طرز تهیه ترشی کلم؛ روش تهیه ترشی کلم خوشمزه

کلم سرشار از آهن و ویتامین C و بتاکاروتن است که دشمن کم خونی است. همچنین برای یبوست، زخم معده، آرتروز، برونشیت و …. کاربرد زیادی دارد. کلم را به عنوان ترشی در کنار غذا از جمله آبگوشت که واقعاً ترشی می طلبد استفاده می کنند. در ادامه انواع ترشی کلم را برایتان توضیح خواهیم داد. امیدواریم که از تهیه این ترشی لذید و خوشمزه لذت کافی را برده و نوش جان کنید.

ترشی کلم

طرز تهیه انواع ترشی کلم

طرز تهیه ترشی کلم بنفش

مواد موردنیاز برای تهیه ترشی کلم بنفش:

 1. کلم بنفش (یک عدد)
 2. سرکه سفید (به مقدار لازم)
 3. نمک (به مقدار لازم)
 4. فلفل سبز تند

طرز تهیه:

ابتدا کلم بنفش را به وسیله چاقو یا با خردکن دستی در اندازه های یکسان خرد نمایید. سعی کنید اندازه کلم ها خیلی درشت یا خیلی ریز نشود. برای زیبایی کار تا جائی که امکان دارد سعی کنید کلم ها در اندازه های مساوی خرد شوند.

کلم های خرد شده را بشویید سپس داخل آبکش ریخته و چند ساعتی کنار بگذارید تا آب اضافی آن گرفته شود.

ترشی کلم

بعد از اینکه آب اضافی کلم ها گرفته شد، داخل کاسه بزرگی بریزید. مقداری نمک به کلم های خرد شده اضافه کنید و کاملا هم بزنید، در صورت داشتن دستکش یکبار مصرف می توانید از دستکش استفاده کنید و کلم ها را با دست طوری که له نشوند هم بزنید تا نمک به تمام قسمت های کلم برسد در غیر اینصورت می توانید از قاشق برای هم زدن استفاده نمایید.

کلم بنفش که کاملا آغشته به نمک شد را در شیشه های در داری بریزید چون سرکه حاوی اسید است بنابراین استفاده از ظروف شیشه ای توصیه می شود همچنین از پشت شیشه می توانید رنگ و ظاهر زیبای ترشی کلم را ببینید و لذت ببرید.

ترشی کلم

چند عدد فلفل تند به آن اضافه کنید مقدار فلفل بستگی به ذائقه شما دارد. برای اینکه ترشی ظاهر قشنگی داشته باشد فلفل ها را بدون اینکه خرد کنید به صورت کامل و درسته داخل ترشی بیندازید.

سپس سرکه سفید را به کلم بنفش اضافه کنید مقدار آن طوری باشد که روی کلم ها را کاملا بپوشاند.

توجه کنید اگر در این روش کلم بنفش را در سرکه بجوشانید رنگ آن کدر یا بد رنگ می شود. پس از جوشاندن کلم بنفش در سرکه خودداری کنید.

ترشی کلم

طرز تهیه ترشی کلم سفید

مواد موردنیاز برای تهیه ترشی کلم سفید

 1. کلم سفید خرد شده (به مقدار دلخواه)
 2. هویج خرد شده (به مقداردلخواه)
 3. فلفل دلمه ای خرد شده (به مقدار دلخواه)
 4. فلفل خرد شده (به مقدار دلخواه)
 5. شوید خرد شده (به مقدار دلخواه)
 6. نمک (به مقدار لازم)
 7. آب (به مقدار لازم)
 8. سرکه سفید (به مقدار لازم)

طرز تهیه:

بعد از خرد کردن مواد به اندازه دلخواه خودتان مواد را در آب قبلاً جوشانده شده ریخته و مقدار نمک، آب، فلفل و سرکه بستگی به میزان ذائقه خودتان دارد. البته میزان سرکه سفید به آب باید 2 به 1 باشد. 20 روز تا 1 ماه زمان لازم است تا ترشی جا بیفتد. البته بهتر است جهت خوشرنگ تر شدن ترشی، فلفل ها را در رنگ های متفاوتی انتخاب کنید.

ترشی کلم

طرز تهیه ترشی کلم قرمز

مواد موردنیاز برای تهیه ترشی کلم قرمز

 1. کلم قرمز متوسط (1 عدد)
 2. سرکه سفید (1 لیتر)
 3. نمک (2 قاشق چایخوری)
 4. فلفل سیاه (1 قاشق چایخوری)
 5. سیر رنده شده (4 حبه)
 6. شکر (2 قاشق سوپ خوری)
طرز تهیه:
ابتدا کلم را شسته و خشک میکنیم سپس آنرا از وسط دو نیم کرده و خلال میکنیم اگر رنده مخصوص خلال کردن دارید میتوانید از رنده استفاده کنید . کلم خرد شده را در قابلمه ای بریزید و سرکه را در حدی اضافه کنید که روی کلم خرد شده را بپوشاند . قابلمه را روی حرارت بگذارید.
ترشی کلم
نمک , فلفل سیاه , شکر , سیر رنده شده را هم اضافه کنید و اجازه دهید کلم بپزد. میزان جوشیدن ترشی بستگی به خود شما دارد میتوانید یک تکه کلم را بجوید و امتحان کنید و اگر به قدر کافی نرم بود حرارت را خاموش کنید . در حدود یک ربع زمان پخت کافیست.
اجازه دهید تا ترشی به دمای محیط برسد سپس در شیشه خشک و تمیز ریخته و در یخچال قرار دهید تا خوب خنک شود و جا بیافتد.

برای درست کردن ترشی کلم قرمز میتوانید از سرکه قرمز هم استفاده کنید.این ترشی را بعد از خنک شدن میتوانید استفاده کنید ولی بهتر است یک هفته بماند.

 

این مطالب را هم ببینید