تأثیر شادی بر سلامت انسان؛ شادی چه تأثیری بر سلامت روان فرد دارد؟

قطعا تأثیراتی که شادی بر سلامت ما می گذارد غم و ناراحتی نخواهد گذاشت. شما وقتی شاید باشید امیدتان به زندگی بیشتر، انگیزه تان برای رسیدن به اهدافتان نیز بیشتر می شود. وقتی که شما شاد باشید انرژی های مثبت را به سمت مغز، ذهن و افکارتان هدایت خواهید نمود در نتیجه اینگونه سلامت روحی و روانیتان را تضمین می کنید.

تأثیر شادی بر سلامت انسان

تأثیر شادی بر سلامت روحی و روانی

طبق نظر دانشمندان مختلف، تأثیر مستقیم شادی بر سلامت انسان را نمی توان انکار کرد. آنچنان که از تحقیقات به عمل آمده متوجه می شویم این است که نوع شادمانی می‌تواند تامین‌کننده تاثیرات مثبت یا منفی آن باشد. در صورتی که ما فکر می کنیم شاد بودن به هر روش که باشد ما را از نظر روحی سالم تر و خوشبخت تر می کند.

شادی حالتی هیجانی است که منجر به سرزندگی، چالاکی، رضایت مندی و علاقه مندی در افراد جامعه می شود. به اعتقاد روان شناسان، شادکامی دارای سه جزء اساسی است: هیجان مثبت، رضایت از زندگی و نبود هیجانات منفی.

دکتر فریدمن، روان درمانگر بیمارستان پرسبیترین ویل بورنر نیویورک، می گوید: ارزیابی شادی سخت بوده اما تشخیص آن آسان است،در واقع محققان دریافتند که برخورداری از کار خلاقانه و هدفمند جهت انجام دادن کار، فاکتور کلیدی در شادی است. اما شرکت کنندگان به سرعت بر روی اهمیت ایجاد تعادل در کار و تعهدات شخصی تاکید کردند.

دانشمندان معتقدند تاثیر احساس و شادمانی در ژن‌ها مشهود است و می‌توان حتی نوع شادی‌ها را در تاثیری که روی ژن‌ها می‌گذارند، مشاهده کرد. در واقع شادمانی که شما از ارضای خود و لذت سریع دریافت می کنید (مثلاً خوردن غذای خوشمزه ای که دوستش دارید یا خریدن پیراهن مورد علاقه تان) تاثیراتی فیزیکی روی ژن‌های شما می‌گذارد اما این تاثیرات مشابه آن چیزی است که احساساتی مانند افسردگی و استرس روی آنها می‌گذارد.

البته برای داشتن زندگی شاد و معاشرت لذت بخش داشتن مهارت های اساسی و یادگیری آنها ضروری است بنابراین ایجاد رابطه صمیمی و احساس شادکامی نیازمند مهارت های روانی و اجتماعی است.

اگرچه که تحقیقات خوبی وجود دارند که به بررسی تاثیرات منفی استرس و عصبانیت بر روی شادی می پردازند، اما مطالعات کلیدی نیز وجود دارند که بر روی رابطه بین سلامت و شادی متمرکز می شوند. ذکر این نکته مهم است که این مطالعات بر روی روابط و مواردی متمرکز هستند که دست به دست می چرخند اما لزوما موجب ایجاد مورد دیگر نمی شوند. این نتایج، قانع کننده هستند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که حالات شادی با هورمون های استرس ارتباط دارند، در واقع افراد شادتر می توانند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند همچنین داده ها و اطلاعات نشان می دهند که حالت مثبت و مثبت اندیشی و شوخ طبعی با رفاه و سلامت بهتر در ارتباط هستند.

تأثیر شادی بر سلامت انسان

چه چیزهایی ما را شاد می کنند؟

کارشناسان لذت و شادی را به دو نوع مختلف تقسیم می‌کنند. شادی هدونیک و شادی یودیومانیک. این دو واژه در توصیف شادی به وجود آمده و از دو منبع متفاوت به کار می‌رود. شادی هدونیک از پیروی و تکرار تجربه‌هایی به دست می‌آید که شخص به واسطه آنها لذت را کسب کرده است. مانند تجارب مثبت بسیاری که از خوردن مواد غذایی عالی یا بو کردن گل‌های زیبا به دست می‌آید. این دست از شادی‌ها به واسطه برآورده شدن تمایلات فردی بروز پیدا می‌کند. شادی یودیومانیک نوعی از شادی است که از مصرف چیزی به دست نمی‌آید، بلکه از یک تلاش مداوم در راستای به دست آوردن نتیجه‌ای بزرگ‌تر و مهم‌تر به دست می‌آید؛ یعنی همان شادی‌ای که در جهت تلاش برای معنا دادن به زندگی به دست می‌آوریم، مانند فعالیت‌های اجتماعی و کارهای خیری که برای بهتر شدن زندگی خود یا دیگران انجام می‌دهیم. در مطالعات فوق دانشمندان در علوم مختلف تلاش کرده‌اند، تاثیرات رفتارهای اجتماعی را روی سلامت روانی و فیزیکی افراد ارزیابی کنند.

 • لبخند زدن: زمانی که شما لبخند می زنید به مغز و قلبتان زمانی برای فراغت از فشارهای روانی می دهید همچنین دستگاه ایمنی بدنتان را تقویت می کند. زمانی که شما لبخند می زنید، عصبانیتتان فروکش کرده و کینه های درونیتان از بین می روند. دوست دارید خلاقیت به خرج دهید و به دیگران مهربانی کنید.
 • هدیه بدهید و هدیه بگیرید: شما با هدیه دادن محبت و علاقه تان نسبت به طرف مقابلتان را نشان خواهید داد. این کار یعنی مهربانی کردن، یعنی خوب بودن و رفع کدورت و کینه از دل ها. طبق تحقیقات بهعمل آمده هدیه دادن به دوستان و عزیزانمان به مناسبت های مختلف می تواند اثرات مثبتی در جلب اعتماد و افزایش شادمانی و شادابی ما داشته باشد. زمانی هم که شما از عزیزانتان هدیه می گیرید و از آنها تشکر می کنید به پایداری و پا بر جا بودن رابطه تان کمک نموده اید.
 • مثبت اندیشی: زمانی که شما دیدگاهتان به همه چیز از جنبه مثبت باشد اعتماد خود و دیگران را در درونتان افزایش داده و این نشان از سلامت روان شما دارد. خوش بینی به مسائل زندگی و تبیین های خوشبینانه از حوادث ناخوشایند نیز در توانایی رویارویی با مشکلات تاثیر می گذارد.
 • توجه کردن به علایق خود: وقتی شما به علایق خود توجه می کنید  در واقع احترامی برای خودتان قائل شده اید. علایق و گرایش ها، و توجه به علاقه مندی های شخصی می تواند در ارضای نیاز های فردی و اجتماعی تاثیر مثبتی داشته است. بنابراین صرف زمان مناسب برای پرداختن به علایق های شخصی موجب نشاط و شادکامی خواهد شد.
 • در جمع شادد بودن: دانشمندان طبق تحقیقاتی به این موضوع پی برده اند که عادت به شاد بودن به واسطه رسیدن به اهداف فردی و کوچک به اندازه تاثیر مخرب افسردگی روی ژن‌ها تاثیر دارد. در واقع افرادی که برای اهدافی بزرگ‌تر در جامعه و به صورت جمعی تلاش می‌کنند و به دنبال شادی‌های بزرگ‌تری هستند، سطح پایین‌تری از التهاب و سطح بالایی از مقاومت علیه ویروس‌ها را نشان می‌دادند. در واقع نوعی از شادی که از تلاش برای فعالیت‌های اجتماعی، خوب بودن در جمع و داشتن اهداف متعالی می‌آید، تاثیر ژنتیکی بسیار مثبت‌تری دارد. از این روست که فردریکسون، سرپرست تحقیقات می‌گوید باید بدانید که امروز چه احساسی داشته باشید؛ آن هم در چه سطح و وسعتی در سطح سلول‌های شما و سلامتی‌تان موثر خواهد بود.
 • خوش اخلاق و خوش برخورد بودن: خوش خلقی باعث گورایی و جذابیت زندگی می گردد و خستگی حاصل از تلاش های روزانه را از بین می برد. وقتی شما خوش اخلاق باشید انرژی های مثبت به خود، ذهن، رفتار و افکارتان ساطع می کنید. با خوش اخلاقی، افسردگی را از خود دور کرده و دنیا را با دید مهربانانه می نگرید.
 • موسیقی گوش دهید و برقصید: گوش دادن موسیقی بی کلام و یا موسیقی های شاد که شما را به رقص وادارد در شاد بودن شما تأثیرات مثبتی دارد. موسیقی غذای روح هر انسانی است.
 • تشکر کردن و شکرگزار بودن: محققان دریافته اند افردی که سپاسگزار و شکرگذار هستند، از رضایت بیشتری در زندگی برخوردار بوده. انجام فعالیتهای مربوط به محبت و نوع دوستی موجب افزایش رضایت مندی و شادی می شوند.
 • روابط عاشقانه: روابط عاشقانه مهم ترین مورد پیش بینی کننده برای رضایت از زندگی در مردان است وهمچنین شادی، یک مورد واگیردار و مسری است، مشاهده شده است که برخورداری از خانواده و یا دوستان شاد در نزدیکی خود، تا 15 درصد موجب افزایش شادی شما می شود.
 • تفریح و گردش: اگر شما در برنامه زندگی خودتان جایی برای تفریح و گردش و مسافرت قرار دهید موجبات نشاط و شادمانی خود را فراهم نموده اید. در واقع ساعاتی را فارغ از تمام درگیری های زندگی به استراحت ذهن خود می پردازید. گردش و تفریح بر جنبه های مختلف روانی و جسمی هر فرد تأثیرات مثبتی از خود برجای می گذارد.
 • برقراری ارتباط با دیگران: افرادی که در گفت وگوهای معنادار با دوستان و یا خانواده شرکت می کنند، شادتر از افردی هستند که چنین کاری انجام نمی دهند. روابط نزدیک بین افراد و حمایت اجتماعی قوی در شادی مهم هستند.

همچنین بخوانید:

مطالب مشابه را ببینید!

چرا نوجونان افسرده می شوند؟ چگونه از افسردگی نوجوانی جلوگیری کنیم؟ همه چیز درباره وسواس فکری عملی ( علائم و دلایل ایجاد این مشکل ) نشانه های حمله اضطرابی؛ انواع آن، علائم و درمان حملات اضطرابی ناگهانی کنترل میل جنسی؛ روش های برای کاهش میل جنسی و کنترل صحیح آن تاثیر استرس بر گوارش و تمام قسمت های آن؛ مدیریت استرس و درمان آن آرام کردن افراد عصبانی؛ انواع خشم و تکنیک های طلایی برای آرام کردن فرد عصبانی افسردگی در بارداری | نکاتی که دانستن آن برای زنان واجب است! اضطراب چیست و چطور درمان می شود؟ علائم و روش های تشخیص اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) ؛ نحوه تشخصی، درمان و انواع این اختلال روشهای رفع خستگی ذهن؛ دلایل خستگی ذهنی و رابطه استرس با آن