دوباره عود کرد، دندانپزشک ممکن است تشخیص دهد که دندان باید کشیده شود.

درمان عفونت ریشه دندان

فرق عصب‌کشی با درمان ریشه دندان

عصب‌کشی یک روش دندانپزشکی است که شامل برداشتن مرکز نرم دندان یعنی پالپ است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی تشکیل شده است که به رشد دندان کمک می‌کند. در اکثر موارد، دندانپزشک زمانی که شما تحت بی‌ حسی موضعی هستید، عصب‌کشی را انجام می‌ دهد.

چه مدت طول می‌ کشد تا ریشه دندان درمان شود؟

زمان بهبودی ریشه دندان بستگی به میزان وخیم بودن ریشه دندان و همچنین نوع درمان دارد. اما به طور معمول، کمتر از یک هفته طول می‌ کشد. ناراحتی خفیف ممکن است برای چند روز وجود داشته باشد اما می‌توان آن را با دارو کنترل کرد.

آیا ریشه دندان قابل ترمیم است؟

هر دندانی که برای لبخند زدن و جویدن استفاده می‌ کنید با ریشه‌ های بلند در لثه و فک شما گیر می‌ کند. هنگامی که عفونت یا آسیب روی آن ریشه‌ها تأثیر می‌ گذارد، نتایج می‌ تواند فاجعه‌ بار باشد. خبر خوب این است که ریشه دندان قابل ترمیم است. در اولین نشانه مشکل، بیماران باید برای مشاوره با دندانپزشک تماس بگیرند. اگر می‌ خواهید بهترین راه را برای حفظ دندان و ریشه آن بکار گیرید اجازه ندهید دندان دردناک یا عفونی شما مدت طولانی بدون درمان باقی بماند.

Rishe Dandan 3 e1655827302287

درمان ریشه درمان در خانه

به‌طورکلی ریشه دندان باید تحت‌نظر پزشک متخصص درمان شود. اما برخی از درمان‌های خانگی می‌توانند ناراحتی ناشی از عفونت را تسکین دهند.

1- آب‌ نمک برای درمان ریشه دندان

برای بسیاری از افراد، شستشو با آب‌ نمک یک درمان مؤثر در خط اول است. آب‌ نمک یک ضدعفونی کننده طبیعی است و می‌ تواند به شل شدن ذرات غذا و باقی مانده‌ هایی که ممکن است بین دندان‌ های شما گیر کرده باشد کمک کند. آب‌ نمک می‌ تواند به کاهش التهاب و التیام هر گونه زخم دهان نیز کمک کند. برای استفاده از این روش، 1/2 قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و از آن به‌عنوان دهان‌ شویه استفاده کنید.

2- شستشوی پراکسید هیدروژن

شستشوی پراکسید هیدروژن نیز ممکن است به تسکین درد و التهاب کمک کند. علاوه بر کشتن باکتری‌ ها، پراکسید هیدروژن می‌ تواند پلاک را کاهش داده و خونریزی لثه را التیام بخشد.

Rishe Dandan 1 e1655827312830

3-سیر

هزاران سال است که سیر به دلیل خواص دارویی آن شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین دارای خواص ضدباکتریایی است و نه تنها می‌ تواند باکتری‌ های مضری را که باعث ایجاد پلاک دندانی می‌ شوند، از بین ببرد، بلکه می‌ تواند به‌عنوان یک مسکن نیز عمل کند. برای استفاده از سیر برای دندان‌ درد، یک حبه سیر را له کنید تا خمیری ایجاد شود و آن را روی ناحیه آسیب‌ دیده بمالید. ممکن است بخواهید کمی نمک اضافه کنید. از طرف دیگر، می‌ توانید به‌آرامی یک حبه سیر تازه را بجوید.

4-جوش شیرین برای درمان ریشه دندان

جوش شیرین یکی دیگر از گزینه‌ های مقرون‌ به‌ صرفه برای درمان دندان آبسه است. جوش شیرین برای از بین بردن پلاک در دهان بسیار عالی است. همچنین دارای خواص ضدباکتریایی است.

این مطالب را هم ببینید