فرق عطر و ادکلن؛ تفاوت بین عطر و ادکلن در چیست، چه تفاوتی میان عطر و ادکلن است

ادکلن و عطر دو چیز متفاوت هستند اما خیلی از افراد به تفاوت این دو توجهی نشان نمی دهند. هنوز هستند افراد زیادی که از این دو لفظ استفاده می کنند. درواقع تفاوت این دو در غلظت عصاره هایشان است. غلظت عصاره عطر بیشتر و  ماندگاریش نیز بیشتر از ادکلن است.

فرق عطر و ادکلن چیست

فرق عطر و ادکلن

تفاوت عطر و ادکلن در غلظت عصاره آن هاست. غلیظ ترین عصاره، عطر یا perfume نام دارد با غلظتی بین 40-15% خالصترین و ماندگارترین بوهاست و در عین حال گرانترین نوع عطر نیز می باشد. و بعد از آن به ترتیب، Eau de Perfume با غلظتی در حدود 15-7% رایج ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست.

ادو توالت (Eau de Toilette) در حدود 6-1% غلظت داشته بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.
و آخر از همه ادوکلن (
Eau de Cologne) است که در واقع همان ادو توالت (Eau de Toilette) است، بویی ملایم دارد و ماندگاری اش نیز به همان اندازه است. در After Shave های مخصوص آقایان کمترین مقدار عصاره روغنی بکار می رود به همین دلیل دوام بویش از بقیه کم تر است.

پیش از آنکه وارد جزئیات شویم و توضیحی دهیم، ابتدا موضوع اسانس ها را جدا می کنیم.
به عطرهایی که در شیشه ها پر می شوند و اغلب هم حالتی روغنی دارند ، اسانس گفته می شود.

فرق عطر و ادکلن چیست

لفظ اصلی خود عطر یا همان Perfume :
عطر در ایران به صورت کلی به تمامی عطرهایی غیر از اسانس ها گفته می شود. بنابراین شما در صورتی که می خواهید خرید کنید و خریدی جز اسانس ها دارید، در واقع شما به دنبال عطر هستید و باید از کلمه عطر برای خریدتان استفاده کنید.

همون طور که می دونید عطرها از ترکیبات اسانس مواد خام (گیاهان ، مشک و …) و آب و الکل تشکیل شدند (جزئیات رو توضیح نمی دم). تفاوت عطر و ادکلن در میزان اسانس به کار رفته در آب و الکل درون یک عطر هست.
هر قدر میزان اسانس به کار رفته در عطر بیشتر باشد این عطر دوام و ماندگاری بالاتری نیز دارد. لفظ عطر با همان Perfume به عطری گفته میشود که حدود 15 تا 25 درصد اسانس در آن به کار رفته باشد و ادکلن یا همان Eau de cologne به مدلی گفته می شود که حدود 2 تا 5 درصد اسانس در آن به کار رفته و ماندگاری بسیار پایینی دارد.

فرق عطر و ادکلن چیست

عطرها از نظر ماندگاری ،دوام و میزان اسانس به کار رفته ،به 6 دسته تقسیم می شوند:

Perfume : میزان اسانس به کار رفته 15 تا 25 درصد
Soie de Perfume : اسانس حدود 15 تا 18 درصد
Eau de Perfume : اسانس حدود 8 تا 15 درصد
Eau de Toilette : اسانس 4 تا 10 درصد
Eau de Cologne : اسانس 2 تا 5 درصد

Eau de fraiche یا Deodorant : اسانس کمتر ار 3 درصد ، همان اسپری ها هستند

تقریباً ادکلن این روزها دیگر تولید نمی شود، اما برای خرید عطر (به معنای کلی) اگر به پایین جعبه عطرها یا شیشه آنها نگاه کنید کلماتی مثل Eau de Perfuem و … رو خواهید دید، سعی کنید برای ماندگاری بیشتر به دنبال یکی از 3 کلمه اول که در بالا آمده است باشید.

 

 

مطالب مشابه را ببینید!

آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن عطرهای جذب کننده و کاریزماتیک زنان و مردان جوان نام استایل های مختلف و تصاویر پرطرفدارترین تیپ و استایل های روز نکات مهم و راهنمای خرید عینک آفتابی با توجه به کارکرد آن و فرم صورت راهنمای خرید کاپشن؛ نکات مهم انتخاب کاپشن و شناخت مدل های مختلف آن مدل های مختلف کاپشن؛ انتخاب کاپشن گرم با توجه به جنس و ساختار رنگساژ مو؛ نحوه ساخت با مواد طبیعی، مدت زمان گذاشتن روی مو و رنگساژ کردن انواع مو مدل لباس دخترانه شب یلدا + 40 مدل لباس بچه گانه با تم شب یلدا اصطلاحات دنیای عطر و ادکلن که برای خرید این محصول باید بدانید نکات خرید کیف زنانه؛ اصول مهم انتخاب کیف شیک