معنی اسپویل یا Spoil چیست | خطر اسپویل فیلم و سریال به چه معنا است؟

حتما تا به حال کلمه اسپویل یا Spoil به گوش شما خورده است و در مورد معنی این کلمه بسیار کنجکاو شده اید ولی آیا می دانید معنی این کلمه چه می باشد؟ در ادامه در مورد معانی کلمه اسپویل بیشتر توضیح داده ایم.

معنای اسپویل یا Spoil

ممکن است این روزها کلمه اسپویل (Spoil) یا عبارت خطر اسپویل شدن (Alert Spoil) را بسیار شنیده باشید و در پست های اینستاگرامی مربوط به پیج های فیلم و سریال، این کلمه را بسیار دیده باشید و تا حدودی هم حدس زده اید که معنی اسپویل چیست. کلمه‌ی اسپویل (Spoil) در لغات معنای مختلفی دارد ولی در مباحثی مانند فیلم، سریال و بازی یک اصطلاح است تا اینکه یک کلمه باشد.

کلمه‌ی اسپویل (Spoil) در اصطلاح به معنی افشا کردن و یا لو دادن یه قضیه می باشد. شاید در کپشن های Instagram این کلمه را بسیار دیده باشید. در اصل این یک اخطار است که اگر ویدئو را ببینید، داستان فیلم لود می رود. اسپویل کردن از کودکی همیشه با ما بوده است. داستانی که از سر ذوق و هیجان پیشاپیش ماجرای فیلم را موقعی که در حال مشاهده آن بوده ایم تعریف می کردند و لذت و هیجان دیدن فیلم را از بین می بردند.

اسپویل یا Spoil

مفهوم کامل اسپویل

همان طور که در بالا هم توضیح دادیم اسپویل (Spoil) در لغت به معنی از بین بردن است ولی رایج ترین معنی آن برای کاربران ایرانی، لو دادن داستان است. کلمه اسپویل در زبان فارسی و در بین منتقدان فیلم هم خیلی به کار می رود. مثلا موقع خواندن نقد یک فیلم ممکن است در وسط متن به عبارت خطر اسپویل شدن بر بخورید. این بدین معنی می باشد که با خواندن آن قسمت از متن، کل داستان و یا قسمتی از فیلم و سریال لو خواهد رفت.

چنانچه شما هم یک موضوع در مورد فیلم، سریال، بازی، داستان و یا هر چیز دیگری را برای کسی تعریف کنید و او از آن اطلاعی نداشته باشد، این موضوع را اسپویل کرده اید.

اسپویل یا Spoil

اسپویل های معروف

در ادامه چند اسپویل معروف را که به تازگی شکل گرفته است را اشاره می کنیم:

اسپویل سریال معروف گیم آف ترونز در فصل 7 بازی تاج و تحت یا همان سریال Game Of Thrones ناگهانی رخ داد که تمام عوامل و سازندگان این سریال را در شوک بزرگی فرو برد زیرا که قسمت های یک تا چهار این سریال خیلی زودتر از پخش آن در شبکه HBO در اینترنت منتشر شد. می توان گفت این اسپویل یکی از بزرگترین اسپویل های رخ داده است زیرا این سریال خیلی طرفدار داشت. نکته جالب توجه این است که لو دادن سریال و هک شدن شبکه، توسط فردی ایرانی به نام بهزاد مصری رخ داد!

در میان آثار ایرانی هم سریال شهرزاد اسپویل شد. یکی از بازیگران حاشیه ای ( مل‌مل خدمتکار بزرگ آقا) خانم ساقی زینتی در اقدامی غیر حرفه ای در یک مصاحبه پیش از انتشار پایان بندی سریال شهرزاد، در مورد اتفاقات این سریال از جمله مرگ بزرگ آقا، ازدواج فرهاد و شهرزاد و … خبر داد که در زمان خودش بسیار حاشیه ایجاد نمود.

اسپویل سریال کیمیا توسط بازیگر این سریال مهراوه شریفی نیا در اینستاگرام هم بسیار حواشی ایجاد کرد. اوم پیش از انتشار قسمت هایی از این سریال، عکس هایی از خودش با لباس عروس منتشر کرد که باعث شد پایان بندی سریال لو برود و قسمت آخر مخاطب از دست بدهد.

اسپویل یا Spoil

آموزش خاموش کردن اسپویلرها در توییتر و فیس‌بوک

اگر اسپویل شدن فیلم و سریال ها برای شما خیلی مهم است و نمی خواهید در شبکه های اجتماعی با این مشکل روبرو شوید، شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک تنظیماتی برای کمک به کاربران بدشانس برای اجتناب از این قاتلان فریبنده تعبیه کرده اند.

چنانچه بدانید چطور آنها را پیدا کنید و از آنها بهره برداری کنید، می توانید قبل از اینکه حساب کاربری خود را چک نکنید، اسپویلرهای مزاحم را حذف نمایید.

توییتر

شبکه اجتماعی توییتر برای نخستین بار در سال 2016 گزینه “فیلتر کلمه کلیدی” را ارائه کرد که به شما اجاره می دهد همه چیز را از کلمات و هشتگ ها گرفته تا کاربران خاص را مسدود نمایید.

برای دسترسی به لیستی از کلمات خاموش، به بخش اعلان ها در تنظیمات بروید و روی نماد چرخ دنده یا گزینه تنظیمات در بالای صفحه ضربه بزند. قدم های بعدی بسته به اینکه آیا شما در موبایل یا دسکتاب هستید مقداری فرق دارد.

در گوشی گزینه خاموش را در تنظیمات پیدا کنید. در اینجا می توانید میان کلمات و حساب های خاموش حرکت کنید. کلمات خاموش همان چیزهایی هستند که علاقه دارید نبینید. وقتی که این گزینه را انتخاب می کنید، می توانید ببینید که کدام کلمه را قبلا خاموش کرده اید و سپس چه چیزهایی را اضافه می کنید.

فیس‌بوک

فیس بوک مقداری پیچیده تر است، زیرا هنوز گزینه خاصی را برای خنثی کردن کلمات خاص که برای عموم کاربران در دسترس باشد وجود ندارد. فیس بوک ویژگی به نام “به خواب رفتن کلیدواژه“ را آزمایش کرد. ولی به گفته یک سخنگوی فیس بوک، این ویژگی بعدها حذف شد.

شما باید خلاق باشید و بدانید که کدام صفحه به صورت خاص به احتمال زیاد خرابکاری می کند و اهل اسپویل کردن است. می توانید آن صفحات را 30 روز خاموش کنید ولی کاربران چطور؟ با روشی مشابه می توانید آنها را هم ساکت کنید فقط به یکی از پست هایشان بروید (نه صفحات و پروفایل‌های آن‌ها، بلکه یک پست خاص) سپس گزینه‌های “چرت زدن را پیدا کنید. گزینه هایی برای چرت زدن آن صفحه یا آن فرد برای 30 روز وجود دارد. این کار به راحتی روی نسخه موبایل قابل اجرا می باشد و هر چیزی را که شما در تلفن همراه خود تنظیم کنید، در دسکتاپ هم اعمال می گردد.

این مطالب را هم ببینید