کنار آمدن با خیانت همسر + روش های موثر برای کنار آمدن با خیانت زن یا مرد زندگی

8 راه برای کنار آمدن با خیانت همسر

کسی که عاشقش هستید (زن و یا مرد زندگی) احساسات شما را زیر پا گذاشته و شما را نابود کرده؟ تصور شما از کنار آمدن با خیانت همسر چیست؟  در صورت بروز خیانت چه کار می‌ کنید؟ چطور می‌ توانید از این خیانت عبور کنید و زخمتان التیام پیدا کند؟ آیا هرگز خواهید توانست که همسر خود را به خاطر خیانتی که انجام داده ببخشید؟

فرقی نمی‌ کند خیانت از طریق یکی از اعضای خانواده ، دوست صمیمی یا همسر اتفاق بیافتد، زیرا که اقداماتی باید برای کنار آمدن با خیانت همسر انجام دهید تقریباً یکسان است.

احساسات خود را بشناسید

خیانت یک عمل است و احساسات ناشی از آن همان معنی را دارد که ما آن را تفسیر می کنیم. در ابتدا باید در مورد احساساتی که خیانت در شما به وجود آورده با دقت بیشتر عمل کنید. بعضی از معمول ترین احساساتی که احتمال دارد بعد از خیانت است با آنها روبرو شوید عبارتند از:

خشم

شما آسیب دیده‌اید و خشم و عصبانیت داشتن یک احساس بسیار طبیعی در این شرایط است.

غم و ناراحتی

احساس غم و ناراحتی و گریه  کردن به این علت است که شما احساس آسیب و ضرر دیدن دارید. از بین رفتن اعتماد، از دست دادن فردی که دوستش دارید، خراب شدن خاطراتی که با یکدیگر داشته اید و از دست دادن آینده‌ای که با او تجسم می کردید.

شوکه شدن

بله، شوکه شدن یک احساس  کاملا طبیعی بعد از پی بردن به خیانت از جانب همسر است.

انزجار

آنقدر نسبت به فرد خیانت کننده احساس انزجار و تنفر دارید که حتی نمی خواهید به آن فکر کنید!

احساس ناکافی بودن

ممکن است شخصیت خود را زیر سوال ببرید و حس کنید که لیاقت عشق را ندارید و شاید اینطور فکر کنید که به اندازه کافی شایسته دریافت محبت و داشتن یک رابطه خوب نیستید.

 احساس شرمندگی

ممکن است با خیانتی که رخ داده و نحوه برخورد اطرافیان با خودتان، خود را سرزنش کنید و احساس خجالت کنید.

تنهایی

این خیانت شما را با خودتان رها کرده است. (چگونه آنها میتوانند من را درک کنند؟)

کنار آمدن با خیانت همسر

در برابر تلافی جویی مقاومت کنید

در بعضی موارد ممکن است شما شدیدا تمایل گرفتن انتقام داشته باشید. اما  به هیچ وجه این کار را نکنید! امکان دارد از آنچه اتفاق افتاده عصبانی باشید و حس کنید همسرتان مستحق مجازات است، اما به ندرت سعی شما نتیجه می دهد. اگر میخواهید آسیبی که به شما رسیده شدید تر شود و روند بهبودی به تعویق بیافتد، در این صورت تلاش کنید انتقام بگیرید. خیانت را به عنوان خوب شدن یک زخم پس از جراحت در نظر بگیرید. به زودی پوسته ی تازه ای روی زخم تشکیل می شود، اما معمولا میل به دستکاری کردن آن  زخم وجود دارد. احساس خارش دارید و مدام فکر می‌ کنید باید کاری در مورد آن انجام دهید.

انتقام ‌جویی مقداری شبیه  به دستکاری کردن جای جراحت و بریدگی است: فقط یک بار دیگر زخم را نو می‌ کند و موجب درد بیشتر شما می‌ شود. هرچه بیشتر این عمل را انجام دهید، بیشتر احتمال دارد که آن درد را تا آخر عمر با خود به دوش بکشید. در مقابل وسوسه  انتقام جویی مقاومت کنید. احساسات بالاخره محو می شوند و روزی خوشحال خواهید بود که از تحمیل درد مشابه به خیانت‌ کننده اجتناب کرده‌ اید.

 

از برخورد اجتناب کنید

وقتی از سوی همسر خود خیانت دیده اید، مناسبترین راه‌ حل این است که تا جایی که امکان دارد از لحاظ جسمی و فکری از فرد خیانت کننده دوری کنید. این به این معناست که او را نبینید، پیام ندهید و هر چند دقیقه شبکه‌ های اجتماعی او را چک نکنید.

باید مقداری وقت صرف کنید و رابطه خود را با شخص خیانت کننده قطع نمایید. زمانی اگر همسر شما بخواهد با شما تماس برقرار کند، می‌ توانید به او بگویید که برای مقابله با خیانتی که دیده به زمان کافی احتیاج دارید. از همسر خود بخواهید به درخواست شما احترام بگذارد و شما را تنها بگذارند. احساسات شما سرانجام محو می‌ شوند و آتش تمام خواهد شد.

 

خیانت را بررسی کنید

درباره چگونگی رخ دادن خیانت فکر کنید. آیا خیانت بدون هدف قبلی بوده؟ آیا دلیل آن ضعف بوده ؟ یا اقدامی عمدی و آگاهانه بوده است؟ همه ما برخی ‌اوقات در یک لحظه کاری را می کنیم و سریعا پشیمان می‌ شویم. خیانت در یاد شما تا ابد یک خیانت باقی می‌ ماند و مطمئنا آسیب‌ زا است، اما تا اندازه ای نیز قابل بخشش و چشم پوشی است. گاهی خیانت با قصد قبلی آنقدر به شما آسیب میزند که شاید هرگز قابل بخشش به‌ نظر نیاید و گاهی شاید این خیانت از روی سهل‌ انگاری رخ داده و بیشترین دلیل آن، ضعف همسر بوده است.

 

رابطه را بررسی کنید

شخصی که به او علاقه و اعتماد داشتید به شما آسیب وارد کرده است، حال چقدر درد دارید؟ اندازه این درد به کیفیت آن رابطه بستگی دارد. پس از اینکه تحت خیانت قرار گرفتید، احتمالاً  از خودتان خواهید پرسید که شخص خیانت کننده برای شما چقدر اهمیت دارد. خیانت از طریق دوستی که رابطه نزدیکی با یکدیگر ندارید، با خیانت توسط همسری که بخش مهم زندگی شما بوده است بسیار متفاوت خواهد بود. اینکه شما چقدر برای رابطه خود ارزش قائل اید، معین می‌ کند که آیا شما شخص  خیانت کننده را در زندگی خود نگه می‌ دارید یا خیر.

 

با یک مشاور صحبت کنید

در این موقعیت، مشاوره با یک متخصص در این زمینه می‌ تواند بسیار کمک کننده باشد تا  بتوانید درباره اتفاقی که رخ داده و احساساتی که نسبت آن دارید بسیار واضح تر بیندیشید. نکته اساسی صحبت کردن با مشاور این است که مشاور کسی است که قادر است بی‌ طرفانه و بدون هیچ قضاوتی سخنان شما را گوش دهد و در این مورد با شما همدلی کند.

 

با فردی که خیانت کرده، صحبت کنید

این قدمی بزرگ است و طی کردن آن به اراده و عزم جدی نیاز دارد. اما به فردی که به شما خیانت کرده چه میخواهید بگویید؟

یک نکته مهم این است که حرف هایی که قرار است بگویید را به شکلی تنظیم کنید که بر شما و احساساتتان تمرکز داشته باشد و نه بر عمل فرد خیانت کننده. به این صورت شما می‌ توانید از قرار دادن فرد خیانت کار در حالت تدافعی اجتناب کنید و گفتگویی مسالمت آمیز داشته باشید.

 

قطع رابطه با خیانتکار همیشگی

اینکه بخواهید خیانت طرف مقابل را ببخشید و رابطه را نگه دارید، به موارد بسیاری بستگی دارد مانند شدت خیانت، اینکه چه اندازه برای رابطه ارزش قائلید و نحوه کم کردن اثر خیانت. با این حال، یک مسئله را باید به‌ خاطر داشته باشید. که آیا این نخستین بار است که همسرتان چنین رفتاری با شما دارد؟ باید کاملاً فکر کنید که آیا نگه داشتن فردی که بارها خیانت کرده، در زندگی برای شما مفید است یا نه (و برای افراد مهم دیگر مثل فرزندان).

این مطالب را هم ببینید