انشا در مورد علم و دانش با 6 انشا زیبا برای پایه های مختلف

در این بخش انشا در مورد علم و دانش با 6 انشا برای مقاطع مختلف تحصیلی را گردآوری کرده ایم.

انشا در مورد علم

انشا در مورد علم و دانش کلاس چهارم

مقدمه: تاکنون برایتان پیش آمده که در تاریکی بمانید و از کسی بخواهید برایتان چراغی بیاورد، آیا برایتان پیش آمده که راه را گم کنید و از کسی کمک بخواهید. دنیای بی علم و دانش هم تاریکی مطلق است که فرد در ان گرفتار است و اگر بخواهد سمت روشنی قدم بردارد، باید از این چراغ استفاده کند.

بدنه: چراغ قدیمی را دیده اید که دارای دسته بود و در تاریکی به دست می گرفتند و راه را می یافتند، علم و دانش هم مانند آن چراغ است که در دست می گیریم و راه را پیدا می کنیم. کم کم که با چراغ علم و دانش حرکت می کنیم، مسیر برایمان روشن می شود و علاقه مند می شویم که تند تر برویم و چراغ نورش زیاد شود.

علم نوعی راهنما برای شناسایی پدیده های جهان است که منجر به افزایش آگاهی ما شده و از طرفی ما را به خودشناسی و خداشناسی نزدیک می کند. علم می تواند راه های شناسایی تمامی موجودات را برای ما آسان نماید و با خواندن و تحقیق و مطالعه هدف از آفرینش و خلقت هر موجود برای ما معلوم گردد. اگر علم و دانش نبود، این همه تکنولوژی و پیشرفت و ساخت ابزار و لوازم پزشکی هویدا نمی شد و انسان قادر به انجام بسیاری از امور خویش نبود.

راز کشف انواع بیماری ها و مشکلات انسان و جهان از طریق علم و دانش محرز می شود. درمان، پیشرفت و ساخت تمام لوازم صنعتی از راه علم و دانش و مطالعه به دست می آید. کشف تمام سیارات و کهکشان و شناخت تمام موجودات و گیاهان روی زمین و عمق دریاها همه از طریق علم و با کمک طبیعت روی داده است. شناسایی تمامی حیوانات و نوع زیست و مدت عمر و همه آنها از طریق علم و دانش محقق می شود.

نتیجه گیری: علم هرچه قدر هم که پیشرفت کرد و به روزهای درخشش خود رسید، این موضوع را دریافت که دل هر ذره را که می شکافد داخل هر ذره خورشیدی نهفته است که انسان نمی تواند همه را دریابد و کشف کند.

مطلب مشابه: انشا سفرنامه و مجموعه انشاهای جالب از خاطرات سفر برای پایه های مختلف


انشا در مورد اهمیت علم

علم و دانش دریچه ای است به دنیای پیشرفت و آگاهی که می تواند انسان را بر بال معجزه ی آسایش بنشاند و به اوج برساند.

همه ی وسایل و ابزاری که ما امروزه استفاده می کنیم و باعث به وجود آمدن تفاوت اساسی بین زندگی گذشته و امروز شده نتیجه ی تلاش و علم و دانشی می باشد که انسان آن را کشف کرده و به کار گرفته است.

علم و دانش نیز خود نتیجه ی کشف راز های پنهان در دل طبیعت است راز هایی که انسان ها برای پی بردن به آن ها متحمل سختی های زیادی شده اند تا هم اکنون ما به راحتی بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.

وسایل و ابزار هایی مانند اتومبیل، هواپیما، ماشین لباسشویی، یخچال و … همگی نتیجه ی علم و دانش است، اگر تلاش انسان ها برای فرا گیری علم نبود این لوازم و خیلی چیز های دیگر که امروزه زندگی ما را بسیار راحت تر از گذشته کرده اند وجود نداشت.

هم چنین به لطف علم و دانش است که بسیاری از بیماران از مرگ نجات پیدا می کنند، ساختمان های ضد زلزله ساخته می شوند و انسان می تواند تمام کره ی زمین را از بالا مشاهده کند.

دانش می تواند تحولات عظیمی را در زندگی مان ایجاد کند فکر کردن درباره ی این مسئله شاید اشتیاق یاد گرفتن علم و دانش را در وجود مان بیش تر کند، پس تا حد توان باید سعی کنیم به علم خود افزوده و از آموخته ها جهت پیشرفت زندگی خود و دیگران استفاده کنیم تا در دنیایی که در مسئله ی علم و دانش به سرعت پیش می رد عقب نمانیم.

با علم دانش می توانیم رویا های مان را به واقعیت تبدیل کنیم زیرا همه ی امکانات، لوازم و ابزار هایی که ما در حال حاضر داریم روزی رویای بشر بوده است که به کمک علم و دانش و تلاش مداوم انسان رنگ واقعیت به خود گرفته است.

با این که علم و دانش در زندگی انسان نقش بسیار مهمی دارد و باعث تکامل و پیشرفت می شود اما گاهی نیز ممکن است خطراتی هم برای نسل بشر به همراه داشته باشد و این در صورتی است که انسان از آموخته هایش در راه نا درست استفاده کند پس علم و دانش نیاز به آگاهی از نحوه ی درست استفاده کردن از آن نیز دارد تا انسان همواره در راه صحیح قدم بر دارد.

و در پایان باید گفت علم و دانش مانند چراغی است که جهل و نادانی را از بین می برد و انسان جاهل که همیشه در تاریکی است را به طرف روشنایی سوق می دهد فراموش نکنیم که هر کدام باید به اندازه ی سهم خود این چراغ را بیافروزیم تا هر چه جهل و نادانی است را از بین ببریم. منبع کوکا

منبع: انشا جلسه امتحان با 10 انشا جدید برای پایه های مختلف


انشا دوم در مورد علم و دانش

علم طی سال‌ها پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشته است. بسیاری از اختراعات و اکتشافات علمی ما را قادر به زندگی راحت کرده است. بدون علم نمی توانستیم دستگاه هایی مانند پنکه، آسیاب، ماشین لباسشویی یا لپ تاپ داشته باشیم.

آیا می توانید روزی را بدون گوشی های هوشمند تصور کنید؟ با کمک علم به راحتی می توانیم با دوستان و خانواده هایمان که از ما جدا هستند تماس و پیام ارسال کنیم. همچنین انتقال پول و پرداخت قبوض به راحتی قابل انجام است. علم با اختراع گوشی های هوشمند دنیای جدیدی را در مقابل چشمان ما گشوده است. علم با اختراع وسایل نقلیه موتوری، مترو و قطارها سفرهای دور را در مدت زمان کوتاهی برایمان آسان کرده است. حتی بدون علم امکان خنک ماندن در تابستان های گرم یا پختن غذاهای مورد علاقه وجود نداشت.بدون علم بسیاری از بیماری ها درمان نمی شد. علاوه بر این، بسیاری از فعالیت های کشاورزی با ماشین‌های مخصوص کاشت بذر و سیستم‌های آبیاری قطره‌ای قابل انجام نبود و ما گرسنه می ماندیم.به طورکلی، علم بخش جدایی ناپذیر از این جهان است. اختراعات علمی، جهان ما را متحول کرده است. مثلا الکساندر فلمینگ، پنی سیلین را کشف کرد که به نجات جان هزاران نفر کمک کرد و بعدها به پرمصرف ترین آنتی بیوتیک در کل جهان تبدیل شد. به غیر از آن، اختراع ماشین چاپ، تلفن، یخچال، موسیقی و اینترنت زندگی میلیاردها نفر در سراسر جهان را تغییر داد.

بدون شک علم اهمیت زیادی برای جهان دارد و حس منطق و دلیل برای هر اتفاقی که در اطراف ما رخ می دهد را تعبیر می کند.

مطلب مشابه: انشا گذر رودخانه با 5 انشا زیبا با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری


انشا در مورد علم و دانش به صورت کامل

مقدمه: راه پیشرفت و رسیدن به فناوری نوین علم و دانش است. دانشمند و محقق و هر فردی که پای در راه آموختن و کنکاش و دانایی می کند، ابتدا علم و دانش را سرلوحه کار خودش قرار می دهد.

بدنه: علم و دانش مانند چراغ است که تو را به تاریک ترین جاها  راهنمایی می کند، شاید بارها این کلمه را از افراد بیسواد شنیده اید که می گویند من کور هستم، آیا به نظر شما آن فرد کور است، خیر چون علم و دانش ندارد، خود را کور می نامد علم و دانش موجب افزایش آگاهی، بالا رفتن سطح درک، شناسایی پدیده های روی زمین، مطالعه و تحقیق در مورد این پدیده ها می باشد، اگر علم و دانش را خوب فرا بگیریم و در راه زندگی به کار ببریم، شاید می‌توان گفت علم و دانش با عشق به پدیده ها برابری می کند.

با داشتن علم و دانش می توانید به بخش های ولایه های متعدد موجودات دست پیدا کنید، دانشمندان و کسانی که در دنیا به فعالیتهای علمی و پژوهشی می پردازند، ما را کمک می کنند تا با علم و دانشی که داریم دستاوردهای تحقیقات آنها را خوانده و به معلومات خود اضافه نماییم.

علم و دانش مانند چشم‌اندازی است که ما می توانیم به کمک آن آینده را در یابیم. به جرات می‌توانم بگویم علم و دانش مانند نقشه یک راه سخت است شما با کمک آن نقش می توانید یک راه طولانی و بی رهگذر را طی کنید و با درک و دانش فروزان خود بهترین نتیجه را هم بگیرید.

برای ما ممکن نیست که دنیای بی علم را تصور کنیم، شما اگر دنیای بی علم و دانش را دیده باشید انسانها در آن هیچ گونه تغییری نمی بیند، فقط زندگی می‌کنند که زنده باشند و بخورند و بخوابند، اگر علم و دانش نبود هیچ گونه پیشرفتی در هیچ زمینه ای رخ نمی داد و انسان همچنان در دوران غار و سنگ زندگی می کرد، اگر علم و دانش نبود علم پزشکی پیشرفت نمی کرد و ما نمی توانستیم از سلامتی برخوردار شویم.

نتیجه گیری: آموزش و علم تنها راه پیشرفت است که با درس خواندن است آغاز می شود و شاید هیچ وقت هم به پایان نرسد. چون هرچه قدر که علم بیاموزی بازهم علوم جدید در راه هستند.

مطلب مشابه: انشا درخت + 7 انشا زیبا با موضوع درخت و فوایدی که دارد برای کودک و نوجوان


انشا آزاد در مورد علم و دانش تکنولوژی

مقدمه: پیامبر اسلام فرمود علم را بیاموزید حتی اگر در چین باشد. یا ز گهواره تا گور دانش بجوی، یعنی هیچ گاه از علم آموزی جدا مشو و همواره در حال آموختن باش.

هر پدیده روی زمین میلیونها ذره در درون خودش دارد که تنها با موشکافی و آموختن علم بر ملا می شود و هر فرد که اراده کند می تواند برای موشکافی و علم اندوزی قدم در راه بگذارد.

بدنه: انسان های دانا و زیرک همیشه در حال آموختن هستند تا بتوانند زندگی راحت و آسوده و بهتری برای خود و دیگران به ارمغان بیاورند .انسان هر چقدر در راه آموزش علم و دانش تلاش کند راه پیشرفت و زندگی راحت برایش باز می شود. شما از لحظه ای که به دنیا می آیید آموزش شروع می شود، اولین مرحله آموزش به دنبال سینه مادر چرخیدن است.

هر لحظه که بزرگتر می شوید، علم شما هم بالاتر رفته تا این که به من به مدرسه پا میگذارید، مدرسه به شما کمک می کند تا بتوانید به صورت مدون درس را یاد بگیرید و به مراحل بالاتر بروید و از این علم برای پیشرفت خود و جامعه استفاده کنید.

با خود داشتم فکر می کردم که جهان پر از موجودات شگفت انگیز است که ما نمی توانیم همه آن را بشماریم ، جهان با این همه عظمت و بزرگی و شکوه از آن کیست ،آیا ما می توانیم در آن دخل و تصرفی داشته باشیم ، در همین افکار غرق بودم که ناگهان موبایل پدرم زنگ خورد، با خود گفتم آیا در گذشته موبایل بود، مردم چگونه باهم ارتباط برقرار می کردند، اگر کسی بیمار می شد چگونه خودش را درمان می کرد، آیا با علم و دانش می توان همه این کارها را انجام داد و آیا انسان با این خلقت عجیب می تواند به همه اینها دست پیدا کند، چه قدر سوال در ذهنم ایجاد شد که به یک راه ختم می شد.

نتیجه گیری: ما انسانها می توانیم با داشتن یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده به سمت علم و دانش قدم برداریم، دانش و آگاهی بسیاری از مشکلات پیش روی ما را حل می کند. دانش آموزی که تازه وارد مدرسه شده است، بهترین فرصت برایش مهیا شده تا دل هر ذره را بشکافد و بیاموزد و به بزرگی خدا پی ببرد.

مطلب مشابه: انشا در مورد آلودگی هوا + 8 انشای زیبای در مورد آلودگی هوا و هوای آلوده


انشا در مورد علم و دانش

از دوران باستان تا به امروز جهان پیشرفت های خود را مدیون علم بوده است. وسایل نقلیه و ماشین آلات که در حال حاضر مشاهده می کنیم همگی مدیون علم است. مثلا علم حمل و نقل سبب شده مسافت های طولانی را آسان تر طی کنیم. هر روزه نیز وسایل نقلیه متفاوت و مختلفی به وجود می آید. در گذشته مردم با دوچرخه سفر می کردند. اما اکنون همه با موتور سیکلت و ماشین رفت و آمد می کنند که باعث صرفه جویی در زمان می شود و همه اینها فقط با علم امکان پذیر است.

علم باعث شده به کرات مختلف مانند ماه و مریخ سفر کنیم. این روزها دانشمندان ماهواره های زیادی می سازند به همین دلیل از اینترنت پرسرعت استفاده می شود. ماهواره ها هر روز و شب به دور زمین می چرخند. حتی بدون اینکه ما از آنها آگاه باشیم. علم ستون فقرات هر جامعه ای است به همین دلیل از سنین پایین در مدارس علم و دانش را می آموزیم.

در کلاس اول اهمیت علم را یاد گرفتیم و درباره منظومه شمسی آموختیم. منظومه شمسی از 9 سیاره و خورشید تشکیل شده است که منشا سیاره ما نیز هست و مهمتر از همه علم به ما در شکل دادن به آینده کمک کرده است.

همه ما در کلاس ششم یاد گرفتیم علم به سه زیر شاخه دیگر تقسیم شده است. این زیرمجموعه ها فیزیک، شیمی و زیست شناسی است. مثلا اول از همه، فیزیک در مورد ماشین ها به ما یاد داد. فیزیک موضوع جالبی و منطقی است. موضوع دوم شیمی است، شیمی به بررسی عناصر و ترکیبات شیمیایی مختلف میپردازد. زیست شناسی نیز در مورد بدن انسان و قسمت های مختلف آن به ما می آموزد.

دانشمندان زیادی مانند توماس ادیسون و اسحاق نیوتن اختراعات بزرگی انجام دادند. مثلا توماس ادیسون لامپ را اختراع کرد. اگر او اختراع نمی کرد ما در تاریکی می ماندیم و اسحاق نیوتن علم جاذبه را کشف کرد که به کمک آن، توانستیم بسیاری از علوم دیگر را کشف کنیم.

مطلب مشابه: انشا در مورد دوست ؛ 5 انشای زیبا در مورد دوست و رفیق برای دانش آموزان

مطالب مشابه را ببینید!

انشا درباره امام رضا (موضوع انشا امام رضا برای دبستان و دبیرستان با مقدمه بدنه و نتیجه گیری) انشا خلیج فارس با چند انشا زیبا کوتاه و بلند برای تمام مقاطع انشا با موضوع نیکوکاری + موضوع انشا نیکی و کمک کردن به دیگران انشا در مورد آسمان شب + چند انشا ادبی زیبای کوتاه در مورد شب مهتابی انشا در مورد یک روز در کلاس درس + 3 انشا کوتاه ادبی برای دبیرستان و دبستان انشا طنز و خنده دار + مجموعه انشا و داستان های طنز و بامزه انشا در مورد ثروت و پولدار شدن + 5 انشا کوتاه و زیبا در مورد افراد ثروتمند انشا نوروز کوتاه و بلند برای پایه های مختلف تحصیلی (8 انشا نوروز) انشا مذهبی (با موضوعات مذهبی نماز، روزه، ماه محرم و خداوند) برای پایه های مختلف تحصیلی انشا با موضوع روزه + چند انشا زیبا در مورد روزه گرفتن برای دبستان و دبیرستان